Očistec aneb cesta do kriminálu

Očistec aneb cesta do kriminálu https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57213/bmid_ocistec-aneb-cesta-do-kriminalu-FAf-57213.jpg 3 9 5

Obsahem této knihy je nesnadné dětství kluka, který stále touží potom, aby byl se svou matkou, a evidentně postrádá mateřský cit, blízkost své matky. Jeho následující životní kroky jsou skrz špatné zacházení ze strany své dědy, a nepříznivé vlivy ostatních lidí vedeny jakoby automatickými kroky jeho počínání... Zvláštní syrová, až sadisticky laděná kniha.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Tina

Fegefeuer oder die Reise ins Zuchthaus , 1983

Květinka008
Květinka008
04.02.2024 3 z 5

"Všechno ostatní mi vzali. Odosobnění z bezpečnostních důvodů. Všechno bylo deponováno, moje duše vystěhována." s. 118

Musím odlišit dvě roviny. Na jednu stranu uznávám spisovatelský um, poutavost, naléhavost, syrovost a osobitost vyprávění. Kdyby to byl smyšlený příběh, zasloužil by si 4 hvězdy (o jednu méně za nudné opakování vzorce chlast-kurvy-krádeže-vězení, zmíněného v předchozích hodnoceních).

Druhá rovina je osobní a emoční. On to není smyšlený příběh. Je až příliš reálný, ale já byla moc malá, když se naplňoval. Knížka ke mně přišla jako vyřazená od tety z vesnické knihovny, zřejmě nikdy nečtená. Jednou jsem si ji vzala do MHD na cestu do práce. Hlavní hrdina "Hansi" dostal obličej a svůj příběh až poté, kdy jsem dočetla... A z profesionálního zaujetí tím, jaký vliv má na člověka působení sociálního prostředí, ve kterém vyrůstá, soucitu s týraným chlapečkem, fungování - či spíše pokulhávání - sociálních pracovníků a celého systému v Rakousku v 50.-70. letech 20. století, se stalo absolutní znechucení a odpor. Pasáže z knihy, které prokládají hlavní příběh, jsem považovala za úvahy. Pročetla jsem si krimi zdroje na internetu a změnila názor - jde o sebestředné a sobecké fňukání, sebelítost bez reflexe, bez studu a pocitu viny, hra na oběť. Nebyl hloupý, aby si neuvědomoval, co a proč činí, a jaké za to musí nést následky. Knihy se teď téměř štítím dotknout a jsem ráda, že Jack vyřešil svůj život tak, jak ho vyřešil...

...a stejně je neuvěřitelné, jak dítě nepřestává milovat svou matku, hledat ji a toužit po ní, přestože je dítětem nechtěným, odloženým, opakovaně odmítnutým a zrazeným... ale jak se potom podvědomě mstí každé další ženě podobného charakteru...

LukasZdan
LukasZdan
07.10.2023 3 z 5

Jako autobiografická kniha je to povedené. Čekal jsem však něco víc, když se to v Rakousku stalo tak známým dílem, které napsal odsouzený kriminálník během pobytu ve vězení. Tato kniha ho skoro dostala ještě dříve z vězení, něž by vůbec mohl odejít. Lidé se domnívali, že je napravený, ale to se hluboce mýlili. A divím se, že si to vůbec kdo myslel. Očistec náznaky nápravy nepřináší, přináší jen pohled do Unterwegerova spisovatelského umu. Když vezmu v potaz knihu samotnou, první polovina, kdy byl Unterweger ještě mladý kluk, mě velmi bavila, ale později to bylo dosti repetetivní – krádeže, děvky, vězení a pořád dokola, jen jména žen se měnila a místa, kde byl na nápravě a kde kradl.

Abroš
Abroš
23.08.2020 4 z 5

Příběh dětství kluka,ze kterého se vyklubal mnohonásobný vrah.Hodně mediálně propíráno v devadesátých letech.

vodovodnice
vodovodnice
05.09.2018 2 z 5

Ze zvědavosti jsem si sehnala tuhle knížku, protože mne zajímalo co se honí v hlavě vraha a násilníka a když tuto knížku napsal vrah a násilník, tak i kdyby to byla jenom pohádka o Budulínkovi, tak tam něco z něho bude.
Nic převratného nebo úchvatného jsem od toho nečekala, ale zajímalo mne psaní takového člověka, něco se o něm dovědět.
Knížka je pohledem autora a je jen z jeho pohledu. Vypráví tam, jak měl špatné dětství a díky tomu se z něj stalo to čím je.
Je to pouze můj názor, ale knížka i autor na mne působí hrozně sobecky a sebestředně, autor se tam projevuje jako šikanovaný a chudák. Dědeček alkoholik, bytí, sex s děvkami, krádeže, žití ve srač**** a když vyrostl, tak pokračoval jako jeho dědeček...
Nic méně pokud se chcete dovědět aspoň trochu o takovém člověku, je to myslím velmi dobrý vhled do jeho myšlenek nebo toho jaký je to člověk nebo co ho k tomu přivedlo. A pokud si chcete udělat obrázek úplným, doporučuji si ještě přečíst ne jenom co autor a vrah sám napsal, ale také jeho životopis, co vlastně udělal a co o něm napsali jiní.

WEIL
WEIL
21.12.2010 3 z 5

Třemi hvězdičkami hodnotím tuto knihu, protože mě celý tento případ svého času hodně zajímal.

vězení, věznice

Autorovy knížky

Jack Unterweger
rakouská, 1950 - 1994
1994  69%Očistec aneb cesta do kriminálu

Kniha Očistec aneb cesta do kriminálu je v