Boží tajemství

Drobná próza Marcela Pagnola, kterého si český čtenář již dávno oblíbil, nás zavádí do historie – do období kolem Velké francouzské revoluce Je příběhem dívenky, která se narodila jako mrzáček, protože se její neprovdaná matka ve snaze utajit své těhotenství až do porodu stahovala, a při porodu nakonec zemřela. Malá Babetka vyrůstá však obklopena láskou a porozuměním celého okolí. Nakonec sama za žalostných okolností otěhotní, ale porodí zdravého a krásného chlapce, který se v dospělosti proslaví. Zdánlivě banální, kalendářový příběh. Podaný perem mistra však nejen dojme svou prostotou, nýbrž přinutí k zamyšlení a přitakání myšlence, že boží cesty jsou nevyzpytatelné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45202/big_bozi-tajemstvi-Ykh-45202.jpg 4.137
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Vyšehrad

Les secrets de Dieu, 1975

Kniha Boží tajemství

wooloong

Krátká povídka o tom, že cesty Boží jsou nevyzpytatelné a každá bytost má na světě své místo.

harena

Prostý příběh i když krátký, přesto lidský, tak, jak jsme od Pagnola zvyklí. Příběh, který je vyprávěný po několik generací potěšil a pohladil i mě. Navíc je vhodně doplněn pěknými ilustracemi Jiřího Sopka.

Netopyr07
02.09.2020

Knížku mi již kdysi dááávno dala kamarádka a já se k ní dostala až teď při úklidu knihovny. Krátký příběh se silným motivem.

anickalysano
25.07.2018

Jedna se pise o bibliofilii, nez o obsahove hodnotitelnou knihu.

triatlet
13.03.2018

Marcel Pagnol i na malém prostoru dokazuje, jak je velký vypravěč.
Příběh zasazený do období francouzské revoluce nastiňuje útrapy života. Autor dokáže lehce nastínit dobu, charakter postav. Celý příběh naplňuje i název - tajemství je patrné.
Působivé jsou nejen lyrické obrazy "poryv větru, vyvolaný dechem samotného ďábla", rozmlouvání s havranem, ale i povídání syna s postiženou matkou.
Knižní miniaturu zkrášlují ilustrace Jiřího Sopka.

VladkaBU
16.01.2018

... krátký, smutný,příběh, hezky napsaný. Přečteno během dne

evask
19.12.2017

Dojemné, krásné. K zamyšlení.

Vítr
28.08.2017