Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Dům smrti Dům smrti Bernhard Aichner

Na rozdíl od prvního dílu Funebračky - Přítelkyně smrti mi děj přišel ulítnutý, nemělo to hlavu a patu, ačkoli byl závěr jasný. Jazyk autora, dynamičnost a styl vyprávění se mi ale líbí, takže třetí díl Agonie smrti si přečtu také. Jelikož jsem Přítelkini smrti dal 3 hvězdičky, tady musím tedy dát jen dvě.

02.05.2020 2 z 5

V kaši V kaši Petr Čeněk

Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020. V poezii nejsem sečtělý, abych se mohl podělit o srovnávací hodnocení. Nicméně shrnul bych takto:
Za prvé jsem byl překvapen stylem veršů, přišel mi zcela odlišný od poezie, jak jsme se o ní (kdysi) učili ve škole. Chyběla mi melodičnost a finesa textu, myšlenky jsem ale mnohde nalezl. Obsah bych rozdělil do tří skupin, poměrově srovnatelných - 1.básně, kde jsem myšlenku nepochopil, 2. básně, kde jsem myšlenku pochopil, ale neztotožnil se s ní a za 3. básně kde mne jejich myšlenka oslovila - např. Točený salám, Pro někoho lepšího, Třídní sraz, Andělé, Ministerstvo pásek, Nikoho, Představy a jiné. Hodnotím tedy více méně neutrálními 3 hvězdičkami.

14.04.2020 3 z 5

Sága rodu Reissových Sága rodu Reissových Hana Whitton (p)

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2020 - kniha s květinou na obálce. Autentický příběh životních osudů tří sester v době národního obrození první poloviny 19. století se velmi dobře četl. Je to spíše dámské čtení, ale má i svoji faktickou hodnotu, takže 4 hvězdičky a díky čtenářská výzvo.

28.03.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Dobrá, to znamená průměrná detektivka. Od poloviny knihy bylo jasné, kdo je vrah, a tak jsem si říkal, že to není možné, že se tam ještě něco stane, nějak se to otočí. Nestalo, neotočilo, jen lehké dramatizace. Líbily se mi kurzívou psané myšlené komentáře. Epilog byl vyloženě v americkém stylu - čtenáři, můžeš klidně spát. Po dalších knihách autora asi pátrat nebudu.

07.03.2020 3 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Moje pátá přečtená kniha od této autorské dvojice a opět výborná. Olivie vyšetřuje případ bombového útoku, který jí zavede až do Thajska, kde byl k činnosti aktivizován Tom Stilton a jejich vyšetřování se protnou. Mette předává své žezlo Olivii a prostor pro další pokračování je otevřen. Napínavé a svižné čtení, doufám že brzy budou další díly!

25.02.2020 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Dnes už by se asi takový příběh nemohl odehrát, boj a obětováni za lásku se už moc nevidí.
Klasické dílo, které by si měl přečíst každý a ve školách by se měl jeho odkaz náležitě rozebrat, jelikož je stále velmi aktuální.

24.02.2020 4 z 5

Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis Alfonso Casas

Přečetli jsme celá rodina, odkaz Freddiho jde napříč generacemi, takto je univerzálně pojatá i tato kniha, nutně osloví každého, kdo má jen trochu citu pro hudbu.

23.02.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Napětí od první stránky, oči hltají další a další řadky. Rychlý dějový vývoj, mnoho zvratů, výborný vypravěčský styl. Nenechá čtenáře oddechnout. Jelikož mám rád uvěřitelné příběhy, musel jsem si v závěru knihy trochu zapátrat po internetu, abych si ověřil reálnost rozuzlení a nepřišlo mi to "ulítnuté", ale google to potvrdil, tak jsem si vychutnal vše až do posledního odstavce! Těším se na další případ Sayer Altairové.

22.02.2020 5 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Velké zklamání. Podle anotace jsem čekal vtipnou a zábavnou knihu. Realita ale jiná. Předně mi to přijde jako kniha, kterou autorka napsala, aby nějakou napsala. Jelikož je vydaná v češtině, čekal jsem vtip, nápadité komentáře a postřehy, zábavné formulace atd, zkrátka texty, které osloví českého čtenáře. Je to ale obyčejný soupis obecně známých věcí bez jakékoli přidané hodnoty, trochu s egoistickým podtextem autorky. Myslím, že to ani jako průvodce v UK nevydají. V mnohém se to totiž od názvu odchyluje.

18.02.2020 odpad!

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Na příběhu Ivana je krásně a přesně vykreslen pohled západního světa na lidi a země postkomunistického sektoru. Mám velmi obdobné zkušenosti z mezinárodního byznysu 90tých i dalších let. Bohužel to je realita. Líbil se mi i vkládaný humor a vůbec se to dobře četlo. A jak to dopadlo? No hold to malé rybce, krerou Česko je, dá hodně práce a času vybudovat si místo a respekt mezi těmi velkými!

18.02.2020 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Moje druhá kniha od Tess Gerritzenové a podruhé trefa do černého! Příběh Maury Islesové je napínavým detektivním thrillerem, místy až s hororovými podtóny, který má vývoj, spád, zápletky, falešné stopy i nepředvídatelný závěr. Zařazuji Tess G. mezi své oblíbené autory a těším se na její další knihu!

16.02.2020 5 z 5

Ekonomické bajky pro studované i laiky Ekonomické bajky pro studované i laiky Peter D. Schiff

Bohužel mám dojem / zkušenost, že velké části národa chybí elementární ekonomická vzdělanost. Tuto knihu bych vřele doporučil jako povinnou literaturu.

14.02.2020 5 z 5

Satan Satan Mario Mendoza

Ano, jasných 5*! Po dočtení knihy a jejího děsivě skutečného závěru jsem se musel vrátit k některým pasážím, především týkajících se Elíase Delgáda, jelikož znalý závěru jsem jejich podtext vnímal ještě hlouběji. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

14.02.2020 5 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Blbina. K Bílým baronům má hodně daleko....

12.02.2020 odpad!

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Historická sonda do 10. století, skutečné postavy - král Ota I, zlý synovec Gero, princ Havolanů Tugumír. Kromě poutavého příběhu též zajímavý pohled na dějinné události mezi německy mluvícími zeměmi a slovany z druhé strany - tedy z pera německé autorky. Slované viděni jako nižší národ, který je třeba si podmanit, inkasovat tribut a obrátit jej na svoji víru. Stále aktuální!

09.02.2020 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Další napínavý thriller z pera Jo Nesba, ve kterém se HH vrací z Hong Kongu, aby pomohl Olegovi, který se dostal na šikmou plochu nejen užívání a prodeje drog, ba co více i vražd. Do hry se vrací Ráchel a snad poprvé v této sérii to vypadá, že tentokrát HH nepřežije.
Promyšlené, uvěřitelné, zkrátka kvalitka od Jo Nesba.

16.01.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

První část knihy byla zajímavá, uvěřitelná, napínavá, vypadalo to na 5*. Jak se ale děj vyvíjel dál, věrohodnost příběhu klesala a kniha ztrácela svoji poutavost. Vyvrcholení a závěr bylo již zcela mimo počáteční představu o kvalitě knihy a tak další hvězdička dolů. Reklama knižního titulu je posazená daleko výše, než je kniha sama, o čemž ostatně hovoří i výsledek recenzí.

01.01.2020 3 z 5

Společník Společník John Grisham

Pěkný thriller, má napětí i spád, příjemné kapitolové členění. Do pozice Kýla jsem snadno vcítil, a o to více mne zklamal závěr, který nepřinesl očekávané finále.

26.12.2019 4 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

Kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem a podnítila mnohá zamyšlení.
Silný autentický příběh utrpení, odvahy i kamarádství zajatců budujících Železnici smrti za druhé světové války, psychologických aspektů osob na obou stranách, životních cest postav před válkou i po ní, velmi překvapivá prolnutí osudů, hledaných a nenaplněných lásek. Velmi promyšlená syntéza reality a doplněných příběhů a zápletek. Doporučuji.

06.12.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Jack Kerouac mi otevřel zcela nový obzor, zcela novou zkušenost a rozšířil mé povědomí a vnímání světa. Sal Paradise alias Jack Kerouac a jeho přátelé v čele s Deanem Moriartym, představitelé "beat generation", protestního hnutí vůči měšťáckému způsobu života úspěšně se rozvíjející poválečné společnosti v USA, nikam nemířícího, bez snahy jakkoli vývoj změnit, jen před společností prchající, toužící dosáhnout jakési volnosti a blaženosti. Styl života vandráků a tuláků zajišťujících si prostředky na základní životní potřeby krátkodobými námezdními pracemi, krádežemi a žebrotou, stále však ve zvláštním stavu mysli a opojení, ať již pod vlivem alkoholu a tehdy dostupných drog, nebo občas i bez nich.
Moc se mi líbil autorův jazyk, velmi bohatý, květnatý, spontánní, chrlící úchvatná slovní spojení. Ačkoli děj nemá zápletku, vývoj, organizaci ani rozuzlení, je kniha podnětným obrazem autentické části společenského spektra dané doby. Určitě se k této knize po čase opět vrátím.

29.11.2019 5 z 5