Wladimirski Wladimirski komentáře u knih

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Pěkná detektivka, více případů (dalo by se říci příběhů) za sebou a styl psaní dávají dynamiku, napětí, oči jen letí po stránkách a do posledního odstavce není jasné, jak to dopadne. Prima čtení.

01.11.2019 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha otevírá okna mnoha lidských osudů za doby SSSR a po jeho rozpadu a naprostá většina z nich období před a po revoluci srovnává. Z jednotlivých příběhů je zřejmé, jak šílené praktiky a zvěrstva musel lid v SSSR snášet, jak jim byly vymývány mozky, jak byla obecná psychika nastavena na válku, jak mnozí myšlence velkého sovětu uvěřili, ale je zřejmé i to, že si lidé zvyšovali útrapy vzájemným udáváním a po revoluci si nedokázali poradit s nově nabytou svobodou a mnozí se tak uchylovali jen k další nové kritice a idealizovaným vzpomínkám na život před revolucí.
Podmínky v SSSR byly nesrovnatelně tvrdší než u nás a to jistě vedlo k tomu, že velká část obyvatel byla tak podlomena, že se nedokázala adaptovat na nové podmínky po rozpadu SSSR. A opět si lidé dělali peklo sami mezi sebou. Kdo začal podnikat a začalo se mu dařit, nastoupili na něj jiní a začali ho vydírat.
Změnu režimu nejhůře zvládali "Lidé s komunistickým dětstvím ale kapitalistickým životem".
V knize naleznete mnohá trefná vyjádření, jako např: "Komunistický režim vytvořil zvláštní druh člověka - Homo sověticus", "Rusko potřebuje pevnou ruku! Železnou!", "Ruský sen je sbalit si saky paky a odjet do Ameriky! Ale dělat celý život číšníka nechci (pohled mladé generace)" "Ruské zemi sluší ruské pořádky"
Téma knihy je velmi silné, ale jeho zpracování a podání by mohlo být výrazně hodnotnější, více kategorizované, doplněné kvalifikovanými komentáři, neškodilo by méně příběhů opakujících v podstatě to samé. Mnohdy kniha působí jako kniha nářků, někdy až rozvlekle.
Jelikož zde nehodnotíme téma, tedy historické období a události jako takové, ale knihu jako literární dílo, nemohu dát více než 3 hvězdičky.

08.10.2019 3 z 5

Smrt odpoledne Smrt odpoledne Ernest Hemingway

Na knihu jsem se těšil, spojení velkého autora a zajímavého tématu mne lákalo. První část knihy jsem četl se zaujetím, které ale postupně sláblo. Po úvodním seznámení s Corridou a vším, co se kolem ní točí, začínalo být vše stejné, až jakoby zpravodajské. Autorova vášeň k danému tématu je nesporná, ale čtení mi přišlo poměrně těžké.

17.09.2018 2 z 5

Poslední lov Poslední lov Deon Meyer

Klasický autorův styl - dvě či více vývojových linií, které se ve finále protnou a věci do sebe zapadnou. Napínavé, přiměřeně akční, nevyskytuje se přehršel postav, které by rozbíjely pozornost. Sice za to neubírám hvězdičku, ale jedna věc mi tam teda neseděla - ta pojednání o prstýnku a Alexe. To bylo nevhodně násilné, ničemu to neprospělo, takové zbytečně plitké odstavce. Jinak se těším na další díl.

09.04.2024 5 z 5

Světská mafie Světská mafie Jaroslav Kmenta

Skvělý výsledek poctivé investigativní žurnalistiky. Působivé čtení obzvláště pro ty, kteří "devadesátky" prožili a pamatují popisované osoby a události. JK zde odkrývá o čem se dříve jen spekulovalo. Z knihy dýchá atmosféra dané doby. Ačkoli se to může zdát již dávno, najdou se jistě lidé, kteří ze zveřejněných informací nemají radost.

11.02.2024 5 z 5

Zapomenutá legie Zapomenutá legie Ben Kane

Další výborná kniha od Ben Kana. Fiktivní příběh zasazený do reálných skutečností 1.století př.n.l. perfektně vykresluje atmosféru dané doby v Římě, fungování triumvirátu a "pod triumvirátem". Sympatické hlavní postavy i jejich osudy. V poslední části knihy trochu "pohádkovité", ale kvůli tomu hvězdičku neuberu. Jdu shánět druhý díl, momentálně totiž není v knihkupectvích k mání.

22.10.2023 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Poměrně zajímavé čtení, které objasňuje a rozvíjí zajímavá fakta a pohledy na ně. Čtením této knihy by člověk mohl nabýt dojmu, že je svět vlastně celkem v pořádku a vývoj jde dobrým směrem. Myslím však, že např. rozdělení obyvatelstva planety Země pouze do 4 skupin podle příjmů je příliš zjednodušující a zavádějící. Těžko dnes vysvětlíte důchodcům, kteří mají finanční těžkosti, že jsou na tom vlastně výborně, protože mají kartáček na zuby a přístup k vodě. Mnohé se v knize také opakuje, takže pokud dočtete do 1/3 knihy, jako by jste ji již přečetli skoro celou. Ale minimálně tato část za přečtení jistě stojí.

06.09.2023 3 z 5

Strážce dveří Strážce dveří James Byrne

Dez. Hlavní hrdina. Pracky jako medvěd, pěstní klouby jako mostní nýty. Přesto prsty jemně hraje na kytaru a neochvějně zneškodňuje bomby. Je to výborný hacker, zároveň drsný rváč, skvělý milovník. Vyzná se v jaderných elektrárnách, jachtách, zbraních všeho druhu. Jde mu na ruku DEA, FBI, policie i starostka. Drsný, ale dobromyslný, samozřejmě nesmrtelný. James Bond by bledl závistí. Zápletka příběhu dětinská. Ježkovy zraky, to je pitomina!

22.04.2023 1 z 5

Stanice Damašek Stanice Damašek David McCloskey

Skvělý špionážní román, realisticky pojatý, poutavý a čtivý. Dobře popsaná práce CIA, situace v Sýrii i v jejím mezinárodním pojetí. Každé postavě je věnovaná dostatečná pozornost, takže se čtenář dobře orientuje kdo je kdo, jaké má vazby, jaká je jeho role v příběhu. Akční čtení, závěr adrenalinový.

01.02.2023 5 z 5

Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Michelle Miller

Docela povedený mix thrilleru / románu / ekonomie a červené knihovny. Čte se lehce, výborné členění a pojetí kapitol, přiměřený počet postav, aby se čtenář příliš neunavoval vzpomínáním, kdo je kdo. Skvělá zápletka a její napínavý vývoj. Kladně hodnotím některé životně/ekonomické úvahy a poznání, skvěle odrážejí realitu. Prima oddechovka.

03.01.2022 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Když se ve čtenářské výzvě objevilo téma knihy s nadpřirozenými postavami, František Kotleta byl jasnou volbou. Ne že by to byl můj nejoblíbenější žánr, ale v rámci tématu jsem na Harryho Pottera přeci jen trochu starý :-)
Oddychovka na pobavení, odreagování mezi vážnějšími tématy. Předchozí díly mi ale přišly trochu nápaditější.

20.06.2021 3 z 5

Lovec zločinců Lovec zločinců C. S. Quinn

Příjemně čtivá kniha, nekomplikovaný příběh odvíjející se pod zástěrkou temného prostředí morem zasaženého Londýna. Občas trochu naivní sled událostí, náhodných, ale pro pokračování příběhu nutných nečekaných setkání. Americky sladký konec. Dobrá oddychovka, která mozek nezaměstná, ale naopak mu dá odpočinout.

17.10.2020 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Poslední třetina knihy se skvělým závěrem byla fajn, ale předchozí vývoj příběhu po zdařilé zápletce nebyl tak zajímavý, jak napovídala anotace. Nedůležité popisy mnoha postav narušovaly napětí dějové linky. Průměrné čtení.

28.09.2020 3 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Neotřelé téma, zápletka, prostředí i rozuzlení. Poměrně bohatý jazyk. Ale první polovina detektivního příběhu nevzbudila ten správný náboj a napětí, druhá polovina a závěr už byly lepší. Pěkná oddychovka ale na opakování to není.

20.09.2020 4 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Výborná kniha, realistický obrázek dané doby a prostředí na příběhu vojenského medika Michala Kunce, který si díky své inteligenci dokázal poradit s nástrahami doby a režimu a jít za svým cílem. Velmi humorné, obzvláště pak pro pamětníky doby, pro ty, kteří prošli vojnou a pokud čtenář v Hradci Králové též studoval některou z VŠ, je zážitek 100%!!! Zajimalo by mne hodnocení postkomunistické generace, zda jim to také něco řekne a dá. Napište!

18.07.2019 5 z 5

Lobbista Lobbista John Grisham

Celkově povedený špionážní thriller, nijak zvlášť překombinovaný. Poutavý nástup děje, občas vtipná hláška (CIA, FBI či jiná část abecedy...). Druhá třetina knihy je pravda nudnější (italské čekání na to, co se stane dál), ale kdo vydrží, tomu se dostane čtivého zážitku dynamické poslední třetiny knihy, která čtenáře vtáhne do děje.

01.12.2018 4 z 5

Předvolání Předvolání John Grisham

Pohodově čtivá kniha, má spád, žádné liché pasáže, nekomplikovaná množstvím postav. Přímý vývoj děje, do kterého je čtenář rychle "vtažen".

17.09.2018 4 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Thrillerová jednohubka, zajímavé postavy i jejich vývoj. Děj má spád, je zcela realistický, čtivý.

14.04.2024 3 z 5

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

První díl nastolil vysokou laťku a vzbudil tak určitá očekávání, se kterými jsem porovnával první část knihy. Ta vskutku neměla takové napětí a poutavost, jako kniha předešlá, ale bylo to asi etapou historických událostí, kdy se toho tolik zajímavého nedělo. Další část už byla dle očekávání, napínavá, dobrodružná a podnětná k dohledávání souvislostí dalších informací.
Ben Kane opět mistrně spojuje fakta s fiktivním příběhem a dohromady to funguje skvěle. Těším se na třetí díl!

09.02.2024 5 z 5

Ledoví piráti Ledoví piráti Dirk Husemann

Taková jednoduchá, dobrodružná pohádka. Nejvíce mne zaujal doslov, který osvětlil historické podklady. Příběh mohl působit daleko realističtěji a věrohodněji, téma k tomu bylo.

29.12.2023 3 z 5