yerry Online yerry komentáře u knih

Vyslanci do prázdna Vyslanci do prázdna Frank Herbert

Klasická sci-fi obohatená o náboženský a filozofický rozmer. Ak si vyrastal na technokratickom Asimovovi, Herbert je trochu iné kafé. Klony, vesmírna loď s implantovanými ľudskými mozgami a jej let vesmírom do neznáma, to sú atribúty, ktoré ma u klasiky vždy dostanú. Tiež filozofické a duchovné otázky v tomto type žánrovej literatúry som vždy vnímal ako korenie, ktoré jej dodávajú šťavu.

Horšie už je, ak dialógy a myšlienky tohto typu u hlavných protagonistov prevažujú nad samotným dejom. V prípade Vyslancov do prázdna je to už dosť na vážkach. Autor v tomto románe dosť fabuluje, čo sa týka technikálií. Svoje "hard" podanie fantastického príbehu odsúva až na hranu zrozumiteľnosti. Niektoré jeho myšlienky sú už zastaralé a poplatné dobe (čo nevidím ako negatívum), ktoré chápem ako pohľad 60. rokov minulého storočia (Nová vlna) na budúcnosť. Niektoré sú nadčasové a majú čo povedať aj dnes.

Napriek stagnácii deja, siahodlhým dialógom, filozofovaniu a duchovným výlevom je cítiť zo samotného textu auru kvalitnej klasickej sci-fi a nechýba ani ten pocit údivu. Pointa je riadna a má svoju silu (aj keď je dosť predvídateľná). Z tohto dôvodu si rád prečítam aj nasledujúce trilogické pokračovanie, ktoré Herbert spáchal v spolupráci s Billom Ransomom. Len dúfam, že to nedopadne ako s Rámom od Clarka, ktorému Gentry Lee veľmi nepomohol...

25.11.2022 4 z 5

Telo a iné kyberhrôzy Telo a iné kyberhrôzy Zuzana Droppová

Veľmi zaujímavý počin vydavateľstva Rogerbooks. Autorkine kyberpunkové poviedky idú až na hranu, ak ju teda mierne neprekračujú. Niektoré poviedky sú totiž už čistokrvný PUNK. Za všetky spomeniem hlavne nechutnosťami nabitú poviedku Bazén. Iné sú dostatočne temné na to, aby ich nemusel skúsnuť bežný mainstreamový čitateľ.

Nie som nejaký sexista, ale autorka chvíľami píše drsnejšie ako mužský autor, čo je na slovenskú sci-fi scénu, na ktorej sa od vydania knižky objavilo už pár slasher-ladies, stále pomerne ojedinelá zvláštnosť. Niektoré autorkine staršie poviedky síce trpia na svoju kostrbatosť, ale snáď ani jedna nie je vyslovene zlá. Ak čakáš dobré a optimistické konce, radšej zober do rúk inú knihu.

Subjektívne najlepšie poviedky v zbierke sú u mňa:
- Iba robot

- Komma
- Voda
- Vajce dvoch detí
- Tokov pes

Ostatné boli síce dobré, ale niečo im chýbalo. Viac v komentároch k jednotlivým poviedkam...

07.11.2022 4 z 5

Fantázia 2021 Fantázia 2021 * antologie

Mierne nadpriemerný ročník a opäť s pretlakom autoriek. Tie autorky nie sú na závadu ale uvítal by som viac technickejších a hard sci-fi poviedok na úkor tých vzťahových. Napriek tomu niektoré texty so ženským rukopisom sú riadne tvrdé aj na mužské pero a niektoré obstoja aj po tej technickej stránke.

Politicky angažovaných textov je tu už menej ako v minulých ročníkoch, čo vítam. Nadčasovosť vnímam ako pozitívum. Očividne pár ich má túto patinu. Napriek tomu, že antológia obsahuje subjektívne pomerne dosť priemerných a podpriemerných poviedok, našiel som v nej tri, ktoré u mňa obstáli a deväť (čo je na antológiu pomerne dosť), ktoré mi čosi dali.

Čo sa týka úplne mladých autorov snáď školopovinného veku, ich poviedky nespĺňajú náročnejšie kritériá, preto som ich zaradenie medzi ostatnými poviedkami veľmi neprivítal. Zostáva na zváženie, či by si nezaslúžili zvláštnu publikáciu, ktorá by ich vek zohľadňovala.

Poviedky za všetky moje hviezdy:
- Martina Havierová: Popol

- Jana Tabačková: Muška v lunaparku
- Tomáš Hrábek: Hitlerova cena mieru
- Richard „Regis“ Zamec: Hic sunt leones
- Susan Soleil: Planéta Zem

Viac v komentároch k jednotlivým poviedkam...

30.10.2022 3 z 5

Fantázia 2020 Fantázia 2020 * antologie

Priemerná antológia od slovenských autorov ale hlavne autoriek. Jej kvalita od posledného ročníka opäť klesla. Je v nej spústa poviedok v intervale priemer až brak. Ale nachádza sa v nej pár poviedok, ktoré za zmienku stoja.

1. Klasikou dýchajúca poviedka "Človek je len slovo" od Jána Gálika na mňa dýchla Asimovovskou atmosférou. *****
2. Fantasy poviedka "Prvý podivný prípad Urbana Baránika" od Jary Radošovskej síce nie je pre jazykových puristov ale predovšetkým svojim štýlom pre mňa áno. *****
3. Niečo pre paričov RPG hier ale aj pre tých, čo ich neparia je poviedka "Zožrať za živa" od Terezy Stebylovej. Užil som si predovšetkým autorkine výrazové prostriedky :) *****
4. Niečo od nerda je veľmi dobrá vzťahovka "Chyba 503" od Matúša Ľudmu. ****
5. Niečo medzi klasickou a soft sci-fi by mohla byť na pomery antológie veľmi dobrá poviedka "Gregova dilema" od Viktora Gregora. ****
6. Len taký kratší nášup. Hororček o barónke Žofii Bosniakovej pod názvom "Svätica" od Evy Kašubovej bol príjemným osviežením. ****

Zopár subjektívne dobrých som v knižke ešte našiel. Tie ostatné sú podpriemerné, nevyzreté, nedovarené či vyslovene braky, vhodné snáď na niektorý z literárnych portálov alebo na prepísanie. Neverím, že sa od zúčastnených autorov nenašli lepšie kusy. Viac o nich však v komentároch k jednotlivým poviedkam.

Antológia je svojou kvalitou dosť nevyvážená. V globále ju však hodnotím ako dobrú. Nahor ju ťahajú predovšetkým už spomínané lepšie kusy...

22.09.2022 3 z 5

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

Neviem síce kto od koho odpisoval, ale súbežne s knihou pozerám aj na seriál Stranger Things a odhliadnuc od kontextu a typu žánru, vidím v oboch príbehoch dosť podobných vecí. Viď napr. Duarte a Vecna, brány, iná dimenzia, temnota atď. Ale možno je to len nový trend ako s upírmi, nemrtvákmi a pod...

Celá séria ako taká sa mi zdala byť dosť nevyvážená. Prvé tri či štyri diely boli veľmi dobré, potom sa zbytočne preklenula do akcie a military sci-fi (tie diely považujem za výplňové a dosť zbytočné) aby to autori napokon ukočírovali s riadnou dávkou mystiky, čiastočným ale dosť mlhavým vysvetlením a snahou o pozitívne zakončenie. Ten záver bol zjavný už od predchádzajúcich dielov a veľmi neprekvapil. Určitú silu napriek tomu mal...

Sklamaním u mňa bolo, že čo som od knižnej série očakával, hlavne po zhliadnutí seriálu, to som od nej nedostal. Záver bol síce dosť dobrý, ale prelúskať sa k nemu cca štyrmi či piatimi zväzkami (ak nepočítam úvodné diely) dalo trochu zabrať. Sériu by som kľudne zredukoval na trilógiu max. pentalógiu, aby si uchovala kvalitu. 9 zväzkov je veľa.

Jednotlivé hlavné postavy postupne strácali na pútavosti a poniektoré z nich už doslova liezli na nervy. Tie vedľajšie i keď sa autori snažili už nemali ten šmrnc. Ako napríklad Tanaka v tomto poslednom dieli. Čo oceňujem, je humanistický presah série. Brutalita ľudskej rasy tu nebola samoúčelná. Autori sa snažili nastoliť otázky ohľadne ďalšieho vývinu ľudstva. Epizodicky sa tu vyskytlo pár hlbších myšlienok. Napr. je etické, ak je všeobecné blaho vykúpené utrpením jednej jedinej bytosti? Dieťaťa? Autori tu narážali na jedno zo základných diel Ursuly K. Le Guinovej: "Tí, čo odchádzajú z Omelas".

Nechcem aby moje hodnotenie tohoto posledného dielu ale aj celej série vyznelo nejako negatívne. Väčšine sa bude určite páčiť. V tomto prípade, vzhľadom na to, že kvalitatívne sa jedná už o vyšší level, hodnotím kritickejšie a napokon neľutujem čas nad jednotlivými zväzkami strávený...

24.08.2022 3 z 5

Tiamatin hněv Tiamatin hněv James S. A. Corey

Konečne!!! Neznáma entita z mimopriestoru dala o sebe riadne vedieť a to v reálnom čase a naprieč viacerými hviezdnymi sústavami. Anihilácia bola totálna a kde totálna nebola, bola "iba" smrtiaca či mrzačiaca. To, že stále nevieš odkiaľ a aká forma to vlastne je, nie je až také podstatné, zlovestné neznámo mrazí najviac. Paradoxne toto bol ten najpozitívnejší aspekt celej knihy.

Kapitoly s Alexom a Naomi mi až tak pútavé neprišli, teda až na tie záverečné. Naomina akceptácia všetkými odbojovými skupinami voči Laconii bola strašne naivná. Viac ma upútali kapitoly s Terezou (Duartovou dcérou) či s Elvi. Tie riešili aspoň vlastné postavenie resp. protomolekulu a neznámu entitu, ktorá zlikvidovala jej tvorcov. Dve z hlavných postáv si to tu odniesli, jedna z nich s patričným pátosom a s riadnou dávkou efektov.

Chudák Duarte doplatil na vlastnú stratégiu. Načo dráždil hada bosou nohou (teda len antihmotou)? Cortázar bol a mohol zostať kvalitným záporákom. Nestalo sa. Tá konečná epizóda s ním sa mi zdala akási uponáhľaná. Úsmevné bolo aj správanie Lacónčanov, keď im lietali atomovky nad hlavami, veď nič moc sa nedialo :)

Ani tento diel nevyšiel z tieňa posledných zväzkov a ani zďaleka nemá na tie úvodné (ale to sa už opakujem). Hlavní hrdinovia sú už len odvarmi tých pôvodných. Sem tam ešte zamútia vodu. Napriek tomu sa púšťam do posledného zväzku s už len miernym zaujatím, ako to vlastne všetko dopadne. Ak by udalosti ubiehali realistickejšie, pravdepodobne by sa naplnilo Amosovo proroctvo o konci ľudstva. Ale keďže viem, že amíci nemajú radi zlé konce, prorocky predpokladám, že tak to nebude...

P.S.: Tú obálku neriešim, vlastním totiž ebook ;)

31.07.2022 3 z 5

Vzestup Persepole Vzestup Persepole James S. A. Corey

Séria už nemá také čaro ako jej úvodné zväzky. Opakuje sa rovnaký námet o stále väčšom záporákovi a boji voči nemu. Tentokrát je ten záporák v podobe Winstona Duarta ešte trochu sofistikovanejší ako Marco v predchádzajúcich dieloch. Military sci-fi je u tejto série stále viac badatelnejšia. Pocit údivu charakteristický pre klasickú sci-fi zostáva nenaplnený.

Protomolekula je tu už bežným produktom aj keď sa stále nevie, o čo vlastne ide, a to je už 7. zväzok. Konečne sa prejaví aj neznáma entita z mimopriestoru, aspoň že tak. Bohužial len epizodicky ako reakcia na určitú činnosť. A to sa mi zdá málo vzhľadom na rozsiahle politikárčenie a nimranie sa hlavných postáv vo svojich charakteroch.

Knihu neodpisujem, znalcom military sci-fi sa bude pravdepodobne páčiť. Nudnejšie pasáže striedajú tie akčnejšie a naopak. Nie je to už ale ono. Viac by ma zaujímalo dianie na jednotlivých planétach v sústavách za bránami, protomolekula ale aj neznáme objavy, ktoré zákonite museli prísť. Zatiaľ sa tu predovšetkým rieši, kto má väčší penis a kto bude vládnuť. Pri sérii zostávam hlavne z dôvodu očakávania ako to dopadne s tými neznámymi mimozemšťanmi z mimopriestoru...

10.07.2022 3 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Tento diel bezprostredne nadväzuje na ten predchádzajúci a myslím, že by s ním kľudne mohol tvoriť jeden zväzok. Príbeh Marca Inarosa a vojna so Slobodnou flotilou sa tu uzavrie. Týmto dielom končí aj úplne posledná séria seriálu Expanse. Seriál naznačil niektoré udalosti okolo Laconie, ktoré v knihe nie sú, preto som zvedavý, či sa pridržiavajú ďalších dielov v knižnom spracovaní, alebo to bol len pokus o prípadný spin-off k tomuto seriálu v budúcnosti. Až na pár inak spracovaných udalostí sa v ostatnom pomerne verne pridržiaval knižných predlôh.

Zo spaceopery úvodných zväzkov sa posledné dva diely žánrovo nesú v takmer plnohodnotnej military sci-fi so všetkými subjektívnymi nedostatkami, čo tento žáner prináša, čo mi už dosť prekážalo. Zatiaľ čo problém s mimozemskou civilizáciou je odsunutý niekam na perifériu záujmu, do popredia sa dostáva politika, bojové súboje, rôzne pletichy, psychologické opisy, memorovanie, opakovanie známych vecí, trocha vaty a kopec nových postáv, ktoré sú viac-menej len jednoúčelové. Najvýraznejšou postavou tohto zväzku u mňa bola tentokrát Michio Paová. S protomolekulou sa tu už síce pomerne bežne experimentuje na rozdieľ od úvodných zväzkov, kedy bola primárnym ohrozením, ale nemá to už ten drajv.

Autori pôvodne uvažovali len o napísaní prvých troch zväzkov. Dostavil sa úspech a ďalšie diely sa mi zdajú byť už nadstavbové, čo je v nich aj cítiť. Kvalita, napriek tomu, že je stále na úrovni, v tomto zväzku už trochu klesla. Preto i keď so zapretím strhávam ešte jednu hviezdu. Som zvedavý, ako sa dej vyvynie v poslednej trojici dielov tejto knižnej série, ktorá sa už seriálového spracovania nedočkala. Dúdam, že sa autori kvalitou vrátia k úvodným zväzkom, priestor na to majú...

23.06.2022 3 z 5

Hry Nemesis Hry Nemesis James S. A. Corey

Séria si aj v tomto dieli udržiava svoju úroveň, ktorá je teda veľmi dobrá. Kniha mala síce pomalší rozjazd, veľmi mi to však nevadilo. Záver bol strhujúci. Epilóg ešte viac navnadil na ďalšie pokračovanie.

Linky niektorých vedľajších postáv sa mierne líšia od tých z vysielaného seriálu. Hlavné postavy sú však ako v knihe, tak aj v seriáli vykreslované približne rovnako s tým, že dej je v seriáli trochu viac roztiahnutý a v knihe sú viac prekreslené myšlienky a motivácie jednotlivých postáv. Niektoré v knihe sa nevyskytujúce scény v seriáli boli síce naviac, samotný dej však podstatnejšie neovplyvnili.

Najviac ma bavila linka s Amosom a Clarissou. Naominu linku som si pamätal zo seriálu (ak by som ho nevidel, jej linka by bola asi najpútavejšia), aj keď spôsob a logika ma veľmi nebrala. Alex sa správal štandardne a štandardný bol aj jeho výkon. Holden tu bol viac-menej asi len do počtu. Znovu sa objavuje Bobby, i keď zatiaľ len okrajovo, zato razantne...

Autori tentokrát vsadili na rozdelenie hlavných postáv naprieč slnečnou sústavou a klasicky ďalšieho záporáka, ktorým je tentokrát predstaviteľ jedného z radikálnych krídiel SVP Marco Inaros. Ten v tomto dieli zatiaľ len rozohráva svoju hru a zahajuje apokalypsu.

Úroveň tohoto dielu sa mi nezdala byť slabšia, autori len trochu inovovali svoje zabehnuté šablony. Škoda len, že mimozemská aktivita sa tentokrát obmedzila iba na záverečný epilóg...

02.06.2022 4 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Čo sa týka seriálu, 4. sériu odohrávajúcu sa na Novej Zemi (Ilus) som považoval za najslabšiu. Niektoré časti sa dosť ťahali. Až na niekoľko akčných scén a prebúdzajúcich sa artefaktov, subjektívne dosť nuda. To isté ale nemôžem povedať o knihe.

V nej sú pôvodný kontext a motivácie jednotlivých postáv lepšie vykreslené. Taktiež niektoré súvislosti, ktoré mi v seriálovom spracovaní unikli, v knihe boli opísané oveľa lepšie. Pútavosť u knihy neochabuje. Ak sa zdánlivo nič nedeje, je to len predzvesť nejakého ďalšieho konfliktu, či pohromy. Dej odsýpa veľmi rezko.

Nechýba klasický záporák, Naomi a Amos tu dostávajú väčší priestor ako v predchádzajúcich zväzkoch a Holden, ten je kapitola sama o sebe. Tentoraz v úlohe mierotvorcu, ktorý má vyriešiť vzťahy dvoch znepriatelených strán. Začína byť až príliš jednoznačne pozitívne vykresľovaný. Pribudnú okrem iných hlavne Havelock (bývalý Millerov parťák) a Basia. Obaja prejdú svojou charakterovou premenou. Protomolekulu tentokrát vystriedajú artefakty na planéte, inak klasická šablona tejto knižnej série len v iných kulisách.

Na rozdiel od seriálu, knihy majú trochu rozprávkové konce, čo mi vzhľadom na predchádzajúci dej príliš adekvátne nepripadá. Ale stále je to veľmi kvalitné čítanie, spaceopera (tentokrát skôr čistá sci-fi) presne ako má byť. Baví ma hlavne to nezodpovedané. Kto boli tvorcovia protomolekuly a hviezdnych brán a hlavne, kto alebo čo bolo to, čo ich zničilo...

23.05.2022 4 z 5

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

Nemôžem sa tomu ubrániť ale opäť musím knihu porovnávať so seriálom. Niektoré súvislosti mi síce z pamäti vypadli ale kniha ich príjemne osviežila.

Čas od predošlého dielu sa trochu posunul a dej sa odohráva po vytvorení brány protomolekulou, keď sú lode vletiace za Rosinantou do prstenca uväznené v priestore za ním v dôsledku blokácie rýchlosti cudzozemskou technológiou. Hlavné postavy ako Holden, Naomi, Amos, Alex a pod. sú trochu v úzadí. Ťažiskové sú v tomto príbehu Melba, Anna a Bull.

Najprepracovanejšia je tu postava Clarissy Maovej alias Melby a jej psychický posun. Vďaka implantátom je u nej veľmi dobre vykreslená charakterová nejednoznačnosť od typicky zápornej postavy až po jej konečné vytriezvenie a zmeny jej polarity na postavu kladnú. No dobre, zaváňalo to trochu naivitou, ale napriek tomu táto postava bola pre mňa v tejto časti ťažiskovou. Typovo ju veľmi dobre stvárnila v seriáli Nadine Nicole.

Naopak, typovo mi veľmi nesedela seriálová pastorka Anushka Anna Volovodová, ktorú v ňom stvárnila Elizabeth Mitchell a ktorú som mal vnútorne zaradenú medzi akčnejšie ladené predstaviteľky filmových postáv. Ona sa síce akčne trochu prejaví aj v knihe, ale vzhľadom na jej naivné názory, mi typovo veľmi nesedela. Naviac v seriáli to bola blondýna :)

Šéfa bezpečnosti Bulla si v seráli akosi nevybavujem, ale v knihe to bola jedna z najústrednejších postáv, okolo ktorej sa točil hlavný dej. Podobne ako Melba (Clarissa Maová) aj on mal charakterové šrámy. V konečnom dôsledku však patril k tej kladnej strane. Takéto typy mám rád.

Ashforda som mal vďaka seriálu (David Strathaim) zaradeného medzi tie kladnejšie postavy. Pravdepodobne mi séria zobrazujúca tento knižný diel trochu vypadla z pamäti. V tomto dieli to však bola riadna sviňa, zodpovedná za smrť viacerých postáv, ktoré mohli mať svoj potenciál. Vzhľadom na situáciu v akej sa ocitol, sa však niektoré jeho kroky dajú chápať.

Amos, či už ten serálový alebo knižný, je u mňa jednoznačne celkovo najlepšie vykreslená postava. Chlapík s temnou minulosťou a ešte temnejším detstvom by mohol byť jedným zo záporákov. On sa síce tak aj prejavuje, jeho činy však vždy prospievajú kladnej strane, ktorá ním získava zdrvujúcu prevahu. Pár silných chvíľ má aj v tomto dieli.

Podobne ako predchádzajúce dely, aj tento radím medzi veľmi dobré čítanie, občas aj s určitým humanistickým odkazom...

10.05.2022 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Ak v prvom zväzku tejto série bolo politiky pomenej a dej sa točil predovšetkým okolo dvoch postáv, v tomto zväzku to až tak neplatí. Politické hry, ktorých ústrednou postavou je Avasarala sa tu rozohrávajú jedna radosť. Pričom šachových figúr je tu niekoľko, predovšetkým tentoraz zo Zeme.

Veľký neznámy faktor, ktorý spraví škrt cez rozpočet všetkým zúčastneným politickým hráčom je, ako inak, naivný Holden s posádkou vesmírnej lode Rosinante. Správanie Naomi ako príslušníčky Pásu mi síce trochu nesedí, ale aspoň to Holden nemá také ľahké. Ľahké to nemá ani Amos, ale to je špecifická postava, ktorá chyby nerobí.

Ústredná dejová linka Praxa a jeho dcéry má síce svoje miesto ale dosť by som pochyboval, že by reálne mala takú dôležitosť, aby sa kvôli nej podnikali lety naprieč slnečnou sústavou, konali vojenské strety a vybuchovali vesmírne koráby. Určitý citový a morálny rozmer jej však nechýba.

Bobby je fajn. Jej popis mi trochu nesedí s tou zo seriálu. V knihe je to pekná baba, len zväčšená na 150% :) Meria cez dva metre a je samý sval a šľacha. Skrátka typická mariňáčka, ktorá sa trochu vymiká z priemeru. Tá zo seriálu mi až tak šľachovito nepripadala a aj o jej vzraste by sa dalo diskutovať. To je ale daň za to, keď seriálové spracovanie vidí človek skôr. Napokon človek si obľúbi obe verzie Bobby...

Protomolekula sa ďalej úspešne prejavuje na Venuši a vďaka pozemským záporákom aj v samotnej slnečnej sústave. Škoda videného seriálu, inak by bola ešte tajomnejšia a zaujímavejšia.

Seriál sa pomerne verne drží doposiaľ prečítaných zväzkov. Niečo pridáva, hlavne čo sa týka vizuálu. Naopak, v knihe je zasa lepšie vykreslená motivácia jednotlivých postáv, na ktorú zasa v seriáli nebol až taký priestor. Teda knihy spoločne so seriálom Expanse sa veľmi dobre dopĺňajú. Odporúčam však knihy čítať ešte pred sledovaním samotného seriálu, najlepšie v súbehu...

Čo dodať? Veľmi dobré čítanie...

30.04.2022 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Spaceopera aká má byť. Ľudstvo tu má už osídlenú slnečnú sústavu ale zostáva priestor aj pre neznámy vzdialený vesmír. A to je presne ten aspekt, ktorý boduje u klasickej sci-fi. Naivný klaďas Holden aj nihilistický detektív Miller sú postavy s hĺbkou, ktoré napokon prejavia svoje kladné vlastnosti. Záporáci sú takí, akí majú byť a nechýba to hlavné: Protomolekula, bojové lode Marsu a anarchisti z SVP...

Hlavné postavy sú v knihe síce len dve na rozdiel od seriálu, pričom ich pohľady sa pravidelne striedajú. Na rozdiel od seriálu Expanse, nie je tu toľko politiky a politických machinácií. Ak aj sa vyskytnú, vyplynú z deja a sú vnímané vždy jednou z postáv.

Nevýhodou u mňa bola skutočnosť, že som videl seriál ešte pred čítaním knihy, takže knižné postavy mi automaticky splývali s tými seriálovými. Nakoľko ale typovo boli tie seriálové dosť dobre obsadené, tak mi to až tak nevadilo. Naopak, vizuálne spracovanie seriálu napomohlo k lepšiemu dokresleniu techniky a exteriérom v knihe. Taktiež niektoré akčné scény.

Daniel Abraham ako jeden z dvojice autorov, používajúci pseudonym z titulu knihy, tu podáva oveľa lepší literárny výkon ako vo svojich poviedkach uvedených napríklad v XB-1. Na rozdiel od príbehov Balfoura a Meriwethera, ktoré neberie asi príliš vážne, Leviatan je z trochu inej kategórie. A subjektívne táto poloha mu pasuje viac.

Veľmi dobré čítanie napriek určitej skratkovitosti. Niektoré prvky a konanie hlavne v závere síce trochu logicky trpeli, ale ak prižmúriš oko, veľmi to nevadí...

18.04.2022 4 z 5

Síň slávy II A: Nejlepší SF novely Síň slávy II A: Nejlepší SF novely * antologie

Dá sa polemizovať o tom, či poviedky v tejto antológii patria medzi tie najlepšie SF zo všetkých dôb, ale zostavovateľ napriek tomu nevybral veľmi zle. Až na jednu patria všetky do zlatého fondu a sú teda veľmi dobré s prihliadnutím na dobu vzniku. Dve zo všetkých však u mňa budú rezonovať stále. Tou prvou je paranoická smršť od J. W. Campbella z roku 1938 „Kdo je tam?“. A tou druhou zasa satiricky ladená antiautoritárska noveleta „…A pak už tam nezbyl nikdo“ z roku 1951 od Russella. Antológiu považujem za veľmi vydarenú…

03.01.2022 4 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Chybou v mojom prípade ohľadom tohoto autora bolo, že túto zbierku poviedok som čítal až po jeho vyzretejších textoch v zbierke poviedok „Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká“ a gangsterke „Krev je muj chleba“, kde sa už čiastočne zbavil niektorých neduhov patrných v tejto knihe.

To, že veľa vecí si musíš domýšľať, s tým som už počítal. Že je autor ovplyvnený Lovecraftom, bolo mi známe tiež. Aj jeho mix okultizmu prekladaného temnou scifi patrí medzi tie veci, vďaka čomu som si ho zaradil zvlášť. Okultace trpí predovšetkým tým, že sa jedná o jeho rannú tvorbu. Jednotlivé poviedky majú rozvláčny a dlhý úvod a nie vždy korektný záver. S logikou si tiež hlavu neláme.

Jeho poviedky ti sadnúť nemusia. Veľa vecí si musíš domyslieť a dáva teda priestor tvojej fantázii. Čo nevidím ako negatívum, ale bohužiaľ vo viacerých poviedkach tejto zbierky je až príliš abstraktný. Napriek tomu, jeho literárny prejav je viac než dobrý a originálny, nie je to ale nič pre citlivejšie povahy a ak si si prešiel nejakou psychickou záťažou, jeho texty ti neodporúčam.

Poviedky z prvej polovice knihy mi sadli o niečo viac. V globále a s prižmúrením jedného oka však opäť hodnotím knihu ako veľmi dobrú, keďže moje očakávania v podstate splnila a jej klady prevažujú nad spomínanými nedostatkami…

26.10.2021 4 z 5

Arduino Arduino Matúš Selecký

Táto knižka (Computer Press, 2016) je síce o niečo staršia ako podobná o Raspberry Pi (Computer Press, 2017), ale na rozdieľ od nej, nestráca na aktuálnosti. Je to spôsobené pravdepodobne tým, že vývoj Arduina je oveľa pomalší resp. zmeny na tejto platforme sú ojedinelé alebo veľmi malé.

Knižka neprináša hotové riešenia, je zameraná viac na teóriu, ide do hĺbky. Neorientuje sa na kopírovanie kódu ale tento kód vysvetľuje. Pochopíš tak podstatu zjednodušenej varianty Céčka, jednotlivých postupov a dokážeš vytvoriť vlastné projekty. Pre úplného začiatočníka asi vhodná veľmi nieje. Pri troche snahy to však aj vďaka Internetu s ňou pôjde.

Vzhľadom na to, že rôznych návodov je online nepreberné množstvo, takáto vysvetľujúca príručka základov príde veľmi vhod. U mňa si našla čestné miesto ;)

12.09.2021 5 z 5

Raspberry Pi - Uživatelská příručka Raspberry Pi - Uživatelská příručka Eben Upton

Čo sa týka vydania z roku 2017, ktoré som aj čítal, napriek aktualizáciám, je už knižka dnes (august 2021) dosť zastaralá. Modely Raspberry Pi v nej opisované sú dnes dostupné hádam už len v bazároch a možno ako výpredaj v niektorých eshopoch. To je teda hlavný zápor knihy.

Kladom väčším ako jej zápory je však súhrnný objem informácií všeobecnejšieho razenia. Je tu všetko podstatné, čo by mal vedieť o tejto platforme úplný začiatočník. Tie informácie a veľa krát aktuálnejšie sú síce na webe, ale v knižke sú prehľadne zaradené do jednotlivých kapitol. Prípadný záujemca tak získava prehľad o tom, čo Raspberry Pi je a čo nie. Na čo sa hodí a na čo je vhodnejší mikrokontrolér napr. Arduino.

Ako knihe síce už dosť zastaralej, napriek tomu prinášajúcej stále podstatnú sumu hlavne teoretických informácií, nemôžem uprieť prínos hlavne pre začínajúceho bastliča. Pre jej vydavateľa a distribútov však zostáva otázka výšky jej ceny, ktorá by mala ísť vzhľadom na aktuálne len čiastočne platné informácie podstatne dolu...

29.08.2021 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Momentálne síce posledný zväzok detektívnych historických príbehov Barbariča, Steina a Jaroša ale na jeseň sa chystá vydanie v poradí už 8. pokračovania (Pre hrsť dukátov). Červenák tak drží doposiaľ svoju najdlhšiu šnúru s rovnakými hlavnými postavami.

V tomto dieli sa ocitáš v katolíckej Plzni, kde pod ctihodným povrchom tleje riadna sexuálna nádielka, zvrátenosti a vraždy. Autor to korení dobovými miestnymi kulinárskymi špecialitami a kolorit dokresľujú rozsiahle podzemné chodby a zamknuté dvere.

Mám dojem, že s ženskou postavou, ktorá sa tu vyskytne, sa určite v budúcich zväzkoch stretneš. Žena takých záporných kvalít sa v Červenákových románoch veľmi nevyskytuje a ak len epizodicky. Momentálne ma napadá snáď len Dračia cárovná - Baba Jaga v druhom zväzku Bohatiera. Držím palce ;)

Čo sa týka samotného kriminálneho prípadu, ten sa nesie v tradičnom autorovom štýle, teda trojica vyšetrovateľov je viac akčná ako deduktívna a zločinci ukecaní aj na smrteľnej posteli. Ale to len tak na okraj. Asi vieš, prečo čítaš autorove romány. Teda ako zvyčajne, veľmi dobré oddychové čítanie...

05.08.2021 4 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

V tomto dieli sa prenesieš do českého Trutnova, spoznáš tamojšiu galérku, osoby z vyššej spoločnosti, ale aj Steinovu rodinu a sídlo. Domine Barbarič tu má pauzu a je to cítiť. Puritánsky katolík Stein s kaprálom Jarošom to tentokrát pútavosťou nevytrhnú. Chýba to vzájomné prekáranie, trefné hlášky sú tým pádom redukované na minimum.

Ústredný motív teda les prízrakov bol len epizodický, dokresľujúci miestny kolorit a predpokladám, že titul tohoto zväzku bola len čisto marketingová záležitosť. S riešeným prípadom má len okrajovú spojitosť. Ak by bol vypustený, nič by sa nestalo. Škoda, že ho autor nerozvil. Lesný muž, minulosť a súvislosti ma zaujali viac ako samotný riešený prípad.

Ten je pomerne priamočiary, kombinovaný s dobrodružnými prvkami ako je to u tohoto autora obvyklé. Zainteresované postavy sa miestami správajú naivne, prvoplánovo a dosť nelogicky. Objavujú sa znenazdajky na miestach, kde by vôbec nemali byť a vždy v ten správny čas. Ak chce niekto niekoho zabiť predsa zbytočne nekecá a neodpovedá na zvedavé otázky svojej obete. Podobné je to u znásilnenia, keď si lotor dáva načas, robí všetko možné, len nie to, čo by teoreticky mal robiť, teda znásilňovať. Niet sa potom čomu diviť, že autorovi všetko pekne vychádza.

Možno tieto moje vety vyznievajú dosť kriticky. Sú to však len zlomkové subjektívne postrehy zo záplavy inak kvalitného textu v medziach, ktoré umožňuje dobrodružno-historická detektívka snáď pre všetky vekové kategórie. Teda ako oddychové čítanie v týchto horúčavách viac než vhodné...

08.07.2021 4 z 5

Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Rekonštrukcia slovenských dejín: Formovanie slovenskej identity Eduard Chmelár

Autor produkuje vo svojich knihách myšlienky novej ľavice zahŕňajúcej spektrum aj liberálnych názorov s akcentom na sociálne otázky, globalizáciu a pro EU postoj. Svojimi oponentami je označovaný za slniečkára a socialistu. Jeho Rekonštrukcia slovenských dejín sa nesie presne v tomto duchu, je však oprostená od starého marxistického pohľadu. Dejiny vníma progresívne.

Nie som síce jeho fanúšikom ale kvôli viacerým kontroverzným názorom som si toto jeho dielo prečítal so záujmom. Nemýlil som sa, niektoré udalosti opisuje z iného uhla pohľadu, vkladá ich do iného kontextu a snaží sa o originalitu.

Zopár postrehov: autochtónnosť vníma trochu inak a neodvodzuje ju od etnicity. Naopak tvrdí, že súčasťou našich dejín je kontinuita osídlenia nášho územia minimálne kultúrami doby bronzovej počnúc, cez Keltov, Kvádiu, Nitrianske kniežatstvo, Veľkomoravskú ríšu, Uhorsko až doposiaľ. Niektoré významné postavy našich dejín demýtizuje, zhadzuje ich z piedestálu, na ktorý stavia postavy iné. Odniesol si to napr. Svätopluk, pred ktorého kladie Rastislava, Matúš Čák Trenčiansky bol v jeho podaní tyran a vrah, Jánošík možno agentom cudzej mocnosti, Kolára kladie pred Štúra a pod..

Nemám krvavé oči. Nevadili mi v autorovom výklade zamontované svetoobčianske koncepcie. S niektorými jeho myšlienkami síce nesúhlasím a vnímam ich ako politické, patria však k autorovmu pohľadu tak isto ako humanizmus, a preto ich akceptujem. Okrem toho sú to síce krátke slovenské dejiny ale líšiace sa od ostatných originálnym pohľadom, čo beriem vždy všetkými desiatimi. Alternatívny výklad, v tomto prípade alternatívne alternatívny, som mal vždy rád...

26.06.2021 4 z 5