vpadysak vpadysak komentáře u knih

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Ja a historické romány to nieje úplné štandardná situácia. Ale táto kniha je napísaná tak, aby zapôsobila na rôzne cieľové skupiny.

Príbeh sa odohráva v rôznych krajinách, ktoré sa postupnými hrátkami mocných dostanú na opačnú stranu obrovského globalného konfliktu.
Autor si nevšíma iba bojiská Prvej svetovej vojny, ale prevážne zázemie na všetkých stranách konfliktu.
Postavy sa dostávajú do blízkosti významných historických postáv, rozhodovanie ktorých píše budúcnosť a ma vplyv na osudy miliónov ľudí.

SPOILER:
Vrcholom knihy bolo pre mňa rozdávanie telegramov v baníckej dedine po predchádzajúcich popisoch udalostí na fronte.

22.02.2014 5 z 5

Zápisky lekára Zápisky lekára Ivan Hálek

Pre mňa ako rodáka z Kysúc, zaujímavé zápisky o období tohoto regiónu zo začiatku 20-teho storočia.
Miestny lekár popisuje svoje skúsenosti zo svojho pôsobenia na Kysuciach.
Zaujímavé je, že mnohé neduhy a vlastnosti obyvateľov Kysúc si ešte pamätám z detstva a to od napísania tejto knihy už pretieklo Kysucou mnoho vody :-)
Kysuckým rodákom určite doporučujem.

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Prvá kniha od Niedla a mňa veľmi prekvapila. Pekné popisy prostredia a aj celkom vykreslené charaktery, zaujímavý príbeh. Možno mohol byť príbeh dlhší, ale aj taký aký je je ok.

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Kto by nepoznal z filmového spracovani... Zaujímavé a škoda, že veľmi, veľmi krátke

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Klasika žánru. V roku, keď bola kniha vydaná musela pôsobiť ako úplná bomba. A asi aj dlho potom.
Autor sa s využitím SF zamýšľa nad pokračovaním rozvrstvenej spoločnosti.

Jak přicházejí sny Jak přicházejí sny Richard Matheson

Krásna kniha, s hlbokým ďalekosiahlym námetom. Snaží sa popisovať život po pozemskej smrti, bez zakalenia akýmkoľvek náboženstvom.

22.02.2014 5 z 5

Pod kupolou Pod kupolou Stephen King

King vo svojej knihe vytvára prostredie akejsi reality show, keď izoluje pomerne veľkú skupinu rôznorodých občanov malého mestečka Chester’s Mill neznámou bariérou.

Pod kopulou je zrazu všetko zosilnené, zvýraznené. Na povrch sa dostávajú aj tie vlastnosti a sklony, ktoré by za bežných okolnosti nikdy nenašli prostredie na uplatnenie a zostali by spiace niekde vnútri.

Jazyk celej knihy je surový, cynický a niekedy aj vulgárny, čo podtrhuje prostredie v ktorom sa príbeh odohráva.

Kniha pekne graduje od začiatočného prekvapenia obyvateľov a nádeje, že všetko zajtra bude zasa OK. Lenže zajtra nič nieje OK a postavy, ktorých je celkom dosť, sa s novou situáciou musia vyrovnať. Vyrovnávajú sa každý po svojom a to je priestor pre vykreslenie ich vnútorného sveta.

Keď si predstavíme zhoršujúce sa životné prostredie v tomto mega teráriu, obraz je dokonalý.

Koniec knihy ako už niekto písal je zvláštny. Možno je to tak naschvál, pretože vôbec nieje dôležitý a je v knihe, lebo sa patrí aby v nej nejaký koniec bol.

20.09.2013 4 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Niekde nižšie v komentároch som čítal, že rozjazd knihy je trochu pomalší a iba to ju zachránilo od toho aby som ju už po pár stránkach nezakopal niekde hlboko pod povrch . Kde by ju nenašiel ani skener hustoty hornín obiehajúci okolo Zeme.

Prečkal som teda začiatok, ktorý sa mi zdá často nelogický a naivný. Lenže... Lenže po začiatku sa nič nezlepšilo. Postavy jednajú ako decká zo školy. Skoro všetko sa im prepečie a a neohrozene stvárajú také kusy až sa človek čuduje.

Samotná zápletka by bola fajn, keby Brown nebol taký dolepený a išiel vo svojích konšpiráciách hlbšie a zaťal by do živého. Kniha je napísaná tak, aby si autor nikoho nepohneval a fakty v nej si každý stredoškolák už určite dávno prečítal na internete.

Postavy sú len tak načrtnuté a mne bolo fuk čo sa s nimi deje, aj keby ich všetkých zhodili do mora. Dobrí sú dobrí a zlí sú zlí.

Na záver sa síce dočkáme prekvapenia, ale to mi už bolo tiež jedno a v zúfalstve som dočítal posledné strany.

Ak má teda niekto rád reklamu na USA a NASA a nevadí mu príbeh, pri ktorom sa cíti ako malé decko, ktorému rozprávajú hlúposti, tak nech sa páči to je kniha pre neho.

Pre mňa je to prvá kniha od tohoto autora a hneď takáto katastrófa. Budem musieť dlho rozmýšľať, či dám Brownovi ešte niekedy šancu...

20.09.2013 2 z 5

Poručík tankistů Poručík tankistů August von Kageneck

Životný príbeh Augusta von Kageneck, ktorý sa zúčastnil na bojoch východného frontu
Svoj život popisuje od svojho narodenia až po koniec druhej svetovej vojny. Spomína na svoje detstvo v oblasti, ktorú okupovali Francúzi po Prvej svetovej vojne. Na pocity civilného obyvateľstva v povojnovom Nemecku.
Kniha mi príde tak trochu ako ospravedlnenie ostatným národom, za šialenstvo, ktoré Nemci rozpútali. Autor sa nebráni ani svojmu podielu viny a akoby chcel do sveta zakričať, že Nemci niesu len beštie, ktoré v koncentrákoch vraždili svojích odporcov po tisíckach. Ale sú obyčajní ľudia, ktorí prispeli svojou čiatkou a nemali veľmi na výber...

02.09.2013 4 z 5

Tažení v Rusku 1941-1945 Tažení v Rusku 1941-1945 Léon Degrelle

Sila tejto knihy spočíva v úplne subjektívnom pohľade autora, ktorý prešiel všetkými príhodami, ktoré popisuje. Čitateľ sa dozvie čo mali v hlavách vojaci SS bojujúci na východnom fronte, teda aspoň časť z nich. Autor sám seba vykresľuje, ako hrdinu, ktorý necúvne ani ,keď sa na neho valia hordy primitívnych vojakov z Ázie. Vždy spravodlivý k zajatcom a prívetivý k civilnému obyvateľstvu.Vyzdvihuje vojenskú česť, hrdosť, kamarátstvo a sebaobetovanie v prospech svojho národa. Takto uvažuje aj o svojej skupine dobrovoľníkov z Belgicka. Otázkou len ostáva, či obraz, ktorý si o sebe a svojich druhoch v zbrani utvoril, je aspoň trošku reálny. Čitateľ posúdi, či je autor úplný fanatik zaslepený idealizmom, alebo pravý vlastenec bojujúci za slobodnú Európu.
Nech je to ako chce, história ukázala, že proti boľševizmu nebojovali len spojenci nacistického Nemecka (medzi inými aj Slovensko, aj keď sa tým veľmi nechváli), ale po ukončení druhej vojny sa aj spojenci Sovietskeho zväzu obrátili v studenej vojne proti ZSSR (teda aj proti Slovensku, pretože sme sa voľky-nevoľky medzičasom pridali na stranu nášho nepriateľa, ale po konci studenej vojny sme sa pridali zasa na stranu nášho nepriateľa z čias studenej vojny). No kto sa v tom má vyznať? A ako mohol vojak, ktorý bojoval vo vojne vlastne vedieť, kto je priateľ a kto nepriateľ, keď to doteraz nieje jasne? Dejiny píšu víťazi...
Čo som ocenil, je popisovanie príhod bitiek a prostredia východnej fronty. Autor ich opisuje, tak verne, že mi pri čítaní častí o ruskej zime skoro odmŕzali prsty na nohách...

02.09.2013 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

K tejto knihe je môj komentár zbytočný. Dovolím si teda aspoň citovať, nech si každý urobí názor sám.:

...Více sportu pro každého, kolektivní duch, zábava a myslet se vůbec nemusí, co? Organizujte a organizujte a víc a víc organizujte skvělejší sportovní podívané. Víc kreslených seriálů do knih. Víc obrázků. Duch potřebuje míň a míň. Roztěkanost. Silnice plné zástupů, které se ženou někam, někam, někam, nikam...

...Vypisuj pro lidi soutěže, ve kterých dostanou cenu za to, že se naučí zpaměti populární šlágr, nebo hlavní města různých států, nebo kolik tun obilí sklidili loni v Iowě. Napěchuj do nich údaje, které nejsou nebezpečné, zahlť je tolika „fakty“, až se budou cítit přecpaní, ale budou mít dojem, že doslova srší informacemi. Potom se jim bude zdát, že myslí... Jenom jim nedávat nic tak ošemetného jako filozofii nebo sociologii, aby si uměli dát dohromady dvě a dvě. To je cesta k nespokojenosti....

06.01.2013 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Ak som Aldissovi niekedy vytýkal, že využíva postavy len na to, aby mohol vykresliť prostredie v ktorom sa pohybujú, tak v tejto knihe mi to až tak nevadilo. Autorovi sa podľa mňa podarilo ako tak odhadnúť pomer medzi opismi prostredia a charakterov. Žiaľ prežívanie postáv mohlo byť popísané podrobnejšie a King by určite z ich zúfalej situácie vyťažil oveľa viac. Ale King je King a Aldiss je Aldiss.
Aj tak je kniha celkom zaujímavá a až do konca pekne stúpa vaša zvedavosť aj poznanie čo sa vlastne deje. Viem si predstaviť aj druhý diel, v ktorom by bol rozvinutý celkom rýchlo odstrihnutý záver. Príde mi to, ako keby bolo autorovi jedno čo sa stane s postavami, keď už čitateľ zistí celú pravdu o situácii a nechá ich na pospas samým sebe.
Aj tak určite doporučujem.

12.11.2012 4 z 5

Slimáčik na úbočí Slimáčik na úbočí Arkadij Strugackij

Musím priznať, že na toto som teda nedorástol. Celú knihu som sa cítil zmätený a úplne som netušil o čo ide. Ak to bolo zámerom autorov, tak im to vyšlo na jednotku.
Ku koncu sa mi niečo máličko pochopiť podarilo, ale myslím že len máličko.
Ak sa chcete cítiť ako v lese, kde nič nechápete a nič neviete, nakoniec uvidíte, ale asi nepochopíte, prečítajte si túto knihu.

24.07.2012 3 z 5

Pokolení starců Pokolení starců Brian Wilson Aldiss

Po prečítaní knihy som mal dojem, ako keby autor chcel opísať to, ako bude svet, alebo skôr Anglicko vyzerať bez činnosti ľudí a postavy len využil ako kulisu, aby to bolo vôbec o niekom. Ako keby som pozeral dokument Svet bez ľudí...
Postavy sa mi zdajú ploché a o ich vnútornom svete som sa veľa nedozvedel. Keď kniha skončila, nemal som ten zvláštny smutný pocit, že mi za ňou bude smutno. Na oddychové čítanie pre fanúšikov post-apo.

24.07.2012 3 z 5

O sto rokov predtým O sto rokov predtým Kir Bulyčov (p)

Tu niekde sa začala moja fascinácia SCI-FI, alebo cestovaním v čase.
Neviem či by sa mi páčila aj dnes, ale pri prvom čítaní som bol nadšený.

09.06.2012 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Často sa mi stáva, a myslím, že nielen mne, že keď čítam v komentároch samé superlatívy na knihu som ostražitý a nenechám sa hneď strhnúť a pridať sa do víru nadšenia.
Práve preto som k tejto knihe pristupoval opatrne a s odstupom.
Ale hneď som zistil, že superlatívy a chvály sú úplne na mieste.

Hneď od začiatku ma čítanie posunulo o mnoho rokov naspäť, do obdobia, keď neexistovali atómove ľadoborce a plávalo sa pomocou vetra, prípadne pary.
Neexistovali ani navigačné systémy a sieť družíc okolo zemegule, pomocou ktorej sa môže ktokoľvek spojiť s kýmkoľvek v priebehu sekúnd.

A práve v takomto prostredí sa odohráva celý dej.
Posádky obidvoch lodí sú vo svete, kde si musia vystačiť len s tým čo si priviezli so sebou či už v srdciach alebo v lodiach.
Pod tlakom okolností, s postupným uvedomovaním si beznádejnej situácie sa jeden o druhom dozvedia čo sú zač a dozvedia sa to hlavne o sebe.
Ako keby námorníci nemali dosť celodennej driny, tmy a zimy, hladu a chorôb, straší ich ešte k tomu tajomná VEC z ľadu. Čerešňou na torte je podľa mňa dobre zvládnutý záver.

Ak hľadám čo by som mohol vytknúť knihe, tak snáď len to, že mi troška vadilo označenie HOROR, ale to sa dá prepáčiť, pretože akési prvky hororu tam nájdete.

Kniha je perfektnou výpravou do minulosti a čias objavovania ďalekého severu, určite všetkým doporučujem.

09.06.2012 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Žiaľ mňa táto kniha veľmi nepotešila.
Z celej knihy som mal dojem ako keby som pozeral film z 80-tých rokov.
Vďaka prečítanému úvodu, som sa do polovice knihy nudil, pretože to na čo v knihe všetci prichádzali som už dávno vedel.
Kniha sa trocha rozbehne na konci, ale aj tak som som sa ani trocha nebál, a to by som sa pri horore aspoň trocha mal.
Prostredie je síce celkom zaujímavé, ale neobľúbil som si žiadnú z postáv a bolo mi úplne jedno ako to celé dopadne.
Možno je to tým, že toto bol prvý diel, možno jarnou únavou, možno sme sa s takýmto žánrom minuli o 20rokov, neviem...

14.04.2012 2 z 5

Červené lodičky Červené lodičky Christina Dodd

Teraz, keď už všetci vedia kto sú lupiči, tak si tú knihu ani nemusím kupovať. Vďaka.

08.04.2012

Drion opúšťa Zem Drion opúšťa Zem Václav Klička

Jedna z prvých Sci-Fi z deckých čias. Zaujímavý námet a aj opisy. Trocha moralizovania, ale to nezaškodí.
Je to kniha s hlbokou myšlienkou. Možno bude neskôr vyhľadavaná milovníkmi retro.

25.03.2012 3 z 5

Mýty o socialistických časech Mýty o socialistických časech Josef Mlejnek

Je fajn že niekto napísal knihu o tamtých časoch, aby sa nezabudlo ako to bolo.
A aj s autormi súhlasím.Prežil som v tom "krutom" socializme pár rokov. Aj keď nie všetko čo je v knihe popísané sa ma aj priamo dotklo.

Ale neodpustím si poznámku.
Celú knihu čítam ako si socialistický človek nemohol vybrať, povedať a myslieť to čo by on chcel a na koniec Bác.
V poslednej vete knihy autori napíšu čo mám porovnávať a čo nie.
Akoby mi celú knihu vraveli že tamtí boli nanič, ale my ti teraz povieme ako to má byť správne.

16.02.2012 3 z 5