Vlk.kh Vlk.kh komentáře u knih

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

Povedená sbírka povídek. V době, kdy jsem ji kupoval už patřil Juraj mezi mé oblíbence a touto knihou mě také rozhodně nezklamal. Byl jsem příjemně překvapen, že jsem v řadě povídek našel své oblíbené hrdiny z románových řad - Bivoje, Rogana i kapitána Báthoryho s kozákem Voroninem.

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Úvodní díl mé oblíbené trilogie Bohatýr. Na prostředí starých Slovanů a Varjagů mám holt slabost :-) Osobně mám Bohatýrskou ságu raději, než např. autorovi Roganovky. Tohle sice také není literatura vyloženě "na výši", ale je to čtivě napsané a je tam mnoho historických reálií, s jejichž dohledáním si autor rozhodně musel dát práci a to se cení.

Sekera z bronzu, rouno ze zlata Sekera z bronzu, rouno ze zlata Juraj Červenák

Není to klasická historická fantasy od tohoto autora - hlavně historickým zařazením do doby bronzové a zajímavým nápadem prolnutí s řeckou mytologií. Četl jsem už dvakrát a určitě se k tomu opět vrátím i v budoucnu. Je to velmi příjemná oddechovka a děj má spád.

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Kvalita povídek v tomto svazku je značně kolísavá, ale tak je tomu většinou v každé podobné sbírce. Celkově hodnotím, jako jednu z těch zdařilejších povídkových knih od mistra Kinga.

29.12.2017 3 z 5

Encyklopedie Keltů v Čechách Encyklopedie Keltů v Čechách Jiří Waldhauser

Jedná se především o abecedně sestavený katalog nalezišť, vybraných artefaktů a dalších hesel souvisejících s tématikou Keltů u nás. Měl jsem zapůjčeno z knihovny a našel jsem tam celkem dost zajímavých informací, ale knihu bych si nekoupil. Mám raději souvislejší text, než toto zpracování.

Země barbarů Země barbarů Otomar Dvořák

Začátek byl dobrý a vypadal nadějně, ale postupně jsem to bohůmžel vzdal a nedočetl. Začalo mě to neskutečně nudit a bylo mi v podstatě fuk, co se bude kolem hlavního hrdiny dít dál.

29.12.2017 2 z 5

Ďábel na řetězu Ďábel na řetězu Otomar Dvořák

Tato kniha patří podle mého názoru asi k tomu nejlepšímu, co pan Dvořák napsal. O třídu vyšší, než např. Smrt ve stříbrné zbroji a nesrovnatelně lepší, než např. Země barbarů, kterou jsem ani nedočetl.

Křivoklátským královským hvozdem Křivoklátským královským hvozdem Otomar Dvořák

Stejně, jako knihy o Brdech od p. Dvořáka jsem přečetl, coby doplnění informací o lokalitách před vandrem do okolí popisovaných míst. Za mě celkem v pohodě, vytáhl jsem z toho některé zajímavé informace.

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Vynikajícím způsobem napsaná historická detektivka plná tehdejších reálií. Pro mě osobně výrazně zvyšuje atraktivitu příběhu zasazení do někdejší Prahy. Párádní čtení, rozhodně doporučuji všem fandům Červeňáka a napínavých historických románů.

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Pro mě zatím nejslabší kniha série o kapitánovi Báthorym, ale vyloženě špatné to není, to rozhodně ne. Asi mi tolik nesedělo prostředí, kde se děj odehrává a oproti prvnímu dílu tam je o dost více fantastiky, což mi trochu vadilo. Ale jinak je to hodně dobré, Jura holt umí psát.

29.12.2017 4 z 5

Oděv a zbroj vojáka ve středověku Oděv a zbroj vojáka ve středověku Gerry Embleton

Vynikající kniha bořící hromadu mýtů a nesmyslů z filmů, ale i "historických" akci a vystoupení. Naprostá povinnost pro šermíře zajímající se o období středověku, ale i pro ostatí laickou veřejnost se zájmem o historii. Kniha obsahuje nepřeberné množství vynikajících a detailních fotografií.

Bivoj běsobijce Bivoj běsobijce Juraj Červenák

Párádní fantasy jízda a skvělá oddechovka.

Za poklady brdských Hřebenů Za poklady brdských Hřebenů Otomar Dvořák

Přečetl jsem si, jako doplňující literaturu před vandry do oblasti Brd a okolí a byl jsem spokojen. Autor píše hlavně o drobných zajímavostech lokálního významu, které se třeba leckde v klasických průvodcích člověk nedočte.

Rytíři řádu johanitů Rytíři řádu johanitů David Nicolle

Jak napsal AndreasG. - na knihy z řady Osprey je kniha velmi zdařilá a za mě i nebývale obsáhlá, co se informací a obrazové přílohy týče. Zájemcům o středověké rytířské řády určitě doporučuji.

Keltští válečníci Keltští válečníci Stephen Allen

Zpracované je to přehledně a pěkně. Ale pro toho, kdo se chce o Kelty a jejich válečnictví zajímat blíže je to přecejen hodně chudé.

29.12.2017 3 z 5

Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě Eduard Droberjar

Větší část knihy je opět abecedním katalogem ( jako v případě obdobné Encyklopedie Keltů v Čechách ) především nálezových lokalit a nálezů jako takových, což není příliš záživné, pokud člověk nehledá něco konkrétního. Vzhledem k poměru cena - obsah bych si jí asi nekoupil, ale k zapůjčení např. z knihovny pro zájemce o historii "našich" Germánů určitě doporučuji.

29.12.2017 4 z 5

Jídlo a pití v pravěku a ve středověku Jídlo a pití v pravěku a ve středověku Magdalena Beranová

Po odborné stránce asi to nejlepší, co jsem zatím na danou tématiku četl. Ovšem musím se přiklonit k některým zde psaným názorům ohledně formy. Opravdu se to nečte snadno, ale stojí to za to.

29.12.2017 4 z 5

Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Britta Nurmann

Měl by si přečíst každý, kdo chce znát alespoň ty nejzákladnější informace o životě a době Vikingů, nezkreslené nepravdivým a leckdy zcela stupidním podáním ve filmovém a seriálovém zpracování této tématiky.

Jak se kopou keltské hroby Jak se kopou keltské hroby Jiří Waldhauser

Velmi poutavě napsaná kniha od našeho předního "keltologa". Je zde mnoho zajímavých iformací jak přímo z vykopávek v terénu, tak např. i z antropologie našich kletských předků, přehledné tabulky postupného vývoje šperků, ozdob i militarií. Jakožto zájemce o living history doby latéské jsem zde nalezl velké množství zajímavých poznatků.

Po  stopách Keltů v Čechách Po stopách Keltů v Čechách Vladimír Mátl

Autor má sice tendence občas sklouzávat k vlastní iterpretaci dějin, spekulacím, snění a vůbec, ale knihu oceňuji hlavně jako průvodce po dávných sídlech z období pravěku Čech a tam jsou použity ve velkém měřítku i seriozní informace vycházející např. z výzkumů Drdy, Rybové a dalších. Mě se to líbilo, i když vyloženě odborná literatura to není.