Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Uloupená kadeř Uloupená kadeř Alexander Pope

Krasne verse, ktere melodicky plynou a leckdy maji i povedeny vtip. Ale mnozstvi sylfu a vil me trochu nudilo. Snad ta puvodni kratsi verze mela vice smrc, 5 canto je mozna moc.

15.05.2019 3 z 5

O Sedmikrásce a jiné pohádky O Sedmikrásce a jiné pohádky Viera Janusová

Velmi krásná pohádková kniha s u nás málo známými pohádkami. Ilustrace jsou nádherné, vesele barevné a vše je na kvalitním papíře.

25.12.2017 5 z 5

Myší kožíšek Myší kožíšek Pavol Dobšinský

Tuhle jsem jako holka milovala. Fascinovaly mne celostrankove ilustrace i ponekud netradicni princeznovske pohadky.

25.12.2017 5 z 5

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Na Pullamnově trilogii oceňuji mnohé: skvěle propracované postavy, které jsem si zamilovala, nespornou originalitu a nadčasovost příběhu, napětí a dobrodružno a i celkový vývoj příběhu a postav. Lyra vyroste z odvážné holčičky v mladou, snad i předčasně dospělou dívku a nezamrzne tedy v určité věkové hranici. Příběh není přeslazený, což si vyžádá i mnohé oběti a mrtvoly, ale rozhodně to přispívá ke kvalitě vyprávění. Propojenost s naším světem je geniální. Zkrátka je po Harry Potterovi a Pánu prstenů právě tato série dokonalým zástupcem fantasy, která dělá svému žánru čest.

23.12.2017 5 z 5

Pohádky a povídky 1 Pohádky a povídky 1 Hans Christian Andersen

Ja mam tyhle pohadky velmi rada, popravde asi i vice nez typicke pohadky bratri Grimmu. Je tu mene pysnych princezen, a kdyz uz je clovek musi zachranovat, tak na nich nebyva takovy duraz. Naopak se najde vzdycky nejake silne, nevinne a verne devce, ktere vsechny zachrani (napr. Gerda v Snehove kralovne, princezna v Divokych labutich apod.) a to rozhodne neni v pohadkach zrovna obvykle.

Co take velmi ocenuji je originalita, kdy v pribehu ci pohadce ma hlavni roli nejaky kazdodenni predmet (lampa, jehla, hracka), rostlina (smrk, kvetiny - hlavne vznesene ruze) nebo naprosto obycejne zvire (napr. slavici, sneci, mysi, vrabci, kachny apod.) a ja timpadem neumim odhadnout, jak se to cele bude vyvijet a bavi me to tak i cist.

Dalsi skvelou charakteristikou je socialni duraz mnohych povidek, kdy je popisovana zoufala chudoba, ale zaroven i nadeje, zboznost, radost a smysl dobroty. Pro nas neobvykle casto se tu objevuje smrt - hlavni hrdinove neziji stastne az do smrti, ale zemrou (napr. Devcatko se sirkami, Morska vila, Chlapec z bronzoveho kance, Babicka, Stary dum, Cinovy vojacek, Idusciny kvetiny atd.). Avsak spise nez krutost osudu to znazornuje neodlucitelnost a kazdodennost smrti, ta proste k zivotu patri a drive se od ni lide nedokazali tak sterilne odloucit jako to zvladame nyni my. Drive se take deti setkavali se smrti casteji. Nu a pro fajnsmekry se tu najde i par brutalnich vrazdicek - napr. ty v Kresadle, Mikulce a Mikulovi a Sedmikrasce. K tomu princezna, ktera kvuli sve blbosti a pyse zustane na ocet tu je take, kdepak zachranovat a napravovat ji!

17.11.2017 5 z 5

Čas rytířů Čas rytířů Zdeněk Žemlička

V povidkach se krasne snoubi fantasy prvky, slovanska historie a myty, brutalita i laska. Je to takova jedinecna a originalni smes, ktera je navic razena chronologicky a propojena mezi sebou. A Kruta si clovek tak nejak oblibi, i kdyz vlastne ani nechce.

22.05.2017 4 z 5

Zámek Gripsholm Zámek Gripsholm Kurt Tucholsky

Ocekavani, ze si prectu o nejake romanci, se nevyplnilo. Co ze zacatku vypadalo jako odpocinkova cetba o stavu svedskych luk a vuni more, se rozvinulo do napinaveho pribehu. A to vse ve chvili, kdy se na scene objevilo dite....
Na tomto pribehu zaujme prave jeho nevsedni vsednost. Mohlo by to byt vsechno autobiograficke. Anebo je to preci jen pohadka?

25.03.2017 5 z 5

Sever a Jih. Díl II. Sever a Jih. Díl II. Elizabeth Gaskell

Uzasny pribeh, ale musim priznat, ze ctu original v jednom vytisku. Rozhodnuti ceskeho nakladatele tento nikterak obsahly roman rozdelit do trech se mi moc nezda. Nicmene tento dil je zrovna v casti, ktera obsahuje krasne citove napinave momenty mezi Thorntonem a Margaret.

26.02.2017 5 z 5

Sever a Jih. Díl I. Sever a Jih. Díl I. Elizabeth Gaskell

Musim rict, ze svou atmosferou a stylem vypraveni me kniha upoutala okamzite. Na jednu stranu jde o vsedni problemky, na druhou se presto stale neco deje. Zobrazeni kultury viktorianske Anglie je verne a nevyhyba se ani smrtelnym okolnostem. Socialni aspekt popisu chudiny v Miltonu se Gaskellova blizi Dickensove stylu psani, ovsem s vetsi davkou laskavosti. Podvedoma pritazlivost mezi Margaret a panem Thorntonem funguje na vybornou a to nejen diky trochu tajemne a drsnacke aure Thorntona. Prijemny byl take pohled vypravece, ktery povetsinu sleduje Margaret, ale obcas nam da nahlednout do Thorntonovy hlavy ci udalosti jeho rodiny, takze zname "muzsky" nazor na vec. Takovou zmenu pohledu na vec napr. Austenova nenabizi a to je skoda. Thorntonovi pohnutky jsou totiz nemene zajimave. Taktez u Austenove ma clovek pocit, ze se prejida cukrovou vatou. Vsechno je to krasne harmonicke a nic jineho nez happy end nelze ocekavat. Gaskellova je vyvazena a utrpeni je u ni nedilnou soucasti zivota, ne jen neco, co se musi ignorovat nebo rychle preklepat a ukocit svatbou.

04.02.2017 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Zase jeden procteny den, ale tato kniha nedava ke konci na vyber. Ze zacatku je pribeh narocnejsi na koncentraci vzhledem k mnozstvi jmen a trem ruznym preskakujicim dejovym liniim, ovsem ke konci vyborne graduje. Trochu nesympatycti hlavni hrdinove se ctenari dostavaji tim vic pod kuzi, cim vic maji na kahanku. Carl Mørck, zpocatku nechapavy to koren se znacne divnou domactnosti, ma srdce na pravem miste. Assad dodava mozek a koule, bez nej by to byla fakt nuda. Rose je evidentne jedina, kdo z nich neni analfabet, ale taky je nejvetsi cvok a to je v tomto pripade dost co rict. Jak se mohlo stat, ze zrovna posledni dva jmenovani se stanou soucasti policejniho oddeleni, je pro me zahada ze vsech nejvetsi. Snad jen hlavni zaporak mohl trpet klidne i o trochu dele.

Jeste dodam, ze to byla moje prvni kniha tohoto autora a vubec nevidim problem v tom, zacit cist serii od prostredniho dilu. Urcite bude zabava objevovat spojitosti hlavnich postav v predchozich dilech. Navic jsem nemela na vyber: ostatni dily v aj nemeli a ty, co jsou v cestine, se ani nenamahaji davat do regalu. Po zamluveni si ctenar na knihu rok pocka, to je jak za starych dobrych casu Harryho Pottera....

19.11.2016 5 z 5

Moje Romy Moje Romy Daniel Biasini

Velice poutave sepsany zivotni pribeh, ze ktereho je citit laska a obdiv Biasiniho ke sve zene. Napsano s velkou davkou citu, taktu a snazici se vystihnout Romy jako cloveka, nikoliv pouze jako herecku nebo historickou osobnost. Jen je matouci, jak nekdy nedokaze clovek, jakym byla i Romy, prohlednout charakter lidi a rozeznat ty, co ji miluji, od tech, co ji chteji uskodit.

Za vse snad mluvi udalost, jak jsem se ke cteni teto knihy vubec dostala: vyrazena kniha z knihovny, jedna z mnoha, ktera mela posledni sanci na rozebrani zdarma v knihovnou usporadanem bazaru, aby unikla popelnici. Kvuli poskozene obalce se mi do ni nijak zvlast nechtelo, ale otevrela jsem ji ze zvedavosti a kvuli fotkam. A tech par radku me naprosto uchvatilo, ze uz jsem ji neodlozila. Netreba snad ani dodavat, ze kniha se popelnici vyhnula obloukem a nasla svuj domov jinde.

09.11.2016 5 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Neni to špatné a příběh má dobrý rozjezd, ale ke konci to začne být trochu nuda, coz je u detektivky s podivem. Zatim jsem zadnou literární formu slečny marplove neznala a určitě jsem čekala, ze se vic zapojí. V knize se ale objevuje tak sporadicky, až cloveka napadá, proc se to vlastně jmenuje po ni. Jeste dám agate šanci u jiného titulu, protože tímhle ani nenadchla ani neurazila.

29.07.2015 3 z 5

Třikrát strážmistr Studer Třikrát strážmistr Studer Friedrich Glauser

Když vezmu v úvahu naprostý úpad v zapomnění jak švýcarského autora tak knihy, vůbec jsem nečekala tak povedenou detektivku. Studer je správný atypicky detektiv který se narozdíl od byrokratů umí dostat k lidem. Vraha jsem tedy neodhalila ani omylem, takze dobrá práce.

25.07.2015 5 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Tak mozna na tohle drama jeste nemam vek, jak nekdo poznamenal... Castecne mam pocit, ze jsem pochopila jejich existenci krizi, a castecne je ale vubec neberu. Jedno je jiste: po precteni tohoto dramatu uz clovek vi, jak nechce, aby jeho vztah dopad.

14.03.2015 3 z 5

Jak se vám líbí Jak se vám líbí William Shakespeare

Mezi Shakespearovskymi komediemi jedna z nejlepsich (spolecne s Vecerem Trikralovym). Prave z teto hry pochazeji mnohe slavne citaty jako "Cely svet je jeviste..." a moje oblibene „Who ever loved, that loved not at first sight?“ Samozrejme je to casto prehnane a prastene, ale co by se jineho dalo ocekavat od komedie, ktera tehdy mela zaujmout nezvdelane proste publikum? Vsak Shakespeare nepsal knihy a ani se nepredpokladalo, ze to nekdo bude "cist". Proc taky, vzdyt tehdejsi lid cist ani neumel a ti co umeli pravdepodobne povazovali divadlo za bezbozny hrich (puritani). Ocekavala jsem sice v ramci padnouciho happy endu nejakou tu svatbu (nebot jak v tragediich herci umiraji, tak se v komedii zeni), ovsem pocet prekvapil i me. Kdyz uz, tak poradne ne?

28.10.2014 4 z 5

Canterburské povídky (24 povídek) Canterburské povídky (24 povídek) Geoffrey Chaucer

Celkove je to vtipne a podarene alegoricke dilko, ale samozrejme ne nad kazdou radkou se kona ctenarsky orgasmus. Nektere uvody pred pribehy se mi trochu tahly, ale samotne pribehy jsou vetsinou skutecne povedene, vtipne a trosku prisprostle. Nabizi se tu srovnani s Dekameronem, i kdyz ten mi mnohdy prisel jako jeste silnejsi kava. Co se tyka pani z Bathu, je az prekvapive, jak je na tu dobu emancipovana a divoka potvurka :)

05.06.2014 4 z 5

Básně / Západovýchodní díván Básně / Západovýchodní díván Johann Wolfgang Goethe

Prekvapive melodicke basne, rozhodne jsem si v nich nasla i mnohou moudrost, filozofii nebo citatek. Pokud nekdo chce cist nejake dobre nemecke basne, s Goethem je to sazka na jistotu.

17.09.2013 4 z 5

Herman a Dorota Herman a Dorota Johann Wolfgang Goethe

Prijemne cteni, Goethe se u Hermana asi snazil udrzet emoce na uzde a neudelal z nej patetikeho chudacka jako z Werthera. Take se na tomto eposu da vysledovat tehdejsi ideal Nemecka - zivot na vlastnim statku, rodina, odvaha a spravedlnost, krasna holka silna jako chlap, odusevnely mladenec a samozrejme i ucta k rodicum. Neni divu, ze sami Nemci tehdejsi doby v tom videli ten nejkrasnejsi epos. Je to libezne a romanticky napsano, radost cist.

11.09.2013 5 z 5

Slavné nevěsty Slavné nevěsty Letitia Baldrige

Dárek od mého taťky k narozeninám. Hezky se na to kouká a vyprávění ze svateb se hezky čte, jen pro člověka střední vrstvy trochu nerealizovatelné, pokud tedy nechce utratit vše co má jen za svatbu. Přesto myslím, že je to i ideální dárek pro téměř každou ženskou, ten zbytek asi zapře, že kdy o vlastní svatbě přemýšlel.

25.08.2013 5 z 5

Nemoci - Příběhy nejnebezpečnějších zabijáků historie Nemoci - Příběhy nejnebezpečnějších zabijáků historie Mary J. Dobson

Zajimalo me zjistit, co jsou vsechny ty desive nemoce, o kterych slychavame, ale dikybohu nemame paru, jak vypadaji (mor, tyfus apod.) Tohle je psane popularnim stylem, tudiz se clovek efektivne dozvi, co chce, a je to navic silne tema - nektere historicke udaje a udesne praktiky/zivotni realita skutecne zanechaji dojem.

24.08.2013 5 z 5