vpadysak vpadysak komentáře u knih

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Kniha, v ktorej Tevis domýšľa do konca, čo by sa stalo, ak by sa mal naplniť sen celej západnej civilizácie o ľahšom, pohodlnejšom a bezstarostnejšom živote.
A všetky povinnosti prenecháme Tým druhým...

Jsme prázdní lidé
Jsme vycpaní lidé
Skláníme k sobě hlavy plné slámy.
Hrůza!
A seschlý šepot jenž se z nás dere
je dutý jak vítr čeřící spálenou trávu ...

16.02.2012 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Skvelé nadčasové dielo o tom, ako to môže dopadnúť s ľudstvom.

Trocha zamrzí, že obálka z r. 2010 už taká nadčasová nie je a vzťahuje knihu ku konkrétnym totalitám, ktoré už tu boli a nie k tým možným, ktoré ešte len môžu prísť.

21.01.2012 4 z 5

Mravce sa nedajú Mravce sa nedajú Ondřej Sekora

Kniha z detstva ktorá nás peknými obrázkami zaviedla do prostredia pracovitých mravcov, ktoré nič nezastaví a poradia si s každým problémom pri budovaní svojho krásneho mraveniska.

Po rokoch mi budovateľské úsilie, rozjasnené tváre a odhodlanie mravcov podsúva myšlienku, či náhodou tá veľká červená ferdová mašľa predsa len niečo nepripomína... Ale že by aj v rozprávkovej knížke. To asi nie.

06.01.2012

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymistu som čítal už celkom dávno, bez akejkoľvek znalosti o autorovi, či mediálnej masáže. Príbeh je celkom jednoduchý, taká rozprávka z púšte. Samozrejme, že pri čítaní som narazil na kadečo (ako v každej knihe), s niečim som súhlasil, s niečim nie, ale aspoň ma to prinútilo urobiť si názor.

Musím povedať že nechápem názory ani tých čo knihu hádžu do odpadu, ale ani tých čo ju vynášajú vysoko do oblakov, kam nepatrí.
Mám dojem, že kniha je jedna z tých čo vyprovokuje čitateľa aby sa prejavil navonok či už pozitívne, alebo negatívne. A kniha z tých čo si ju každý vysvetlí podľa svojho vnútorného stavu.

PS ku komentárom: Mám rád vecne kritické komentáre a čítam ich ako prvé, lebo v nich sa dozviem viac o knihe ako v komentári typu - JE TO ÚŽASNÁ KNIHA - ale napísať - Coelho už nikdy více, jedině, pokud by na wc došel papír.- je podľa mňa už nad rámec akejkoľvek konštruktívnej kritiky.

PS k vykrádaniu Biblie: V Biblii sú použité asi všetky univerzálne pravdy. Ale niektoré boli známe už predtým ako sa do tejto knihy kníh zapísali a to znamená, že Biblia ich tiež vykradla? Alebo už nemôžem pravdy použiť v ďalšom texte, lebo ju vykrádam? Ja si myslím pravý opak a vždy som rád, keď sa stretnem s univerzálnymi pravdami aj v inej knihe, svedčí to o ich aktuálnosti a použiteľnosti aj v súčasnej dobe.

05.01.2012 4 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Autor opisuje svoje strašné zážitky v tábore zo svojej vlastnej skúsenosti. Silné čítanie.

05.01.2012 3 z 5

Rudý Mars Rudý Mars Kim Stanley Robinson

Autor krok za krokom rozpráva príbeh osídľovania Marsu od prvých 100 kolonistov až po prvé mestá. Zaoberá sa všetkými možnými problémami z mnohých oblastí vedy, techniky, sociológie, náboženstva, ekológie, ekonomiky, politiky atd. Pri čítaní knihy, som žasol na čo všetko myslel a čím všetkým sa zaoberal. Žiaľ miestami sa mi stávalo, že som mal dojem že čítam skôr vedeckú štúdiu, ako Sci-fi a studený popisný tón ma trocha nudil. Ani výčet názvov všemožných geologických útvarov a marsovských oblastí nebol pre mňa až taký zaujímavý.
Celkovo je to zaujímavá vízia a možno z nej raz bude príručka kolonizácie Marsu, uvidíme.

Hodnotenie počas čítania kolísalo medzi 3-4, tak na koniec za komplexnosť 4.

04.01.2012 4 z 5

Farma zvířat / Animal Farm Farma zvířat / Animal Farm George Orwell (p)

Oprava: Čo dodať, snáď len toľko, že až po prečítaní tejto knihy som pochopil heslo na transparente vo filme Čierni baróni...

03.01.2012 4 z 5

Krvavý batalion Krvavý batalion Sven Hassel (p)

Pohľad na "slávnu" nemeckú armádu počas Druhej vojny z vnútra očami nemeckého vojaka. Bez príkras, bez obalu. Kniha je aj o tom ,že svet nieje len čierny alebo biely.

05.12.2011 4 z 5

Omyly v dějinách Země Omyly v dějinách Země Hans-Joachim Zillmer

Sem tam niečo zaujímavé, sem tam niečo menej zaujímavé a celkom dosť nezaujímavých dlhých miest.

31.10.2011 3 z 5

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Život na hviezde? Veď každý školák vie že hviezdy sú len plynové gule. Alebo že by to bolo predsa ináč?

Od začiatku do konca originálne a zaujímavé. Nič podobné som ešte nečítal.

25.10.2011 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Od začiatku do konca stiesňujúca klaustrofóbická atmosféra premiešaná s pocitom tajomného, neznámeho a predsa tak blízkého.
Keď ste na konci, z hlboka sa nadýchnete ,otvoríte dvere do sveta a už nikdy nebudete takí ako predtým :-)

25.10.2011 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Ak chce túto celkom objemnú knihu niekto čítať len pre to, aby sa dozvedel ako to dopadne, nech ju radšej nechá v polici na neskoršie. Keď nebude netrpezlivý a vychutná si dej na všetkých stránkach.
Dej knihy je podľa mňa parádny a King si nechal dostatok času na vykreslenie charakterov postáv.
Koniec mňa bavil asi najviac, niektoré kruhy sa uzatvoria, niektoré ostávajú otvorené a je na nás, aby sme si odpovedali.
Po prečítaní mi bolo dokonca ľúto niektorých postáv, aj keď by som to nepredpokladal.
No človek sa pri čítaní dozvie aj čo to o sebe.

Bola to moja prvá kniha od Kinga ale aj keď má cez 1000 strán, ja by som vydržal aj viac:-)

15.10.2011 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Pozoruhodné na tejto knihe, okrem iného, je hneď úvodné rozprávanie AINULINDALË- Hudba Ainur o vzniku Sveta...

22.06.2011 5 z 5

Město zaslíbených Město zaslíbených Arkadij Strugackij

Táto kniha ma celkom potrápila. Je celá posadená do skľučujúcej depresívnej atmosféry a vyznať sa čo chceli bratia Strugackí tým-ktorým obrazom povedať tiež nieje ľahké. Na svoje si prídu čitatelia vyžívajúci sa v opisoch postapokalyptického rozkladajúceho sa prostredia. Možno som knihu celkom nepochopil, možno som ju pochopil až príliš dobre, ale u niektorých kníh to už tak je. Nech je ako je, ale Stalker je pre mňa určite lepší. A ešte: "Experiment je Experiment" :-)

21.06.2011 3 z 5