Vidlička Vidlička komentáře u knih

Včera a dnes Včera a dnes Vladimír Jiránek

Druhý plán sbírky vtipů představují jejich překlady do několika světových jazyků. A musím říct, že je strašně zajímavé vidět přeložený český vtip, respektive v cizích řečech se mi vtip někam schoval, protože mi oproti češtině ostatní jazyky připadají nějaké suché... Takže sláva češtině, sláva vtipům, sláva Jiránkovi!

29.03.2023 4 z 5

Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru John Howe

Svíčka, čaj, soundtrack, prohlížení. Nádhera.

23.03.2023 5 z 5

Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře Radek Fukala

Kniha je sborníkem Slezské Univerzity v edici Opavská historická sympozia. Obsahuje patnáct příspěvků předních českých a polských badatelů (nejen) dějin Slezska. Zaměřuje se na osudy levobočné dynastie českých králů, na tzv. opavské Přemyslovce, od jejichž vymření po meči uplynulo v roce 2021 půl tisíciletí.
Česky psaných příspěvků je šest. Po polski bohužel neumím, takže pro mě smůla...
Jak hodnotit hvězdičkami takovouto knihu? Sympozia se účastnili znalci na slovo vzatí (pan Radek Fukala je nejspíš taky, ale jeho motivací bylo podle jeho projevu asi především fukání do vlastní polívčičky...), kteří se podrobnými znalostmi na dané téma hemží už dávno, tudíž ve svých příspěvcích zabíhali do těch nejmenších podrobností, a podle toho se také sborník čte. Ačkoliv jejich práci oceňuji, budu nakonec po dlouhém špekulování hodnotit pouze třemi laickými hvězdičkami, abych dala jako první hodnotící běžnému čtenáři neodborníkovi na první dobrou znát, kolik mu přečtení těchto prací dá/nedá. Je to pravděpodobně nespravedlivé, ale nešť.

16.03.2023 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Protože nechci, aby si na mě nějaký zarytý fanoušek Zaklínače počíhal v temném průchodu, nechám si všechny svoje otravné důvody, proč se mi nelíbí, raději pro sebe. Nicméně trpaslíci to přece jen ke konci lehce zachránili a dali mi se i zasmáti, když jeden z nich rcel: "Jak pravil starý král Desmodeus, když po vykonanej potřebě nahlédl do nočníka: 'Rozum to není schopen pochopit'." Citát by mohl korespondovat i s mým náhledem na Zaklínače, ale nevytahujte nože, není to tak. Já ho uznávám, jen se mi prostě a jednoduše, kromě první povídkové knihy, z několika důvodů nelíbil. Tak sorry všem geraltomilům, už vás nebudu dál prudit, jdu se radši podívat zase do jiných světů.

16.03.2023 1 z 5

Tady končí každý špás Tady končí každý špás Alexandr Valentinovič Sileckij

Vždycky mě překvapí, kolik satiry a narážek dokázalo projít tuhou sovětskou cenzurou, ale doba, ve které byly psány, už byla očividně rozvolněnější. Každopádně - já se celou dobu chlámala jak debil od první do poslední stránky! Tolik znesvěcení, od vědy, přes historii až k obyčejnému ruskému mužikovi, se pohromadě jen tak nevidí. Nic ale přitom nebylo nenávistně znevažující, jen láskyplně posměšné. Protože, jak říká Jan Hraběta, když bychom si i z vážných věcí nedovedli dělat srandu, tak bysme se z toho posrali...

Dvě hlášky mi uvízly v paměti nadobro, ale budu jen parafrázovat, nemám knížku před sebou:

- (hrdinovi lezou do bytu furť ňáký mimozemšťani) ...vrátil jsem se do obýváku a zdálo se mi, že se koberec hýbe. Což bylo o to zvláštnější, že jsem žádný nevlastnil. Sehnat totiž kovral se rovnalo nemožnému...

- (k hrdinovi se v ústavu dostal k vyřízení otravný dopis zvenčí) ...a protože v hierarchii našeho ústavu byl pode mnou už jen koš na papíry, neměl jsem dopis komu delegovat, a musel jsem na něj tedy odpovědět sám...

No prostě, spousta nápadů, spousta dobových nešvarů a spousta a spousta srandy. Doporučuju!

16.03.2023 5 z 5

Víte, co je nejlepší na Hobitovi? Že vás ke čtení čeká ještě LOTR a Silmarillion a Nedokončené... a... a... a... ááá huráááá!!!

A komu by to nestačilo, ať zhlídne krátkometrážní komorní jednohubku Lov na Gluma (https://www.csfd.cz/film/256926-lov-na-gluma/prehled/).

03.03.2023 5 z 5

Hvězdné deníky Hvězdné deníky Stanisław Lem

Tak už je mi to jasný, proč nemám vůbec žádnou fantazii! Očividně je jí ve vesmíru jen určité množství a zdaleka nejen můj příděl zblajznul Standa!

Miluju chytrý humor, trochu toho filozofování, miluju satiru, miluju komunistický zkratky (TEOSVĚDĚHYP či Pravý Racionální Dokonale Efektivní Logický stroj)!!!!

"Když jsem se dostal na kruhovou oběžnou dráhu, požádal jsem o povolení k přistání. Získat takové povolení bývá obtížnější než překonat galaktické vzdálenosti, protože pro byrokracii je typický vývoj s vyšším mocnitelem než pro navigaci, a tak mnohem důležitější než fotonový reaktor, obrazovky, zásoby paliva, kyslíku atd. jsou nejrůznější přílohy...."

"V podzemí prý vyvíjeli činnosti i dvouzadisté, kteří hlásali, že rozum je od toho, aby člověk pochopil, že se ho měl co nejdříve zbavit, protože právě on je příčinou všech historických porážek. Hlavu nahrazovali tím, co považujeme za její protipól..."

"Objevil se nový typ elementárních částic - škvarky." (nevím, jak se řeknou škvarky po polski, možná že podobně, ale potlesk si zaslouží určitě i Pavel Weigel za překlad všech těch všemožných slovních hříček!)

A to jste věděli, že brambory se taky řeknou "koroptve střílené motykou"? Tak to mě dostalo.

A navíc byla vyřešena i záhada vzniku vesmíru, kteréžto vysvětlení mi připadá klíďo píďo možné:
"Jestliže mi nevěříte, zeptejte se kteréhokoli známého fyzika, a ten vám řekne, že k určitým jevům nejmenšího měřítka dochází jakoby na úvěr. Mezony, tyto elementární částice, poruší občas zákonitost svého chování, ale udělají to tak nesmírně rychle, že ji vlastně skoro neporuší. To, co je fyzikálními zákony zakázáno, dělají bleskurychle, jakoby nic, a hned nato se těmto zákonům znovu podrobí. A tak si na jedné ze svých ranních procházek po univerzitní zahradě položil Skala tuto otázku: co kdyby kosmos udělal totéž v největším měřítku? Mohou-li se takto chovat mezony po zlomek vteřiny tak nepatrný, že celá vteřina je ve srovnání s ním věčností, musel by se kosmos vzhledem k svým rozměrům chovat tímto zakázanýám způsobem přiměřeně déle. Například patnáct miliard let... Vznikl tedy, ač vzniknout nemohl, protože neměl z čeho. Kosmos je zakázaná fluktuace. Představuje chvilkovou výtržnost, momentální odchylku od správného chování, jenže ta chvíle a ten moment mají monumentální rozměry."

Ještě že tato zakázaná fluktuace stvořila i Lema a Ijona Tichého!

"Nejsem přece Indiot!"

27.02.2023 5 z 5

Hvězda mého života Hvězda mého života Ondřej Neff

V počtu hvězd pro Hvězdu jsem asi dost neobjektivní, protože ačkoliv se děj tentokrát dost vleče, tak je to pořád nálož dokonalejch hlášek a můj milovanej Neffík. Takže čtyři pro Neffa mého života.

16.02.2023 4 z 5

Mosty přes propast času Mosty přes propast času Ludmila Vaňková

Ševče, drž se svého kopyta...
Sci-fi prvky byly zde pro paní Vaňkovou pouze jakousi kulisou, jak se uhnízdit v její komfortní historické zóně, protože SF je ideálním prostředím na filozofování, kterého se nám dostalo nepřeberně, a kvůli kterému byl také příběh sepsán. Potud všechno v pořádku, ačkoliv... to bylo přesně to, co mě nakonec tak pilo krev, hlavně proto, že jsme se nakonec nijak nikam moc nedofilozofovali. Získala jsem dojem, že autorka během psaní nějak ztratila inspiraci, kam postavy dostrkat, ačkoliv je honila celou knihu od čerta k ďáblu. No, budiž, tady byla cílem především cesta.
Ale! Skutečná tragédie byly všechny ty slepice napřesdržku a jejich uslintaný románky! Skutečně si paní Ludmila představuje Atlantiďanky takhle nablblé? Navíc byly vychovávány jako astronautky a ty já si tedy (když už ne citově tak alespoň schopnostmi) představuju trochu víc jako Ripleyovou a Vasquezovou... To bohužel u mě jinak moc hezký námět totálně zabilo.
Takže, viz první řádek.

15.02.2023 2 z 5

Opskurno Opskurno Andrew Caldecott

Lehce mysteriózní, lehce vtipné, hodně anglické. Velmi příjemné, ale na Strange a Norrella Susanny Clarke, jak se píše na obálce, knížka nedosahuje, ačkoliv asi vím, co měl pisatel na mysli.

15.02.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

(SPOILER) Nejdřív se budu plácat rukou do čela a trochu láteřit. Fascinuje mě, jak valná většina lidí díky tomuhle románu objevila perzekuci církve za komunismu. Hergot, to v životě nedávali ve škole pozor, nic nepřečetli, nepřepnuli nikdy na Dvojku?! Ale tak aspoň pozdě než nikdy...

Text je hezky sestaven, obzvlášť se mi líbí ty jakože oficiální zápisy a zprávy.

Ale ačkoliv život píše sebeneuvěřitelnější příběhy, tady jsou ty osobní linky hodně románový! Hlavně jak se všichni našli... A Lenin příběh je moc na sílu tlačenej, aby pro čtenáře hledala a nacházela... Prostě mi to připadalo v tomhle ohledu lehce trapný.

Celkově tedy záslužný počin, ale já se raději podívám na ČT i-vysílání na dokumentarní seriál Zakázaný bůh nebo jemu podobné.

10.02.2023 3 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Poměrně hezky graficky zpracovaná kniha, ale obsah mi připadá hodně polovičatý.

26.01.2023 2 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

(SPOILER) Ukecaná lebza lítající kolem planety? Naprostá topovka!!

26.01.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

(SPOILER) Zajímavý nápad s přeskoky z jedné reality do druhé, bohužel trochu "nevydojený". Několik nedovysvětlených linek (Ella, ta manželka, stín/temnota...) a konec na jedné straně trochu předvídatelný, a na druhé takový neslaný nemastný. Mě prostě chyběla nějaká ta přidaná hodnota u ale jinak docela dobře napsané knížky, takže tři hvězdičky, kterými hodnotím, září velmi silně.

26.01.2023 3 z 5

Slovník ruské literatury 20. století Slovník ruské literatury 20. století Wolfgang Kasack

Vyčerpávající dílo, nicméně jednu zvezdu strhávám za absenci Bulyčova/Možejka, bez jehož Guslařanů a Alenky by ruská literatura určitě nebyla kompletní...

25.01.2023 4 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Smekám před množstvím odvedené práce a líbí se mi styl výzkumu - porovnávání všech možných zdrojů, obzvlášť mě zaujalo výrazné zapojení etymologie. Ale ačkoliv se za to hanbím, musím strhnout jednu hvězdičku, protože kniha se strááášně špatně četla.

A ještě perličku:
...K tomu všemu existují bohaté reference zejména v baltské oblasti, kde je Perkunas v modlitbách vyzýván k tomu, aby potrestal podvodníky, špatné manžely, zlé sousedy, a aby bojoval se zlými duchy. Za bouře se obyvatel Žmudi modlí následovně: "Perkunasi, dobrý bože, neuhoď do Žmudína, ale zasáhni raději Rusa, rudého psa,"...
Já se k modlitbě přidávám.

10.01.2023 4 z 5

Přemožitelé času 02 Přemožitelé času 02 Milan Codr

Tady už je nějak o poznání víc propagandy a agitace než v jedničce, ale pořád inspirativní čtení! Jdu hned na další.

09.01.2023 3 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

(SPOILER) Lehce rozvláčné vysvětlování a od pana Součka bych čekala ještě o něco víc vtipu, ale moc příjemná atmosféra a spousta zajímavostí a i nějaký ten mimoň, takže krásné čtyři hvězdičky.

09.01.2023 4 z 5

Hořké zrání Adriana Molea Hořké zrání Adriana Molea Sue Townsend

Adrian je už holt můj osud.

02.01.2023 5 z 5

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Adrian je už holt můj osud.

02.01.2023 5 z 5