Boží tajemství

Drobná próza Marcela Pagnola, kterého si český čtenář již dávno oblíbil, nás zavádí do historie – do období kolem Velké francouzské revoluce Je příběhem dívenky, která se narodila jako mrzáček, protože se její neprovdaná matka ve snaze utajit své těhotenství až do porodu stahovala, a při porodu nakonec zemřela. Malá Babetka vyrůstá však obklopena láskou a porozuměním celého okolí. Nakonec sama za žalostných okolností otěhotní, ale porodí zdravého a krásného chlapce, který se v dospělosti proslaví. Zdánlivě banální, kalendářový příběh. Podaný perem mistra však nejen dojme svou prostotou, nýbrž přinutí k zamyšlení a přitakání myšlence, že boží cesty jsou nevyzpytatelné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45202/bozi-tajemstvi-Ykh-45202.jpg 4.134
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Vyšehrad

Les secrets de Dieu, 1975

Kniha Boží tajemství

Netopyr07
02.09.2020

Knížku mi již kdysi dááávno dala kamarádka a já se k ní dostala až teď při úklidu knihovny. Krátký příběh se silným motivem.

anickalysano
25.07.2018

Jedna se pise o bibliofilii, nez o obsahove hodnotitelnou knihu.

triatlet
13.03.2018

Marcel Pagnol i na malém prostoru dokazuje, jak je velký vypravěč.
Příběh zasazený do období francouzské revoluce nastiňuje útrapy života. Autor dokáže lehce nastínit dobu, charakter postav. Celý příběh naplňuje i název - tajemství je patrné.
Působivé jsou nejen lyrické obrazy "poryv větru, vyvolaný dechem samotného ďábla", rozmlouvání s havranem, ale i povídání syna s postiženou matkou.
Knižní miniaturu zkrášlují ilustrace Jiřího Sopka.

VladkaBU
16.01.2018

... krátký, smutný,příběh, hezky napsaný. Přečteno během dne

evask
19.12.2017

Dojemné, krásné. K zamyšlení.

Vítr
28.08.2017

Jedna z nejlepších.

Imor
07.08.2017

Krásně smutný a prostý příběh - víc není třeba napsat, neb ten příběh napsal pan Marcel Pagnol.

Ladys
02.06.2017

Dnes jsem si tady přečetl zprávu, že jsem knihu neohodnotil.
Napravuji.
Těžko napravuji.
Zjistil jsem, že si ji vůbec nepamatuji.
Jediné, na co si vzpomínám, že jsem se na knížečku velmi těšil pod dojmy knih Jak voní tymián a Živá voda. Tyto dva tituly patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl.
A to, že si o Božím tajemství nic nepamatuji, o něčem vypovídá.
Minimálně jsem musel být zklamán.
Kouknu na ni zas. Pro jistotu.