Návrat kráľa

Pokračovanie úspešnej trilógie Pán Prsteňov, v ktorom sa zavŕši príbeh putovania hobita Froda k Puklinám osudu a vojny, ktorá zavládla v Stredozemi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29878/navrat-krala-Nja-29878.jpg 4.84799

Pán prstenů (3.)

The Return of the King (1937)

Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Slovart (SK)

B-artX

Návrat krále je úžasná knížka. Tolkien je skvělý spisovatel, vymyslel dílo tak chytré a originální, že si jej budou lidé číst i za 300 let. Návrat krále je o trošičku lepší než Dvě věže. Děj je akčnější a napínavější. Linka Froda v Mordoru je po stránce atmosféry výborná. Linka Aragorna a Gandalfa je velmi dobrá, ale já preferuji část Rohirů. Rohan je prostě srdcovka. Rozloučení a Saruman v Kraji bylo fajn. Negativně beru trošku přeslazený konec v Hobitíně (krásná Hobiťata byla na mě trošku moc) a nudný dodatek, tam jsem četl jen trpaslíky a roky.

Pán prstenů je sága, co by si měl každý přečíst každý. Jde o zajímavou a nadčasovou četbu. Když ale Lotra porovnám třeba s Písní ledu a ohně, tak si myslím, že byl překonán. Vadila mi černobílost, na které je svým způsobem založený (temný a zlí Sauron z Mordoru vs super skvělý a dokonalý Gondor a Rohan). Je to něco, co je pro tento svět typické, když dobro konečně porazí díky riskantnímu plánu zlo, tak dochází ke skvělému a emotivnímu momentu. Ale ve dnešní době už by to dle mého asi tolik neprorazilo.

Co napak na sérii oceňuji, je myšlenka, že i ten nejmenší může udělat mnoho velikého. Je to sice trošku patetické, ale v knihách to není nucené. Pozitivum jsou přehledná jména, která se nepletou a čtivé popisy prostřední. Celkově nejsou pro mě knížky až zas takové terno, filmy považuji za lepší, ale to je asi proto, že jsem na nich vyrostl. Návrat krále 95%, Pán prstenu 90%

MrPlankton

Nejlepší knižní díl. Kniha obsahuje snad nejvíce věcí, které filmy neobsáhly. Má spád a je napínavá. Část o Kraji se mi líbila, protože zachycovala kontrast globálního dění a hobití vnímání lokálního dění v Kraji (které je pro ně tím globálním).V poslední knize je také krásně zachycen vývoj postav a ukázáno, že úplně nové zkušenosti rozšiřují obzory, vytvářejí nadhled a dělají "naše staré boty menšími" - proto je to skvělý závěr, protože i my sami si z tohoto fantasy příběhu můžeme něco odnést. Zbytečné a zdlouhavé popisování krajiny se trošku omezilo. Moje vydání obsahuje i spoustu dodatků o světě Středozemí, ale spíš bych to označil za dobrovolnou zajímavost než plnohodnotnou součást dočtení knihy. Celou knižní sérii hodnotím velmi kladně a jako fanouška filmů mě rozhodně bavila.

špulo

Koniec jak sa patrí. Viac nemám čo dodať. Snáď len, že záverečné dodatky čítať nemusíte. Na príbeh nemajú vplyv. Sú to len ďalšie informácie o Tolkienovom svete. Podobne ako úvod v prvom dieli. Takže, je len na vás, či sa do nich pustíte...

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Asi nejdivočejší díl série. Pro mě srovnatelný s první, i když opět nestačí na Hobita. Úžasné vykreslení bitev, někdy jsem se cítil skoro jako bych byl přitom. Vzhledem k "bitevní části" mi cesta domů přijde až komická ale asi je to záměr autora, přes surovost děje tam vidím radost s návratu, i když někdy s hořkou pachutí. Úplný závěr knihy a výčet rodových linií mě opravdu nudil a ani jsem ho neodposlouchal.

Koza3

V tom nejlepším se má přestat. To evidentně neplatilo pro Tolkiena. První půle knihy byla super. Příběh se uzavřel, bitva vyhraná, zlo zapuzeno, prsten zničen. Pořád jsem si ale lámal hlavu čim bude naplněno těch dalších dvě stě stran... a ono to bylo naplněno v podstatě dalším příběhem o partyzánské revoluci v Kraji. To bych ještě zkousnul, ale další stovečka stránek o jazyku, historii rodů a datech tisíce let starých... no něco jsem z toho přečetl a bylo to zajímavé, ale asi bych to z knihy vypustil, protože ze mě úplně vyprchala ta radost z dokončené knihy. Alespoň vím, že Silmarilion není nic pro mě a nechám si ho na důchod :-) Jinak jsem tedy dočetl jednu z největších fantasy ság na světě. Byla dobrá, byla super, ale srdcovkou se pro mě nestane. V levé komoře mám totiž Dunu a v pravé Zeměplochu. Víc komor nemám...

Predator3313

Tak je to tady, dočetl jsem poslední díl a musím říct, že jsem se více méně konečně dočkal toho, na co jsem čekal od prvního dílu – zábavné čtení. Konečně měl děj tempo, neusínal jsem po několika stránkách a kromě pěkně popsaných panoramat tam byl i boj a akce. Bohužel, Aragorn a jeho parta mi byli stále velmi nesympatičtí, naštěstí tam nebyli až tak moc často. Konečně byla velmi zábavná i část s Frodem a Samem. Jako nejlepší část příběhu se mi jevil návrat do Kraje. Třešničkou na dortu pak je konec knihy, historie Gondoru aj. v kostce, vysvětlení, co se s hrdiny dělo po skončení příběhu atd. Nicméně pořád knihu nemohu zařadit mezi ty, co si s chutí za pár let přečtu znovu, ale díky konci dávám 4*

Lie

Moje nejoblíbenější knížka. Poprvé jsem ji přečetla v sedmé třídě a už tehdy jsem se do pp zamilovala. Teď jsem to dočetla poněkolikáté znovu a viděla jsem, kolik věcí mi předtím vzhledem k nízkému věku uniklo, nebo jsem je nepochopila a dostatečně neocenila. Teď je pro mě otevřít Pána prstenů podobný pocit, jako se po dlouhé době vrátit domů a potkat staré přátele. Musím souhlasit s tím, co bylo mnohokrát napsáno níže, totiž že hlavním hrdinou není Frodo, ale Sam. Znovu a znovu mě dojímal svojí prostou a nekomplikovanou statečností, přičemž si ani sám neuvědomil, jak moc statečný je, i svým zdravým selským rozumem. Ale proti Frodovi nic nemám, vlastně miluju všechny kladné postavy stejně a nemůžu z nich vybrat, koho mám radši. Konec je krásný, dobrý, ale přitom smutný a dojemný. Nejsmutnější je pro mě ovšem dodatek o Aragornovi a Arwen. Ten konec vlastně nebyl tak krásný, jak jsem celou dobu čekala. Knize nic nemůžu vytknout a taky si myslím, že i kdybych mohla, tak na to nemám právo, protože Tolkien je opravdu Pan Spisovatel a nám obyčejným lidem nepřísluší o něm pochybovat, nebo ho kritizovat, můžeme mu jenom děkovat za tak krásné a nepřekonatelné dílo.

D_yabel

Absolutní vrchol celé série. Poslední návštěva Středozemě, zároveň ta nejlepší. To, co dělalo předchozí dva díly tak úžasnými, je zde přítomno taky, ale vynásobeno, asi tak milionem. Stále můj nejintenzivnější čtenářský zážitek. Netřeba dodávat více, přečtěte si komentáře pode mnou.

Alvari

Co k Návratu krále říct. K první knize nemám vůbec žádnou výtku. Kniha druhá, která se pak točila kolem nesení prstenu, byla opravdu pokračováním části z Dvou věží (to byste nečekali, co?). "Jsem rád, že jsi tu se mnou. Tady na konci všeho, Same." No ještě abys nebyl, ty bambulo jeden. Nebýt znovu a znovu Sama, tak všechna naděje padla a Temnota pohltila svět. Pro mě byl opravdu tou výraznější a důležitější postavou mistr Samvěd. Na konec bych ještě rád dodal, že se mi opravdu líbil návrat hobitů domů (Vymetení kraje), který tak nějak ukázal, že ve Středozemi asi nebylo v době války o Prsten, bezpečno vyloženě nikde.

RyonMathrin

Co se týče celé trilogie, rozepsal jsem se u Společenstva prstenu. A teď k poslednímu dílu:
Monumentální završení monumentální trilogie. Knihu jsem četl před mnoha lety a tak jsem zapomněl na části, které ve filmu nebyly, a musel to nedávno napravit.

Dokončení všech dějových linek potřebuje hodně prostoru. Když se podíváte na názvy kapitol, tak jen podle nich je vidět, že toto zakončování zabere celou poslední čtvrtinu knihy. Teď to možná vyznělo, že to tím kritizuji. Naopak. Není tam zbytečná stránka, ani jediná věta navíc.

Dále pokračuji spoilery:

Je zde mnoho úchvatných scén. Kromě těch stěžejních (u Hory osudu apod.) na mne zapůsobily zejména tyto:
-boj Pána nazgúlů s Éowyn
-zachránění Faramira zradou Strážce citadely Beregonda před ještě větší zradou a šílenstvím správce Denethora
-nesnadný návrat hobitů do Kraje, ovládaného v tu chvíli divokým lidem a následný definitivní konec Sarumana a Červivce
Když jsem poprvé trilogii dočetl, nechápal jsem odchod Gandalfa a elfů do Šedých přístavů. Až když jsem přelouskal Silmarillion, obraz celého díla získal na celistvosti. A přestože o Pánu prstenů vypráví 1300 stránek, je to jen zlomek bohaté a hrdinské historie Středozemě. Nádherný, působivý zlomek.
Díky, pane Tolkiene.

YvLeZa

Skvělé završení trilogie, na mě možná až moc zbytečně prodloužený konec. Z knih mi připadá, že hlavní hrdina je spíše Sam Křepelka, obyčejný zahradník prokáže hrdinské činy, aby zachránil svého pána, ať to stojí, co to stojí.

EleanorJane

Tento díl jsem jako jediný nedočetla. Závěr mi přišel moc nudný. Řekla bych, že z celé trilogie je nejslabší.

radusak9806

Musím říci, že u tohoto dílu mi došlo jak je pro mě Frodo nedůležitou postavou. Když umřel Boromir bylo mi to líto, když byla zraněn Faramir a Eovyn bylo mi to líto a u Froda žádná reakce. Chápu, že sám Tolkien považoval za mnohem důležitější postavu Sama.
Konec knihy se mi pak neskutečně vlekl a posledních 60 stránek mě už příliš nezajímalo.

Gagarinuvbratr

Najlepší diel z celej trilógie. Aragorn na trón!

geimz

Dve Veže zostanú z celej trilógie pre mňa neporazeným favoritom, a to vďaka dynamickému deju, pomerne rýchlemu tempu a väčšej príbehovej kompaktnosti. Návrat kráľa síce nadväzuje na to najlepšie z druhého dielu a pripravuje pôdu pre záverečné zúčtovanie nielen s vojskami Mordoru, ale aj so samotným Sauronom, a kniha tak pôsobí po práve osudovo. Avšak ten stostranový epilóg, ktorý sa začína zničením prsteňa, mi celý zážitok trocha rozvláčnil, a to napriek tomu, že samotný záver je strašne fajn, lebo to nie je klasický happy-end, ale cítiť v ňom jazvy boja a prežitých strastí.

Set123

No konečně také recenzuji poslední z trilogie, kde se pokusím o co nejobjektivnější hodnocení.
Svazek je opět rozdělen na dvě knihy, z čehož jedna je z pohledu zbytku společenstva a druhý se skládá z Froda, Sama a Gluma.
První polovině nemám co vytknout. Dle mého názoru se jednalo o literárně dokonale zpracované, příběhově plné a fantasticky nabyté vyprávění toho nejlepšího základu. Jedná se o jednu z nejdokonalejších knih, jakou jsem kdy četl. Vůči ději, slohovému stylu a jazykovým prostředkům nemám žádné námitky, ani kritiku. Prostě a jednoduše dokonalé.
K druhé polovině mám asi tolik: Jazykové prostředky, slohový styl, dokonce i dějová linka jakožto taková jsou dokonalé, mou jedinou kritikou zde je, stejně jako u prvního dílu, mé subjektivní zaujetí vůči Frodu Pytlíkovi.
Já tuto postavu vskutku nemám rád a přikláním se k tomu názoru, že i v knihách je hlavní postava spíše Sam Křepelka.
Vyvrcholení celého děje je dojemné a čtivé, stejně jako celá kniha. Leckomu by se mohlo jevit zakončení děje zpět v Kraji nudné a zbytečné, dle mého názoru tomu tak ale není. Toto zakončení děje bylo konečné a totální a podle mne bylo potřeba pro úplné vyvrcholení děje jednotlivých postav.
Dodatky byly velice kvalitní, užitečné a dobře seřazené, tudíž dle mne bez chyby.
Jelikož toto je databáze knih, nebudu se tu věnovat rozdílům mezi filmy a knihami, jenom podotknu, že jsou markantní.
Celou knihu hodnotím nejlépe ze všech 5 z 5 hvězd a dal bych nejraději 10, bohužel to nelze.
Celou sérii pak hodnotím jako jeden z nejlepších výtvorů světové fantasy tvorby, v celé historii.

Miro.slav

Famózne a siahodlhé ukončovanie príbehu. Ak je niekto smutný, že dobrodružstvo prsteňa skončilo, ten môže nájsť liek v siahodlhých dodatkoch či v ďalších príbehoch spadajúcich do Stredozeme ako je napr. Silmarillion, Nedokončené príbehy alebo Kniha stratených povestí. Odporúčam.

CharlesWard

Po dějové stránce mi to připomíná, ne zrovna dvakrát podařený, první díl. Z celé trilogie to tak u mně vyhrál díl druhý. A to jak po stránce obsahové, tak z hlediska rozsahu.

e.s.e.t.

Nepochybně můj neoblíbenější díl celé série. Kniha se čte snadno, lehce a navíc dokáže ukojit i moji nutkavou touhu vědět "jak to bude dál?!". Obsahuje dodatky, v nichž rozebírá další životní osudy hrdinů - pokud na ně někdo zapomněl, rozhodně je doporučuji přečíst.

Tucaka

Knihu jsem nedočetla... VŽDY jsem knihy dočítala,
jakožto milovník fantasy jsem do Pána prstenů vkládala obrovské naděje a očekávání, proto mě neskutečně mrzí, že už se nadále nedokážu NUTIT tohle číst.
Nechápu jak tohle může být nejlépe hodnocená kniha, znám spoustu jiných knih, které by zasloužily dostání lepší chvály...
V příběhu jsou absolutně nepodstatné informace, číst o tom jak si Pipin našel nového kamaráda na 20 stránek mě opravdu nezajímá. Vyskytují se zde absolutně nepodstatné rozhovory, které dále nemají nic společného s další zápletkou.
Pro mě 3. díl Pána prstenů absolutně nejhorší.

MirijamFrankl

Návrat krále jistě předčil své předchůdce. Děj byl svižný a přiměřeně rychle utíkal, postavy hlubší. Příběh celkově měl temnější atmosféru. Jenom konec mi přišel moc rozvleklý a jsem ráda, že se ve filmu neobjevil.

Raylo

Epické a napínavé zakončení trilogie Pán prstenů, které celý příběh uzavírá se vší parádou a přesně tak, jak si to díky předchozím knihám zaslouží.

LadyValeria

Pátá a šestá kniha společně tvoří poslední, tedy třetí, knihu uzavírající sérii Pána prstenů. Napínavé vyvrcholení celého díla protkávají příběhy fascinujících dobrodružství jednotlivých postav ve víru ohromných změn, které ve Středozemi jejich putováni vyvolalo.

Osobně se obdivuji představivosti autora, jeho schopnosti umně vetkat postavy, s nimiž se čtenář snadno sžije, do poutavého děje, zaímco zároveň nenuceně nechává vyplouvat na povrch tajuplné náznaky, které pozorné zvídavé čtenáře nutí přemýšlet o minulosti, hrdinech a legendách celého tohoto fiktivního světa.

Knihu doporučuji po přečtení předcházejících dvou knih každému. Zahoďte případné předsudky, dejte jí šanci a uvidíte. Třeba Vás překvapí.

dulidu

Přečetla jsem konečně celou trilogii a musím uznat, že tak propracovaný, napínavý a poetický příběh jsem snad ještě nečetla. A vyžaduje soustředění, protože rušivé elementy mě hrozně vytáčely :-) Aspoň k něčemu byla viróza dobrá... A to jsem Hobita začínala číst několikrát, až nyní jsem vytrvala a jsem moc ráda.

Mathrael
31.12.2017

Krásná kniha. Obecně celá trilogie byla fantastická, je neuvěřitelné, že i stále teď Tolkienovy knihy uvádějí rytmus fantasy žánru.

Chesterton
30.12.2017

S Paní překladatelkou souhlasím !! Víc v diskuzi:))

Monroe1991
29.12.2017

Jak řekl Gandalf: "Rozhodovat můžeme jen o tom, co udělat s časem, který nám byl dán".

"Bože" (nebo snad "Eru"?), děkuji, že Tolkien věnoval svůj čas tomuto dílu. Miloval jsem filmy, po přečtení miluji knihy a nevycházím z úžasu nad rozsáhlostí a propracovaností každého detailu Středozemě. ... Sem se určitě ještě vrátím.

Klobouk dolů i před Paní překladatelkou :)

Radous
27.12.2017

Co se týče trilogie Pána prstenů, není to můj první turnus. Všechny tři knihy jsem četl, již (byť jen kousek) před jejich filmovou adaptací. A to už je pěkná řádka let. Stalo se u mně takovou skoro zvyklostí je během Vánoc zhlédnout.,
No, tentokrát jsem si řekl, že to udělám jinak – že si je opět přečtu. Jelikož to mám už po té době dost nakoukáno, alespoň mohu zhodnotit, nakolik moc jsou filmy věrné předloze.
A člověk opravdu na novinky narazí. Zprvu jsem uvažoval o tom, že se budu věnovat rozdílům u každého dílu/filmu zvlášť a že se je pokusím i jmenovat. Nicméně – zpětně se mi to jeví jako dost těžký úkol vzhledem k rozsáhlosti díla, a tak zmíním jen pár obecných postřehů.
Teď po přečtení všech tří knih bych řekl, že film popisuje ta ¾ celého příběhu, přičemž se odchyluje více méně v tom, že některé pasáže zcela vypouští (Bombadil a následně Mohyly ve Společenstvu prstenu; dění v Kraji po zničení prstenu v Návratu krále) a jiné mění. A to více - pasáž kolem Faramira; osud Sarumana a Červivce, či méně - pobyt společenstva u elfů ve Hvozdu; pobyt hobitů včetně rokování ve Fangornu; bitvy u Helmova žlebu i u Minas Tirith).
I jiné změny by šly v tomto směru postřehnout, jsou již však dost detailní a těžko je nějak lépe – podotýkám natož zpětně – reprodukovat.
Určitých změn došly i vztahy mezi jednotlivými postavami (Frodo a Boromir) a jejich projevy (opět Boromir a také Glum)
Film však obecně hlavní kostru zachovává.
Celé literární dílo Pán prstenů je monumentální a úctyhodné. A proto mě snad jako jediná věc překvapuje, že mi v něm jedna pasáž (ač snad vedlejší, ale přesto) chybí – tou je putování Aragorna se vzkříšenou armádou od Stezek mrtvých k Anduině a po ní pak k boji před Minas Tirith. Ta cesta tam fakticky nastíněna je, to ano. Ale myslím, že by si zasloužila rozhodně víc než skromný popis (tedy nejen cesta, ale i zmíněná armáda). Alespoň v knize to na mě tak působí. Je mi otázkou, proč právě zde ponechal Tolkien tolik prostoru čtenářově fantazii.
Závěrem – co se dá z románu jednoznačně usoudit je to, že autor miloval přírodu a stejnou měrou i poezii, jelikož poezie z celého díla přímo dýchá. Pán prstenů není leckdy úplně lehký na čtení (a to se ani nezmiňuju o Tolkienově Silmarillionu). Musí se "trávit" a to postupně – jedině tak si ho člověk může vychutnat. Zároveň musím smeknout před překladatelem.
A pod čarou – je to jedno z několika děl, které je schopné mě dojmout. U dobrého filmu to není až tak těžké bych řekl, ale kniha – to už je něco. A to mi není deset. Absolutní respekt, pane Tolkiene. Kolikrát jsem už zatoužil ve Vašem světě žít.

Dodatek k 29.12.2017: Mnoho komentářů ke knize Společenstvo prstenu zmiňuje postavu Toma Bombadila, hlavně ve smyslu jeho výstřednosti. No je to pravda. Když se nad tím zamyslím, skutečně je to postava s velkým otazníkem. Je snad více mysteriózní než všechny ostatní. Až se musím zasmát tomu, že mi to připomíná jisté náhodné lokace z Fallouta 2. Něco vytrženého od někud jinud a – přeberte si to. Co mě ještě na mnoha místech zarazilo bylo, že si čtenáři často stěžovali na nedostatek napětí, akce, sáhodlouhé popisy apod. Těžko se k tomu nějak vyjádřit. V LOTR jde především o myšlenku než o akci a v neposlední řadě o pomocnou ruku k maximálnímu rozvoji vlastní představivosti. A Tolkien nám to usnadnil tím, že celý opus sepsal v HD rozlišení.

Adhara
20.12.2017

Prekvapuje ma, že ide o najlepšie hodnotenú knihu sa serveri. Pre mňa nie je najlepšia ani v rámci Tolkiena, ktorý pre mňa nie je najlepším autorom. Atmosféru, prepracovanosť a uveriteľnosť, to on vie. Jeho knihám však chýba iskra, akcia, napätie.

Z trilógie Pán prsteňov si najviac cením prvý diel, ktorý som prečítala niekoľkokrát. Návrat kráľa iba raz. Mordor bol vykreslený pekne temne, ale... dej mal už vyššie spomínané nedostatky.

Chesterton
18.12.2017

Poslouchám teď audio Hru o trůny, v komentářích na Databázi se dá potkat se srovnáním s Tolkienem:(( Ani náhodou!!! Noblesa, moudrost, elegance a hlavně totální promyšlenost a propracovanost postav, děje i mapy Středozemě je fenomenální a nesrovnatelná. A zejména žádné odporně barvité násilí. Boj dobra a zla rozhodně, ale násilí a totálně přebytečný sex až perverze je u mistra Tolkiena nahrazen radostí, pravdivostí, nenásilnou smysluplností a přetékající laskavou fantazií.
Děkujeme za vás pane Tolkiene :))