wiix wiix komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

To, ako vie Remarque opísať bežné denné udalosti neobyčajne pôvabne, je jeho najväčšia prednosť.

11.07.2014 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Celé 3/4 knihy som čakala na ozajstnú zápletku a skutočné vyšetrovanie, no mala som pocit, akoby príbeh stagnoval na opise tých istých situácii, predmetov a osôb len s malou obmenou viet...a keď prišlo vyvrcholenie, bola som mierne sklamaná, lebo to bolo predvídateľné. Vskratke: nebolo to zlé, ale na skutočnú detektívku to nemá.

29.05.2014 3 z 5

Život, vesmír a všetko Život, vesmír a všetko Douglas Adams

"Stopárov sprievodca galaxiou hovorí, že lietanie je priam umenie. Umelecká finta! Trik je v tom, že sa musíš naučiť hodiť na zem tak, aby si ju minul."- takto vtipne to začalo, ešte vtipnejšie a bizardnejšie to skončilo, niet čo dodať, viva la Adams! :)

19.05.2014 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Nádherne zaujímavé a dojemné. Zo začiatku na mňa nedobre zapôsobil ten primitínvy spôsob formovania viet, no časom neviem či som si zvykla alebo sa mi tak zapáčil dej, ale našla som čaro v jednoduchosti štylizácie viet a krásu v zložitosti života Sajuri :) Takže odporúčam ak si chcete poochkať a podiviť sa nad životom nie tuctovej japonskej gejše!

17.05.2014 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Po celej potterovskej ságe môžem so slzami v očiach dodať, že absolútny morálny výťaz, hrdina a "hlavná postava" bol pre mňa Snape, pretože jedine on dokázal kvôli nekonečnej láske k Lilly hrať na dve nebezpečné strany a dopomôcť Potterovi k víťazstvu nad zlom.

17.05.2014 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Klasika klasík, romantika romantík, staré anglicko, presná etiketa a láska nadovšetko. Nikdy neomrzí moje ženské srdce :)

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Úvodné dielo do Brownovej tvorby a života Langdona ma hneď oslovilo, asi najviac v porovnaní s inými jeho dielami. Opisy prostredia, Taliansko, história a akčný súboj človeka, psychopata a času, to je moje. Odporúčam pre podobne orientovaných čitateľov, ktorí nečakajú presnú historickú zhodu udalostí, majú radi napätie, opisy okolia a hlavnú postavu rozumného, trochu ideálneho hrdinu.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Po prečítaní tejto knihy náročnej na pozornosť a intelekt čitateľa som bola milo prekvapená a zaujatá (a to detektívky a podobné krimi romány nemusím)...ale tento pocit bol nič v porovnaní s tým, keď som prečítala celú trilógiu. Brilantne logicky pospájané osudy nespočetného množstva postáv, charakterov a dejových línii. Až mi Salander bolo skutočne ľúto, čo by sama veľmi neocenila :D

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Niekoľkokrát prečítané (a videné ako film) a stále nemám dosť. Nemám dosť vôňe a iných taktilných dojmov, ktoré trefne autor opisuje v rámci situácie danej doby. Absolutne dokonalé čítanie!
"Svet vôni ma absolútne fascinoval a úplne pohltil a nič iné ma nebavilo, len pre toto som žil na tomto hnusnom svete."

Nefertiti Nefertiti Michelle Moran

Ako keby som v tej dobe sama bola a prežívala príbeh. Zbožňujem príbehy o faraónoch, o kultúre starého Egypta, o hierarchii a pravidlách danej doby, plusom bol aj dej, ktorý do tohto obdobia autorka zasadila, upútala moju pozornosť, pretože nešlo len o historický román.

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Ešteže som túto kultovú záležitosť čítala skôr ako som videla film! Kniha vždy vo mne nechá väčší dojem a po prečítaní tejto som dlho rozmýšľala nad tým, ako možno pracovať s ľudskou psychikou, ako niekoho manipulovať, aké rôzne nezmyselné praktiky používajú vyššie postavení na mládežnícke prešľapy a aký to má na človeka dopad. Okrem toho ma zaujal štýl písania a ľahkosť, s akou autor opisuje ťažké životné situácie.

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Na rozdiel od iných diel tejto autorky bolo toto dychberúce a zamysleniahodné. Scifi príbehy o mimozemšťanoch ma ani trochu neberú, ale toto bola výnimka potvrdzujúca pravdilo a som rada, že som na ňu natrafila. Veľmi pekne popísaná psychologická hodnota človeka a jeho duše spolu s vymysleným svetom so svojou hierarchiou, veľmi dobré!

11.05.2014 5 z 5

Pripomína mi to Foresta Gumpa s jeho nereálnymi a náhodne sa udianými príbehmi, keďže všade bol, s každým sa stretol a všetko videl pričom nevie ako a prečo. Vtipné, trefné, trúfalé, ale k dokonalosti tomu chýbal hlbší zmysel. Ale ako oddychové čítanie vhodné :)

11.05.2014 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Zbožňujem príbehy o malomeste, kde príde hlavná postava (a ešte k tomu silná a múdra žena) so svojím špecifickým životným štýlom a tým rozhádže klasický život miestnych obyvateľov, poprie ich hlúpe predsudky a ešte aj vychováva svoju svojráznu dcéru. Podĺa môjho gusta!

Tisíc žiarivých sĺnk Tisíc žiarivých sĺnk Khaled Hosseini

Nádherné príbehy žien, ktorú sú síce odlišné, ale majú spoločné to, že prišli o svoju identitu a rolu ženy a sú len doplnok a majetok muža. Dramaticky popísaný príbeh úteku a strachu ženy z inej kultúry určite osloví európsku populáciu žien.

Voda pre slony Voda pre slony Sara Gruen

Nádherné. Určite som ovplyvnená tým, že ma vždy zaujímal cirkusový život v minulých rokoch, kedy to bol skutočne život zasvätený remeslu a nie trápenie zvierat a hra s efektmi. Nádherne popísaná hierarchia života v rodine cirkusantov plus pekný príbeh lásky medzi hlavnými postavami, poľský slon bol už len vtipné a milé prikrášlenie deja.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nad ľudskými osudmi si môžeme poplakať a popremýšľať pri rôznych príbehoch. Ale tu autor skĺbil ľútosť nad nespravodlivosťou sveta, zaostalosť danej minulej doby, ľúbostne-dojímavý príbeh hlavnej postavy (teda Paul) a samotnú dejovú líniu procesu Johna. Brilantne zhutnené do pár strán papiera, ľudský príbeh neslávneho strážcu väznice. Dokonalé!

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

Jednoducho a pravdivo: milujem Tolkiena. To ako má vo svojej hlave už niekoľko dekád rokov príbehy Stredozemia (a iné) a ako je všetko prepojené, logické a dokonalé, to si zaslúži obdiv. Nejde o to, že dáky pánko si vymyslí príšery, novú krajinu a neľudské bytosti ako hrdinov. Toto tu nečakajte (ani v jednej z jeho kníh). Okrem toho, že v jeho príbehoch nájdete niekoľko skrytých významov, dostanú vás aj tým, ako má každá "príšera" svoju histótiu vzniku a nie je voľne pohodená do deja, ako súvisí s iným ríšami a druhmi, a taktiež s inými jeho príbehmi, a ako je to celé pútavo napísané a spracované.

Rekviem za sen Rekviem za sen Hubert Selby

Kníh o drogách som už čítala množstvo. Až príliš veľa ich vyšlo a až príliš veľa ich bolo rovnakých, nudne-realistických a bez posolstva. Tento skvost je však pravý (ľavý) opak týchto kníh! Najskôr človeka rozhodí či zaujme štylizácia, potom štýl reči a replík postáv a nakoniec všetky druhy situácii, ktoré sa deju v hlave narkomana, ktorý si nechce priznať realitu. Autor nádherne psychologicky rozložil až dva druhy zhubných závislosti typických pre toto storočie. Kruto realistické a ten, kto tomu venuje svoj čas, isto neoľutuje.

Stopárov sprievodca galaxiou Stopárov sprievodca galaxiou Douglas Adams

Najúžasnejšianajscifiparódio-komédio-kniha ! Od prvých prečítaných strán som sa nevedela zastaviť. Nevedela som sa prestať smiať na hlúpostiach, čo sa tvárili tak seriózne. Nešlo to ! A aj keď neznášam paródie a zosmiešňovanie existujúcich vecí a situácii, toto bolo tak trefné, prirodzené a vtipné, že ešte teraz sa smejem nad manio-depresívnym robotom so suicidálnymi tendenciami :D TOP.