veverkaVv veverkaVv komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Je to přesně tak, jak píše několik dalších čtenářů. Je to knížka, která se velmi těžko odkládá. Příběh je sám od sebe skoro děsivý a těžko v dnešní době představitelný, ale tak nějak hrůzu zmenšuje postoj hlavní hrdinky Anušky. Protože od narození byla zvyklá na hlad, nemoci, nepohodlí a bídu, vůbec si nepřipouštěla, že to, co zažívala později, bylo kruté a nespravedlivé. Naopak si vážila každého i malého přepychu a stala se později velmi silnou, rozhodnou osobou chránící vlastní rodinu za všech okolností. "Co tě nezabije, to tě posílí". To je charakteristika Anny v kostce. I na sklonku života si zachovala důstojnost, lásku a odvahu. Za sebe jsem ráda, že spisovatelka hrdinku ke konci života obklopila milujícími dětmi.

08.02.2024 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Působivá kniha, která nezklamala. Lidské, pochopitelné občas překvapující. Autorka opět nezklamala. Vřele doporučuji.

10.10.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Kniha mě úplně dostala. Začátek trošku pomalejší ve snaze pochopit vztahy a souvislosti, styl psaní, ale bylo to velmi přínosné. Pak už děj přímo letí a čtenář nemůže odložit. Na jednu stranu hrůza, na straně druhé velmi překvapivý konec. Ale snad to tak bylo dobře, neboť události by se zcela jistě opakovaly.

17.06.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Velmi působivá kniha jak po lidské stránce i po stránce popisu historických událostí. Příběh neobvyklý, ale pochopitelný. Hrdinství otce a vlastně i jeho oddanost dceři, snaha ji jakkoli ulehčit život a zároveň udělat něco smysluplného v nelehké době je srozumitelně podáno. Chápu, že takový příběh asi nemůže skončit dobře, ale byla bych raději...úžasný jazyk, smysl pro detail, lidskost, pochopení, hrdost - toto každý spisovatel neumí. Bravo!

15.05.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Překvapivě velmi dobrá kniha. Dostala jsem ji k narozeninám, ale když jsem si přečetla, že se bude týkat doby, kterou si velmi dobře sama pamatuji, moc jsem od ní nečekala. Asi po 30 stránkách jsem ale byla plně pohlcena textem a silným příběhem. Dokonce jsem ji četla i v nočních hodinách, tak silně mě zaujala. Nevím, zda také oslní mladší čtenáře, kteří si snad ani nemohou představit tuto dobu, ale příběh by mohl být i pro ně silný. Já sama knihu půjčím dalším lidem různého věku, a pak se s nimi ráda pobavím, jak na ně působila. Za mě kniha, kterou je dobré si přečíst.

30.05.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

I když je tato knížka a její filmové zpracování několikrát ročně na různých televizních kanálech opakováno, není nad to, si knihu přečíst. provázela mě před x lety a nyní též jsem neodolala a začetla se. Nové příběhy samozřejmě nebyly, ale o to více jsem si užila opakování už klasických výroků, příběhů a vztahů. Vždy pomůže odreagovat se od běžných starostí a naladit se na vlnu SATURNINA.

25.07.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha, která vás pohltí, nenechá spát a donutí vás číst a číst, až se dozvíte rozuzlení. Skvěle napsané. Postavy dobře vykreslené, vzájemné vztahy na pracovišti napjaté. Výborná kombinace. Podceňování úsudku a role ženy v kolektivu, který je převážně mužský. Jako v reálném životě.

02.10.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Od této spisovatelky jsem už přečetla většinu jejích děl. Kniha Hotýlek se mi velmi líbila, příběh je takový velmi uvěřitelný. Přesný popis charakterů i dějů je pro paní autorku typický, a to je to, co se mi moc líbí. Nechybí i humor, sice někdy mrazí, ale dává to šťávu a šmrnc. Děkuji za hezké počtení.

07.03.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Velmi působivá kniha, dokonce koncem ukáply slzy. Knihu jsem si pro čtení vybrala spíše pro odpočinkovou četbu, ale s přibývajícími přečtenými stránkami nastala změna. Ove je sice někdy směšný, puntičkářský, ale lidský, přímočarý a vlastně z určitého pohledu spravedlivý. Jsem ráda, že jsem zase o jednu kvalitní přečtenou knihu bohatší.

28.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha nezklamala a četla jsem ji jedním dechem.

17.07.2022 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Svižná kniha psaná srozumitelně, v prostředí, které je snadno představitelné i pro nás obyčejné české obyvatele. Já s touto knihou strávila pár dní dovolené a přispěla k mé dobré relaxaci. Současných českých čtivých i vtipných detektivek není na trhu moc. Až budu chtít opět relaxovat, ráda sáhnu po této autorce znovu.

09.09.2022 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Tuto knihu jsem četla v roce 2003 a mám za sebou i film, který se mi tehdy líbil hlavně kvůli hlavnímu hrdinovi. Hned jak jsem si přečetla letošní výzvu a její zadání, bylo jisté, že knihu opět vytáhnu z knihovny a oživím si vše, co mě tehdy tak nadchlo. Zklamaná jsem nebyla, děj mě vtáhl jako tenkrát. Čas strávený nad touto četbou nepovažuji za promarněný a všem doporučuji.

04.03.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Velmi milá, poetická, zajímavá kniha, kterou jsem dostala jako dárek a vůbec netušila, co mám od ní čekat. Citově zasáhla, ale skončila dobře, takže žádná tragédie se nekonala. Někdo ji může považovat za takový jemně pohádkový příběh, ale pokud máte v bytě skoro 28 stupňů na spaní, čte se opravdu odpočinkově. Pro děti, ale i pro dospělé je návodem ke správnému chování i nezištné pomoci ostatním. Čtěte a páchejte dobro.

25.08.2023 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Na spisovatelku Klevisovou jsem byla zvědavá, a zatím mohu říct, že mě nezklamala. Prostředí, kde se děj odehrává velmi dobře zná, část života tam pobývá. Spojení vzdáleného, málo známého kraje a českého policejního komisaře určitě není fádní.
Četlo se to moc hezky, děj neunavuje a ukazuje rozdílnost životů, priorit a vztahů dost odlišných od těch v naší kotlině. Určitě ještě po této autorce sáhnu, ale teď trochu změním žánr. Doporučuji.

18.02.2023 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha se čte jedním dechem, vzala jsem si ji na dovolenou a brzy jsem si musela vzít druhou, protože jsem ji i přes množství stránek přečetla rychle. Přírodní scenérie popsané úžasně, přesně i toto mi pomáhalo překonat vedra na pláži v Turecku, když jsem si představila ty cesty, sněhové bouře a pod. Toto věděl už i Jára Cimrmann, když v obrácené situaci zakázal hovořit o živlech. Fakt to funguje..

12.08.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha velmi zajímavá. Střídají se v ní prvky románu a dokumentu. Chvíli to trvalo, než jsem si zvykla na tento nezvyklý styl, ale postupem přečtených stránek nic plynulé přecházení nerušilo. Dost děsivé události, které si nyní v dnešní době ani neumíme představit. Nejsem věřící člověk, ale osudy řeholnic a bezpráví na nich páchané mě hluboce zasáhlo. Bez listin a dopisů, které jsou vkládány do děje románu, vše výborně dokreslují a tvoří jednolité dílo.

30.11.2023 5 z 5

Moje první kniha od této autorky, ale musím říct, že jsem jejím vylíčením historických událostí uchvácena. Napsáno čtivě i pro ne úplně znalce historie. Poslední stránky jsou sice trošku ponuré, hlavně vzhledem k nemocem i vývoji vztahu s manželem, ale i tak jsem ráda, že jsem se k této knize dostala. zatím mám v plánu přečíst si další následné díly této série. Doporučuji.

15.04.2023 5 z 5

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro ofélii Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro ofélii Zdeněk Šmíd

Odpočinkové svižné čtení. Nemusíš u toho moc přemýšlet a jen se necháváš unášet svou fantazii a představivostí při četbě. Pro mě nejkrásnější pasáž Pohádka pro Ofélii - strana 126 - Odchod vodní příšery. Soužití lidí na vodě zdar!

12.07.2022 5 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Ke knížce jsem se vrátila po několika letech a znovu mě uchvátila. Ta bezmoc ze života, ale hlavně nepochopení ze strany nejbližších je velmi bolestivé. Samozřejmě, že dnešní svět je jiný, snad více tolerantní, ale i dnes to někteří lidé v našem "pokrokovém" světě nemají lehké.

10.04.2021 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Již další přečtená kniha od stejného spisovatele a o stejném hrdinovi. Opět nejsem zklamaná. Svižně a s napětím napsané, udržuje čtenáře v očekávání příštích dějů. Tak jsem přála Holemu, aby vydržel v boji s démonem alkohol. Občas mě i zamrazilo. Jsem spokojená a doporučuji ostatním.

24.06.2023 5 z 5