Vítr Vítr komentáře u knih

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

V roce 1994 jsem měl dvacet let. Jel jsem hrát s kapelou na Bartošák. Bartošák byla hospoda se sálem na Mladcové, bylo třeba dojet nejprve z Otrokovic do Zlína trolejbusem a pak autobusem. Měl jsem ji zrovna vypůjčenou od Filípka. Tak jsem začal v trajflu číst, a když jsem dojel na koncert, měl jsem ji už přečtenou. Z autobusu vystoupil jiný člověk, než byl ten, který nastoupil. A koncert byl skvělý, večer byl nádherný, svět byl krásný.

04.05.2014 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Ať čtu, kde čtu, dycky bečím.

18.02.2014 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Má dobrý tah na branku. Jako bych četl žáka pana Nevrlého. Zkrátím to - je dobrá. Fantastická.

05.11.2017 5 z 5

Když je mi mizerně a mám to štěstí, že si vzpomenu na tuto knihu, tož, je mi pak líp. Patří k těm nejlepším, které znám - knihy, co nesou.

24.11.2016

Alchymista (ilustrované vydání) Alchymista (ilustrované vydání) Paulo Coelho

Alchymista je kniha, kterou by si každý spisovatel přál napsat, pokud by se ovšem neupsal ďáblu vlastní krví.

09.11.2015

Je to fajn kniha, dobře se čte, je celkem dobře vystavěná. Životní lehkost Alana je nákažlivá. Nikdy jsem nic podobného nečetl, takže doporučuji!

05.12.2013 5 z 5

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

Leckteří přísní kritikové říkají, že je to brak - já říkám, skvělá klasika! Dyť to četlo tolik generací... no, ať si to vašnostové zkusej napsat!

31.10.2022

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Pro mě byla cenná proměna Lou - od jednoduchoučké, prostoduché holčiny až po "dokonale milující" ženu, která dá Willovi absolutní svobodu rozhodnutí. Film za mě slabý - naprosto nezachytil emoce, které kniha vyvolává.

03.08.2017 3 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

"Víte, já věřím, že lidi nemůžete zkoumat, že se s nimi můžete jedině seznámit." C. S. Lewis, Životopis, str. 120.

21.05.2015 5 z 5

Upratané! Upratané! Marie Kondo

Letos je to zatím první kniha, která mě pomohla zvednout zadnici a začít něco dělat.

22.08.2018

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Nedočteno, ale nedalo mi to... a tak jsem ji dočtl.

08.06.2016 4 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

Příběh je ještě děravý, strohý jak prvovýstup, drhne jako proschlý tabák, ale zrodil se Bond, ... James Bond.

31.03.2016 3 z 5

Na útěku Na útěku Jesús Carrasco

Dusné a pomalé tempo, rytmus vyprahlé pustiny... Silný příběh, dobrý překlad, typografie, sazba, design - krásná kniha.

10.03.2016 5 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Tato kniha má veliké štěstí, že nebyla po revoluci nově přeložena. Albatros sáhl po překladu paní Milady Misárkové z roku 1979, a udělal dobře! Nekonečný příběh toto štěstí neměl. Nemusím mít pravdu, ale kniha Příběh který nikdy neskončí a Nekonečný příběh se nadají srovnat, leda tak, že ta druhá se nedá číst.

20.12.2014 5 z 5

Most přes navždy Most přes navždy Richard David Bach

Tato kniha na mě silně zapůsobila, dosti ovlivnila a proměnila mne i moje vztahy. Je to sice dávno, ale dobře si pamatuji kdy a kde jsem jí četl. Měl jsem z ní dobrý pocit - povznesený :-)

04.05.2014 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Jdi, a piš také tak!

20.04.2014 5 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Zrzavý Orm od F. G. Bengtssona je nesírně krásná kniha a navíc velice poučná. Divím se, že tady nemá žádný komentář a je mi ctí ho zde mít první. S knihou však byla jedna potíž a to ta, že jsem ji dočetl, ale to není věcí knihy.

01.02.2014 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Dílo dobré, promyšlené, všecko je kvalitní, ale od jistého bodu tě to začne, slušně řečeno otravovat, nejsi na to zvyklý, na všecky ty květnaté obrazy, souvzažnosti, odkazy a přesahy, na všecka ta Pitínského Ptení (Proces ve Zlíně), francouzšinu... prostě, už jsi zlenivěl a přistoupil na povrchní čtení, rychlé obrazy, zkratky - tady nic takového není, jen pořádná porce chytrého umění, literatury. Nabokova může číst zase jen Nabokov, napsal lit. vědec Jamek na konci knihy, asi má pravdu. Mě se to četlo těžko, přirovnali bych to ke čtení se zaťatými zuby, podobně jako u knihy Zaslepení Eliase Canettiho. Ale narozdíl od Zaslepeni, se to zas kdesi zlomilo, a já jak zavislák, zhltal knihu dokonce.

03.08.2017 4 z 5

Kniha se dobře čte, autorka ji hodně vymazlila. Mě se líbí, ale korektury jsou hodně z rychlíku.
Co se uklízení týče, mě se to nedaří. Asi je nutné to udělat dost nekompromisně, protože udělat to tak nějak po svém, vůbec nefunguje.

26.01.2016 5 z 5

Boží tajemství Boží tajemství Marcel Pagnol