Ekonomické bajky pro studované i laiky

Ekonomické bajky pro studované i laiky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51116/mid_ekonomicke-bajky-pro-studovane-i-la-XrS-51116.jpg 4 69 18

Jak ekonomika roste a proč krachuje V tomto podobenství o ekonomické historii Spojených států amerických se čtenáři setkají s mnoha povědomými postavami a událostmi. Protože však žánr ilustrované knihy bajek vyžaduje značné zjednodušení a zobecnění, museli autoři vypustit řadu podrobností. Hrdinové této knihy nejsou jen odkazem na známé postavy americké politiky a společnosti, ale rovněž zosobňují některé obecné myšlenky a ideologie. Autoři se domnívají, že potřeba větší ekonomické srozumitelnosti nebyla ještě nikdy naléhavější než dnes, a proto zvolili žánr bajky o rybách, jako ten nejlepší a nejostřejší intelektuální nástroj k prosekání a prosvětlení ekonomické džungle.... celý text

Komiksy Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: , Dokořán

How an Economy Grows and Why It Crashes , 2010

jiri2737
19.01.2024 5 z 5

Jednoduchá a zábavná forma. Doporučuji.

NGC6715
21.07.2021 1 z 5

Kniha kritizuje keynesiánství, marxismus a další věci a zastává se „svobodného“ trhu a soukromého majetku. Keynesiánství přitom nevyvrací, ale jen papouškuje teze, které keynesiánství už dávno vyvrátilo. Na nic nového autor knihy nepřišel a nic nevyvrátil, ale tváří se, že ano. Pokud někdo o keynesiánství nic neví, může to autorovi uvěřit. Problém je v tom, že keynesiánství je složitější. Platí zde známé rčení, že na každý problém existuje elegantní, jednouchá a špatná odpověď. A tato kniha je důkazem, že lidé takovým odpovědím věří. Autor ekonomiku popisuje na ostrovní ekonomice, která má velmi málo lidí a žádný kapitál. Vysvětluje například, že pokud si někdo může vyrobit lepší nástroj na rybaření, mohou to udělat i ostatní a také to, že tento nástroj nemá půjčovat ostatním, protož by mu ho mohly poškodit. Jenže to absolutně neodpovídá skutečné ekonomice. Každý si sice může vyrobit jednoduchý nástroj na rybaření, ale jen málokdo si může podobně postavit například automobilku nebo firmu na výrobu počítačů. Navíc ve skutečném světě už všechny rybníky a pozemky někomu patří a v mořích ryb kvapem ubývá, takže ani ten nástroj člověku moc nepomůže. Pokud kapitál naroste do určité míry, systém funguje naprosto jinak než primitivní ekonomika. Takovému kapitálu už nejde konkurovat tím, že se na jeden den uskromníte – ani tím, že se uskromníte do konce života. Navíc se zanedbává, že pokud máte kapitál, likvidujete konkurenci a můžete levně skoupit její majetek a kapitál. Autor dále ukazuje, že pokud někdo vymyslí něco nového, ostatní to okopírují a tím si pomohou také. Jenže tak to ve většině případů nefunguje. Pokud někdo něco vymyslí, získá kapitál na rozvoj a tím se roztáčí kruh možností investovat a možností porážet konkurenci. Kapitál se rychle rozvine o takové složitosti, že jeho kopírování je pro jednotlivce bez kapitálu téměř nemožné. Kopírují už jen majitelé kapitálu mezi sebou, ostatní jsou vyloučeni (až na pár výjimek, které se slavně ukazují jak důkaz, že ono to jde – tyto výjimky jsou však prakticky naprosto zanedbatelné). Navíc bychom mohli argumentovat tím, že autor vlastně popírá smysl patentů – ty na jedné straně podporují rozvoj tím, že umožňují zisk těm, co něco vymyslí (nebo spíše těm, kteří mají peníze a mohou si zaplatit inteligentnější lidi než jsou oni sami, protože přiznejme si, že například vědci, kteří jsou zpravidla inteligentnější než podnikatelé toho zpravidla moc nevydělají), ale na druhé straně omezují možnosti šíření myšlenek, stejně jako snaha firme svoje vynálezy utajovat – tento problém autorovi zcela uniká. Stejně nelogická je i myšlenka, že půjčky budou fungovat, pokud je lidé budou dělat tak, jak se jim zlíbí. Půjčky jsou riziko a aby společnost fungovala, musí riziko podstupovat. A lidé si musí půjčovat i na riskantní věci. Díky tomu ale buď budeme opatrní, což znemožní progresivitu ekonomiky, nebo budeme riskovat a mnoho dluhů zůstane nesplaceno, což bude mít za následek dluhové otroctví nebo alespoň přehnanou akumulaci u těch, kteří půjčují (pokud tedy budeme trvat na známé tezi, že půjčky se musí splácet, na které autor samozřejmě trvá). Autor sice uznává, že podnikatelské záměry nemusí vyjít, ale pak ve všech jeho bajkách jako zázrakem vše vychází. Podnikatelé jsou slušní, pokud si půjčí, vždy vrací, protože vždy vydělají. On tomu vážně někdo věří? Kniha možná vysvětluje fungování ideálního primitivního kapitalismu, ale její poznatky se opravdu hodí pro zaostalé ostrovní ekonomiky, nikoliv pro vyspělé společnosti žijící v době globalizace. Tím, že autor považuje řešení vhodná pro zaostalé ekonomiky jako globální lék na všechno, se kniha stává demagogickou a nebezpečnou. Autor dále zastává myšlenku, že volit mají jen ti, kdo platí daně. Představte si, jak by to dopadlo v krizi, kdy bude většina lidí nezaměstnaných – ti, kteří si zaměstnání udrží, nebudou chtít pomáhat těm, kteří je nemají, proč by dělali na ostatní, že. Tím poklese poptávka a zvýší se počet nezaměstnaných a spirála může jet dál. Nehledě na to, že od takové myšlenky je už jen krůček k tomu, aby ti, kdo platí větší daně vedli měli větší platnost svého hlasu. Jedno procento lidí vlastní více než dvě třetiny majetku – údaj z roku 2020 (a zisky, a tedy daně mohou být podobné, pokud zanedbáme to, že bohatí lidé se daním vyhýbají). Toto jedno procento by se tedy stalo absolutními vládci nad ostatními. Už dnes je problém s jejich lobbingem. A dát jim veškerou moc? Uvědomte si, že k vládnutí stačí většina, kdyby měla platit dohoda všech, nic by se nedohodlo. Takže nadpoloviční většina znamená v podstatě neomezenou moc. Ale zní to logicky – pokud připívají do státní pokladny, mají rozhodovat. Pokud se autor zabývá bublinami na trhu, vždy z nich viní stát – což je zjevný nesmyl, pokud si pojdete historii bublin na trzích, vznikají na trhu v naporsoté většině případů sami od sebe - to, že sem tam nějakou zavinil stát je pravda, ale není to zas tak podstatné. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.

TomOshibana1991
15.01.2021

Čtivé, nenáročné a přesto schopné velmi slušně vysvětlit tržní hospodářství a následně i nejdůležitější státní zásahy v oblasti peněz, které se v odehrály za posledních sto let.
Největším přínosem této knihy tedy je její intelektuální přístupnost i naprostým laikům a školákům.

tomexx
07.08.2020 5 z 5

Skvelá a "po lopate" napísaná knižka o ekonomike štátu. Doporučil by som ju prečítať hlavne socialisticky zmýšľajúcim ľuďom. Prečítal som to v anglickom originále, možno tomu časom dám ešte druhé kolo v češtine.

Affares
30.06.2020 4 z 5

Jednoduchostí, efektivitou a výřečností dle mne kniha, která by měla být vstupním bodem pro každého, kdo se zajímá a peníze, fungování ekonomiky a světa. Ale hlavně by měla být součástí povinné četby či výuky finanční gramotnosti na školách.

Laďka1998
12.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu mi doporučil přítel, kterého už nebavilo mi dokola vysvětlovat základy ekonomiky, která kolem mě projela možná tak zaoceánským parníkem přes Pacifik. A musím uznat, dokázala jsem to pobrat - a to je u mě co říct. :D Zpracované je to jednoduše a srozumitelně s vtipnými ilustracemi, dokážu si to představit i jako četbu pro děti. Zkrátka základy ekonomie formou pochopitelnou i pro člověka tímto oborem zcela nepolíbeného.

Artim
14.04.2020 5 z 5

Vtipná a přitom poučná kreslená oddychovka ke kafi s nenápadnými odkazy na americké reálie řešení Velké hospodářské krize i té z roku 2008.
Zajímavě uchopené a zpracované!

palocx
12.04.2020

Jedinečná publikace o kompletních ekonomických základech
vhodná pro všechny tzn i pro děti které porozumí na své úrovni.
Velmi doporučuji všem, kterým není naše společnost lhostejná ale i všem co chodí nebo chtějí zodpovědně chodit k volbám
Po seznámení s ekonomickými základy, vás těžko v této oblasti někdo opije rohlíkem ...

Wladimirski
14.02.2020 5 z 5

Bohužel mám dojem / zkušenost, že velké části národa chybí elementární ekonomická vzdělanost. Tuto knihu bych vřele doporučil jako povinnou literaturu.

aktijnov
10.10.2019 4 z 5

Dobrý nápad. Vhodné i pro "hlavy" studentů.

TheRaven
24.01.2018 5 z 5

Pokaždé, když čtu nějakou knihu, která ukazuje pohled na ekonomii a ekonomiku okem rakouské školy, vždycky to sežeru i s navijákem, abych tak použil tematicky vhodný příměr. Všechno to zní tak krásně logicky a intuitivně, že se člověk ani nemůže hádat. Skvělá forma, vynikající překlad, pěkné shrnutí vzniku tržního hospodářství, stručné a jasné vylíčení podstaty nedávné hluboké ekonomické krize. Co víc si přát? Takže spokojenost. Jedna z knih, ke které se budu velmi rád vracet. A malý citát na závěr: „Kde není lidem dovoleno selhat, není jim dovoleno ani uspět.“

repli2dev
17.04.2016 3 z 5

Z první třetiny knížky to vypadá na poučné bajky ilustrující nějaký ekonomický princip, ale tak v po první „vraždě“ začnete dostávat podezření, že té knížce půjde o něco trochu jiného.

A jde, dokonce to na konci i celkem jasně přiznává. Prakticky celý zbytek knihy je satira na finanční politiku USA (samozřejmě pomocí bajek) a její snahu o neustálou inflační politiku (tzn. omílané „hlavně nesmí být deflace“), které podle autorů jiné cíle než hospodářský růst.

Knížka je napsaná velmi čtivě a čte se velmi pohodlně, plus za pasáže mapující bajku do reálií, i když člověk s průměrným přehledem o USA s tím taky nebude mít problém.

Sási
31.12.2015

Stručné a jednoduše napsané. Nicméně je potřeba vzít v potaz, že autor je zastáncem rakouské školy a hodně ovlivněn převážně M. Rothbardem, což je z mého pohledu naprosto v pořádku, ale nejeden levicový intelektuál může být pohoršen ;)

LordBexr
16.03.2015 5 z 5

Vynilající kniha, která dokáže ekonomického laika nenásilnou formou seznámit s tím, jak funguje kapitalismus a ještě ho u toho pobavit. Dost možná si během čtení ani nebude uvědomovat, že se právě učí. Shrnutí, dokládající funkčnost ekonomických principů, však čtenáři na konci každé kapitoly připomenou, že to co se právě v pohádce dočetl, funguje podobným způsobem i v reálu. Ti co už nějaké to povědomí o ekonomii mají se budou během čtení smát pod vousy. Příběh velice dobře parafrázovaný s aktuálním děním.

LordSnape
15.02.2015 4 z 5

Předně bych chtěl u této knihy pochválit výborný překlad jmen a výrazů jako "rybflace", které mi naprosto sedly do celého konceptu a příběhu o ostrovanech. Poselství samotné je však neskutečně důležité. Je mi úplně jasné, že všichni ti "ekonomové" a jiní povaleči z VŠE, budou furt oponovat, ale utrácením k blahobytu se ještě nikdo nikdy nedostal. Výborně je i popsaný rozdíl mezi inflací a deflací, a odstraněn ten strašák ze snižování cen, což hned všichni vidí jako propouštění a katastrofu. Po přečtení téhle knihy musíte dojít k rozumu a říct si, že to je zkrátka nesmysl. I to, jak stát nerovnoměrně v tržní ekonomice zasahuje někdy až příliš pod záštitou prospěchu všech... Vlastně jediné, co bych zde vytknul a co není chybou knihy samotné, je ten americký střih a napasování pozdějšího děje na události USA. To je ale pochopitelné, když autoři jsou Američani. P.S. Chyběl už jen onen smutný fakt, že ekonomice se především daří v případě válečného konfliktu, což je něco, s čímž zrovna Spojené státy velmi dobře počítají.

dalimoni
04.03.2012 4 z 5

Zajímavý nápad, čtenář znalý trošku ekonomický vývoj posledních let v příbězích jasně vidí současný vývoj, začátek velmi kvalitní popis vzniku tržního hospodářství, vhodné i pro výuku základních ekonomických vztahů.

Dooma
06.01.2012 5 z 5

Povedená kniha - ať už po obsahové, tak i po grafické stránce (obrázky jsou výstižné, vtipné a dokreslující obsahovou část). Pro neekonomy je zajímavá bych řekl především první část knihy, kde bratři Schiffové popisují vznik jednoduché ekonomiky a nejzákladnější ekonomické principy jako investice, úspory, úrok, dělba práce - specializace, absolutní výhody při dělbě práce, z čehož i neekonom jednoduše pochopí, jak funguje a jak roste reálná ekonomika. Další část knihy už je možná pro neekonomy obtížnější pro pochopení, ale i tak si myslím, že to je dobré čtivo pro všechny. Oceňuji část o deflaci, ve které se Schiffové snaží vyvrátit dnes převládající názor, že mírná inflace je pozitivní a že se za každou cenu musíme vyhnout deflaci.

duco
17.01.2011 5 z 5

Zaujímavé čítanie, ktoré dáva zmysel. Aj keď sa nedá úplne súhlasiť so všetkým ale čítajte. Vždy treba mať aspoň 2 názory, pokým sa rozhodnete, a táto kniha ponúka iný oproti súčasnému mainstreamu v ekonómii.

ekonomie

Autoři knihy

Peter D. Schiff
americká, 1963

Kniha Ekonomické bajky pro studované i laiky je v