Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Krajiny domova Krajiny domova Václav Cílek

Nenáročná knížka plná poetického vyprávění pana Cílka a krásných ilustrací, které dle mého názoru ke knize parádně sedí. Drnkají u mě na tu správnou strunu a vynikajícím způsobem splývají s textem. Co jsem očekával, to jsem dostal. Pokud někdo hledá spíš turistického průvodce, tak tady je na špatné adrese - i když tipů na výlet se zde dá samozřejmě najít dost a dost.

25.12.2018 5 z 5

Paměti starého chlapáka Paměti starého chlapáka Charles Bukowski

Tak upřímně - pro mě ztráta času. Pár textů mě i chytlo, ale celkově, když hodnotím knihu, jako celek to za moc nestojí ( jak by napsal pan autor, s....a, co stojí za h...o ) Kdyby šlo o jeden, dva fejetony s podobnou tematikou, tak v pohodě. Ale když čtu celou knihu jen o chlastání, kopulaci, onanii a prostoduchých opileckých výlevech různých trosek, tak to člověka akorát pěkně otráví. Stejně tak mi přišlo to používání vulgarismů až moc účelové. Prostě chtěl Buk šokovat a dělat rebela za každou cenu - bohůmžel, nešokuje. V dnešní době, kdy stejně "květnatou" mluvu používá kde kdo a stačí si jen poslechnout partičku smradů táhnoucích ze školy, to není šokující - jen únavné, o ničem. Před lety se mi docela líbil Šunkový nářez, ale otázka, co bych na to asi řekl dnes? No, zkoušet to nebudu.

21.12.2018 1 z 5

Orfeus. Kniha podzemních řek Orfeus. Kniha podzemních řek Václav Cílek

Během četby knihy jsem nejprve cítil trochu zklamání - ne hned, až tak během druhé třetiny - protože jsem byl pln určitých očekávání, která nesplnila. Například jsem čekal, že se budou texty víc věnovat naší zemi, což je zde vcelku okrajové. Potom jsem se trochu oklepal od toho, co jsem vlastně od knihy chtěl já, zkusil jsem být nestranný a nechal pana Cílka dál vyprávět. Ve finále, po dočtení si říkám, že to vlastně nebylo zas tak špatné. Asi je to jednak proto, že jsem panu Cílkovi, jakožto oblíbenému autorovi ochoten ledacos odpustit a taky už mám řadu knih od něho přečtenou, takže takovou tu jeho roztříštěnost a neuspořádanost myšlenek jsem trochu očekával. Text a úvahy v něm si zkrátka poletují, kam se jim zachce a ne vždy je lehké je vstřebat. Asi hodně záleží i na tom, v jakém je člověk zrovna rozpoložení.

19.12.2018 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Fanoušci "Buka" laskavě prominou - a nebo ne, je mi to fuk - ale tohle byla hrozná kravina. Ano, je to čtivé, řemeslně dobře zvládnuté. Autor umí vyprávět a tu hvězdu dávám za drsný styl vyprávění, který mě na začátku tak moc zaujal, že jsem byl ochoten překousnout Smrtku a posléze i nějakého toho Červeného ptáka. Ovšem mimozemšťané, to už bylo moc. Je mi jedno, co chtěl autor říci, nebudu se pídit po nějakém hlubším smyslu, či nesmyslu, je to blábol. Četl jsem dvě jiné, víceméně autobiograficky pojaté knihy od Buka a to jsem byl vcelku spokojen, proto jsem se, zčásti i vinou velmi pozitivní kritiky na Škvár těšil. Ale dostal jsem spíš ledovou sprchu, tohle šlo mimo mě a upřímně jsem autorovi nedával ani moc šanci k pochopení.

19.12.2018 1 z 5

Carpe Jugulum Carpe Jugulum Terry Pratchett

Prozatím asi nejslabší díl příběh ze Zeměplochy pro mou maličkost. Nevím, zda to bylo zápletkou, nebo partičkou hlavních postav, ale tohle mě moc nebavilo. S příběhy ohledně Noční hlídky, nebo Mrakoplaše se to moc nedá srovnávat, tam jsem se kolikrát řehtal na celé kolo a opravdu mě to bavilo, tohle bylo dost vlažné.

19.12.2018 2 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Sice je to čtivé, jak tu bylo mnohokrát zmíněno, ale na můj vkus takové...no, jednoduché, nebo jak to popsat přesněji. Ta zápletka je jako něco, co jsem hltal v šestákových brožovaných románech na základce a bylo to fajn, ale teď už bych čekal trochu víc. Pan Cornwell umí bravurně vyprávět, jak jsem si ostatně ověřil i v jiných knihách a to bude asi jediný důvod, proč jsem knihu dočetl do konce, protože jinak mi to přišlo opravdu takové naivní a nijak zvlášť mě to nevtáhlo do onoho kýženého čtenářského transu - v první části knihy tedy ano, ale pak to postupně vyprchalo. Zkusím ještě nějakou knihu z této série a dám Sharpovi ještě jednu šanci, uvidíme.

15.12.2018 2 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Pokud bych měl hodnotit pouze příběh Já legnda, dal bych plný počet hvězd. Ale co se týče hodnocení knihy, jako celku tak jednu ubírám - některé povídky, co jsou v knize krom ústředního příběhu jsou slabší. Ale jinak jsem s knihou a investicí za její koupi spokojen. V příběhu Roberta Nevilla jsou marnost a zoufalství poslední lidské bytosti až hmatatelné a ponurá atmosféra je misrně vykreslená. Například scéna se psem je hodně silná.

11.12.2018 4 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Celek bohůmžel hodnotím, jako slabší průměr. Pokud to vezmu konkrétně povídku po povídce:
- Modrý kompresor - průměr, nic převratného a na Kinga docela slabota
- Síť - průměrná povídka a pointa se dala dost dobře předpokládat.
- Román o holocaustu - mě naprosto nic neříkající úlet.
- Aeliana - ta se mi hodně líbila, patří k těm pár lepším povídkám z knihy
- Pidžin a Theresa - čekal jsem, co z tohohle vyleze, protože Barkera mám rád, ale docela zklámání, taková fraška.
- Konec všeho - tohle bylo hodně dobré, hodně ponuré a probouzející temné myšlenky v hlavě čtenáře.
- Hřbitovní tanec - docela zajímavé, nic převratného, ale zajímavé.
- Vábení plamenů - opět pěkná hámotina, pro mě hluboký podprůměr a ještě to bylo zbytečně dlouhé.
- Zrádné srdce - netřeba delší komentář, mistr v oboru se zkrátka pozná.
- Společník - podprůměrný příběh, i když závěr se mi vcelku líbil.
- Mateřská láska - tohle celkem ušlo, ovšem stejně se od prvních vět povídky dalo předvídat, co se vlastně stane.
- Strážcův průvodce - Tahle patří také k těm nemnoha lepším, ne-li nejlepší z celé knížky.
takže sumasumárum, trochu drbu hlavu, že jsem knížku koupil, ale to nemohl předem nikdo vědět - je tam přecejen pár silných lákadel ve jménech některých autorů. Knížku asi věnuju naší knihovně, ať se čte dál, protože já bych se k ní už nevracel.

30.11.2018 2 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Je třeba brát v potaz, kdy byla kniha napsána a proto je psána tak, jak psána je to, přiznávám místy takové těžkopádné a hůře uchopitelné pro dnešního člověka. Na druhou stranu mi přijde geniální deníková forma románu, která vcelku povedeně přesouvá dílo do jakéhosi smyšleného dokumentu, nebo "reportáže" o skutečných událostech. Ale víc, než na hodnocení obsahu o kterém tu toho bylo napsána kvanta bych se zaměřil na grafickou stránku knihy - konkrétně poslední vydání nakladatelství Argo z roku 2018. Pokud někdo zvažujete koupi knihy Drákula, rozhodně zvolte tenhle kousek - to není "jen kniha", to je skvost a umělecké dílo, vydání knihy hodné jednoho ze základních kamenů hororu. Desky jsou potažené černou semiší evokující samet a název knihy i ilustrace na deskách jsou plasticky jakoby vtlačeny do povrchu a vyvedeny ve stříbře. A ilustrace, nebo spíše linoryty pana Františka Štorma uvnitř knihy, to je prostě paráda.

22.11.2018

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Nedočteno. Z Husitské epopeje jsem zvládl alespoň první tři knihy, ale tady to vzdávám hned zkraje. Je to pro mě příliš nezáživné a po nějakých sto stranách už mi začalo být fuk, co s tím kterým hrdinou vlastně bude. Historii a historickou literaturu mám rád, ale pan Vondruška mi prostě svým stylem nesedí. Co mě taky hodně odrazuje je na můj vkus až příliš mnoho středověké červené knihovny v jeho dílech.

14.11.2018

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Je to neveselé čtení a velmi drsný příběh, co po sobě zanechá přetrvávající stopu v podvědomí. A je to brilantně napsané, až jsem nevěřil, že jde o autorovu prvotinu. Asi nejhorší na tom příběhu je samozřejmě to, že nejde o románovou fikci v pravém slova smyslu, ale že se tohle opravdu dělo - a rozhodně to není nijak dávno, bylo to ve "věku rozumu", v moderních dějinách dvacátého století. A může se to snadno stát znovu - model samozřejmě nemusí být totožný, nemusí jít o "nácky", ale válčit se bude pořád, vraždit se bude pořád a stále se najde dostatek lidí, co budou vzhlížet k různým psychopatům, dostatek hloupých a krutých jedinců a v neposlední řadě pak zmrzačené duše, ze kterých válečné běsnění udělá ony v knize zmíněné Zimní muže, kteří se z rolí obětí přetransformují v další monstra, nebo figurky zmítané ve smršti událostí, které se nedokáží postavit a jdou s proudem.
Člověk se ve svých nejtemnějších stránkách od pravěku příliš nezměnil - rozhodně ne k lepšímu. Jen z kamenného sekeromlatu přešel k rychlopalným puškám a k výkonnějším způsobům vybíjení druhých. A i o tom pro mě tahle knížka byla.

13.11.2018 5 z 5

Bohové starých Slovanů Bohové starých Slovanů Peter Weleslaw Kuzmišín

Kniha je psaná z části formou "vyprávění pohádek", ale to pro mě nebylo na škodu. Jednak jsem to na rozdíl od těch odbornějších publikací očekával a za druhé - vždyť spousta někdejších bohů, bůžků a démonů se během staletí přesunula právě sem. Když bych se podíval na knížky Erbena, nebo Němcové, tak ty pohádky právě z podobných mýtů vycházejí a mnohdy jsou jejich kořeny ještě starší, než je slovanská mytologie. Za co bohům žel strhávám hodnocení dolů je velké množství chyb v textu. Asi se budu opakovat z jiných svých komentářů, ale do prkýnka, když už se to prodává a já za to zaplatím, očekávám určitou úroveň! Takhle mám vždy sto chutí řádně nakopat zodpovědnou osobu do sedacího aparátu.

10.11.2018 2 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

No, řemeslně je to zmáknuté pěkně - pan Dán umí psát a je vidět, že "ví o čem to je" - prostředí kriminální policie je mu známé. Ovšem co bych vytkl a s čím jsem se v příběhu opravdu nesrovnal je neustálé chlastání. Ono je to i v jiných Dánovkách, ale tady šlo opravdu o extrém. Jak už tu níže bylo zmíněno v jiných komentářích, nemohu cítit sympatie k bandě buranských ochlastů, co stále jen přemýšlejí, kde a čím si vylít palici ( v zaměstnání v pracovní době ) a ještě po požití sednou za volant. Nejsem abstinent, ale vypítka fakt v lásce nemám. A tady hoši z mordparty lejou od začátku až do konce. Zbytečné a odpuzující.
Další věc je až křečovitě působící karikaturizace detektiva Váni v první části knihy a Ríšanův zkrat, kdy se chystá vlézt do kalhotek jiné, zatímco jeho žena je ve špitále s nemocnou dcerkou, to už je jen pomyslná třešnička na dortu. Je to škoda, příběh je napínavý a má spád, ale bandu hovad autor z hlavních hrdinů fakt dělat nemusel.

06.11.2018 3 z 5

Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině Jarmila Bednaříková

Stejně, jako přede mnou Thorir doporučuji knihu všem, co se zajímají o tematiku Vikingů - ovšem těch historických, pro někoho, kdo má zájem o toto období jen na základě fantasy seriálu Vikingové ( záměrně nepíši historického, protože historicky je to zkrátka blábol - alespoň z valné většiny ) tahle knížka asi nebude.
O seveřanech jsem toho v uplynulých letech přečetl vcelku dost a tento počin paní Bednaříkové zaujímá jednoznačně první místo. Je zde dopodrobna rozepsána vikinská expanze do všech koutů světa a množství dalších informací, které jsem se jinde nedočetl. Knížka je opravdu spíš pro "pokročilejší" zájemce o Vikingy, jak už tu přede mnou bylo napsáno. Jediné, co je v knize bráno spíše letem světem je pohanské náboženství Skandinávců, ovšem od toho jsou jiné publikace a problematika severských mýtů a ság je natolik obsáhlá, že vydá na samostatnou knihu. Co je zde naopak velmi podrobně popsané je proces christianizace Skandinávie. Za sebe jednoznačně doporučuji.

24.10.2018 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

Upřímně mě to už trochu přestává bavit, je to na jedno brdo. Vždy, když Sasové zvítězí a nakopou seveřanům zadnici a rozdrtí je, objeví se nový vikingský zloun a zkusí to znovu. A opět je to beznadějné a všechny zraky se upírají k Uhtredovi, aby opět zachránil Wessex, nebo jiný kout Englandu - a tak pořád dokola. A to ani nepočítám jeho neustálé přebíhání mezi Sasíky a Vikingy a to mu stále prochází - podle mého by ho dávno někdo vyvrhl, jak jesetera.
Pan Cornwell je dobrý vypravěč a to mě prozatím u ságy udrželo, ale už mi to připomíná nastavovanou kaši a když jsem nahlédl do stručného obsahu dějů dalších knih, bude asi stále to samé dokola. Pokud se rozhodnu sáhnout po dalším dílu, bude to chtít asi větší časový odstup.

28.08.2018 3 z 5

Barbaři: Neotřelý pohled na dějiny Římské říše Barbaři: Neotřelý pohled na dějiny Římské říše Terry Jones

Pokud se někdo zajímá o toto téma více do hloubky, tak kniha není moc dobrá. Pokud se dostane do ruky čtenáři, který o literaturu faktu ohledně Germánů, Keltů, Říma, atd. zatím pořádně nezavadil, určitě si zde najde hodně zajímavých informací, ale jinak nic nového pod sluncem.
Docela mi vadilo ladění knihy, které místy vyznělo příliš jednostranně - jsem holt zvyklý na větší nadhled a nestranost, než na neustálé kydání špíny na ty zlořády Římany a vyzdvihování barbarských kmenů ( a to mám naše předky z Barbarika ve velké úctě a o nenažrané rozpínavosti impéria si nedělám iluze :-) )
A v neposlední řadě mi vadilo, že mi některá věta nedávala dost dobrý smysl - což může být chyba překladu, ale například, když jsem se v jedné pasáži dočetl, že Caesar podnikl invazi do Galie, protože tam přes Rýn pronikali Galové a chtěl tudíž před jejich agresí ochránit Galy.... to je kravina, někdo tu zaměnil Galy údajně pronikající přes Rýn za germánský kmenový svaz Svébů pod vedením jejich krále Ariovista - asi překlep .
Pak ještě zkomoleniny názvů etnik, jeden příklad za všechny - nikdy jsem neslyšel o germánském kmeni Kymrů, co napadli po boku Teutonů římské legie, vím jen o Kimbrech - ale zase, možná je to překladem, nebo jsou Kimbrové v Británii bráni za Kymry, nevím. Stejně tak Boudica byla vůdkyní kmene Icénů a ne Ikénů.

26.08.2018 2 z 5

Cáry rubáše Cáry rubáše Antonín K. K. Kudláč

Buď jsem z tohoto žánru už trochu vyrostl, nebo zkrátka ty povídky fakt nebyly nic moc. Můj subjektivní názor je, že jde o dost podprůměrnou záležitost.

02.08.2018 2 z 5

Rebel Rebel Bernard Cornwell

Nebylo to úplně ono, ale zkusím ještě další díl - ten rozhodne, zda budu číst Starbuckův příběh dál. Bylo to takové rozvláčné, první tři čtvrtiny knihy bych výrazně zkrátil a teprve na několika posledních desítkách stran jsem se dočkal trochu akčnějšího spádu a bitevní vřavy - to je v podstatě ta část knihy, která u mě zachránila celkový dojem a přesvědčila mě, že dám Natovi ještě jednu šanci. Válka začala, tak snad to dostane trochu grády a bude tam méně salonního žvanění.

27.07.2018 3 z 5

Věk barbarů Věk barbarů Eduard Droberjar

Jde o to, co přesně od knihy čekáte a co konkrétně vás zajímá. Třeba já osobně jsem se horko těžko prokousával přes rodokmeny franských vládců, nebo kdo vládl kdy kterému kmeni kde po Evropě a veškeré ty mocenské tahanice za hranicí dnešní České republiky. Naopak jsem se tetelil blahem při shrnutí Markomanských válek, kapitole o Hunech a hlavně u pasáží vztahujících se k našemu území - etnika pohybující se u nás, hrobové výbavy a další archeologické nálezy. Dávám plný počet hvězd, protože nemůžu snižovat hodnocení jenom proto, že konkrétně mě některá část nezajímá. Zpracované je to dobře a co jsem očekával jsem v knize našel. Je to přehledné a pro laika dobře podané informace. Zájemcům o období stěhování národů určitě mohu doporučit, stejně jako knihy od paní Jarmily Bednaříkové se stejnou tématikou.

15.07.2018 5 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

Není to špatné, to ne - ale třeba já osobně bych se obešel bez nějakých ještěrek, to tam být nemuselo. Není to takový nářez, jako v knihách od Pavlovského, ale zas to není takový průšvih, jako třeba Sonáta pro Azazela, nebo Kruté stroje.

11.07.2018 3 z 5