Věk barbarů

První kniha, která se snaží poodhrnout roušku nad temnou dobou stěhování národů v českých zemích. Hluboké změny a zmatky této doby hluboce zasáhly do vývoje celého kontinentu a připravily půdu pro vznik nové Evropy. Přesuny Hunů, Gótů, Franků, Alamanů, Durynků, Vandalů, Langobardů a dalších měnily tvář všech zemí, jimiž tato etnika procházela. Noví příchozí plundrovali rozsáhlé kraje, vybíjeli původní obyvatelstvo, ale také přinášeli nové kulturní prvky a tradice, které nakonec přispěly k zániku antických a pravěkých struktur. Kniha, vycházející z bohatých archeologických i písemných pramenů, chce čtenáři poskytnout představu o tom, jak se vyvíjela společnost a kultura v Čechách a na Moravě, na pomezí římské říše, v 5. a 6. století, v době, kdy se tato nejvyspělejší starověká říše hroutila a kdy vznikaly rané barbarské říše jako zárodky středověkých států, chce ukázat, jak se kulturní a společenské změny promítly do našich zemí i co obyvatelé českých zemí dali okolnímu světu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32143/vek-barbaru-32143.jpg 4.110
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Paseka

Vlk.kh

Jde o to, co přesně od knihy čekáte a co konkrétně vás zajímá. Třeba já osobně jsem se horko těžko prokousával přes rodokmeny franských vládců, nebo kdo vládl kdy kterému kmeni kde po Evropě a veškeré ty mocenské tahanice za hranicí dnešní České republiky. Naopak jsem se tetelil blahem při shrnutí Markomanských válek, kapitole o Hunech a hlavně u pasáží vztahujících se k našemu území - etnika pohybující se u nás, hrobové výbavy a další archeologické nálezy. Dávám plný počet hvězd, protože nemůžu snižovat hodnocení jenom proto, že konkrétně mě některá část nezajímá. Zpracované je to dobře a co jsem očekával jsem v knize našel. Je to přehledné a pro laika dobře podané informace. Zájemcům o období stěhování národů určitě mohu doporučit, stejně jako knihy od paní Jarmily Bednaříkové se stejnou tématikou.

kasparos
21.02.2017

Výborná kniha

jarmik
01.03.2015

Zajímavá knížka; jen ty fascinující informace by si snad zasloužily trošku záživnější podání.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2006/09/germani-v-cechach.html

Eicherik
02.05.2014

Opravdu pěkná knížka určená hlavně pro ty, kdo se zajímají o historii naší země a zejména o dobu, kdy zde žily germánské kmeny.

Stilico
17.02.2012

Období velkých změn a pohybů, ač období pro nás již čitelné pouze z archeologických nálezů, tak v mnohém můžeme vidět analogie v dnešním světě.