Yaromil Yaromil komentáře u knih

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Příjemné nahlédnutí do světa severské mytologie. Pro mne lehce monotónní, kdy se nemalá část knihy točí především "jen" kolem Ódina, Tóra a Lokiho a jejich nesvárů s obry. Zachránil to však konec knihy, kdy jsme se dočkali až téměř epického vyprávění a to mě sakra bavilo ;-).

22.11.2018 3 z 5

Stromy Stromy Piotr Socha

Krásná kniha, která si zaslouží pozornost nejen milovníků přírody a nejen dětí, kterým je pravděpodobně primárně určená. Kniha je založená především na velkoformátových ilustracích, které jsou doplněné nikterak obšírnými, ale přesto poutavými texty. Kniha se nesnaží být přehledem jednotlivých druhů stromů, ale pojednává spíše o tom, jak jsou stromy nedílnou součástí našich životů a jak důležitou roli na naší planetě Zemi mají. V neposlední řadě musím vyzdvihnout český překlad, který se dle mého velmi povedl.

04.11.2018 5 z 5

Warren Trinásty a Vševidiace oko Warren Trinásty a Vševidiace oko Tania del Rio

Přiznám se, že po Warrenovi jsem sáhl hlavně kvůli zpracování knihy, které je parádní po všech stránkách. Jako první vás asi upoutají nevšední ilustrace, které jsou vyloženě na každé stránce a provázejí vás tak celým příběhem. Dovolím si zde malé upozornění - nedoporučuji knihu prohlížet celou ještě před samotným přečtením, zmíněné ilustrace vám mohou jednoduše prozradit děj a lehce tak zkazit radost ze čtení a odkrývání příběhu. Ten ať už je jakkoliv "dětský", má nápad, je neotřelý a náramně mě bavil až do samého finále. Jednotlivé postavy jsou dobře vykresleny a k malému Warrenovi musíte cítit nemalé sympatie od první stránek, ať už je svým vzhledem sebe ošklivější (což o něm tvrdí především jeho teta Annakonda, mě zase tak ošklivý nepřišel ;-)). Každopádně mohu doporučit i dospělákům, myslím, že nebudete zklamáni, pokud v sobě najdete ještě trochu té hravosti. Já už se každopádně těším na další díl!

20.10.2018 5 z 5

Příběh života: Evoluce Příběh života: Evoluce Fiona Munro

Krásné ilustrace, pěkné zpracování knihy, ale to hlavní - texty a jejich informační hodnota mě lehce zklamala - nečetlo se mi to úplně lehce a nejsem si úplně jist, jestli je kniha tím pádem vhodná pro děti od 6 let. Neposoudím nyní, jestli je to dáno překladem nebo byl text již takto lehce kostrbatý v originále. Co taky trochu zamrzelo, byly některé faktické nepřesnosti, kdy se např. na jedné straně dočtete, že rostlina dorůstala do výšky 20m, ale u popisu obrázku je uvedeno, že dorůstala do výšky 30m. Ne že by kvůli tomu člověk musel dělat hned povyk, ale alespoň já jsem pak autory trochu podezíral, jestli se náhodou nespletli i v jiných faktech ;-).

20.10.2018 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Lehké nahlédnutí do severské mytologie s nijak příliš výrazným příběhem, ale celé je to takové milé a vizuálně krásné, že to člověk slupne prakticky na posezení. Každopádně se jedná o knihu spíše pro děti a tak se k ní musí asi i přistupovat.

Příběh: 3*, Zpracování knihy: 5*

12.10.2018 4 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Ať už kniha popisuje sebevětší hrůzy, které si dnes dokážeme jen stěží představit, měl jsem během čtení pocit, že jsem obdobný příběh četl nebo viděl na obrazovce už několikrát. Knihou však nejsem zklamaný, rád si přečtu pokračování.

10.10.2018 3 z 5

Tři příběhy Tři příběhy Umberto Eco

Má to zajisté tři nosné (a pro svět důležité) myšlenky, ale nějak mě to při čtení úplně nezasáhlo. Zkusím někdy v budoucnu přečíst znovu s dcerou.

03.10.2018 3 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Abych se přiznal, tak jsem o autorovi před vydáním knihy moc nevěděl a to i přesto, že se o fotografování zajímám. Vlastně jsem s ním viděl jen rozhovor na DVTV, který mi utkvěl v paměti. Líbil se mi tak moc, že když Petr rozjel kampaň na podporu vydání své knihy, dlouho jsem neváhal a podpořil ho. Nevěděl jsem co od výsledku úplně čekat, ale knihu mám přečtenou a jsem za ní sakra rád.

Není to kniha úplně o focení, ani o cestování, jak by se mnozí mohli domnívat, ale především o životním příběhu. Pro mě to byl pak také příval inspirace a nemalého obdivu k autorovi a jeho odvaze "něco" podniknout, udělat krok do neznáma, což mě osobně absolutně schází. Ať už Petr popisoval výlet s dcerou nebo výstup na K2, vždy jsem stránky přímo hltal a přes den se těšil, kdy budu moci ve čtení zase pokračovat, což se mi u moc knih nestává. Autor nešetří humorem, ale ani sebekritikou a vše je podáno velice čtivě.

Jo fotky jsou tam také a to velice vydařené ;-), ale nečekejte jich přehršel, kniha je spíše o čtení než o prohlížení a to je vlastně dobře. Vedle cest do nejrůznějších koutů světa mě velice mile překvapila kapitola o focení / výletu do mého rodného města Lokte, která je ale pro změnu napsána autorovou manželkou, jako pohled na fotografa "z druhé strany" ;-).

Z knihy si celkově odnáším silný dojem a především touhu "někam" vyrazit. Díky za to, Petře!

02.10.2018 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Na knihu jsem se dlouhou dobu chystal, dlouho mi trvalo než jsem jí zdolal a ještě déle mi pravděpodobně bude trvat než jí vstřebám. Uff, bylo to náročný, ale stálo to za to! Pokud by se ke knize dodával rodokmen rodiny Buendíů, bylo by o dost méně tápání o kom to vlastně nyní autor píše. Jednotlivých "účinkujících" je v knize nepřeberně a nějak tak nevěřím, že se mohli všichni vejít do zmíněných sta let a ještě ke všemu samoty. Musím pochválit překlad a bohatý jazyk.

21.09.2018 4 z 5

Překlep a Škraloup Překlep a Škraloup Tomáš S. Končinský

Stárnutí věcí nemám úplně v lásce, stejně jako asi většina z vás, ale povídání o entropících jež to podléhání času a opotřebování kolem nás mají na svědomí si našlo mé nemalé sympatie už od prvních stran. Autoři nezapřou lásku k českému jazyku, radost z vtipu a um pro krásné ilustrace. Můžu poprosit o pokračování? Náramně jsem se totiž bavil.

05.08.2018 5 z 5

Hravouka Hravouka Tereza Vostradovská

Tohle je prostě nádhera! Byť se jedná o dětskou knihu, je náramně řemeslně zpracovaná. Krásné ilustrace vykreslují zdravou dychtivost hlavní hrdinky po informacích a lehkou formou bez jakéhokoliv násilí jí předávají čtenářovi. To vše je doplněno o milý humor. Prosím o více takových knih! Nemůžu se dočkat, až si knihu přečteme s dcerou, až nám trochu povyroste ;-).

27.07.2018 5 z 5

Kytičky z ulice Kytičky z ulice John Arne Lawson

Kraťoučká ilustrovaná kniha, která vám vykouzlí úsměv na rtech a pohladí po duši.

22.07.2018 5 z 5

Hranice vesmíru Hranice vesmíru Dominic Walliman

Úžasný výlet do vesmíru i pro dospělé čtenáře. Obsahově a řemeslně náramně zpracovaná kniha! Díky za české vydání!

21.07.2018 5 z 5

V Kalábrii V Kalábrii Peter S. Beagle (p)

Rozhodně nemám srdce ze žuly, ale takhle kniha a příběh pana Bianchiho mě nechal chladným. Nejedná se o špatné čtení, jen mi postavy příliš nepřirostly k srdci a nezachránil to bohužel ani jednorožec. Stále mám také pocit, že mi ušel nějaký hlubší význam, které jsem nebyl s to na těch 140 stranách zachytit. Každopádně chválím krásnou úpravu knihy a překlad.

14.07.2018 3 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Opět milé severské shledání s Hildou! Škoda jen, že takové povedené dobrodružství člověk slupne jako malinu a pak mu nezbývá nic jiného než vyhlížet další díl(y)! Těším se také, až si jednou přečteme společně s dcerou ;-) .

09.07.2018 4 z 5

Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Yoshifumi Miyazaki

Hodnocení anglického vydání: Kniha je pěkně zpracována, se spousty poutavých fotografií a krásnou úpravou. Po informační stránce by se však kniha dala shrnout do jednoho dvou odstavců. Autor se mnohokrát opakuje. Věřím, že pokud v sobě již máte pozitivní vztah k přírodě, lesu, tato kniha vám mnoho nového neřekne, ale alespoň vás může ujistit v tom, co již tak nějak od přírody v sobě dávno nosíte a cítíte jako přirozené.

26.06.2018 3 z 5

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Včera večer přečteno na dobrou noc a už se těším, až si dobrodružství pavouka Čendy přečteme jednou s dcerou. Těším se na další pokračování,...!

19.05.2018 5 z 5

O mráčkovi O mráčkovi Pavel Čech

Kratičký příběh (nejen) o dětské fantazii.

18.05.2018 5 z 5

Vlak Vlak Pavel Čech

Poetický sen o snu, náhodných setkáních, přitahujících se protikladech a míjejících se vlacích jedoucích do neznáma, stejně jako neznámých osudech cestujících. Vše v krásném výtvarném podání Pavla Čecha, temněji než jsem ho znal doposud.

17.05.2018 5 z 5

Pod zemí / Pod vodou Pod zemí / Pod vodou Aleksandra Machowiak Mizielińska

Cesta pod zem a pod vodu nabitá informacemi! Další "dětská" kniha, která mi rozšířila obzory. Díky za ní a další takové, prosím!

07.05.2018 5 z 5