vincek1 vincek1 komentáře u knih

Mrtví se mstí Mrtví se mstí Jan Bauer

Když to vezmu jako čtení v této, ne právě veselé době, budiž. Detektivka asi moc ne, ale některé popisy osob a prostředí jsou, dle mého, slušné. Takže oddech a trochu zábava.

11.10.2021 3 z 5

Než přijde kat Než přijde kat Jan Bauer

Asi zatím nejslabší kniha autora, kterou jsem četl. Oproti jiným čtenářům, mě ne příliš slušná slova, nepohoršovala. Nevíme přesně jak se v popisované době mluvilo ve všech možných vrstvách obyvatel. A když se začtete do současné literatury, myslíte, že je to lepší?
Nevím, ale jako oddechové čtení to tak špatné není.

29.09.2021 3 z 5

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Nevím, možná to je tím, že jsem tuto knihu trilogie četl bez znalostí z předchozích. Minimálně první polovina knihy se táhla, až jsem ji chtěl na čas odložit. Příběh se rozběhl až v poslední třetině, a podle mého zde je spousta, až neuvěřitelných konfliktů hlavního hrdiny. Poslední dobou mně dosti překvapuje označení detektivka u takovéto knihy. Dle mého se jedná o moderní thriller, který s detektivkou má společný jen název profese hlavního hrdiny. Možná se mýlím, nebo by se měla založit kategorie detektivka a klasická detektivka. To znamená příběh, který je založený na přemýšlení a shromažďování jednotlivých poznatků, které pomohou zlo odhalit. Moderní, uspěchaná doba ovlivněná IT technologiemi je, ale založená na jiných principech. Je to můj názor a každý ať sám posoudí.

19.06.2020 3 z 5

Nevinnost otce Browna Nevinnost otce Browna Gilbert Keith Chesterton

Knihu jsem si vypůjčil v knihovně 5.5.2020. Datum jsem dal úmyslně, protože se jedná o otevření knihoven po opatřeních proti koronaviru. Kniha byla vydaná v r. 2019 a v naší knihovně je od 2.4.2020. Takže jsem první čtenář. Možná to vypadá dětinské, ale mě nové knihy vždy fascinovaly, asi nějaká úchylka. Pana autora znám již ze svého mládí a tak jsem si některé povídky osvěžil. U tohoto vydání mně zaujala krásně obálka a vlastně celé grafické pojetí. Ještě odbočka v tv běžely a dosud běží dva seriály s otcem Brownem, Braunem. Jeden z produkce SRN a druhý z Velké Británie. S autorem mají společné některé náměty, ale hlavní hrdina se na hony vzdálil od postavy, kterou stvořil p. Chesterton. To jen na okraj. Doporučuji knihu k přečtení v dnešní době krvavých bestselerů.

12.05.2020 5 z 5

Orlové v bouři Orlové v bouři Ben Kane

Pěkně napsaná kniha, jen občas se mi zdálo, že je v ní několik slabších pasáží. Se S. Scarowem bych nesrovnával, ale je to můj názor. Uvidím co mi řeknou další knihy autora.

04.01.2020 4 z 5

Katova dcera a Rada dvanácti Katova dcera a Rada dvanácti Oliver Pötzsch

Nemohu jinak než za 5. Opět výborně a poutavě napsaná kniha. Ostatně, jak jinak. Těším se na další. Nevím jak vám, ale mě připadají knihy autorky stále "akčnější" v době počítačů je to zapotřebí Přitáhne snad nové a hlavně mladé čtenáře, kteří jsou zvyklí na jiný "fofr".

03.12.2019 5 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

První díl musím teprve sehnat, ale tato kniha se četla lehce. Zpočátku mi příběh připadal jako romanticko-rytířský román, ale nakonec milé překvapení. Pěkný popis postav i krajiny, stejně jako dobrodružná "složka". Těším se na první část. Snad to bude možné číst v opačném gardu.

09.09.2019 4 z 5

Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky P. D. James (p)

Poutavě napsané povídky a co mě zaráží, že autorka své nápady "nepřekovala" v knihy. Slovy podnikatele, mohla by na tom slušně vydělat. Ale podobně se chovají i jiní autoři. Ale to jen tak na okraj.

13.08.2019 4 z 5

Británie Británie Simon Scarrow

Pravda je, že četbu románů z tohoto období evropských dějin jsem zanedbával, ale pan
Scarrow mě k němu zase přivedl. Je pravda, že jsou životní příběhy hlavních hrdinů plné napětí a krve, ale lidská stránka je zde také silně zastoupená. Nyní mě čeká román
Invictus a doufám, že časem přijdou další. No a pak se poohlédnu po knihách, které popisují obsazování Británie Římany očima místních obyvatel.
Doporučuji.

21.03.2019 5 z 5

Dýka Dýka Jorge Fernández Díaz

Po několika stranách jsem si říkal co bude dále, protože se mi zdálo, že vše již je řečeno. No pěkně jsem se spletl a četl a četl a stále jsem si říkal kdy autorovi dojde dech a ono nic . Dech, ale spíše nutnost spánku však postihovala mě. Takže v tomto jsem prohrál souboj s autorem. Doteď přemýšlím jak je možné napsat knihu o více jak čtyřech stech stran a každou stranu vyloženě "nadupat" akcí a poutavostí. Já osobně mám raději méně akční knihy, ale tohle je opravdu paráda.

15.02.2019 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Tuto sérii jsem začal číst od posledního dílu. Příběh se odehrává v pěkně popsaném prostředí a pomalu se mi začíná Bretaň jako taková líbit. Kniha Ostrov Lewis se mi zdála také lepší, ale zase, těžko se srovnává. Hlavně to není až tak akční a plné krve a nesmrtelnosti jako některé moderní thrillery.
Doporučuji a připravte se, že poslední cca třetina knihy Vás nepustí.

09.04.2018 4 z 5

Nevinný bratrovrah Nevinný bratrovrah Jiří Dobrylovský

Přes poměrně slušnou porci textu jsem knihu přečetl takřka jedním dechem. Pěkně napsaný příběh z doby ze které se nedochovaly takřka žádné písemné doklady. Možná je to výhoda, protože autor může popustit uzdu své fantazii a čtenář si přijde na své. Pravda je, jak píše čtenářka pode mnou, že zde chybí fenomén vyhrnuté suknice a další atributy, které pro ženy udělají možná knihu čtivější a musím říci, že nejen pro ženy. Mě se zase zdá, že např. paní Vaňková tam těchto vzdechů a pod. má někdy až moc. Přitom její knihy patří také k mým oblíbeným. Co pro mě bylo trochu těžce stravitelné je popis míst děje, který autor vztahoval k nynějším stavbám. Chtěl nám místo přiblížit, ale třeba já jsem se na chvilku dostal z příběhu. Možná by bylo lepší napsat poznámku pod vlastní text, ostatně jiní autoři toto činí. Podobně jsem na tom s "moderními" slovními obraty, jako čtenářka předchozího komentáře. Ale konec hudrování, kniha je napsaná pěkně a stejně tak se pěkně čte. V podobném duchu je kniha Praotcové, ale ta se snaží odhalit osidlování našeho území a není až tak beletristická. Omlouvám se za případné gramatické nedostatky, ale čeština je pro mne příliš "skalnatá" i když jsem Čech.

19.03.2018 4 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Třetí kniha tohoto autora, kterou jsem četl. Napínavé, plné zvratů a samozřejmě střet dvou různých světů. Jako oddechové čtení výborné, jen čtení na noc bych až tak moc nedoporučoval, přece jen občas drsné.

21.02.2018 3 z 5

Krajinou mrtvých mužů Krajinou mrtvých mužů Robert Ryan

První pohled na knihu mě trochu zarazil, přece jen dosti objemná. Sotva jsem, ale přečetl pár kapitol bylo po obavách. A při popisu válečných útrap jsem si vzpomněl na knihy pana Remarqua. A teď, když jsem si přečetl komentáře, vidím, že nejsem sám. Myslím, že se nejedná o klasickou detektivku, ale o válečný román, který líčí útrapy z obou stran fronty a ta zápletka je jen pro spojení děje. Takže ortodoxním "detektivkářům" moc nedoporučuji a já sám se těším na další části.

24.11.2017 4 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

První kniha této série, ale několikátá kniha autorky. Hodnotím popis reálií doby a postav. Navíc hlavní hrdina se neřadí do řady nesmrtelných a neporazitelných, kteří se objevují u jiných autorů. Prostě člověk se všemi klady i zápory. Těším se na další díl série, doufám, že v knihovně ho najdu. Díky za pohodové čtení.

08.11.2017 4 z 5

Případ zrazeného krále Případ zrazeného krále Stanislav Češka

Jak jsem již jinde psal, je málo knih o historii této části naší vlasti a proto každou rád uvítám. P. Češka se této tématice věnuje budiž mu za to dík. Je to má zatím druhá kniha od autora a těším se na další.

12.06.2017 4 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

Krásně, až poeticky napsaná detektivka. Popis krajiny, stejně tak jako povídání okolo chovu ústřic jsou opravdu nádherné. Do Bretaně bych se rád zajel podívat, ale jíst ústřice, nevím. V tomto ohledu jsem zajedno s komisařem Dupinem. Doporučuji a mám již připravenou další knihu autora. Pouze jsem začal jeho nejnovější a teď se vracím.

12.04.2017 5 z 5

Nájezdníci ze severu Nájezdníci ze severu Alex Rutherford

Pěkně a poutavě napsaný příběh z části země, která je pro mne doposud méně známá. Ačkoliv se jedná o poměrně silný svazek, nejsou zde žádné zbytečné pasáže. Čtenář je příběhem uchopen a těžko se od četby odtrhne. Doporučuji všem, kteří se chtějí něco zajímavého o tomto koutu světa dozvědět.

12.04.2017 4 z 5

Revír Revír Helene Tursten

Severská detektivka v trochu jiném duchu, než bývá poslední dobou obvyklé. Při čtení jsem si dokázal docela slušně představit prostředí ve kterém se děj odehrává. Nebylo to, ale díky mé představivosti, ale díky pěknému popisu, který, dle mého autorka zvládla na jedničku. Příběh se mi naopak zdál poněkud jiný, než je běžné u detektivky. Přesto doporučuji.

27.12.2016 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Není co napsat, protože čtenáři přede mnou již vše napsali. Výborné a těším se na další tituly autora.

14.07.2016 4 z 5