O sto rokov predtým

O sto rokov predtým https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72707/o-sto-rokov-predtym-72707.jpg 5 24 6

Autor dej vedeckofantastického románu umiestnil na Zem. Hlavného hrdinu, šiestaka Koľu však vyšle za dobrodružstvami do budúcnosti. V Moskve na konci 21. storočia nie sú nové len domy, výdobytky budúcnosti, ale aj nové vlastnosti ľudí.

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Pravda

Sto let tomu vpered , 1978

Skala317
20.07.2021 5 z 5

Tak toto bola jazda. Takto dobre som sa pri knihe už dlho neodreagoval. Hoci nie som cieľová skupina, pri tomto autorovi som rád urobil výnimku. Veľmi ďakujem užívateľke Lessane..., ktorá má knihy od Bulyčova rada a nechal som sa ňou inšpirovať. A ani som netušil, že dielko "zhltnem" na prvý pokus.

Štýl autora je veľmi ale veľmi svieži, čerstvý, voňavý. Ako keď jete vianočku s maslom a zapíjate ju čajom. Všetko pekne plynie, nič sa nezadrháva. Vianočka s maslom je príbeh a čaj je zase atmosféra. Šťavnatosť v ktorej príbeh pláva.

Mnoho kníh má síce "vianočku s maslom", no nemá čaj...

Tu tá šťavnatosť priam preteká. Ako to myslím? Takto. Predstavte si ako jete sladkú broskyňu, ktorú ste si práve odtrhli zo stromu. Ešte je teplá od slnka. Privoniate si, zahryznete sa a jete. Dužina puká. Cítite sladkosť a šťava vám steká po brade. Predstavte si to. No? Máte to?

Takáto je celá kniha. Zhltnete ju a chcete ďalšiu. Tak je dobrá.

Dej je plný dynamiky, mierneho napätia a láskavého humoru. Práve humor niekedy stúpa až tak vysoko, že som sa musel minimálne asi 5 x chytať za brucho, čo som sa tak smial. Jednoducho autor nasadí situáciu a vzápätí sa to tak zvrtne, že by to nikto nečakal. Zvrtne sa to však do takej "jednoduchej jednoduchosti", že sa ukáže čistý humor, ktorý je BEZ snahy zabaviť. No o to je čistejší. Nie je prvoplánový.

Ďalej sa mi páčila linka, ktorá by sa dala nazvať poučná, alebo mravná. Dialógy sú vždy tak úsmevné, presné a nevinné... Hlavne je v nich obsiahnutá autentickosť, hovorový štýl, úcta a mravnosť. Zmysel pre spravodlivosť.

V tomto poňatí je táto kniha aj mierne poučná. Pritom si však zachováva dynamický dej, ktorý má spád a graduje ako pri akčnom filme.

Obdivná knižka, odporúčam každému bez ohľadu na vek.

Lessana
15.01.2019 5 z 5

Skvelé! :) To je (nielen) detské sci-fi, ako má byť! Napínavé, dobrodružné, s trochou techniky, plné nečakaných zvratov v deji, so sympatickými postavami, jednoznačnými zlosynmi a s víťazným dobrom, samozrejme. Príbeh Koľu, Alice a ďalších si ma získal rovnako ako "Prázdniny na planéte Coleida", na ktoré je v "O sto rokov predtým" síce občas odkaz, ale pri čítaní nie je vyslovene nutná znalosť predchádzajúceho príbehu. Mám veľmi rada autorove knihy, jeho nielen fantáziu, ale aj predvídavosť. A v neposlednom rade jeho zmysel pre česť a spravodlivosť i humor, pravdaže :). V tomto diele tiež oceňujem nápad rozdeliť príbeh na dve časti, jednu pútavejšiu ako druhú, pričom obe spolu súvisia. Kedykoľvek si rada prečítam niečo ďalšie od autora.

Jiří66
29.03.2016

Yelcine, Bulyčevovy příběhy jsou některé zfilmované, jen neběžely v naší televizi. Jeden (s Alisou) byl i zfilmovaný u nás Janem Binaventurou pro televizi a měl premiéru zač.roku 1992, ale pak už se na brazovce asi neobjevil. Já ho neviděl, ale prý: nic-moc. Kniha, o které je tu řeč byla zfilmována v SSSR jako 5 dílný seriál s názvem "Гостья иэ будущего" (Hosté z budoucnosti). Kir Bulyčev k němu napsal scénář. U nás asi nikdy v televizi neběžel, škoda, myslím, že se povedl. Zfilmovány byly i některé další jeho knihy nejen Alise, ale neví, jestli některé z nich šly v naší televizi nebo v kinech.

Ivan F
08.09.2013 5 z 5

Veľmi podarené pokračovanie knihy Prázdniny na planéte Coleida. Hoci je dej umiestnený na zem a nie do vesmíru, aj tak je bravúrne napísaný a veľmi dobre sa číta. A to, že sci-fi ma bude sprevádzať po celý život, táto kniha vo mne len umocnila.

vpadysak
09.06.2012 4 z 5

Tu niekde sa začala moja fascinácia SCI-FI, alebo cestovaním v čase.
Neviem či by sa mi páčila aj dnes, ale pri prvom čítaní som bol nadšený.

yelcin
25.06.2011 5 z 5

Návrat do detských liet , kde som hltal každý sci-fi román a predstavoval som si ako to v budúcnosti bude vyzerať. Kyril Buličov ako jeden z mála ma uspokojoval s konkrétnymi vykresleniami budúcnosti a myšlienka , že ľudia budú lietať na iné planéty ako mi teraz na dovolenky, presúvať sa po meste v priesvitných lietajúcich guliach , alebo v stojacich autobusoch ma ešte dnes fascinujú. Škoda , že Buličove knihy nie sú sfilmované určite by dejom zaujali viac ako Avatar či Futurama.

Kniha O sto rokov predtým je v