vodovodnice vodovodnice komentáře u knih

Živá mrtvola a jíné povídky Živá mrtvola a jíné povídky * antologie

Knížka má zajímavé povídky od různých autorů. Je vydaná 1924 a je velmi zajímavé už jen číst takovou knížku z této doby, kvůli jazyku, kterým se dříve mluvilo, psalo.
Starší výrazy, důraz na krásné vyjádření...
Každá povídka má své kouzlo, myšlenku, najdete zde i dvě detektivky.
Většina povídek měla motiv / myšlenku, že na statcích, penězích ... na ničem tolik nezáleží, láska je to, co je tu důležité. Vše ostatní je pomíjivé.

08.10.2018 4 z 5

21 originálních patchworkových tašek 21 originálních patchworkových tašek Susan Briscoe

Je zde podrobný návod a nákres postupů šití. Hodně fotografií a zajímavých nápadů na tašky obyčejné i neobyčejné.

24.09.2018 4 z 5

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Stává se mi u velmi málo knižních nebo filmových děl, že by všechny díly byli senzační, skvělé a jedinečné a ani jediný (druhý nebo třetí díl, ne-li ten další) neztrácel na kvalitě. Hodně krát se mi stalo u knih i u filmů, že byl první díl skvělý, druhý díl dobrý a třetí díl už "dodělával".
A tady ne! Všechny díly byli skvělí na 100%, všechny mne naprosto pohltili a je také pravda, že mi pomohli přežít poslední roky na základce.
Naprosto senzační dílo, škoda, že takových není tolik. A takhle dobré knížky se špatně hledají.
A také mne tu naprosto uchvátil ten konec, všude se hlavní hrdinka se svou láskou prožije celý život a všichni jsou šťastní až do smrti.
A tady ne! Tady je hlavní hrdinka nucená zbytek života strávit sama bez své lásky a vám to trhá srdce :-) prostě vás to bere celou dobu až do poslední stránky.
Prostě luxusní čtení, jak první, druhý i třetí díl.

Dokonalý nůž Dokonalý nůž Philip Pullman

Těch fantasy knížek, které jsem četla a naprosto mne uchvátily, je hrozně málo, nevím, jestli je to blbým překladem, autorem nebo mnou, že mi dost fantasy knížek nesedne. Ale tato série mne tak vtáhla do děje, že jsem měla problém knížku odložit a normálně fungovat, dokud jsem knížku nedočetla.
Myslím, že je to hodně zásluhou skvělého překladatele, který to dílo nezkazil svým překladem a ještě to přeložil tak skvěle.
Tohle jsou vzácné kousky fantasy knih, které mi zpříjemnili život na základce, kde jsem to v kolektivu spolužáků měla hodně těžké.

Světla Severu Světla Severu Philip Pullman

Mě fantasy literatura nikdy zcela duševně neuchvátila. Těch fantasy knih, které mne uchvátily, je žalostně málo a tato série je jedním takovým zářným příkladem.
Četla jsem vydání z roku 2002, ještě na základce (2003 - 2005) a pamatuji si, jak jsem to hltala, tak, že jsem měla problém se učit nebo číst cokoliv jiného.
A také si pamatuji, jak jsem všechny tři knížky dočetla a do kin pak přišel zfilmovaný první díl a mě bylo hrozně smutno z toho jak, tady ten krásný příběh zkazily.
Tyto tři knížky na mne úžasně zapůsobily a zůstanou zářnými skvosty fantasy světa, které mi sedly.

Naproti tomu tolik oslavovaný: zaklínač, mi po přečtení vůbec nic neříká.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Příběh mi přišel jednoduchý, ale i tak zajímavý, ale ten nový film je naprosto úděsný.
Ale hlubší zážitek to ve mne nezanechalo. Na silné příběhy se zamyšlením mám jiné autory a knížky. A tahle mezi mé oblíbence patřit nebude.

20.09.2018 2 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Vtipné a zajímavé dění v domě, kam se přistěhuje naprosto racionální rodinka, kde bydlí duch, který je zoufalý, že se ho noví obyvatelé nebojí. :-)

20.09.2018 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Knížka je asi zajímavější než film, i když film je naprosto skvěle zpracovaný.
Já měla problém přečíst jen jedinou část knihy. To byla ta pasáž kdy její patronka, která jí učí být gejšou a uvádí jí do společnosti, jí vysvětluje souvislosti ohledně sexu a pánský úd nazve úhořem a dále vysvětluje co takový úhoř udělá, aby to mladé děvče budoucí Sajuri, které ještě neví o co jde, pochopila.
Po tomto líčení jsem tu knížku musela odložit.
Po nějaké době sem dočetla zbytek. Konec knížky je krásný, i když slaďounký jako cumel, ale srdce zaplesá.
Knížka se mi hrozně líbila, hlavně kvůli tomu, že se podíváte, co to obnášelo být gejšou a co tomu předcházelo a zavedla vás do zákulisí, kam jste nikdy neměli šanci se podívat.

20.09.2018 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Knížka, kterou by si měl přečíst asi každý.
Já si pořídila vydání, které bylo bez recenze a se všemi Anninými zápisky i s těmi, které v dřívějších verzích publikované nebyli. A stálo to za to.
Člověk dostane vhled do nitra dívky, která zrovna dospívá, musí s rodinou a ještě cizí rodinou žít skrytě a ví, že se každý den může stát, že je někdo prozradí a může zemřít.
Prožíváte s ní každodenní starosti, první zamilovanost i její úvahy o válce a o tom co se venku děje.
Hodně působivé čtení k zamyšlení.

20.09.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Čte se to dobře a i vás to hodně dostane, ten silný motiv.
Ale mne mnohem více oslovila kniha s touto tématikou: Král Krysa.
Kniha na mne hodně zapůsobila a je skvěle napsaná, ale mezi mé oblíbence patřit nebude.

20.09.2018 3 z 5

Tak bolely hvězdy Tak bolely hvězdy Otto Weiss

Když si přečtete příběh autora a pak jeho básně, mnohem více na vás zapůsobí a dostanou se vám pod kůži.

19.09.2018 4 z 5

Patologie na stopě zločinců - Nůž, kulka, oprátka, jed Patologie na stopě zločinců - Nůž, kulka, oprátka, jed Hans Bankl

Knížku jsem četla několikrát a moc se mi líbilo, že je napsaná zábavnou formou. Překladatel si dal velkou práci aby knížka byla poutavá a zajímavá.
Díky této knížce koukáte pod ruce patologa a spolu zjišťujete jak a které násilné činy vypadají a co způsobí fyzicky na těle.
Pro mne to byla nesmírně vzrušující knížka jako pro neprofesionála.

16.09.2018 5 z 5

Zkratky Zkratky Mariana Tutschová

Jsou tam třeba zkratky kdy:
- si zkrátíte cestu přes trávník - a zkratkou přes trávník šlápnete do hovínka, takže ztratíte 1 minutu šťouráním hovínka klacíkem z boty.
- uklouznete v blátě, takže musíte jít domu se převléci a ztratíte 1 hodinu nebo půjdete do práce špinaví...
Místo toho aby jste ztratil 1 minutu obejitím trávníku.
Takže v tomto duchu je celá knížka.

15.09.2018 4 z 5

Bonsaj Bonsaj Miloslav Ryšán

Knížka obsahuje spoustu fotografií, postupů jak se starat o bonsaje, přesazování, jaké druhy rostlin vybrat, jak se tvarují, typy tvarů bonsají...

07.09.2018

René Příběh filmu - dopisy z vězení René Příběh filmu - dopisy z vězení René Plášil

Viděla jsem v kině film René a tam jsem měla dojem, že i když se ten René nechová dobře, že i přes to je to vlastně chudák.
A pak jsem objevila tuto knížku s úplnou nezkrácenou verzí dopisů a pořídila si ji abych si své dojmy o Reném doplnila.
A byla jsem velmi překvapená tím, jak se najednou dojem z dokumentárního filmu a dojem z nezkrácených dopisů od Reného liší.
Když jsem si přečetla dopisy od Reného, klapky z očí mi na štěstí spadly. V dopisech mi přijde jako člověk, kterému nic neříká slušnost nebo základní morální zásady. A je tam vidět i jeho trochu sobecká stránka.
Nicméně dopisy v kombinaci s dokumentem o Reném na mne udělali velký dojem a člověk může blíže poznat člověka, který zná úplně jiný vesmír než většina běžných lidí. Podíváte se do kriminálu z pohledu vězně a ne z pohledu svobodného člověka. A je to velmi zajímavý pohled.
Jinak knížky z vězeňského prostředí jsem četla celkem tři (Věznice Falkoner, Očistec aneb cesta do kriminálu a tuto knížku: René Příběh filmu - dopisy z vězení) a všechny mají společné, že hlavní postava knihy se cítí být obětí společnosti nebo obětí nefungující rodiny, chudáček hodný pochopení.
Je to zajímavý vhled do hlavy vězně, ale nejhodnotnější knížka s touto tématikou mi přijde právě tato o Reném, společně se shlédnutím dokumentárního filmu René.
A paní Třeštíková je podle mne neuvěřitelně úžasná žena a je skvělé co dělá.

05.09.2018 4 z 5

Očistec aneb cesta do kriminálu Očistec aneb cesta do kriminálu Jack Unterweger

Ze zvědavosti jsem si sehnala tuhle knížku, protože mne zajímalo co se honí v hlavě vraha a násilníka a když tuto knížku napsal vrah a násilník, tak i kdyby to byla jenom pohádka o Budulínkovi, tak tam něco z něho bude.
Nic převratného nebo úchvatného jsem od toho nečekala, ale zajímalo mne psaní takového člověka, něco se o něm dovědět.
Knížka je pohledem autora a je jen z jeho pohledu. Vypráví tam, jak měl špatné dětství a díky tomu se z něj stalo to čím je.
Je to pouze můj názor, ale knížka i autor na mne působí hrozně sobecky a sebestředně, autor se tam projevuje jako šikanovaný a chudák. Dědeček alkoholik, bytí, sex s děvkami, krádeže, žití ve srač**** a když vyrostl, tak pokračoval jako jeho dědeček...
Nic méně pokud se chcete dovědět aspoň trochu o takovém člověku, je to myslím velmi dobrý vhled do jeho myšlenek nebo toho jaký je to člověk nebo co ho k tomu přivedlo. A pokud si chcete udělat obrázek úplným, doporučuji si ještě přečíst ne jenom co autor a vrah sám napsal, ale také jeho životopis, co vlastně udělal a co o něm napsali jiní.

05.09.2018 2 z 5

Věznice Falconer Věznice Falconer John Cheever

Toto je moje již třetí kniha, kterou jsem četla a je z vězeňského prostředí (ty dvě předchozí napsali přímo vězni - Očistec aneb cesta do kriminálu, druhá knížka byla: René Příběh filmu - dopisy z vězení).
A asi tento druh literatury není pro mne.
Na tomto typu literatury mi hrozně vadí sobeckost člověka, který prošel vězením (podotýkám, že ti lidé byli zavření právem a nemám na mysli literaturu o lágrech, gulazích, válečných a politicko-represivních nešvarech z minulosti nebo současnosti).
U všech třech knížek na mne působilo, že hlavní aktér knihy je vlastně chudáček a obětí společnosti nebo nefunkční rodiny...
Konkrétně tato kniha je docela dobře napsaná, čte se to celkem příjemně, ale mě bohužel hrozně vadí ta sebestřednost a sobeckost hlavní postavy, je pravda, že tady to není tak hrozné jako u knížky: Očistec aneb cesta do kriminálu.
Co na těchto knížkách oceňuji je, že se podíváte do prostředí, do kterého se běžně nedostanete a máte možnost takové prostředí poznat očima vězně nebo v tomto případě očima spisovatele, který vězení navštěvoval a učil vězně krásnému psaní. Člověku je zprostředkován pohled do každodenního rytmu vězení, podíváte se jak takový vězeň přemýšlí, jaké to ve vězení je, co to obnáší.
Tato knížka je útlá a pro mne končí tato kniha dost zvláštním a velmi " pohádkovým koncem" - jako že všechno pro hlavního hrdinu dopadne dobře, což mi přišlo hodně absurdní, ale tak to napsal autor a je to jeho práce a jeho konec :-)
Jak se v popisu píše, že jde o neslavnější knížku autora... Četla jsem jen tři knížky tohoto druhu, tak nemohu soudit, ale jestli je tohle neslavnější knížka z vězeňského prostředí, tak ve srovnání se zbytkem literatury co jsem četla, je toto dílo pro mne: SLABÝ PRŮMĚR.

05.09.2018 3 z 5

Jako obhájce: Perry Mason Jako obhájce: Perry Mason Erle Stanley Gardner

Omylem jsem narazila na knížku v antikvariátu, kde byli za 5kč. Detektivky nejsou můj obor, ale tahle mne uchvátila hned od začátku.
Mohu vám říct, že toto je první knížka, kde když jsem musela přestat číst (protože jsem musela do práce), tak jakmile jsem zase začala, okamžitě mě knížka vtáhla do děje a svět okolo mne přestal existovat.
Jsem knihomol, ale takhle skvělou knihu jsem ještě nečetla.

30.07.2018 5 z 5

Naprosto souhlasím s Danielosbourne. Sranda je, že i já jsem našla tuhle knížku v knihobudce (konkrétně na Karláku v Praze).
V 99% je knižní předloha lepší než samotný film, ale tady se moje očekávání od knížky zklamalo. Film je mnohanásobně lepší než tato knížka (první díl jsem nečetla, takže nemám srovnání, ale filmy jsem viděla všechny).
Jsem v knížce už za půlkou a zasmála jsem se jen tehdy, když jsem četla pasáž o tom jak své kamarádce hlídala tři děti a nestihla se obléci a byla v průhledném župánku a pak se musela oblékat před dětmi :-)
Jinak mne zatím knížka jenom zklamala.
... Až knížku dočtu pošlu ji zase do světa v knihobudce na Karlově náměstí v Praze :-)

11.07.2018

Ze zápisníku pokojské Ze zápisníku pokojské Kateřina Doležalová

Naprosto úžasná dávka humoru.
Když jsem jela metrem z práce a četla jsem jak jeli na letiště, tak jsem se smála a brečela smíchy, jako to nešlo zastavit.
Člověk se v tom najde a když se něco podobného stane vám, tak už víte, že to není tragédie, ale že z toho za čas bude skvělá příhoda pro zasmání :-D
Vřele každému doporučuji.

03.07.2018 5 z 5