Rebel

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kronika občanské války Bernard Cornwell je v anglosaském světě úspěšný a známý autor, který se proslavil zejména romány o Richardu Sharpovi, ale tato kniha je podle vyjádření britského tisku ještě lepší. Je to příběh Seveřana Nathaniela Starbucka, který se na počátku války Severu proti Jihu ocitl na jižanském území a z vděčnosti k Washingtonu Faulconerovi, který mu zachránil život, vstoupil do jeho pluku, takže se vydal do boje proti vlastním lidem, mezi jiným i svému otci. Nathaniel Starbuck, syn známého bostonského kazatele, zaníceně kážícího proti otrokářství a domáhajícího se podrobení vzpurného Jihu, se řízením osudu na jaře 1861, na počátku občanské války v USA, ocitne v Richmondu, hlavním městě rebelie. Před potupným ztýráním ho zachrání otec jeho přítele, také studenta semináře v Yale, a Nathaniel z vděčnosti vstoupí do jižanské armády. Na Jihu se zamiluje do krásné dívky dost pochybných mravů. Postupně v sobě odhaluje zcela jiné vlastnosti, než jaké v něm chtěl pěstovat jeho neúprosně přísný otec. Místo kněze se stává vojákem a stále častěji se dopouští hříchů, kterých se pod vlivem rodinné výchovy dříve děsil. Po první velké bitvě, v níž Jižané vítězí, se stává plnoprávným příslušníkem armády Konfederace. Kniha líčí nejen jeho příběh, ale i poměry v odštěpenecké Virginii na počátku šedesátých let devatenáctého století. Rebel je první část čtyřdílné kroniky občanské války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87682/big_rebel-zJH-87682.jpg 4.197
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Rebel

Igor1311
09.10.2019

Bernard Cornwell , který se proslavil zejména romány o Richardu Sharpovi, ale tato kniha je podle vyjádření britského tisku ještě lepší. Dosť odvážne tvrdenie a pre mňa nie celkom pravdivé. Sharpe mi prišiel o úroveň lepší, aj keď sa dej vo viacerých častiach na seba dosť podobal. Starbuck nie je zlý, ale čosi mu chýba. Kým Sharpe a Uhtred sú postavy vskutku zaujímavé, majú vynikajúci humor a sú sympatické, Nate mi príde akýsi čiernobiely. Ničím výnimočný. Samotná prvá časť nie je zlá, s výnimkou nejakých zbytočne dlhých rozhovorov. Záverečná bitka asi komentár nepotrebuje - skvelá, asi ako všetky Cornwellove opisy bojov.

Ludus75
06.10.2019

Bezprostřední dojem po dočtení knihy je zklamání ve srovnání s ostatními čtyřmi sériemi z anglické historie. Začátek příběhu, kdy byl Nathaniel lynčován davem, nabízel slibný rozjezd příběhu, ale bohužel záhy se linie vyprávění jaksi rozplizla a příběh se ztrácel mezi vykreslováním situace, názorů a líčení rozdílu mezi zaběhnutými stereotypy/ předsudky Severu a Jihu. Nate nedostal prostor pořádně ukázat, kdo je a co v něm dřímá, a tak bylo poměrně složité najít si k němu cestu...zatím mě nepřesvědčil, že je silným hrdinou, na kterém vždy Cornwell staví svoje vyprávění. Ani závěrečné líčení bitvy podle mého názorů nebylo, tak napínavé a poutavé jako v jiných Cornwellovych knihách, protože tam prostě chyběl HRDINA-REBEL s odvahou za tisíc vojáků a s mazaností a důvtipem typu Uthreda z Bebanburgu a Richarda Sharpa. Nicméně opět jsme se díky Cornwellovi dostali na zajímavé místo v pravý čas a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, i když tentokrát čtenáře stojí poměrně dost úsilí, aby se u knihy udržel... u mě to byla zvědavost a očekávání, že už se to konečně musí zlomit... Doufám, že další díly budou lepší a budou se zase číst samy, jak bývá u autora zvykem.
PS: český překlad byl místy trošku úsměvný a např. užívání slova zámlka mě dostalo.


Milten
14.07.2019

Trochu pomalejší úvod, ale poté se děj rozjede a popis závěrečné bitvy je opravdu strhující.

druzickaster
24.08.2018

Nat Starbuck je pechfógl a dítě štěstěny v jednom. Líbí se mi jeho odhodlání vzepřít se, bojovat sám za sebe, ale i za druhé. K ději jako takovému, přiapadá mi, že nápad popsat válku ze strany, která vlastně prohrála, která není nikterak oblíbená, je vskutku brilantní. Líbí se mi, že Cornwell do příběhu zbytečně neplete politiku, ale popisuje lidi, jejich charaktery ale i špatné vlastnosti. Potom je úplně jedno, jestli člověk bojuje za tu nebo onu ideu, ale jde o to jaký člověk je. Z postav se mi líbí Drozd a Truslow. Každý z jiného těsta, ale přesto je člověk musí mít rád. Těším se na pokračování.

Vlk.kh
27.07.2018

Nebylo to úplně ono, ale zkusím ještě další díl - ten rozhodne, zda budu číst Starbuckův příběh dál. Bylo to takové rozvláčné, první tři čtvrtiny knihy bych výrazně zkrátil a teprve na několika posledních desítkách stran jsem se dočkal trochu akčnějšího spádu a bitevní vřavy - to je v podstatě ta část knihy, která u mě zachránila celkový dojem a přesvědčila mě, že dám Natovi ještě jednu šanci. Válka začala, tak snad to dostane trochu grády a bude tam méně salonního žvanění.

trudoš
13.06.2018

Kouzlo knih Bernarda Cornwella spočívá v hrdinech. Ačkoli autor píše primárně dobrodružné romány, jeho postavy zdaleka nejsou archetypálními prototypy špatných a dobrých. A tak, podobně jako Richard Sharpe, i Nathaniel Starbuck tíhne láskou k lehkým holkám, dobrému pití a zábavě jakéhokoliv druhu. Ač původem z Bostonu přesto bojuje na straně Konfederace, ovšem ani ne tak z přesvědčení, jako spíše z vděčnosti k novému patronovi. Známé bitvy proto získávají úplně jiný říz, sledujete-li je ze strany budoucích poražených a mnohé skutečnosti zaklapávají do nových souvislostí. Předností spisovatele zároveň je, že v podtextu nenahrává žádné straně konfliktu, ale zůstává neutrálním vypravěčem. Přitom dokáže zachytit dobovou atmosféru se všemi jejími nešvary, stejně jako nostalgickou krásou.
Proč tedy ne plná palba v hodnocení? Protože i když je po technické stránce všechno na výbornou, chyběl mi pověstný drajv, kvůli kterému by mě čtení skutečně bavilo. Natož zajímalo, co bude dál. Moje chyba.

Ferry9
05.04.2018

Tak první díl se mi líbil, ale pak ty další jsem nějak četl už jen donucení. Rozhodně nebyly špatné, ale nebavilo mě to jak ostatní jeho knihy.

lampernaqui
28.12.2017

Předně musím říct, že jsem se do knížky pustil, jelikož mám rád autorova ostatní díla. O občanské válce toho moc nevím - přiznávám - a nepatří mezi historické události, které by mě nějak zvlášť zajímaly. Je pro čtenáře určitě lepší, když mají dopředu potuchu o jednotlivých bitvách, osobnostech na obou stranách a zbraních, které se využívaly. Já jsem čas od času tápal, kam to či ono jméno zařadit, ale autor mě lehce nasměroval. Starbuck není žádný typický hrdina, kdepak. Docela u něj převažují negativní vlastnosti - ale umí je dobře prodat. Uvidíme, kam se společně s legií v následujících dílech posune.

1