veronika5179 veronika5179 komentáře u knih

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Knížka se spíše hodí do kategorie Young adult. Mohla byt o polovinu kratší a ničemu by to neublížilo. Pořád jsem doufala, že se konečně dočkám těch velkých dějových zvratů, které slibně blikaly na obálce, ale kde nic, tu nic. Postava Sarah neskutečně protivná, její monology typu "ale to nemůže být pravda/ ale co když přece jen../ nemůžu tomu uvěřit/..jak jsem mohla být tak slepá/ ale ne, chyba je na mé straně, atd atd - dětinské, napsané opravdu jednoduše a podle mého jen na nahnání stránek. Přesto autorka dokázala zajímavě vykreslit prostředí školy, atmosféra byla taky napjatá... Jen by to asi šlo svižněji a lépe.

23.04.2020 3 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Přiznám se, že nečekaný obrat na konci se jen tak běžně nevidí, nicméně to bylo na knížce asi to nejlepší. K lepšímu hodnocení by to chtělo ještě zapracovat na detailech. Každopádně asi lepší průměr.

22.04.2020 3 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Nečekejte žádnou duchařskou lacinou senzaci, ale seriózní pohled na dvě osoby, které zasvětili svůj život boji se zlem. Šokující, vyčerpávající a nesmírně zajímavé.

22.04.2020 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Jak to u tohoto žánru často bývá, slibný začátek se promění v plytký a průměrný konec. Kniha mi přišla psána horkou jehlou, postavy nesympatické, ploché, někdy až groteskní, že jsem se musela smát nahlas. Škoda.

08.02.2020 3 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

Temno, stejně jako zřejmě všechny Jiráskovy knihy jsou pro milovníky historie za odměnu. Není to jednoduchá četba, se kterou jste hotovi za dva večery. Je třeba si ji užít a nespěchat. Dnes jsou již Jiráskovy představy a názory o rekatolizaci, Jezuitech a době pobělohorské obecně i vyvráceny, ale i přesto se jedná o nádherný popis nelehké doby, která se v různých obměnách mohla opakovat a opakovala se docela i nedávno. Autor se snažil být občas i objektivní, ale moc se nedařilo ;ú Postav je mnoho, ne všechny je snadné si zapamatovat, k většině si však čtenář dokáže vytvořit vztah i emoce. Nejvíce mne zasáhl popis deklamátorova nešťastného konce s kalichem v rukou...Popis barokní Prahy, svatořečení Jana Nepomouckého je také zážitek. Přesto si myslím, že je třeba mít určité historické povědomí a znalosti, jinak bude čtenář tápat a kniha mu moc radosti nepřinese ;)

03.01.2020 5 z 5

Odse*te se Odse*te se Gary John Bishop

Několik zajímavých a motivujících myšlenek zde určitě najdete. Díky přímočarému stylu psaní oslní spíše muže než ženské čtenářky. Název knihy je drsnější než její obsah ;)

03.01.2020 3 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Krásná knížka, která i smutně pohladí po duši. Autorka mistrovsky vykreslila nejrůznější postavy, jejich uvažování, trápení i radosti po 1. světové válce. Jazyk je překrásně český a poetický. Troufám si říci, že kdyby kolem autorky bylo větší marketingové haló, tato kniha by se mohla směle vyrovnat knihám Mornštajnové. A pokud máte rádi Mornštajnovou, sáhněte po této knížce, bude se vám líbit :)

25.08.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Detektivka je to typicky severská, bavil mě hlavně fakt, že jsem až do poslední chvíle netušila, kdo je vrah. Měla jsem jiný tip :) Co mi ovšem trochu kazilo radost ze čtení je překlad nebo práce editora. Spousta vět mi přišla hrozně kostrbatých, zkrátka čtení vůbec neodsýpalo tak, jak je to u jiných (i severských) detektivek zvykem, někdy jsem se vyloženě trápila. Některé pasáže byly vyloženě nezajímavé, vedlejší postavy zbytečné a pro děj nedůležité. To už je samozřejmě ale i vina autora samého :)

24.08.2019 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Nečetla jsem anotaci a o knížce jsem jen věděla, že je od Kariky. S Trhlinou nesrovnávám, proč taky? Nemůžu souhlasit s negativními komentáři. Pokud se tady autorovi něco povedlo, tak je to mistrovské vykreslení atmosféry strachu, napětí a tajemna. Takovou dávku jsem dlouho v žádném thrilleru ani hororu nečetla. Vystavět příběh, který je založen téměř jen na jedné osobě s minimem vedlejších postav, není vůbec jednoduché. Ta trocha "magie" je i na Karikův vkus opravdu maličko a konec také překvapivý. Hlavně milovníci realistických vysvětlení by si mohli přijít na své. Pokud někdo kritizuje počínání hlavního hrdiny, tak bych si ráda přečetla jeho verzi, jak se v takové situaci co nejlépe zachovat a zachránit ;)

15.08.2019 5 z 5

Malé sladké lži Malé sladké lži Caz Frear

Čtu si komentáře a říkám si, jestli jsme všichni četli stejnou knihu? Musela jsem dát 5 hvězd. Dlouho se mi knížka tohoto žánru tak nelíbila, měla všechno, co je potřeba - zajímavou hrdinku, propletené osudy (ale tak akorát), hříchy minulosti a napětí až do posledních stran. Vůbec jsem se nezačala nudit, což je u detektivek a thrillerů vzácnost. Hodnotím velmi dobře a už se nemůžu dočkat dalších dílů!

12.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová psát umí, o tom není pochyb. Knize jsem však pět hvězd dát nemohla. Děj i postavy mne bavily, dokázala jsem se do nich vžít, líbilo se mi - jak je u ní zvykem- vykreslení životů na pozadí československé minulosti. Přesto mi některé stránky přišly zbytečné, nic do děje nevnášely a

SPOILER!
...to, že je Bohdana vlastně němá, jsem se dozvěděla někde ke konci knihy a bylo to překvapení. Celou dobu jsem měla dojem, že dívka je jen málomluvná. Konec takový nepřekvapivý, nezajímavý, v podstatě k ničemu nedošlo, nic se nevyřešilo, to, co se stalo na poslední stránce se mohlo stát i na stránce 89 a nebyl by to rozdíl. Ocenila bych třeba vyprávění z pohledu Blanky v zahraničí, její prožívání situace...A těch maličkostí bylo více.

08.07.2019 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Graham Masterton

Hodnotilo se mi špatně. Na jednu stranu se kniha četla dobře, na druhou mi místy přišla jako šita horkou jehlou, k tomu pomíchaná politika a samozřejmě autorovy popisy erotických scén..Někdy si říkám, že ty detektivky píše jen kvůli té erotice :P

28.05.2019 3 z 5

Už vlastně legendární knihu jsem měla možnost si přečíst až teď. Obsahuje spoustu neskutečně zajímavých pohledů na svět, peníze, vydělávání a bohatství. Věřím, že pokud by se někdo opravdu "kousl" a řídil se pokyny v knize, může se mu to vyplatit. Jen bych to nebrala jako návod, ale spíše tip. I tak je třeba mít obrovské finanční znalosti, inteligenci nebo znát lidi, kteří Vám dobře a nezištně poradí - a to není zrovna jednoduché...

20.03.2019 4 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Zajímavé myšlenky, které Vás donutí podívat se na nákupní zvyklosti trochu z jiného světla. Spoustu věcí z knihy jsem znala, ale už jen pro ten nový pohled bylo fajn si ji přečíst. Bohužel příliš mnoho stránek zabíraly popisky nejrůznějších experimentů, které byly prováděny vždy na stejné sociální skupině, což není příliš objektivní. Pro naprosto neznalé čtenáře nákupního chování ale doporučuji :)

20.03.2019 3 z 5

Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Dětství v dobách císařství - Panenky a cínoví vojáčci Katrin Unterreiner

Knihu hodnotím velmi pozitivně. Patří mezi populárně naučné publikace, ale nechybí v ní ucelený obraz tehdejšího dětského světa napříč nejrůznějšími sociálními vrstvami. Jsou zde popsány velmi zajímavé aspekty a zajímavosti, které v jiných knihách chybí. Snad jen následníkovi trůnu je v poslední kapitole věnováno příliš mnoho stran - jako by si autorka vypůjčila pár stránek z jeho životopisu :) I tak je ale kniha překvapivě dostatečně kvalitní. Pokud někdo vyžaduje "kvalitní studii" je nutné pátrat v archivech a ponořit se do odborné literatury, která se v tomto směru v češtině téměř nevyskytuje :)

08.03.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

SPOILER!!
První polovina knihy byla skvělá - nápad, hrdinky, vytříbený vypravěčský styl, ale potom se to přehouplo do troufám si napsat průměrnější detektivky, jakých jsou mraky. Autor zbytečnými oklikami naháněl stránky, zajímavé zápletky a motivy byly vysvětleny nesmyslně a ten konec s uneseným dítětem :) Takových klišé jsme už četli až až. Překvapilo mne to, protože autor na rozdíl od jiných spisovatelů podobného žánru užívá zajímavý a vysoký vypravěčský styl. Mnohem zajímavější by bylo, kdyby příběh vyprávěla jedna ze sester nebo klidně obě.

07.03.2019 3 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Líbila se mi autorova Vila na Sadové, proto jsem sáhla po téhle knížce, téma války mne zajímá a byla jsem zvědava. Bohužel, zklamání. Prvních 100 stran se vyvíjí zajímavě, postavy jsou kvalitně vykreslené, prostředí taktéž, nicméně poté je to spíše lahůdka pro fanoušky sci-fi a konspiračních teorií.

28.02.2019

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Příběh měl docela potencionál, zpočátku vypadal jako slibný thriller, ale něco tomu chybělo, napětí vyšumělo do ztracena a ke konci mi vlastně bylo jedno, co se s hrdiny stane nebo ne. Přitom v knize nechyběly zajímavé a nečekané zvraty, napětí...Holt to nestačilo.

28.02.2019 3 z 5

Císařské dětství: Z deníku arcivévody Karla Ludvíka Císařské dětství: Z deníku arcivévody Karla Ludvíka Gabriele Praschl-Bichler

Zajímavá publikace (ač s několika nepřesnými údaji a překlepy), pro všechny milovníky historie. Nutno dodat, že jde o perličku ve formě deníku mladého arcivévody - zápisy se často opakují a je nutné mít přehled o poměrech v rodině, jinak kniha čtenáři příliš neřekne, ale spíše ho zmate. Autorka šikovně některé zápisy komentuje, vysvětluje dobové události nebo seznámí čtenáře s osobnostmi, o kterých je psáno. Vše však okrajově a je třeba si případné informace dohledat jinde.

26.02.2019 4 z 5

Zapomenuté příběhy Zapomenuté příběhy Marian Kechlibar

Zajímavé příběhy časopiseckého formátu, čtenář se spoustu doví :) Jen je škoda, že těch příběhů nebylo více. Tak třeba v příštím díle.

29.01.2019 4 z 5