vrgulnik vrgulnik komentáře u knih

Prokousal jsem se prvním dílem. Asi hold nejsem ten správný Čech a nebo mi nesedí Haškův styl psaní.

17.05.2020 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Četl jsem jako teenager. Dobrá kniha.

17.05.2020 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Slyšel jsem jako rozhlasovou hru a bylo to úžasné.

17.05.2020 5 z 5

Republika v nebezpečném světě Republika v nebezpečném světě Jiří Kovtun

Proti gustu žádný dišputát. Pokud jste se chtěli dozvědět o životě v první republice, tak tato kniha vám nepomůže. Pokud studujete politologii a mezinárodní vztahy, pak je to skvělý zdroj informací. Já se knihou bohužel “prokousal”. Na to, že se má jednat o populárně naučnou literaturu, je to psané hodně akademicky - jako odborná práce. Autor je někdy zbytečně podrobný, témata či formulace několikrát opakuje a některé osobnosti či události naopak zcela opomíjí. Jeho tendence neustále vylepšovat obraz Masaryka tím, že vyzdvihuje jeho kladné stránky, špatné upozaďuje a chyby omlouvá objektivními příčinami, z něj místo objektivního historika, dělá buď lehce tendenčního politického komentátora nebo protekcionistického životopisce, který za všech okolností chrání “svého” Masaryka. Nechci ale, aby to vyznělo tak, že kniha je špatná. Není! Je to velmi podrobná a rozsáhlá práce, která popisuje nejdůležitější úsek historie našeho státu, ale bohužel dost monotématicky. V knize jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí, o kterých jsem neměl tušení, ale bohužel v záplavě faktů si jich příliš nepamatuji. Nejvíce mi vadí to, že autor zvolil výhradně geopolitickou rovinu historického popisu. Vyjma politiky, politiků a politických stran se toho moc nedozvíte. Jak žil běžný člověk, kolik bral učitel, jak fungoval sociální systém, která fabrika byla nejdůležitější vývozce zbraní, jaké byly vědecké či lékařské objevy, zajímavé kulturní počiny, atd.? Nic z toho nečekejte. Je to politika, politika a zase politika. Pokud na základě názvu knihy očekáváte profil velitelů naší armády, která nás v “nebezpečném světě” měla bránit, budete opět zklamáni. Pro autora totiž existují pouze politici, a těm věnuje 100% své pozornosti. Možná to byl jeho cíl, ale mě to zklamalo. Při 900 stránkách mohl třetinu věnovat i jiným tématům a člověk by si udělal lepší představu o první republice.

19.04.2020 3 z 5

Jürgen Klopp: Když diváci bouří Jürgen Klopp: Když diváci bouří Raphael Honigstein

Asi každý fotbalový fanoušek, a zvláště ten liverpoolský, pravidelně sleduje články o tomto novodobém spasiteli severoanglického velkoklubu, ale kolik z nás ví něco víc o něm jako o člověku a jeho hráčské a trenérské minulosti?

Z jakého prostředí pochází, čím se liší od jiných trenérů, kdo byl jeho vzorem a učitelem, proč si vybral Anfield a které kluby mohl trénovat, kdyby se neupsal Liverpoolu?

Spousta otázek, na které v této knize naleznete odpověď. A nejen na ně. Po přečtení mám pocit, že tohoto německého dlouhána znám líp, více si ho vážím jako člověka i jako trenéra a jsem rád, že právě taková osobnost již čtvrtým rokem trénuje náš milovaný klub.

27.12.2019 4 z 5

Britské impérium Britské impérium Niall Ferguson

Výborné, čtivé. Jedním dechem jsem přečetl za pár dnů.

03.11.2018 5 z 5

Nezlomný Nezlomný Laura Hillenbrand

Jsem rád, že jsem pro tentokrát překonal svou nechuť ke knihám, které mají na obalu fotografií a ještě navíc z filmu, protože tohle fakt stojí za přečtení.

Golfový sen Golfový sen Mark Frost

Povinná četba pro všechny milovníky historie, sportu a hlavně golfu. Kniha byla i zfilmovaná.

Hrdinové ve člunu Hrdinové ve člunu Daniel James Brown

Úžasná kniha, ale pouze pro milovníky tohoto žánru, doby a reálií. Má to silný příběh, někdy až mrazivě realistický. Miluju příběhy první poloviny dvacátého století. Takové ty pohádky pro dospělé, jak chudý, slabý nebo malý poráží ty silné, bohaté a velké. Když je to ještě doplněno sportovní tematikou, velká hospodářská krize, univerzitní prostředí, americko-evropský souboj, nástup fašismu, je to prostě dokonalé. Těm, kterým se tato kniha líbila mohu doporučit mimo jiné: a) "Golfový sen" - 1913, povinná četba pro golfisty nebo b) "Nezlomný" - neuvěřitelný životní příběh pro mě do té doby neznámého Louise Zamperiniho.

Obě knihy byly také zfilmované a na "Hrdiny ze člunu" Hollywood už také koupil práva.

Pád říše římské Pád říše římské Jiří Kovařík

Díl, který musel dát autorovi největší práci a proto jsme na něj tak dlouho čekali. Poslední díl má o chlup menší náboj, ale to je logické protože v této části dějin římské říše je nejvíce mezer. V každém případě se jedná opět o vysoce nadstandardní dílo v te této kategorii.

Židovský policejní klub Židovský policejní klub Michael Chabon

Trochu mi to připomínalo filmovou Insomnii s Al Pacinem v hlavní roli. Atmosféra mi seděla, méně už příběh, postavy a zápletka. Není to špatně čtení, ale chce to trpělivost.

04.12.2016 3 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Je to na 3,5 hvězdičky. Téma je podobné jako Šogun od Clavella. Začátek chytí atmosférou a exotickým prostředím, ale pak to nějak usne. Každopádně patří mezi lepší průměr.

04.12.2016 4 z 5

Hitlerovi nepřátelé Hitlerovi nepřátelé Torsten Pettersson

Promrhaná příležitost. Od půlky knížky nuda nuda šeď šeď.

04.12.2016 2 z 5

Sencislo9 Sencislo9 David Mitchell

Jedna z mála knih, které jsem nedočetl. Prostě mě to přestalo bavit.

04.12.2016 1 z 5

Caesarovy legie Caesarovy legie Jiří Kovařík

Stále vysoký standard. Kdo se o žánr zajímá, těžko najde ucelenější a čtivější sérii na dané téma. Kovařík je prostě jen jeden... ;-)

04.12.2016 5 z 5

Války bez konce Války bez konce Jiří Kovařík

Autor nadále pokračuje ve vysokém tempu a nijak nesnižuje laťku z prvního dílu. Jen je tato historická epocha méně barvitá a více nepřehledná - za což samozřejmě autor nemůže. Vysoce oceňuji také časté citace antických autorů doplněné o komentář, výklad či autorův kvalifikovaný názor. Celkově výborná literatura.

05.04.2016 5 z 5

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Úžasné. Pokud jste milovníci historie, antiky s ještě válečné tématiky. Ačkoliv kniha popisuje poměrně velký úsek dějin Říma, nenajdete v ní téměř žádné politické, ekonomické, sociální či kulturní aspekty doby. Je to výhradně válečná tématika, ale zpracovaná čtivým a velmi detailní způsobem. Autora jsem doposud neznal, ale po první knize určitě přijdou další.

05.04.2016 5 z 5

První světová válka První světová válka Martin Gilbert

Výborná kniha, ale na úkor popisu každodenních válečných akcí typu: dělostřelecká příprava, útok, odražen, protiútok, odražen, útok, plyn, atd. by to chtělo víc vhledu o politických souvislostí.

05.06.2014 4 z 5

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

Pravděpodobně nejlepší z trilogie.

26.08.2013 4 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Moje první kniha od Harryho Harrisona, kterou jsem četl poprvé jako teenager. Později jsem si tohoto autora velmi oblíbil a přečetl téměř vše, co stálo za přečtení. Po letech jsem se k planetám smrti vrátil a pořád mě baví. Není to literární veledílo, ale je to skvěle napsaná žánrovka. To platí pouze pro první 3 knihy série. Zbytek už napsali jiní autoři a nemají bohužel potřebnou kvalitu.

10.07.2013 4 z 5