vydzu vydzu komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Tak já jsem prvně viděla seriál, a knihu jsem pak odkládala s tím, že už jsem viděla seriál. Ale to byla vážně chyba. Seriál se v žádném případě nemůže rovnat knize, i když musím uznat, že první série jí byla hodně věrná. Něco tak dokonalého jsem nikdy nečetla. V knize nebyla jediná stránka, u které bych se nudila, nenašla jsem žádnou nesrovnalost, cit pro detail je tady opravdu znát. Jsou zde postavy, které jsem si oblíbila a postavy, které opravdu nesnáším. Ale žádná postava mi nebyla lhostejná, každá mě nějak zaujala. Opravdu obdivuji R.R. Martina, že dokázal tak skvěle vykreslit tak rozsáhlý svět, který vás opravdu pohltí, s tolika skvěle propracovanými postavami, až jsem měla pocit, že je znám naživo, s tolika intrikami, které by jen tak někoho nenapadli, s tak dobře popsanými místy, že jsem si je dokázala živě představit. Hra o trůny je jedna z mála knih, která mě přiměla se smát i plakat, u které jsem musela přemýšlet, musela jsem se zastavovat, abych vstřebala, co jsem přečetla.
Opravdu s čistým svědomím doporučuji i těm, co nemají rádi fantasy. U téhle knihy se vážně nudit nebudete.

01.08.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Styl, jakým je kniha napsaná, mě příliš nenadchl. Ovšem děj samotný je skvělý. Po dočtení se prostě musíte nad knihou zamyslet. Jak prchavé mohou naše sny být, i když jim věříme sebevíc. Jak sžíravá může být samota. George a Lennie měli v tomhle ohledu štěstí, že se našli a měli mezi sebou silné pouto. Krásně tam byl vykreslen i rasismus a jaký může mít dopad na jedince.
Postavy George a Lennieho jsou úžasné a skvěle vykreslené. O to víc mi jich bylo celou dobu líto. I když celá kniha přesně vybízela k takovému konci, nebyla jsem z něj smutná a překvapená o nic méně.
Velice doporučuji, určitě stojí za přečtení.

12.01.2022 4 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Za mě povedená povídka své doby, hlavně má skvělé myšlenky. Krásně ukazuje, jak dokážeme být my lidé pokrytečtí, jak trpíme předsudky...líbí se mi zde přímočarost kritiky, je jasně patrné, co chtěl autor dílem říct. Tak to má u dobrých povídek být.

29.09.2021 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Tenhle žánr není úplně můj šálek knihy, ale občas je fajn si od všech těch thrillerů a fantasy odpočinout. A tahle knížka je pro takový odpočinek jako stvořená. Příběh je krásně a poutavě napsaný, postavu Kadena i Allie jsem si celkem oblíbila. I když je tady samozřejmě spousta klišé momentů, u téhle knihy mi to vůbec nevadilo. Jen ten konec byl na mě už příliš přeslazený.

30.09.2021 4 z 5

Řezník Řezník Jennifer Hillier

Nejspíš půjdu trošku proti proudu, ale mě osobně kniha moc nenadchla. Jak už bylo uvedeno v komentáři níže, kniha vážně postrádá napětí. První polovina knihy se víceméně jen vlekla. Postavu Matta jsem doslova nesnášela od první chvíle a všechny ostatní postavy mi byly úplně lhostejné. Možná se mi líbila ze začátku postava Edwarda Shanka, ale to postupem času taky opadlo. Jediný, kdo se mi tam ale opravdu líbil, byl kocour Elmo ( mám ráda zvířata), ale ten v průběhu knihy někam prostě zmizel.
Co ale musím opravdu pochválit, je nahlédnutí do vrahovi mysli. Bylo zajímavé číst o jeho touhách, o tom, jak přemýšlí a jak si vraždění užívá. A bylo to popsané tak správně zvráceně, tyhle části mě opravdu bavily. Druhá polovina knihy už se hlavně díky těmto částem trochu rozjela, a konec mě docela překvapil, což na závěr potěšilo.

01.08.2021 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

(SPOILER) Psychothriller s dobrou zápletkou a nádechem děsivé atmosféry. Plus je, že není moc dlouhý, tudíž není zbytečně natahovaný. Ale nenadchlo mě to tak, jak jsem očekávala. Kniha ve mě nevyvolala skoro žádné emoce, nezaujal mě styl, jakým to bylo napsané. Konec mě bohužel taky moc nepřekvapil, čekala jsem podobné rozuzlení, ale líbil se mi, protože ani na konci nevíme, co je vlastně lež a co pravda. Hlavní postava mi zpočátku byla hodně sympatická, ke konci už tak ne. Chování Jeremyho mi nepřišlo moc reálné, vzhledem k tomu, jak byl vykreslen jako otec. I přes ta negativa musím dát vysoké hodnocení, líbila se mi zápletka a věřím, že kdyby byla kniha napsaná jiným stylem, nebo kdyby byla uvěřitelnější, dala bych plný počet hvězd.

01.07.2021 3 z 5

Kroky v temnotě Kroky v temnotě Michelle Paver

Začátek sice poněkud zdlouhavý, ovšem pak to začalo nabírat spád. Nebyl to přímo hrůzostrašný příběh, ale mrazení v zádech jsem pocítila. Na každé stránce jsem čekala, co přijde, byla jsem napnutá jako struna. Bylo zajímavé sledovat hlavní postavu, jak se postupem času mění. Musím zde také pochválit pěkné popisy zamrzlé pustiny. Konec trošku zklamal, ale mohlo to být i horší.

02.03.2022 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Kniha byla čtivě napsaná, povedený děj. Byly tam momenty, u kterých jsem zůstala s otevřenou pusou. Líbila se mi psychologie postav. V knize jde krásně vidět, že každý máme své démony, a zatímco se s nimi někdo vypořádá, jiného mohou trápit třeba celý život. Líbily se mi dialogy mezi Petem a Našeptávačem. A Pete byl má asi nejoblíbenější postava.
Ale já u thrillerů čekám nějaké napětí, a tady se ke mně nějak nedostalo. Z celé knihy dohromady na pár stránkách. To je na thriller velmi málo.

30.09.2021 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Těšila jsem se na dobrý horor, ovšem tuto knihu bych moc jako horor neoznačila. Příběh byl zbytečně zdlouhavý a natahovaný, ale kupodivu se ani moc nevlekl, jelikož mi opravdu sedl styl psaní. Bavilo mě odhalování minulosti, která se mi hodně líbila. Napínavé to začalo být až na posledních stránkách a musím přiznat, že mě mírně překvapilo, kdo byl nakonec ten "záporák". Škoda jen toho natahování příběhu.
Hodnotím 3,5

29.01.2022 3 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Kniha mě docela zklamala, ale je pravda, že jsem od ní očekávala víc. Napětí bylo na thriller opravdu nízké, polovina knihy mě moc nebavila. Ale mám ráda, když u mě kniha vyvolá nějaké pocity, a tady mi na konci bylo dvou postav opravdu líto. Taky se mi hodně líbily pohledy do minulosti, těšila jsem se na to, až se odhalí, jak se to vlastně všechno stalo. Celkově je to za mě docela fajn kniha, ale znovu se k ní asi nevrátím.

13.09.2021 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Zpočátku se mi knížka líbila a četla se mi dobře, líbilo se mi, jak je napsaná. To mě ale bohužel rychle přešlo. Protože dobrým stylem psaní se nedá zachránit celková kvalita knihy. Kniha mě nebavila, byla moc dlouhá a strašně se táhla, dokonce mi přišlo, že ani nemá téměř žádný děj. Většina postav mi byla nesympatická, líbili se mi jen Erika s Oliverem. Udržovala mě při čtení otázka: Co tak zásadního se stalo na grilování, když o tom všichni i po takové době mluví? Kdybych na tohle nebyla tak zvědavá, asi bych ji odložila. Úplně na konci se mi kniha konečně začala líbit, to už ale bylo bohužel trochu pozdě. Autorku ale ještě nezavrhnu, četla jsem od ní jiné knihy a ty se mi líbily.

23.06.2021 2 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Čtivé, psychologicky propracované, uvěřitelné. Líbilo se mi na tom, že se autorka nespoléhala na žádné velké překombinované zápletky, ale na reálná témata. Amélii jsem věřila opravdu všechna špatná rozhodnutí, co udělala, o to víc, když jsem si uvědomila, jak mladá byla... A ten konec? Čekala jsem cokoliv, ale tohle ne. Bylo to opravdu smutné.
Jediná věc, co mi vadila... proč jsem se nedozvěděla, jak to se všemi dopadlo? Chybělo mi na konci vysvětlení, co se stalo s pár postavama. Když něco čtu, zajimají mě osudy postav.

07.11.2021 3 z 5