Čas rytířů

Doba pohanských božstev a tajemných bytostí minula. Skončil i věk svobody národů. Její poslední výspa Rujana byla dobyta. Nastává věk temna. Vládnou ti, kdo mají moc a majetek, a za zlato lze koupit vše. Vítězové však ještě nemají vyhráno a někdo jim dělá starosti. Po Baltském moři se na uloupeném drakkaru plaví hrstka statečných Slovanů, kteří se rozhodli, že svoji svobodu a životy neprodají lacino. A jméno jejich náčelníka zní novým pánům jako ta nejstrašnější kletba: Krutoboj!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2964/cas-rytiru-2964.jpg 3.959
Povídky, Romány, Fantasy
Vydáno, Wolf Publishing

Kniha Čas rytířů

NemmamSlov
28.12.2020

Bílé útesy rujanské (4*)

Smutný príbeh Jarovíta Krutoboja, slovanského náčelníka, ktorý ako malý chlapec zažil vpád Dánov na jeho rodný ostrov Rujan. Krutoboj masaker prežíva, no zároveň prichádza o svoju rodinu a svoju milovanú ženu, ktorá je mimochodom rusalka.

Čas rytířů (5*)

Krutoboj a jeho posádka čelia nečakanej výprave. Ich osud ich zaviedol na záchranú výpravu malého dievčaťa, ktoré uniesol rytierský rád. Pri záchranej akcii Jarovít sa znovu stretáva so záhadnými bytosťami. Celkom dobrý záporák, škoda, že tak rýchlo padol.

Ostrov duchů (4*)

Krutoboj po vyhubení rytierskych jednotiek uteká na ostrov, ktorý by sa dal nazvať Baltskou Tortugou. Náčelník a jeho družina sa tu schovávala pred pomstou rytierského rádu, no naletia na nečakanú nástrahu. Trošku napätia, lásky a boja.

Smečka (4*)

Krut sa stretáva s Kroanou, vlkodlakom, ktorý má vlastný román Vlčica. Krutoboj sa musí vybrať do vnútrozemia, aby doplnil chýbajúcu posádku, keďže veľa jeho chlapov padlo po boji s rytierskym rádom. No, ani v týchto končinách to nemá ľahké. Kroana ho dostavá do peknej šlamastiky, kde nakoniec musí bojovať proti lovcom príšer.

Smích černého racka (4*)

Tu sa príbeh točí viac okolo Kroany. Kroana a Krutoboj stretávajú čarodeja, ktorý sprevádza kupcov naprieč divokou krajinou. Kroana sa dostáva pod vplyv mága, kde jej musí pomôcť svojimi schopnosťami rusalka Líska.

Striga (5*)

Najlepšia poviedka. Príbeh malého dievčaťa, ktorá bola vychovávaná strigov. Pravdepodobne sa autor nechal inšpirovať Babou Jagou. Pri niektorých pasážach mi behali zimomriavky po chrbte.

Petr Dudek
20.06.2019

Jednoduše napsané povídky, které z průměru zvedá slovanské prostředí, které ale není náležitě využité.

Malarkey
07.03.2018

Zajímavý zásah do historie Slovanů. Příběh sice neni nijak výrazný, ale zato zde sledujeme Krutoboje...slovanského bojovníka, který se chce pomstít Vikingům za vypálení jeho rodné vesnice Rujany. Autor do příběhu zamíchal i vlčici Kroanu z jeho minulé knihy a i ona nemálo pomůže v samotných bojích. Kniha je prakticky na bojích založena a každá kapitola o některém pojednává a je to zajímavá změna oproti předchozí knize.

Miro.slav
23.10.2017

Nemyslel som, že to niekedy poviem, ale... Zdeněk Žemlička je ešte lepší rozprávač a spisovateľ slovanskej fantasy než je Juraj Červenák (a to Červenákovho Goryvlada a Rogana milujem)! Premena Jarovíta na Krutoboja, skvelé. Ako sa rujanské útesy zmenili na krvavo-červené, viac než smutné. A to, ako autor opísal besnenie Dánov na území Ránov, hrôzostrašné a desivé - krv mi vrela v žilách a po tele behali zimomriavky. Odporúčam.

Tsurara
23.06.2017

Zrejme prvá fantasy kniha od nejakého českého alebo slovenského autora, ktorú som čítala. Prekvapila ma prostoduchosť príbehu a v podstate asi aj samotného rozprávania. Avšak vyzdvihla by som farbisté opisy, ktoré boli niekedy prepracovanejšie ako samotné rozprávanie. Zásluhou opisov pracuje ľuďom predstavivosť hneď o niečo lepšie, dokonca by som povedala, že vďaka nim nedochádza k zbytočným otázkam a nedorozumeniam. Na knihe ma sklamala snáď len istá generickosť a inšpirácia od iných kúskov, ktorá sa pretavila do sveta a niektorých postáv v ňom. Samotnú kostru poviedok by som taktiež nenazvala originálnou. Pozdvihovala to však svojskosť, akou autor knihu napísal, pričom zapracoval aj fakt, že hl. hrdina bol silným ťahačom s neodmysliteľnou charizmou a čitateľovými sympatiami. Autor tak zvolil veľmi jednoduchý princíp s veľmi zrozumiteľným cieľom, ktorý bol tak priamočiarý, že spôsobil plynulé, nenáročné čítanie, kdekoľvek ste si knihu zobrali. Nejednotnosť príbehov bola zjavná, ale oceňujem snahu to pozliepať do nejakého kompaktného diela s rozumným rozsahom.

Vera Silent
22.05.2017

V povidkach se krasne snoubi fantasy prvky, slovanska historie a myty, brutalita i laska. Je to takova jedinecna a originalni smes, ktera je navic razena chronologicky a propojena mezi sebou. A Kruta si clovek tak nejak oblibi, i kdyz vlastne ani nechce.

Lusa
14.02.2017

Když jsem si říkala, jaké knížky si z edice Wolf Publishing nechám, Čas rytířů jsem bez přečtení nechala jenom kvůli tomu, že už jsem od Źemličky měla rozečtenou Vlčici a její pokračování a tak jsem tušila, že i tento kousek bude kvalitní čtivo. A naštěstí jsem se nespletla a autor dokonce propojil tento kousek i se sérii Vlčice, což mě potěšilo o to více. Příjemné počtení, které nenudí a má svižný děj a zajímavé postavy.

Franc
23.04.2016

Více než příjemné překvapení. Jednotlivé příběhy jsou sice prosté, ale mají své silné kouzlo a atmosféru. Hlavní hrdina je tím správným rekem, který zbytečně nefilozofuje, když je třeba vytáhnout meč.

Na knize je cítit, že povídky vznikaly v průběhu doby. Přesto jako celek působí kniha vyjimečně příjemně.

Takže každý, který si chce užít kvalitní, jednodušší - nemyšleno nikterak zle - fantasy s hrdinou, kterému nelze než držet palce, toho tato kniha určitě potěší.