Stěhování národů a sever Evropy: Vikingové na mořích i na pevnině

Kniha, navazující na dva úspěšné předchozí autorčiny svazky věnované stěhování národů, tentokrát představuje germánské obyvatele raně středověké Skandinávie jako účastníky jedné z největších migrací v historii. Zamýšlí se nad příčinami vikinských výbojů a rozsídlení, sleduje vývoj královské moci, roli družiny a starších institucí, jako byly sněmy (thingy) ve vývoji severské státnosti, sjednocování jednotlivých vývojových center v Dánsku, Norsku a Švédsku. Tzv. Vikingové v knize nevystupují jen jako dobyvatelé, ale také jako zemědělci, obchodníci, řemeslníci, umělci, mořeplavci a objevitelé, kteří nejednou dopluli až do tzv. Vinlandu. J. Bednaříková vychází především z údajů antických a raně středověkých pramenů o germánském severu (Skandinávii) od doby Tacitovy po kronikáře Adama z Brém. Na konkrétních příkladech ukazuje, co doba vikinských výbojů znamenala pro tehdejší Evropu, věnuje se vztahu skandinávských Germánů k původnímu obyvatelstvu zemí, které napadali, a akulturaci těchto bojovníků. Autorka porovnává hlavní rysy vikinské doby s charakteristickými rysy tzv. velkého stěhování národů, hledá obecné příčiny vzniku velkých migrací a epoch intenzivních výbojů a pokouší se rekonstruovat myšlení a etiku vikinské doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/318945/stehovani-narodu-a-sever-evropy-vik-nIa-318945.jpg 3.89
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Vyšehrad

WolfIssen
07.11.2018

Další skvělý a informačně vyčerpávající počin paní Jarmily Bednaříkové. Kniha se nese podobně jako dílo Stěhování národů především v rovině historicko-politických údálostí, expanze Víkingů, důvodů, příčin a následků Vikingských nájezdů, obchodování a střetu s jinou kulturou a společností. Vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o historické období raného středověku ve Skandinávii i o Vikingy samotné.

Vlk.kh
24.10.2018

Stejně, jako přede mnou Thorir doporučuji knihu všem, co se zajímají o tematiku Vikingů - ovšem těch historických, pro někoho, kdo má zájem o toto období jen na základě fantasy seriálu Vikingové ( záměrně nepíši historického, protože historicky je to zkrátka blábol - alespoň z valné většiny ) tahle knížka asi nebude.
O seveřanech jsem toho v uplynulých letech přečetl vcelku dost a tento počin paní Bednaříkové zaujímá jednoznačně první místo. Je zde dopodrobna rozepsána vikinská expanze do všech koutů světa a množství dalších informací, které jsem se jinde nedočetl. Knížka je opravdu spíš pro "pokročilejší" zájemce o Vikingy, jak už tu přede mnou bylo napsáno. Jediné, co je v knize bráno spíše letem světem je pohanské náboženství Skandinávců, ovšem od toho jsou jiné publikace a problematika severských mýtů a ság je natolik obsáhlá, že vydá na samostatnou knihu. Co je zde naopak velmi podrobně popsané je proces christianizace Skandinávie. Za sebe jednoznačně doporučuji.

thorir
04.03.2018

Další z řady knih věnované době stěhování národů z pera české autorky, historičky, J. Bednaříkové. Čím víc se o této době dozvídám, tím víc mě fascinuje. Barbarská Evropa, doba, ze které vychází severské ságy. Doporučuji přečíst všem, kdo se zajímají o Vikingy, Seveřany, apod. Nebo možná raději ne, opravíte si množství pohodlných a nepřesných názorů. Nečekejte posílení romantických představ o drsných seveřanech, kniha je plná tvrdých historických faktů. I přes to lehké varování výše však jednoznačně stojí za přečtení. Další původní českou práci na obdobné téma zřejmě nenajdete.

Ninash
04.10.2017

Absolútne nabité informáciami čo slovo to nový poznatok, povedala by som, že je to kniha pre " mierne pokročilích"

Egertová
30.06.2017

Perfektní, odborné a zároveň čtivé.