Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě

Encyklopedie římské a germánské archeologie v Čechách a na Moravě https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58303/bmid_encyklopedie-rimske-a-germanske-arc-jwR-58303.jpg 4 9 2

První souborná encyklopedie o archeologii Germánů, doby římské a stěhování národů u nás. V návaznosti na již vydané encyklopedie Keltů (J. Waldhauser) a Slovanů (M. Lutovský) přináší text jak soupis nejdůležitějších lokalit (pohřebišť, hrobů, římských táborů, sídlišť, depotů i ojedinělých nálezů), ale také přehled germánských kmenů u nás a jejich kmenové útvary, jednotlivé kultury a podobně. Text knížky je bohatě ilustrován včetně celostránkových obrazových tabulí a map.... celý text

Hanka_Bohmova
08.04.2021 4 z 5

Četla jsem v této sérii nejprve Encyklopedii pravěku a v porovnání s ní mě zde překvapil značný prostor věnovaný vědcům a institucím. Aspoň to rychleji odsýpalo, když jsem je přeskakovala jako irelevantní pro mé potřeby. V knize skutečně převládají velmi detailní hesla k nálezům a nálezovým situacím, jak zmiňuje Vlk.kh. Mně to pomáhá zmapovat si možnosti terénní výuky v nejbližším okolí a regionu, jen se tím holt musí člověk prokousat od A do Ž.

Vlk.kh
29.12.2017 4 z 5

Větší část knihy je opět abecedním katalogem ( jako v případě obdobné Encyklopedie Keltů v Čechách ) především nálezových lokalit a nálezů jako takových, což není příliš záživné, pokud člověk nehledá něco konkrétního. Vzhledem k poměru cena - obsah bych si jí asi nekoupil, ale k zapůjčení např. z knihovny pro zájemce o historii "našich" Germánů určitě doporučuji.