Pokolení starců

od:


KoupitKoupit eknihu

Svět stižený jadernou katastrofou, po které následovaly lokální války, hladomor a smrtící epidemie, se musí vypořádat s dosud největším protivenstvím – ztrátou lidské schopnosti reprodukce. Zatímco poslední zbytky lidstva nezadržitelně stárnou, Země se propadá do beznaděje a plíživého, všudypřítomného rozkladu. Každý se s tím vyrovnává po svém, ať už jde o uzavření se do vlastního ponurého ticha nebo naopak ztrátou veškerých civilizačních zábran. Pocit marnosti, odevzdanosti a melancholie prostupuje vším kolem padesátiletého hrdiny příběhu, jenž je mezi pomalu umírajícími vlastně mladíkem... Brian Wilson Aldiss završil románem Pokolení starců své první tvůrčí období. Počínaje románem Nonstop přes Skleník a Temné světelné roky se na přelomu padesátých a šedesátých let stal patrně nejpopulárnějším autorem science fiction. Jeho knihy zůstaly čtivé dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31313/pokoleni-starcu-31313.jpg 3.455
Orig. název:

Greybeard (1964)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Phoenix16.cz
16. září

Anotace knihy slibuje klasické SF téma, kterému kniha dostála. Není tu žádná převratná myšlenka (jako např. v Nonstop), prostě zamyšlení, co by se asi dělo, kdyby se přestaly rodit děti. V souvislosti s tím mi přichází na mysl Clarkův Konec dětství, ale to byla úplně jiná liga. Tady je prostě příběh s postavami, které jednají dle dané situace. Ve výsledku to není špatné, ale ne lepší než průměr.

Jiri4444
24.03.2017

Vcelku slabší, neustálé přeskakování v čase ději také nepřispělo. Po takových bombách jako Nostop a Skleník je to zklamání.

Nunee
22.10.2015

Na mě kniha působila mile. Dobře se mi četla a je příjemné, když občas kniha končí i optimisticky... ;-)

misko13
21.10.2015

Dost slaba kniha. Hranostaje a jazvece su asi najvacsie nebezpecenstvo ktoreho sa hrdinovia boja az je to komicke nie strasne, ludia su na seba pomerne dobri. Autor opisuje nejaky bezvyznamny zivot Sedivousa a ludi okolo neho. Jeho pribeh sa celkom nelogicky dostava do dalekej minulosti kde Aldiss donekonecna vysvetluje co sa vlastne stalo ze ludia stratili schopnost mnozit sa, hladali zmysel zivota v magii, vojne, roznych nabozenstvach a podobne. Vlada USA namiesto hladania plodnych ludi radsej zacala zbierat udaje o rozpade spolocnosti to akoze ak nase kosti najdu mimozemstania aspon budu vediet co sa stalo... Dej ide nejasnym smerom bez ciela, zase tie hranostaje, potom znova nejaky divny odskok do minulosti... Nakoniec, je kniha dokonca aj trosku napinava a mozno ludstvo predsa dostane druhu sancu... mozno za odmenu ked uz sa citatel preluska az ku koncu... Myslim ze tato kniha, alebo podobna, bola predlohou pre Cuaronov film potomkovia ludi. Film bol skvely.

jardadr
02.04.2015

Docela příjemné překvapení pro mne jako čtenáře B. Aldisse. Asi jeho nejhumanističtější kniha. Žádná převratná myšlenka v ní není obsažena, ale jen ta takřka nejprostší, která nikdy nebude dosti opakována, aby se nemusela opakovat znovu - že i třeba po pádu civilizace je možné žít důstojný život pokud na světě máte koho milovat a koho mít za přítele.

vpadysak
24.07.2012

Po prečítaní knihy som mal dojem, ako keby autor chcel opísať to, ako bude svet, alebo skôr Anglicko vyzerať bez činnosti ľudí a postavy len využil ako kulisu, aby to bolo vôbec o niekom. Ako keby som pozeral dokument Svet bez ľudí...
Postavy sa mi zdajú ploché a o ich vnútornom svete som sa veľa nedozvedel. Keď kniha skončila, nemal som ten zvláštny smutný pocit, že mi za ňou bude smutno. Na oddychové čítanie pre fanúšikov post-apo.