Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků

Klasické a oblíbené dílo české literatury Černí baroni má svého následovníka v knize z prostředí vojenských lékařů s názvem Bílí baroni. Autor Jiří Kučera byl sám studentem medicíny na vojenské škole. Knihu doplňují ilustrace Petra Urbana. Kniha zavede čtenáře do nedávno minulé doby normalizace. Fakulta vojenské lékařské školy v Hradci Králové je dějištěm úplného ohňostroje gagů, skečů a absurdních situací. Hlavního protagonistu Michala Kunce sledujeme od nástupu do přijímače lopotným studiem až k ukončení šesti let studia promocí. Tupé prostředí armády v sedmdesátých letech dokáže Jiří Kučera proměnit v grotesku a čtenář nemá šanci vydechnout a uvolnit mimické svaly ztuhlé smíchem. Ukáže se, že hlavní předností medika, který nechce skončit s mozkem zeleným jako skokan či jiná žába, je výřečnost. Schopnost ze všeho se vykecat zachránila hrdinovi knihy nejen studium, ale často i zadek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377406/bili-baroni-bile-plaste-v-zajeti-ze-3Ik-377406.jpg 4.421
Humor, Literatura česká
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků

cz.klima

Opravdu vtipná kniha, kde se budete skvěle bavit, jen toho alkoholu bylo až moc.

mot33
08.03.2020

Švandrlík to není mohlo to mít o 100 až 200 stránek míň ,ale číst se to nechalo ,vcelku to bylo dobré.

Camel-9
03.12.2019

Skvěle napsáno, celou dobu jsem se u čtení smál a zároveň realisticky popsaný život za hluboké totality. Mohu všem doporučit, takové lehčí čtení, u kterého nemusí člověk nijak přemýšlet.

Wladimirski
18.07.2019

Výborná kniha, realistický obrázek dané doby a prostředí na příběhu vojenského medika Michala Kunce, který si díky své inteligenci dokázal poradit s nástrahami doby a režimu a jít za svým cílem. Velmi humorné, obzvláště pak pro pamětníky doby, pro ty, kteří prošli vojnou a pokud čtenář v Hradci Králové též studoval některou z VŠ, je zážitek 100%!!! Zajimalo by mne hodnocení postkomunistické generace, zda jim to také něco řekne a dá. Napište!

zoubek69
25.06.2019

zajímavý popis studenta medicíny na vejenské škole.

Corso
27.05.2019

Je to trooosku nieco ine ako som podvedome cakal. Minimalne teda v takej prvej polovici knihy. Cakal som viac mediciny, studacky zivot medikov (nieco ako druhi "basnici"), dostal som trochu privela chlastacich excesov. Ale je to 500 stran lehke cetby, pohodovej, obcas vyprsknete smiechom. Ako humorna kniha sa to v policke medzi ostatnymi nestrati. A ano, naozaj to ma potencial a chut Cernych baronov. Armadna zhovadilost je generatorom absurdit, staci ich zaznamenavat a nevyjdete z udivu. Prekvapivo som narazil na odstavce, ktore som si musel odpisat bokom do zapisnika, co je u mna znakom vysokeho hodnotenia. S potesenim zistujem, ze existuje druhy diel, urcite chcem precitat!
Dovolim si citovat, ale bude to bez diakritiky, co mi dufam prepacite.
"Salek s cajem drzela obema rukama, zatimco ji zarivka z kuchynske linky zazihala zlate jiskricky v ocich a patinovala ji vlasy odleskem starych monstranci. Jak tam sedela s hrnkem caje, jenz se zdal v jejich ruckach vetsi, pripomnela mi malou morskou vydricku, roztomile drzici v tlapkach skebli."
Ano...i taketo perly sa tu nachadzaju.

Modrina
09.03.2019

Skvěle napsáno! Nedoporučuji do hromadné dopravy, mohli byste být pro výbuchy smíchu vykázáni z přepravy. :) A přitom vám tak trochu nečekaně běhá mráz po zádech a vy jen doufáte, že si autor úplně všechno vymyslel...

ondrej.b
11.01.2019

Tohle je prostě velkolepá sranda. Skoro na každé stránce se budete chechtat, až se za břicha popadat. Aspoň tak jsem to měl já. Ty příhody, příběhy, typy postav a vůbec všechno, je to tak dokonale do sebe zapadající, že je to prostě dokonalé. Zaručeně vám tohle zvedne náladu, i když si třeba nalistujete jen několik stran, nebo někam zaboříte prst a otevřete knihu. Spojení medicíny a vojenského prostředí boduje 100%.