Za poklady brdských Hřebenů

Temná hradba lesnatých kopců přetíná střed české kotliny; je to naše nejvyšší a nejrozsáhlejší vnitrozemské pohoří, prastaré horské pásmo, které vzniklo dříve než Alpy. Typické jsou pro něj táhlé navazující hřebeny a náhorní plošiny, řadící se za sebou jako vlny na vodě. Pro podobné utváření terénu používali staří Slované výraz Brdy. V této knize prozkoumáme východní, nejužší část pohoří, nazývanou příznačně Hřebeny. Vstoupíme do nich hned na hranicích hlavního města Prahy, nad památnou Zbraslaví, a tajemné stezky vyšlapávané po celá staletí lovci, zlatokopy, mnichy, loupežníky, poutníky, vojáky a trampy nás zavedou nejen do míst známých, ale i do těch v širší veřejnosti neznámých. Nahlédneme do zlověstné zlatokopecké Čertovy díry a vyšplháme na černé Čertovy skály, spatříme valy dávných hradišť, v nichž prý sídlili obři, necháme se opájet úžasnými vyhlídkami, posílíme se pivní polévkou od slavné kuchařky Dobromily Retigové a vyslechneme legendy od trampských ohňů, spatříme pozoruhodnou poustevnu v Mníšku pod Brdy a vyluštíme tam „šifru mistra Brandla“, spatříme apokalyptickou mrtvou zónu opuštěné raketové základny, prozkoumáme mohylové vrchy v okolí hrobu mluvícího koně Šemíka, projdeme se unikátním zámeckým parkem v Dobříši, ochutnáme léčivou vodu ze zapomenutých lázní Koncipudy, potkáme draka z hory démonů Plešivce a samozřejmě se seznámíme s mocným horským duchem Fabiánem… Spisovatel Otomar Dvořák nám opět bude zasvěceným průvodcem, jenž spoustu zajímavých informací dovede okořenit svým smyslem pro tajemno a dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95625/tajemne-stezky-za-poklady-brdskych-hrebenu-95625.jpg 4.45

Tajemné stezky

Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Regia

Kniha Za poklady brdských Hřebenů

Vlk.kh
29.12.2017

Přečetl jsem si, jako doplňující literaturu před vandry do oblasti Brd a okolí a byl jsem spokojen. Autor píše hlavně o drobných zajímavostech lokálního významu, které se třeba leckde v klasických průvodcích člověk nedočte.

Neri
11.01.2013

Vzhledem k tomu, že v Brdech bydlím a hodně volného času trávím chozením po kopcích, nádherných údolích, hlubokých lesích a místech známých i neznámých, byla pro mě tato kniha velmi příjemným a zasvěceným průvodcem. Moc se těším na novinku Pustinami středních Brd !