Židovský policejní klub

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román se odehrává v alternativní přítomnosti v aljašském městě Sitka: tam byla před 2. světovou válkou umístěna velká část východoevropských Židů. Sitka je federální distrikt USA se zvláštním režimem židovské samosprávy, jež má však záhy skončit, a území se vrátí do rukou Spojených států. To v obyvatelích města, které už tři generace žije vlastním životem, svázaným specifickými náboženskými pravidly, vyvolává pochopitelnou nejistotu. Životem omlácený detektiv oddělení vražd Meyer Landsman začíná vyšetřování nového případu, který může být jeho poslední. Pátrání po vrahovi mladého narkomana zavede Landsmana a jeho parťáka Berka Shemetse hluboko do nitra místní ortodoxní komunity. Chabon vytváří fascinující, do nejmenších podrobností promyšlený svět, v němž dochází ke konfliktu prastarých hodnot s požadavky moderní společnosti, sevřené zvláštními regulemi výjimečného režimu. Vzdává tak hold svým oblíbeným „pokleslým“ žánrům, ať už je to komiks či detektivka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1432/big_zidovsky-policejni-klub-0MW-1432.jpg 4241
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Yiddish Policemen's Union, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (43)

Kniha Židovský policejní klub

Crimble
23. února

Velká očekávání po fenomenálním Kavalierovi & Clayovi nebyla tak zcela naplněna. Práce s jazykem vynikající, občasné humorné šrapnely top, ale jinak musím souhlasit s některými komentujícími - až moc odboček, což způsobuje velkou roztříštěnost a horší tempo vyprávění.

R47
15. ledna

Nedočto. Nejsem milovník detektivek, pustil jsem se do toho kvůli tématu alternativní historie a ceně Hugo, kterou román obdržel. A taky kvůli tomu, že mě okouzlila jiná autorova kniha (Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye). Ale tohle jsem nedal. Moc zamotané od samého začátku.


čichačknih
21.12.2022

Zdravím Vás čtenářky a čtenáři,

od tohoto spisovatele jsem dostal tuto knihu "Židovský policejní klub". Byla moje první a asi poslední. Vybral jsem si ji podle názvu a čekal jsem zajímavý děj. Popravdě moc zajímavé to nebylo a špatně se mi knížka četla. Několikrát jsem ji odložil a několikrát jsem se k ní vrátil. Nakonec s přestávkou jsem ji četl půl roku.
David

debreno
15.08.2022

Yiddish police union je pre mňa tento rok doposiaľ najťažšie sa čítajúca kniha. Ona nie je na pomedzí žánrovej a vážnej literatúry, jej problém je, že nie je ani jedno. Je na nej poznať, že je remeselne veľmi dobre napísaná, sú v nej úžasné opisy, častokrát pútavé dialógy a ani ten príbeh nie je zlý.
Prvý veľký problém je pre mňa preklad - čítal som súbežne niektoré pasáže v angličtine. Chápem, že prekladatelia chceli a asi aj museli preložiť knihu v prítomnom čase, avšak anglický "present simple" funguje v umeleckej literatúre trochu inak, ako u nás. Čítanie skôr sprehľadňuje, naznačuje akúsi dekadentnosť a jednoduchosť, v češtine to fungovalo opačne. (na jednom či dvoch miestach sa dokonca časy nevhodne prelínali, rozprávač popisoval minulosť a na chvíľu "prepol" na prítomný čas, pravdepodobne omylom). Trošku obviňujem Chabona, že jej chcel dať väčší modernistický "punc", hoci možno by skôr potrebovala zábavnejšieho rozprávača. :)
Samotný príbeh - no, nie je nič, čo by človek už mnohokrát nečítal, keďže tá "hard-boiled" škola ide dosť po určitých šablónach (tu chýbala "osudová" žena, resp. nemala takú výraznú úlohu v samotnom prípade.)
Svet je popísaný naozaj farebne, no jednotlivé situácie v knihe autor necháva príliš na čitateľovej domýšľavosti, takže im začne chýbať určitý život, jasnosť, čo už aj tak dosť pomalé čítanie ešte spomaľuje. No a potom to prílišné zaangažovanie rodiny, známych, priateľov, akoby sa to odohrávalo na dedine, nie v 300 000 meste, náhle objavovanie sa dôležitých postáv, ktoré znamenajú aj dačo v živote hlavného hrdinu, ale doteraz sme o nich nepočuli...nedokážem sa stotožniť s nadšením, ktoré kniha vyvoláva, dokonca naopak, skôr sa u mňa dostáva sklamanie. Na druhej strane, dokázal som ju dočítať a nepovažujem ju za stratený čas (už len kvôli tomu skvelému Chabonovmu jazyku). Pokiaľ po nej budete siahať, neberte ju ani ako detektívku, ale ani ako vážnu, klasickú literatúru. Najväčší pôžitok pochádza zo samotného jazyku a asi, pokiaľ možnosti dovoľujú, lepšie je ju čítať v anglickom jazyku.

1T0S_
01.06.2022

Bohužel musím souhlasit spíše s těmi, kteří Židovský policejní klub odložili za pár korun do jistého internetového antikvariátu, než se zdejšími komentujícími. Tohle mě opravdu nenadchlo. Chabon bezpochyby umí psát, jenže se moc rád poslouchá, což se ve výsledku projevuje umělým natahováním. Navíc kniha balancuje někde mezi "žánrovou" a "uměleckou" literaturou, ve výsledku však nezapadá nikam: chybí ji jak spád a napětí, tak nějaká ta přidaná hodnota. Můj druhý Chabon a zase žádné velké nadšení – možná jen autorova témata, tedy židovství a alternativní historie, nejsou nic pro mě. Po třetím rozhodně nesáhnu.

Greenfingers
06.12.2021

Román, který byl oceněn nejprestižnějšmi cenami v žánru sci-fi a fantasy (Hugo, Nebula, Locus). Přitom alternativní historie tady nehrá tu rozhodující roli. Stejně tak ani příběh jakoby vystřižen z detektivek autorů "drsné školy".
Pro mě je kniha hlavně svědectvím o stavu židovstva (onoho mezinárodního bratrstva či klubu), který si slovy autora "nosí svůj dědičný majetek v kabele přes rameno a svůj svět na špičce jazyka".
Vynikající kniha, vřele doporučuji.

kap66
07.11.2021

Detektivka z kategorie nedetektivkových, více židovská než policejní; není to rozhodně dílo komerčního detektivkáře. Originální pozadí dané alternativní historií, zvláštní tempo - střídání akce a pomalosti až lenosti, obraznost:
„…zatímco heroin mu proměnil krev v cukrový roztok a mozek v mlsný jazyk.“
„Letadlo burácelo, vibrovalo a otřásalo se. Všechny čepy a šrouby v Landsmanově těle povolily, hlava se mu otočila dozadu, paže upadly a oční bulva se zakutálela pod topení.“
„Datel v lese protřepává kalíšek s kostkami.“
Druhá přečtená knížka od Michaela Chabona mě přesvědčila o tom, že je to autor hodný pozornosti.

Agatha84
04.06.2021

Nijak zvlášť nadšená nejsem. Někdy mám pocit, že řečenému vůbec nerozumím. Příliš jidiš, zdá se mi. Přesto nějakým záhadným způsobem nemohu dát méně než za 3*. Ulítávám na Meyeru Landsmanovi a jeho ironickém sarkasmu.

1