Hvězdné deníky

Hvězdné deníky tvoří cyklus próz o kosmickém cestovateli Ijonu Tichém. Obsahují humorný a někdy až groteskní náboj. Jednotlivé epizody, z nichž některé vycházejí česky poprvé, vznikaly v průběhu několika desetiletí. Jestliže není u Lema něčeho nouze, pak to jsou především nápady. Ve Hvězdných denících je chrlí doslova jeden za druhým – mnohým autorům sci-fi by to, co se objevuje na jejich stranách, vystačilo na celoživotní tvorbu. Dozvídáme se například, že život na Zemi vděčí za svůj vznik neopatrnosti Mimozemšťanů, setkáme se s nejrůznějšími náboženstvími, mutovanými brambory přepadávajícími pocestné, byrokracií, která zaplavila celou planetu vodou, s neúspěšnou nápravou světových dějin nebo dokonce s pokusem přeprogramovat Velký třesk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13776/hvezdne-deniky-13776.jpg 4.547

Ijon Tichý (2.)

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub, Baronet

Dzienniki Gwiazdowe 1 (1994)

Kniha Hvězdné deníky

ufak
23.11.2017

Jako u všech Tichoniád mám pocit, že byl autor spíš zhulený než opilý. Ale vše je vtipné, napnuté, spousta nápadů. Zase se k nim vrátím. Satira jak svina.

Kapis
03.02.2014

Tolik nápadů, zápletek a vtipných point, že by to jinému autorovi stačilo na několik rozvláčných knih. Na Lemovi se mi líbí, že řeší v tom SF běžné problémy ve vesmíru, kde si zajdou astronauti na záchod, co budou jíst atd., věci, které většina autorů se nenamáhá vůbec ani vzpomenout. Např. hned ze začátku, když Ionovi uletí svíčková a stane se satelitem jeho lodi a on si v duchu počítá za jak dlouho se jejich dráhy setkají... Výborná vtipná a čtivá kniha.

Subjektiv
27.01.2014

Setkal jsem se s názorem, že Hvězdné deníky jsou sice prima čtení a děsná bžunda, ale je to trochu škoda, protože se pak nedostává na ta vážná témata, kterými je ten Lem pro někoho proslulý. Houby. Lem tu sice využívá formy humoristických povídek, ale nevěřím, že míří pouze na bránici. Sranda je to sice náramná, ale kdo se zamyslí, přijde na to, že se ve většině povídek z Deníků zabývá tématem lidské identity, přičemž jej zkoumá z mnoha stran. Absurdní situace ilustrují nepříjemné rozmlžení hranice co jsem já a co už já nejsem. Ale ilustrují směšně.
Že kecám, pletu se a moc "filozofuji"? A neukazuje snad první povídka nestejnost dnešního, včerejší a zítřejšího Ijona, kteří jsou tak jiní, že se ani nedokážou dohodnout na opravě kormidla? Zálohy s kompletními vzpomínkami lidí umírajících ve Strömu se netážou, zda-li jsou tím zálohovaným člověkem nebo pouze zálohou? V Rybícii nám opravdu jen a pouze absurdní připadá myšlenka, že identita je obsah, nikoliv médium, na které je zapsána? Atakdáleatakdále.
Lze sice seznat, že obdobnými tématy se filosofové zabývají již nekolik set let, nejméně od pana Herakleita s jeho "panta rhei." Zabývají se nejspíš obšírněji, ale tak humorně a čtivě jako Lem jistě ne.

MaxQ
30.01.2013

Tady musím souhlasit s anotací knihy - tolik fantastických a absurdních nápadů v jedné knížce jsem už hodně dlouho nečetl. Vůbec bych se nedivili, kdyby se touto knihou nechali inspirovat tvůrci Futuramy, Červeného trpaslíka, ale třeba i trochu Douglas Adams se svým Stopařovým průvodcem. Škoda, že ty pro mě nejslabší povídky, jsou ty nejdelší.
"Satan je to, čemu v Bohu rozumíme nejméně."
"Dosavadní pozorování nás učí, že milionkrát lidé kopali brambory, nelze však vyloučit, že v jednom z miliardy případů tomu bude naopak a brambory budou kopat lidi."
"Na hlídce jsem dostal chuť na nějaké maso, vzal jsem si z chladničky kousek mrazeného telecího.Je mi divné, že v tom telecím bylo tolik broků, odkdypak se telata střílejí z brokovnice? ... Bratranec Bruno tvrdí, že to nebyla chladnička, nýbrž hibernátor, z legrace prý vyměnil tabulky. A že to nebyly broky, nýbrž růženec."