wooloong wooloong komentáře u knih

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Půvabná knížka o strašné době. Četla jsem jako školou povinné dítko před mnoha lety.

07.11.2022 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

(SPOILER) Četla jsem jako dítě a bylo to pro mě děsivé, postupně umírá jeden Brouček po druhém, aby ve finále umřeli všichni! No, hlavně, že byli všichni poslušní. Ještě teď mám z toho husí kůži!

07.11.2022 2 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Dobře napsané povídky, z nichž ani jedna mě nijak nepřekvapila.

07.11.2022 4 z 5

Černé slunce Černé slunce František Kožík

František Kožík si vzal za hlavního hrdinu svého životopisného románu hodně rozporuplnou osobnost a život libertina, svérázného filosofa a dlouholetého vězně markýze de Sade zpracoval velmi čtivě a působivě, na pozadí dramatické doby pozdního království, Velké francouzské revoluce a Napoleonských válek. Musím smeknout před paní Renée, která mu byla příkladnou a věrnou manželkou a matkou jejich tří dětí navzdory všem milenkám, věznění a výstřednímu chování za hranou zákona, po mnoho let. Ovšem tchýně, ta se mu fakt vyvedla.

27.10.2022 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Knížka o jednom všedním nevšedním životě, o praktikování víry velmi sympatickým civilním způsobem proložená anekdotami, podobenstvími a citáty. Příjemné čtení.

24.10.2022 5 z 5

Les - Návod k použití Les - Návod k použití Peter Wohlleben

Překvapilo mě, kolik mají české a německé lesy společných problémů. Jen namátkou - používání těžké techniky při těžbě, která nenávratně ničí lesní půdu, nenávist k vlkům a dalším šelmám, nešetrné zacházení s přírodním bohatstvím, myslivectví či spíše nemyslivectví a mnoho dalšího. Také se mi líbí, jak autor miluje všechny stromy a přeci jen trochu víc nadržuje bukům.

18.10.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Člověk, který tuhle knížku napsal, miluje stromy a dokáže o nich krásně vyprávět. Jsou pro něj mnohem víc než polínky do krbu a materiálem pro výrobu poliček a stolů, jsou to přátelé, úchvatné živé bytosti, které mohou strádat hladem, trpět žízní, láskyplně pečovat o svůj dorost nebo o přestárlé sousedy. Tahle knížka byla jako pohlazení po duši, která mě opravdu zasáhla, a změnila můj pohled na tyto dlouhověké veliké obyvatele naší planety.

05.10.2022 5 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Další pátrání Zdislava a jeho dvou pomocníků, kteří tentokrát pendlují mezi Kutnými Horami a Prahou. Nová postava Petra Ptáčka z Ledče se mi moc líbila, mohl by se stát stálým členem vyšetřovací party.

26.09.2022 4 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Druhý díl historické detektivky s templářem-johanitou Zdislavem, Hermanem a Guntherem, které jsem si stihla oblíbit už v jedničce. Docela jsem nepochopila ten začátek, jednak to byl výlet do minulosti a jednak to nemělo až tak valný vliv na vývoj současných událostí, leda by se postava Johanky měla ještě v budoucích dílech nějak rozvíjet.

19.09.2022 4 z 5

Ztracený templářský poklad Ztracený templářský poklad Zuzana Koubková

Když srovnám s jinými historickými detektivkami, se kterými se doslova roztrhl pytel (Vondruška, Bauer a spol.), jsem příjemně překvapená. Postavy jednají vcelku civilně a uvěřitelně, a to včetně padouchů, zápletka je přiměřeně zamotána, a pak s trochou překvapení rozmotána a srozumitelně vysvětlena, prostředí je podáno barvitě a postavy mi připadají mnohem živější než je tomu s Oldřichem, Divišem, Otou, Jiřím Adamem a jinými, které už upadly do jisté schematičnosti. Možná je to tím, že Zdislav a Gunther jsou jaksi noví, zatímco výše jmenovaní jsou staří známí a už nemají čím překvapit.

05.09.2022 4 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Mnoho zajímavostí, krásné fotografie, příjemné čtení.

02.09.2022 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

Lepší kousek ze série z renesančních Čech. Jednu hvězdu strhávám za časté opakování některých slov (například starobylý) a za zástupy nadržených samiček, jejichž neodbytné útoky tentokrát odnese mladý Kryšpín. Ty věčně vykasané suknice už dost nudí, méně je někdy více.

31.08.2022 4 z 5

Dívenka s tmavýma očima Dívenka s tmavýma očima Marcel Pagnol

Čtyři mladíci, kteří tak trochu neví, co se svým životem, a jedna krásná tajemná dívka. Líbil se mi především autorův smysl pro humor.

"Dokonce jsem dostal dva zamilované dopisy, které urážejí rovným dílem jak mravopočestnost, tak i pravopis."

"Sledoval jsem tě. Sledoval jsem ji. Sledoval jsem vás ..."
"To je cvičení z gramatiky nebo detektivka?" zeptal se Grasset.

26.08.2022 4 z 5

Slavné příběhy Čtyřlístku: 1971-1974 Slavné příběhy Čtyřlístku: 1971-1974 Ljuba Štíplová

Neodolala jsem a půjčila si další soubor příběhů Čtyřlístku. I z tohoto souboru jsem znala jen část příběhů z dětství, některé pro mě byly úplnou novinkou. A je zajímavé, že ty známé příběhy (8 z 23) se mi líbily o poznání více než ty, co jsem neznala. Ale super byly všechny.

24.08.2022 5 z 5

Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku: 1969-1970 Ljuba Štíplová

Celé mé dětství. Vzpomínám, s jakým nadšením jsem si kdysi kupovala v trafice Knihovničku Čtyřlístek za závratných 7,- Kčs. Na to už člověk musel našetřit z peněz na svačinu a takové ABC i s vystřihovánkami například stálo "pouhé" 3,- Kčs. Taky se stalo, že jsem měla našetřeno, Čtyřlístek vyšel, ale než jsem stačila dojít do trafiky, byl vyprodán. Několik prvních dílů (V tajemném hradě, Na divokém západě, Létající koberec a Prázdniny na sněhu) jsem dostala od tety po starším bratranci a byl to doslova poklad. Četli jsme je pořád dokola a většinu replik dokázali přeříkat nazpaměť. Když jsem si v písecké knihovně v dětském oddělení půjčila toto souborné vydání, bylo to jako vrátit se o půlstoletí nazpět. Díky za to.

24.08.2022 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Romance mezi Robin a Cormoranem dále pokračuje a je okořeněna dobrou detektivkou. Zajímavá byla i informace o genetickém onemocnění koní, podle kterého se tento díl jmenuje.

23.08.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Hromada stránek mě odradila, tak jsem sáhla nejdříve po audioverzi, a pak jsem si ji doplnila dvoudílnou filmovou sérií. Musím říct, že v trojboji kniha - audiokniha - film jednoznačně vychází nejlíp právě film, který je oproštěn od spisovatelčiny grafomanie (ne že by psát neuměla, naopak, ale dost se v tom vyžívá na úkor čtenářského zážitku). Filmová verze má navíc hodně dobře obsazené hlavní postavy (Tom Burke a Holliday Grainger). Přesně tak jsem si je představovala, no, Strika možná trochu víc baculatého.

20.08.2022 4 z 5

Úpadek a pád římské říše Úpadek a pád římské říše Edward Gibbon

Neočekávejte chronologický popis poslední fáze dějin Římského impéria. Jde spíše o výběr stěžejních okamžiků, které vedly k jeho úpadku, k jeho rozdělení a později pádu Říše západořímské a východořímské. Pokud nemáte dost znalostí k překlenutí náhledů na jednotlivé historické události, hodně nápomocné jsou Poznámky a vysvětlivky na konci knihy. Samo historické dílo je pohledem do historie, neboť bylo sepsáno již na konci 18. století, což ho činí ještě zajímavějším.

17.08.2022 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Kdybych nevyrůstala skoro čtvrtstoletí v období reálného socialismu, asi bych nebyla schopná uvěřit, že je to všechno pravda.

16.08.2022 5 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Parádní knížka. Dozvěděla jsem se spoustu nového a doplnila předchozí kusé informace. Spousta krásných fotografií. Líbí se mi i to, že autor v poznámkách ve sloupečku nebo v popisu obrázku klidně zopakuje nebo shrne to, co je v hlavním textu.

16.08.2022 5 z 5