Jídlo a pití v pravěku a ve středověku

Od vzniku pračlověka uplynulo několik milionů let, od vzniku zemědělství asi deset tisíc let. Velmi dlouhé období sběračství a lovu na jedné straně a období záměrné výroby potravin na straně druhé mají svá specifika a rozdílné druhy a množství pramenů. Specializace na archeologii a historii sama o sobě není dostačující, autorka pracovala také s materiálem paleobotanickým, osteologickým, ale i etnografickým, přičemž i v tomto směru byla v pracovním styku s předními světovými odborníky. Tato kniha je už její čtvrtou o dějinách výživy a dovršuje cyklus poznání výživy a vaření od počátku lidstva do období národního obrození. Je věnována období nejdelšímu a na odbornost a rozsah speciálních znalostí nejnáročnějšímu. Rozšířené vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93313/jidlo-a-piti-v-prave-93313.jpg 4.222
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Academia

Dandulka

Parádní počteníčko. Mne osobně velmi zaujala středověká kuchařka v příloze. Jen by mne zajímalo, jak přišla autorka na kuchařku z pravěku.....?

Vlk.kh
29.12.2017

Po odborné stránce asi to nejlepší, co jsem zatím na danou tématiku četl. Ovšem musím se přiklonit k některým zde psaným názorům ohledně formy. Opravdu se to nečte snadno, ale stojí to za to.

Dorrinka
22.11.2017

Kniha se mi v podstatě líbila, ale myslím, že kdo není kovaný v kuchařském umění a o tematiku se jinak nezajímá, může být trochu zmaten a zapadnou mu v lavině detailů důležité informace. Trochu mne mrzelo, že není kniha rozdělená podle historických epoch, protože si myslím, že by více vyniklo téma vývoje, více by šlo srovnávat se současným stavem atd. Spousta informací je tu obohacujících a nikde jinde jsem na ně zatím nenarazila, ale je potřeba se k nim pracně prokousat.

zapina
10.11.2016

Je psaná trošku jiným stylem než většina knih. Někomu to může přijít náročné, ale mě se četla dobře a pro mě tento styl měl smysl. Kdyby to nebylo jinak napsané byl by v tom chaos. Kniha je velmi zajímavá a bohatá na spoustu informací.

GreenMagritte
03.04.2016

Ač je kniha obsahově bohatá, není podle mého názoru úplně dobře členěná a smysl textu zaniká v navršeném množství neucelených informací. Často odskakuje tu k pravěku tu ke středověku, některé záležitosti akcentuje až příliš moc (rekonstrukce pečení pravěkého chleba) a některé vůbec (rekonstrukce středověkého jídla). Právě poslední věc knize dost ubírá, protože na jednu stranu chce prakticky demonstrovat podobu jídla našich předků, ovšem nedělá to důsledně. Kniha je ryze teoretická, a ač v závěru přináší některé středověké předpisy a pravěké inspirace, ani v jednom případě se čtenář nedoví, jak asi taková středověká jídla vypadala (fotografie jsou pouze ze středověkých kronik) a jak asi mohla dnešnímu člověku chutnat, což je s ohledem na množství předpisů, škoda.

PeterSch
26.12.2015

Tuhle knihu sráží především styl, kterým je psána. Po odborné stránce není co vytknout, faktografie je zde dost a člověk si z toho něco odnese. Naprosto otřesná je pro mě však koncepce. Autorka skáče od faktu k faktu bez jakéhokoliv spojky, kniha byla tím pádem pro mě prakticky nečitelná. Vší té hromadě faktů chybí prvek který by z výpisků z dostupných pramenů udělal opravdu knihu. Pro mě osobně docela zklamání.