Helikonie – Léto

od:


KoupitKoupit eknihu

A znovu exotický svět Helikonie… Detailně vylíčená souhra klimatu, geografie, ras, náboženství a politiky je přitažlivým způsobem setkána v tapiserii, která v nás zanechává nesmazatelný dojem. Životem překypující civilizace existuje kdesi v prostoru a čase… Léto na Helikonii je doba, kdy se zdá, že planeta hyne v ohni svého slunce Freyru. Je to doba, kdy se lidé snaží vyhubit nelidi – fagory. Avšak přichází Velká Zima – doba fagorů… Druhá kniha třídílné ságy známého autora SF, který brilantně popisuje svět, kde rok trvá 2 500 pozemských let, takže jsou generace, které nepamatují nic jiného, než zimu. A nyní přichází léto....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12546/helikonie-ii-leto-12546.jpg 448

Série:

Helikonie (2.)

Orig. název:

Helliconia Summer (1983)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
Predator3313
13.09.2017

Je to už chvilka, co jsem to četl…ale stejně jako první díl mi přijde kniha napsaná trochu encyklopedicky, tedy je to zajímavé ale děj se vleče pro mě celkově horší než Jaro. Ale hodně se mi líbí myšlenka, že lidé mají nad fagory navrch, a mohli by je vyhubit, kdyby chtěli. Někteří to ale odmítají, protože je to už mnoho generací od poslední zimy, kdy byla planeta pod nadvládou fagorů a vyhynutí hrozilo lidstvu. Především lidé válčí mezi sebou. Něco mi říká, že této chyby budou litovat jejich potomci ve třetí knize. K její četbě se odhodlávám už pár let, tak třeba se k tomu konečně dostanu. Celkově dávám 4*, i když jsem uvažoval o 3, jelikož mi toho v paměti z této knihy moc nezůstalo a nejspíš už ji nikdy číst nebudu. Aspoň ne v příštích 10-20ti letech.

neoskaut
25.02.2016

Máte rádi sci-fi a dobrodružné romány? Pak Helikonie – léto je určitě pro vás.

Helikonie, planeta, která obíhá kolem jednoho ze dvou sluncí jedenkrát za 2 500 pozemských let, se pomalu blíží ke svému slunci se víc a víc otepluje. Na povrchu planety probíhají zajímavé proměny v přírodní říši, které zajišťují přežití jednotlivých druhů. Létající druhy se mění ve vodní a vodní páchají kamikadze v pobřežních oblastech. Při tom lidé, kteří jsou dominantním druhem, bojují mezi sebou o moc. Do těchto bojů nejednou zasáhnou právě probíhající změny v přírodě a mění poměr sil.

Odvěcí nepřátelé fagorové nemají teplo rádi. Ztratili svou sílu a na mnoha místech planety jsou vražděni a zotročováni. Jsou však i místa, o kterých lidé nevědí a tam sbírají své síly a plánují odvetu. Lidé ve svém nerozumu však vedou své malicherné války.

Autor v průběhu neprozrazuje budoucí děj, tak jako v prvním díle, i když první kapitola by měla být vsazená asi až do půlky knihy, aby to byla úplná pravda. I když… Děj postupně nabývá na dramatičnosti a vše směřuje do Oldoranda, místa dobře známého z prvního dílu.
Mapa, která mi dost chyběla v prvním díle, zde pomáhá v orientaci, i když není dokonalá. A pokud stále nevěříte některým postavám a jejich popisu historie planety, posledních 5 stránek by vás mohlo přesvědčit.

A co dodat? Jdu si přečíst třetí díl.

Kapis
04.03.2015

Tak sehnat toto pokračování JARA mi zabralo pár let a dost peněz, Laser si musel uvědomit, že 15 000 výtisků je pro náš trh dost přestřel a na rozdíl od JARA jsou LÉTO a ZIMA téměř nesehnatelné. Nicméně, povedlo se, a já se mohl začíst do pokračování hodně dobrého a neobvyklého SF. Přes úporný překlad je to pořád perfektně čtivé. Paní překladatelka, která je známá svou prací i mezi komunitou "Ice and Fire" se nejdokonaleji předvedla na str. 177, kde syn krále říká: "když jsem dělal výkaly". Aůůů, to zabolelo, předpokládám, že v originále bylo "make the shit". No nic, seru na to:)

Dostáváme se dějově o 350 let dál, kde končil první díl a situace na planetě je diametrálně odlišná, celý děj se ale odehrává během jednoho období, takže není nutné se během čtení ponořovat do jiné epochy s jinými hrdiny, vše odsejpá v jednom kuse. A stojí to za to! Autor opět šikovně spřádá paralely s dnešním světem, především co se náboženství týká, např., že náboženství je dobrou berličkou, ale nesmí se člověk stát jeho otrokem. Dokonce v tom středověku, který se na planetě odehrává, velmi šikovně naráží do bulváru, kdy napsal, že když lidé žijou bídně, rádi se opájejí problémy zástupných životů mocných. Je to tam jen jedna věta, ale trefná až na kost.

Oceňuji, že je v knize mapa světa, to je super, ale akorát ji mohli nechat nakreslit někoho jiného, než nějakého chudáka s downovým syndromem a jedním okem. K tomu je tam dost logických nesrovnalostí. Pohoří vysoké až do stratosféry určitě neroste ze země a mělo by zabírat na kontinentu trochu více místa. Taky by neublížilo ho zakreslit aspoň minimálně jako stříšky, ne to tam nechat pouze jako nápis. Řeky, hory, města, všechno zpatlané jedním písmem přes sebe. Navíc to ne vždy sedělo s překladem, no budiž, ale taková mapa je bič i na autora, kdy by mu měly sedět vzdálenosti. Vzdálenost, kterou v první knize šli fagoři z hor asi sedm let byla snad desetinou toho, co pak kancléř se Sibornalany prošel za několik týdnů, apod.

Ale celkově je to hodně nadrůměr, baví mě to a autor jen pomalu odkrývá celou skládačku, už mám připravenou v batohu ZIMU, kde asi nebohé lidstvo opět pozná, zač je toho Fagor loket.