Vilonejaky Vilonejaky komentáře u knih

Dejiny písané Rímom Dejiny písané Rímom Vojtech Zamarovský

Perfektná kniha, ktorá síce „stručne“, no zato veľmi trefne popisuje celú genézu Rímskej ríše. Je to radosť čítať a následne si dohľadávať podrobnejšie načrtnuté veci, ktoré vás zaujímajú viac do hĺbky. Ak niekoho fascinujú dejiny Rimanov, je to jasná voľba pre začiatok.

Hodnotenie: 9.5/10
Vydanie: Dejiny písané Rímom, 2008.

26.05.2021 5 z 5

Zabíječ lidí Zabíječ lidí Nathan Long

Podľa prečítaných recenzií sa zdá, žeby malo ísť o najlepšieho Zabíječa od Longa. Ja len skromne dúfam, že tomu tak nie je...

Na tomto diely sa mi páčil (ako všetkým) predovšetkým návrat starých známych postáv - Ulrika, Makkaison, Hraběnka ale v uplnom závere došlo aj na predzvesť Šedého Veštca. Neviem prečo, ale strašne som si užil čítať rozhovor medzi Ulrikou a Felixom, v ktorom spomínali na svoj vzťah a aj na to, čo by bolo, keby bolo. (Musím si prečítať trilógiu o Ulrike!) Ba dokonca aj samotná zápletka nebola zlá. Do 2/3 knihy proste paráda.

Na druhej strane, posledné kapitoly ma nebavili (po tom ako už utekali z univerzity za vzducholoďou). Ale ten záverečný súboj? Ten bol pre mňa asi doteraz najhorší zo všetkých, čo som čítal v tejto sérii. Nudný zdĺhavý nonsens.

Pre odlahčenie som si vybral túto hlášku:
Felix: "Jak můžeš vědet, že byl nešikovný už při narození?" Gotrek: " Ten? Ten nepochybně zakopl při vylézání z dĕlohy! "

Hodnotenie 7/10

07.02.2021 3 z 5

Srdce Chaosu Srdce Chaosu Gav Thorpe

Záver trilógie - Srdce chaosu - ma chytilo hlavne od druhej polovice. Všetci síce vieme k čomu sa nakoniec bude schylovať, no zhromažďovanie armád a rôzne patálie popri tom boli záživné. Sigmarová panna to do dala na Johanku z Arku. Síce mi občas liezla svojim správaním na nervy, ale tá pasáž kde prehovorí do duše dvom armádam, ma najviac chytila z celej knihy. Konečne sa dozvieme ako to celé bolo s Van Dieslom a Kurtom. Smutným odrazom vyobrazeným na záver v epilógu je ľudská hamižnost a túžba po moci. Toho Vapolda mi bolo normálne ľúto.

8.5/10
5/6

Čepele Chaosu Čepele Chaosu Gav Thorpe

Druhé pokračovanie trilógie je o málinko slabšie. To ale neznamená, že nudné! Príbeh sa rozvetví do troch línii postáv, ktoré sa nakoniec prepoja. Trošku mi však prišlo, že jedna tá línia (s kapitánom Leerdamme) bola nejaká zrazu utnutá a z ničoho nič sa k nej po dlhej odmlke hupslo naspäť. Inak boli v knihe mnohé dobré pasáže (pobyt u trpaslíkov). Prerod Kurta pokračuje v plnom prúde, upadá hlboko do temných spárov bohov chaosu.

Hlavný problém tejto knihy? Len ťažko zoženieš :D

5/6 resp. 8/10

Spáry Chaosu Spáry Chaosu Gav Thorpe

Do sveta Warhammeru som sa dostal skrz sériu o Gotrekovi a Félixovi, po prečítaní ktorej som sa vrhol na túto trilógiu. Takže pri jej čítaní ju už mám už s čím porovnať. Aj preto môžem hneď na úvod s kľudným svedomím napísať, že je perfektná a pre nových fanúšikov jasná voľba!

A teraz k prvému dielu - Spáry Chaosu - ktorý ťa poriadne vtiahne do deja a prinúti prečítať si zvyšok. Zaujímavo vykreslované postavy - predovšetkým vývoj tak Kurta ako aj Van Diesla, či útrapy Ulriky a často rozumný postoj Ruprechta - ale aj ich vzájomne prepojené osudy, čo sa čitateľovi odhalí až v druhej polovici knihy. Určite si tu nájdeš postavy, s ktorými budeš sympatizovať (mne veľmi sadol Ruprecht) ako aj tie, ktoré budeš neznášať (Jakob). A určite na začiatku prvého dielu nebudeš čakať to, ako sa to nakoniec celé vyvinie ku koncu prvej knihy.

Myslím, že jedinou, hoci hlavnou nevýhodou tejto knihy je, že sa nedá zohnať! Jedine, že budeš mať šťastie a kúpiš ju po niekom, alebo nájdeš na bazáre či online.

Hodnotenie:
5 zo 6 hviezd alebo 9/10

Zabíječ orků Zabíječ orků Nathan Long

Po tom, ako sériu o Gotrekovi a Félixovi prebral nový autor, môžete sa dočitať dva druhy recenzií. Niektorí sú spokojní, iní zase značne nepotešení. Mňa táto kniha nesklamala, ba práce baopak, Zabíječ Orků ma bavili omnoho viac ako posledný diel od Kinga (Zabíječ Obrů).

Áno, je pravda, že Gotrek je iný, až veľmi "ukecaný", malo mrzutý a ešte nezničitľnejší ako doteraz. No čo sa týka Félixa, tam rozdieľ podľa mňa necítiť vôbec. A aj keby, je to predsa iný autor a o 20 rokov neskôr. Tým chcem povedať, že toto je ten hlavný kameň úrazu. Takže, ak to človek prekusne, číta sa to inak dobre.

Nový príbeh je zaujímavý a necháva čitaleľa až do úplneho konca v neistote, ktože to ťahal celý čas za nitky? Je pravda, že na môj vkus to bolo až príliš natiahnuté, pretože záverečnú časť knihy (po dobytí pevnosti) som čital trochu už zo zotrvačnosti. Každopádne hodnotím pokračovanie pozitívne a teším sa na ďalší diel!

Hodnotenie 7.5/10

27.01.2021 3 z 5

Zabíječ upírů Zabíječ upírů William King

Hoci Zabíječ upírů nie je tak krvavou story ako predošlé časti, no páčila sa mi. Sylvánia je miesto, kde by si nechcel žiť. Zaujímavosťou je, že kniha sa delí na tri časti, avšak iba v dvoch kapitolách dochádza k priamej konfrontácii našich hrdinov s hlavným záporakom - upírom. Neobjavuje sa tu už Šedý Veštec a ani ďalšie známe postavy z predošlých dielov. Pozor, pre nováčikov malý spoiler. Mňa osobne dobre navnadila táto časť na spin-off ságy o upírke Ulrike, na ktorú sa chystám hneď po dočítaní Zabíječů. Chcem vedieť, ako sa jej postava upírky vyvíjala ďalej.

03.01.2021 4 z 5

Zabíječ bestií Zabíječ bestií William King

Z pustín chaosu (Zabíječ demonů) cez prechod do ríše ľudí a stret s orkami (Zabíječ draků) až po finálnu bitku o mesto Praag. Presne o tom je kniha Zabíječ bestií. Ide síce o piate pokračovanie tejto úžasnej ságy, no z môjho pohľadu je tento diel ukončením aj malej trilógie.

Dej je zasadený v podstate iba okolo mesta a vyvrcholením je veľká bitka o mesto (posledné tri kapitoly). Hoci sa mi niekedy zdalo, že až zbytočne sa naťahujú isté momenty v knihe, inokedy zase, že im mohlo byť venované viac priestoru, kniha určite fanúšikov nesklame a je dobrým pokračovaním. Medzi top zo ságy ju síce nezaradím, ale to je iba môj pohľad.

Hodnotenie 7,5/10

26.12.2020 3 z 5

Zabíječ draků Zabíječ draků William King

Zabíječ draků pokračuje a rozvíja príbeh z predošlej knihy a pozvoľne navnaďuje čitateľa na budúce pokračovanie dejovej línie. Výprava pokračuje, hordy chaosu sa blížia a okrem draka (ako napovedá názov) sa v nej naši hrdinovia stretnú aj so zelenokožcami (orkami a goblinmi). Dokonca pri jednom momente (kamikadze), ktorý nechcem však bližšie spoilerovať, som sa naozaj zastavil a povedal si že: „Čože? Niee!“. To sa mi stalo prvý krát vôbec pri čítaní tejto série. Na druhej strane, finálny súboj s drakom mi prišiel taký, slabší... Každopádne je to super pokračovanie a teším sa už na ďalší diel!

11.12.2020 4 z 5

Zabíječ démonů Zabíječ démonů William King

Moja tretia knižka, ktorá sa mi zatiaľ aj najviac páčila. Veľmi dobre sa čítala, mala správnym spád. Prvý krát išlo o väčšiu výpravu ako len dvoch hlavných postáv Gorteka s Felixom. Osobne mi vôbec nevadilo, že Thanquol a Lurk (postavy z druhého dielu) nedostali viac priestoru. Naopak sa mi veľmi páčilo cestovanie nad pustinami chaosu (hneď som totiž dostal chuť si prečítať nejakú knižku zameranú práve na chaos!). Samozrejme záver bol top, a aj pekne krvavý.

Pridávam aj Gortekovu top odpoveď na démonovú hlášku: "Stratil si něco ze své arogance, skrčku, ale teď si starý a vetchý a já… já sem silnější než kdy předtím." nato Gortek zařval „Rozhodne tak smrdíš!“

Hodnotenie 9/10

28.11.2020 4 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

Zabiječ Trollů bola moja prvá knižka zo sveta Warhammerov. A musím povedať, že to bola veľmi dobrá voľba pre mňa ako začiatočníka. Spolu s PC hrou (Warhammer: Total War, ktorá ma priviedla ku záujmu o tento svet) ma táto kniha totiž navnadila si kúpiť rovno ďalšie štyri jej pokračovania od Williama Kinga o cestách Felixa a Gotrega úžasným fantasy svetom.

Zo začiatku som bol prekvapený, že ide o sériu samostatných poviedok, ktoré však na seba viacmenej nadväzujú. Na druhej strane, takýto koncept umožní čitateľovi sa zoznámiť s mnohými rôznymi postavami, miestami a rasami v priebehu celej ságy. Preto je vhodným vstupom do sveta Warhammeru pre nových čitateľov.

Ak by som si mal zvoliť top poviedku z tejto knižky, bola by to: TEMNOTA V PODZEMÍ.

Hodnotenie 7.5/10 (4/6 hviezdičiek)

10.11.2020 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Ku (audio) knihe Metro 2033 som sa dostal prostredníctvom rovnako pomenovej počítačovej hry. Páčilo sa mi jej zasadenie, príbeh a hlavne temnota postapokalyptického sveta, ktorú zobrazovala. Samozrejme, hlavný hrdina - Arťom - nebol výnimkou. Kniha na rozdiel od spomenutej hry (ktorú odporúčam všetkým, čo majú aspoň trochu radi počítačové hry a chcú zažiť tento svet 3D) bola logicky detailnejšia a aj mierne iná. Každopádne išlo o perfektné počúvanie, ktoré ma v drvivej väčšine času bavilo. Fanúšikom podobného žánru môžem teda len odporučiť. Kombinácia knihy a hry krásne dotvára celkovú predstavivosť postapokalyptického Metra 2033.

Hodnotenie 8.5/10 (5/6)

07.02.2022 4 z 5

Zabíječ zombií Zabíječ zombií Nathan Long

Posledná kniha od Longa je jeho najlepším príspevok do tejto série. Knižka naozaj nenudila. Niekedy ma donútila si prečítať ešte jednu kapitolu navyše pred spaním. Veľmi sa mi páčilo zasadenie príbehu ako aj veci s tým spojené. Tvrdá obrana hradu, nekonečná beznádej obrancov, záškodník sabotujúci ich úsilie, no aj viaceré zaujímavé postavy a samozrejme zúfalý boj až do konca. Bolo to také malé déjà vu zo Zabíječe Bestií. Zase obliehanie, zase tisícky nepriateľov.

Neviem či to je len mnou, no opäť ma trošku sklamal záver. Asi veľa krát čakám v tejto sérii niečo viac a zrazu sa to proste rýchlo zomelie, bum a je koniec. No a keby tu skončila celá sága (čo asi Long urobiť nemohol), tiež by to asi nebolo až tak na škodu. Pre mňa však touto knižkou séria končí a idem sa začítať do iných zo sveta Warhammeru.

16.03.2021 4 z 5

Zabíječ šamanů Zabíječ šamanů Nathan Long

V mojich očiach sa Long posmelil a spravil celkom pekný prechod do posledného dielu. Zabíječ Šamanů sa vcelku vydaril. Nie, určite to nie je to najlepšie, čo sme v tejto sérii mohli čítať, no príbeh nenudil! Ako v predošlých dieloch, tak aj v tomto sme narazili na starých známych. Na zábudlivú hlavu Snorriho, ale aj na jednu (pre mňa) nečakanú postavičku ešte z prvej knihy. Nechaj sa prekvapiť! Myslím, že sa to dobre číta, pričom záver je predzvesťou niečoho oveľa väčšieho ako sa na prvý pohľad zdá.

Hodnotenie 7.5/10

16.03.2021 3 z 5

Zabíječ elfů Zabíječ elfů Nathan Long

Hovorí sa, že do tretice všetko dobré, no Zabíječ Elfů od Longa to veru nepotvrdzuje. Stručne a jasne. Páčil sa mi samozrejme návrat môjho obľúbeného mága Maxa. Rovnako ma teší, že ani brutalita sa z tejto série nevytratila. Pletky s Klaudiou boli tiež úsmevné. A celkom sa mi vizuálne páči aj titulka knihy, asi najviac zo všetkých doteraz.

Na druhej strane tu je viacero vecí, ktoré ma nenadchli. Je to fantasy, takže sa nebudeme moc rozplývať nad tým, čo dokážu spolu prežiť Felix a Gotrek. Jedno veľké ALE. Ak niekomu vadí iný Gotrek v podaní Longa, teraz sa k tomu pridá aj jeho intelektuálne besnenie. Zrazu má totiž super nápady ako sa dostať z absolútne neriešiteľných situácií. To by sme od trolobijce v tejto sérii zrovna nečakali. V knihe vystupuje aj Šedý Veštec, no je to s ním také nemastné neslané. A príbeh? Vyše 300 strán, ktoré niekedy síce zaujmú, no inokedy výslovne nudia. Pre mňa ide o diel, ktorý zaradím k „najslabším“. Pre fanúšikov však povinná jazda!

Hodnotenie 6.5/10

23.02.2021 3 z 5

Zabíječ obrů Zabíječ obrů William King

Posledná kniha od Williama Kinga v tejto sérii je pre mňa miernym sklamaním. Asi prvý krát ma značná časť knihy fakt nebavila (prvý tretina vôbec). Súboj s obrom bol extrémne krátky a nezáživný. Celkovo som bol rád, že som knihu dočítal a išiel ďalej... Samozrejme, je to môj subjektívny pohľad.

Na druhej strane sa mi páčil koncept kratších kapitol (10s) a aj stretnutie s Teclisom, ktorý s časti „vynahradil“ (hneď na začiatku) odpinkaného Maxa. Popravde, ak by som čítal túto knihu ako prvú, zrejme by som nikdy nechcel prečítať celú sériu. Každopádne, nie je to zlá kniha, je len najslabšou v tejto super sérii od Kinga. Uvidíme čo prinesie Nathan Long v rámci pokračovania celej ságy.

Hodnotenie 6,5/10

16.01.2021 3 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

Keďže ma prvá kniha o cestách Felixa a Gorteka nakopla, logicky, Zabíječ Skavenú bol hneď mojou druhou voľbou. Na rozdiel od prvého dielu, išlo o priamo na seba nadväzujúce kapitoly (deje), ktoré čitaleľa prevedú rasou Skavenov. Dozvie sa o rôznych klanoch a večných intrigách medzi nimi.

Musím povedať, že to bolo o niečo lepšie čítanie ako pri prvom diele, ktorý nemusí sadnúť každému. Mám rád, keď veci na seba nadväzujú. Nemal som problém si nejak ani vizualizovať v hlave Skavenov, kedže som hral hru (TWW II), hneď som si tieto potvori predstavil. Celý príbeh sa zlieva na konci do veľkej bitky o Nuln. To v podstate je aj najlepšia časť/kapitola kniny.

Pridávam Gortekovu top hlášku z tohto dielu: "Budeš bidlovat, dokud se tahle pramenice nedostane k lodi krysáků, nebo ti utrhnu nohu a umlátim tě s ní k smrti. Vyjádril sem se dost jasne?"

20.11.2020 4 z 5