Čas rytířů

Čas rytířů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2964/bmid_cas-rytiru-AWp-2964.jpg 4 68 14

Doba pohanských božstev a tajemných bytostí minula. Skončil i věk svobody národů. Její poslední výspa Rujana byla dobyta. Nastává věk temna. Vládnou ti, kdo mají moc a majetek, a za zlato lze koupit vše. Vítězové však ještě nemají vyhráno a někdo jim dělá starosti. Po Baltském moři se na uloupeném drakkaru plaví hrstka statečných Slovanů, kteří se rozhodli, že svoji svobodu a životy neprodají lacino. A jméno jejich náčelníka zní novým pánům jako ta nejstrašnější kletba: Krutoboj!... celý text

chomic_pisek
03.06.2023 4 z 5

Parádní soubor povídek na oddychové čtení. Inspirace historickými reáliemi a slovanskou mytologií, divoká příroda, řinčení kovu a válečný ryk. Co víc si přát?

NemmamSlov
28.12.2020 4 z 5

Bílé útesy rujanské (4*)

Smutný príbeh Jarovíta Krutoboja, slovanského náčelníka, ktorý ako malý chlapec zažil vpád Dánov na jeho rodný ostrov Rujan. Krutoboj masaker prežíva, no zároveň prichádza o svoju rodinu a svoju milovanú ženu, ktorá je mimochodom rusalka.

Čas rytířů (5*)

Krutoboj a jeho posádka čelia nečakanej výprave. Ich osud ich zaviedol na záchranú výpravu malého dievčaťa, ktoré uniesol rytierský rád. Pri záchranej akcii Jarovít sa znovu stretáva so záhadnými bytosťami. Celkom dobrý záporák, škoda, že tak rýchlo padol.

Ostrov duchů (4*)

Krutoboj po vyhubení rytierskych jednotiek uteká na ostrov, ktorý by sa dal nazvať Baltskou Tortugou. Náčelník a jeho družina sa tu schovávala pred pomstou rytierského rádu, no naletia na nečakanú nástrahu. Trošku napätia, lásky a boja.

Smečka (4*)

Krut sa stretáva s Kroanou, vlkodlakom, ktorý má vlastný román Vlčica. Krutoboj sa musí vybrať do vnútrozemia, aby doplnil chýbajúcu posádku, keďže veľa jeho chlapov padlo po boji s rytierskym rádom. No, ani v týchto končinách to nemá ľahké. Kroana ho dostavá do peknej šlamastiky, kde nakoniec musí bojovať proti lovcom príšer.

Smích černého racka (4*)

Tu sa príbeh točí viac okolo Kroany. Kroana a Krutoboj stretávajú čarodeja, ktorý sprevádza kupcov naprieč divokou krajinou. Kroana sa dostáva pod vplyv mága, kde jej musí pomôcť svojimi schopnosťami rusalka Líska.

Striga (5*)

Najlepšia poviedka. Príbeh malého dievčaťa, ktorá bola vychovávaná strigov. Pravdepodobne sa autor nechal inšpirovať Babou Jagou. Pri niektorých pasážach mi behali zimomriavky po chrbte.

Petr Dudek
20.06.2019 3 z 5

Jednoduše napsané povídky, které z průměru zvedá slovanské prostředí, které ale není náležitě využité.

Malarkey
07.03.2018 4 z 5

Zajímavý zásah do historie Slovanů. Příběh sice neni nijak výrazný, ale zato zde sledujeme Krutoboje...slovanského bojovníka, který se chce pomstít Vikingům za vypálení jeho rodné vesnice Rujany. Autor do příběhu zamíchal i vlčici Kroanu z jeho minulé knihy a i ona nemálo pomůže v samotných bojích. Kniha je prakticky na bojích založena a každá kapitola o některém pojednává a je to zajímavá změna oproti předchozí knize.

Miro.slav
23.10.2017 5 z 5

Nemyslel som, že to niekedy poviem, ale... Zdeněk Žemlička je ešte lepší rozprávač a spisovateľ slovanskej fantasy než je Juraj Červenák (a to Červenákovho Goryvlada a Rogana milujem)! Premena Jarovíta na Krutoboja, skvelé. Ako sa rujanské útesy zmenili na krvavo-červené, viac než smutné. A to, ako autor opísal besnenie Dánov na území Ránov, hrôzostrašné a desivé - krv mi vrela v žilách a po tele behali zimomriavky. Odporúčam.

Tsurara
23.06.2017 3 z 5

Zrejme prvá fantasy kniha od nejakého českého alebo slovenského autora, ktorú som čítala. Prekvapila ma prostoduchosť príbehu a v podstate asi aj samotného rozprávania. Avšak vyzdvihla by som farbisté opisy, ktoré boli niekedy prepracovanejšie ako samotné rozprávanie. Zásluhou opisov pracuje ľuďom predstavivosť hneď o niečo lepšie, dokonca by som povedala, že vďaka nim nedochádza k zbytočným otázkam a nedorozumeniam. Na knihe ma sklamala snáď len istá generickosť a inšpirácia od iných kúskov, ktorá sa pretavila do sveta a niektorých postáv v ňom. Samotnú kostru poviedok by som taktiež nenazvala originálnou. Pozdvihovala to však svojskosť, akou autor knihu napísal, pričom zapracoval aj fakt, že hl. hrdina bol silným ťahačom s neodmysliteľnou charizmou a čitateľovými sympatiami. Autor tak zvolil veľmi jednoduchý princíp s veľmi zrozumiteľným cieľom, ktorý bol tak priamočiarý, že spôsobil plynulé, nenáročné čítanie, kdekoľvek ste si knihu zobrali. Nejednotnosť príbehov bola zjavná, ale oceňujem snahu to pozliepať do nejakého kompaktného diela s rozumným rozsahom.

Vera Silent
22.05.2017 4 z 5

V povidkach se krasne snoubi fantasy prvky, slovanska historie a myty, brutalita i laska. Je to takova jedinecna a originalni smes, ktera je navic razena chronologicky a propojena mezi sebou. A Kruta si clovek tak nejak oblibi, i kdyz vlastne ani nechce.

Lusa
14.02.2017 5 z 5

Když jsem si říkala, jaké knížky si z edice Wolf Publishing nechám, Čas rytířů jsem bez přečtení nechala jenom kvůli tomu, že už jsem od Źemličky měla rozečtenou Vlčici a její pokračování a tak jsem tušila, že i tento kousek bude kvalitní čtivo. A naštěstí jsem se nespletla a autor dokonce propojil tento kousek i se sérii Vlčice, což mě potěšilo o to více. Příjemné počtení, které nenudí a má svižný děj a zajímavé postavy.

Franc
23.04.2016 4 z 5

Více než příjemné překvapení. Jednotlivé příběhy jsou sice prosté, ale mají své silné kouzlo a atmosféru. Hlavní hrdina je tím správným rekem, který zbytečně nefilozofuje, když je třeba vytáhnout meč.

Na knize je cítit, že povídky vznikaly v průběhu doby. Přesto jako celek působí kniha vyjimečně příjemně.

Takže každý, který si chce užít kvalitní, jednodušší - nemyšleno nikterak zle - fantasy s hrdinou, kterému nelze než držet palce, toho tato kniha určitě potěší.

Lucienka
27.09.2014 4 z 5

Po podobné knize bych normalne nesahla, ale na dovolené doslo predcasne ostatní čtivo. Byla jsem mile překvapena, že nebylo prostinke, jak by se s předsudky mohlo zdát.

Harry_
21.09.2014 4 z 5

Slovanský hrdina se jen tak v SF literatuře nevidí, takže za mě dobrý :)
Autor již nějaké to fantasy už určitě také přečetl, protože tam (kromě klasických fantasy postav a prostředí) některé motivy nejsou úplně nové: "nemusíme zabíjet vše, co se nám nelíbí", viz Sapkowski.
Kniha hned v úvodu představuje autorovo dílo, takže nikdo by neměl být překvapen, že jsou to povídky již dříve vydané v Pevnosti. Mně to vůbec nevadí, jsem rád, že to vyšlo takto pohromadě. Doporučuji.

kurcatovium
05.04.2013 4 z 5

Příjemné oddychové čtení. Co víc od podobné sbírky povídek čekat?

sreiser
19.01.2011 4 z 5

Velmi dobrá knížka. Celkově na mě však působí spíš jako sbírka volně navazujících povídek než jako román. Ostatně mám pocit, že minimálně dvě povídky z této knihy jsem četl samostatně v časopisu Pevnost. Možná i kvůli tomu tam občas dochází k tomu, že autor vysvětluje věci, které čtenář už zná z předchozích příběhů (například to, že rusalka Líska hovoří telepaticky se svým "životním druhem" Vlkavou nebo že vůdce mstitelů Krutoboj byl v mládí zamilován do rusalky apod.), což chvílemi působí trošičku rušivě. Ale jinak je to jedna z nejlepších fantasy sbírek, které jsem měl možnost číst.

JP
17.01.2011 4 z 5

Nepamatuju si už přesně ani jména postav, ale vím, že tahle heroická fantasy sbírka je neoddiskutovatelně kvalitní záležitostí na poli svého žánru a to nejen v našich zemích, v jakémkoliv ohledu by se to hravě vyrovnalo těm nejlepším fantasy opusům. Syrové, české, prostě skvělé. Jen já, který si potrpím na názvy bych sbírce přecijen vymyslel něco hravějšího, než Čas rytířů, tím pádem i povídkám. Řekl bych, že spolu se "Zlo přichází třikrát" to nejlepší, co Edice Pevnost vydala.