Yummymoon Yummymoon komentáře u knih

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Náročné a rozhodně silně působivé čtivo. Zajímavé prohazování přítomného a minulého času a mnohdy značný labyrint myšlenek, který ale vždy vede nějakou cestou ven - ať už ve formě symbolů nebo uvědomění, že myšlenky člověka pod neskutečným stresem a strachem prostě jednoduché být nemůžou. A závěr pak naprosto infarktoidní - představoval jsem si asi čtyři různé konce, ale takovéhle zakončení jsem opravdu nečekal. ... "Mone, Mone..."

24.11.2019 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Syrový a naturalistický pohled do života vyvržence, u kterého člověk neví, zda ho má litovat nebo jakkoli soudit. U některých kapitolek jsem se opravdu od srdce zasmál (kovář), u některých jsem moc nevěděl, co si myslet a u jiných jsem se naopak začetl tak, že jsem se nemohl odtrhnout. Chvílemi jsem byl téměř přesvědčený o absolutním hodnocení, ale pak vždycky přišla nějaká část, která se sice do daného kontextu knihy hodila, ale na mě osobně zapůsobila trochu jinak, než asi měla... ostatně tak jsem vnímal i závěr, který byl fajn a chápu, proč to autor takhle napsal (koneckonců to bylo jen další Dítě boží), nicméně já bych asi příběh Lestera zakončil trochu jinak. Vesměs k "tomu" pocitu plnosti něco chybí, takže dávám hezké čtyři hvězdy.

04.11.2019 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

"Když nemáš vůbec nic, udělej z ničeho obřad a vdechni do něj život."

28.09.2019 5 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Jako na houpačce. Některé pasáže mi přišly naprosto geniální a některé zase... divné. Chvílema jsem měl nutkání to přestat číst a chvílema jsem se nemohl nabažit skvěle a vtipně napsaných rozhovorů a opravdu hezkých nápadů a popisů. Co mě trochu taky naladilo na jinou vlnu než asi mělo, byla obálka, která mě vždy před čtením silně ovlivní, a díky které jsem očekával spíše fantasy, nežli pohádku (četl jsem vydání z roku 1997). V závěru jsem si pak vůbec nebyl jistý, jak ohodnotit a přikláněl jsem se k lepšímu průměru, nakonec ale mírně nadhodnotím a dám trochu horší čtyři hvězdičky, především díky hezké myšlence a někdy skoro až Pratchettovskému humoru.

19.09.2019

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Vždycky, když už jsem si říkal, že mě King nemůže v týhle knize ničím překvapit, přišlo nějaký boom, který celej zážitek posunulo o level výš. Zcela upřímně obdivuji Kingovu schopnost půlku knihy se tvářit, že se nic moc zásadního neděje, a potom v závěru poskládat všechny ty zdánlivě přebytečné detaily, kterými nás krmí většinu knihy, do dechberoucího, osudového a hlavně logického a promyšleného závěru. A vůbec se nestydím, když řeknu, že v posledních cca 30 stránkách jsem hned několikrát cítil, jak se mi do oka dere slza... "Everything's smaller, when it's out." (osobní poznámka - čteno v originále).

14.09.2019 5 z 5

Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek a jiné povídky Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek a jiné povídky Yann Martel

"Je zvláštní, že tahle nemoc, která mu chce ukrást všechen čas, mu ho zároveň poskytuje tolik, že neví, co s ním. " Smutné příběhy, které musí donutit k přemýšlení i toho největšího ignoranta.

16.06.2019 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Prvních sto stránek jsem se absolutně nemohl odtrhnout. Naprosto neskutečný popis hrůzného případu, kde Stephen dokázal jednotlivé linky (výpovědi svědků, logické úvahy, forenzní důkazy, ...) popsat takovým způsobem, že by se za ně nemusel stydět ani dlouholetý kriminalista. Následných zhruba 200 stránek tempo trochu klesá, nicméně nuda se naštěstí nedostavuje a skládačka se opět transformuje do něčeho úplně jiného - Kingovského. Samotný závěr (konfrontace s "cizincem") je pak neskutečně skvěle napsaný (přesně tyhle konfrontace, ke kterým celá kniha neúprosně spěje, umí dle mého Stephen King ze všeho nejlépe) a potěšil i odkaz na Kingovský multiverse (Ka). Vesměs skvělá Kingovka, která dokazuje to, že autor ani zdaleka nevyčerpal studnu své fantazie a spisovatelského umění, a boří tak všechny antikingovské poznámky o tom, že už je senilní a nedokáže napsat dobrou knihu. Dokáže, nejen dobrou, ale přímo skvělou - a zde je důkaz.... "Peníze nejsou lékem na smutek, ale pomáhají truchlit v relativním pohodlí."

12.06.2019 5 z 5