Dýka

Argentinská politika je jedna velká detektivka: všudypřítomná korupce a prostředí bující „narkopolitiky“, pro niž je typická vzájemná podpora drogových kartelů a vládnoucích elit, kdy výměnou za financování volební kampaně je nabízeno krytí trestných činů. Spisovatel Jorge Fernández Díaz coby zkušený novinář konstatuje, že noviny publikují jen asi pětinu z toho, co vědí. Naopak román umožňuje zaznamenat vše podstatné s tím, že fiktivní postavy jsou inspirovány stovkami postav skutečných: Vysloužilý voják z války o Falklandy, jakýsi protipól Jamese Bonda, nyní pracuje pro argentinskou tajnou službu, kde se zaobírá spíše podřadnými záležitostmi. Když dostane za úkol chránit španělskou právničku Nurii, která do Buenos Aires přijela domlouvat obchody s vínem, příběh nabídne i svou „bondgirl“. Jenže argentinské víno není tak čisté, jak se zdá, a vše se překvapivě zvrtne…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366677/big_dyka-p7B-366677.jpg 4.117
Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

El puñal, 2014

Kniha Dýka

Leník95

Z knihy jsem byla dost zklamaná. Kdybych nebyla tak zásadová, tak ji v půlce odložím. Příběh se strašně táhl, tolik hluchých míst, zbytečné informace, které k příběhu vůbec nesouvisí. Měla jsem chaos v postavách a Remil mi teda taky vůbec nesedl. Člověk bez emocí, nechá na sobě dříví štípat a jeho myšlenkové pochody jsou taky nepochopitelné . Čekala jsem akci, vydírání, problémy, ale kromě posledních 70ti stránek, kdy se to všechno pokazilo, to probíhalo vlastně vše bez problémů. Nespisovné výrazy mi lezly krkem a o odstavcích ani nemluvě.

1T0S_
20.05.2021

Nápad zajímavý, provedení neskutečně otravné. Kniha je psána v první osobě stylem, který si dává za cíl použít co nejvíce nespisovných výrazů v jedné větě, což mělo hádám působit drsně, místo toho to spíš vypadalo stupidně a uměle. Autor se navíc zrovna nekamarádí s odstavci, takže jich na jedné straně bylo obvykle méně než hvězd v mé recenzi. Text pak byl monolitický a nečetl se zrovna příjemně.
V postavách jsem měl zprvu chaos, ale po chvilce jsem se v nich zorientoval, jelikož je autor vykreslil docela povedeně. Úplně mi však nesedl Remil, který byl spíše než hlavním hrdinou loutkou - vše provedl, neptal se na důvod, nevadilo mu, že s ním ve výsledku všichni vymetají podlahu.
Samotný příběh je skvělý a exotické prostředí Argentiny působí až naturalisticky.
Fajn zkušenost, ale od autora bych si asi nic jiného nepřečetl - jeho styl mi zkrátka nesedí.

Hanka44
14.03.2021

Trochu jsem se ztrácela v těch obchodních a politických machinacích, ale zejména v druhé půlce kniha nabírá spád a obecně je celkem poutavá a napínavá

bruntal
26.10.2020

Prakticky celou knihu jsem se ztrácel v jednotlivých postavách a jejich významu v rámci příběhu. Možná se jedná o mou chybu, ale knih jsem již přečetl opravdu hodně a tohle se mi nestává. Základní dějová linka je však napínavá a dobře vystavěná.

linda2125
07.02.2020

Drogy, politika, mafie, násilí, sex, vášeň... v syrové, surové formě bez příkras a podrobného pitvání. Valí se to na čtenáře jak lavina. Nic pro citlivky.
Text je hutný s minimem odstavců, spoustou rychle se střídajících postav, z nichž mnohé vystupují pod různými jmény, přezdívkami, což mi min. zpočátku (skoro celou první polovinu knihy :-)) znesnadňovalo orientaci v textu a často nutilo vracet se zpět. Byl by to ideální podklad pro filmové zpracování do superakčního filmu ve stylu seriálu Narcos. Druhá polovina knihy nabere rychlý spád a je to fakt akční. Poctivé 3 a půl hvězdičky.

vincek1
15.02.2019

Po několika stranách jsem si říkal co bude dále, protože se mi zdálo, že vše již je řečeno. No pěkně jsem se spletl a četl a četl a stále jsem si říkal kdy autorovi dojde dech a ono nic . Dech, ale spíše nutnost spánku však postihovala mě. Takže v tomto jsem prohrál souboj s autorem. Doteď přemýšlím jak je možné napsat knihu o více jak čtyřech stech stran a každou stranu vyloženě "nadupat" akcí a poutavostí. Já osobně mám raději méně akční knihy, ale tohle je opravdu paráda.

Boby17
19.08.2018

Prorůstání drogové mafie do státních a politických struktur je popsáno se znepokojivou přesností. A jestli se tak děje v Argentině, klidně se tak může stát i v jiné zemi, třeba i v Evropě. A nedělejme si iluzi, že jsme daleko. Možná o tom ještě nevíme. Jinak minulost Remila mě přivedla k zájmu o brisko-argentinskou válku o Falklandy/Malvíny, něco si o tom budu muset přečíst. Konec příběhu s Nurií jsem předpokládal trochu jiný, ale tento byl asi v důsledku ještě drsnější. Dávám všechny hvězdy.

kaffa
18.07.2018

dýka.... román, který je jako mor.... nenápadně, pěkně pomalounku, se vám přilepí na kůži a stejně nenápadně se vám dostane i pod kůži.... až do samotného krevního řečiště.... a tam se šíří a šíří jako jed.... až vás celýho pak zadupe do země....
příběh, který by se klidně mohl stát, protože je syrový a bez příkras....