vendylein vendylein komentáře u knih

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Fracassiho povídky jsou prostě skvělé. To, jak autor dokáže vykreslit nejen atmosféru, ale i prostředí a postavy, je jedním slovem dokonalost.
Mráz mi běhal po zádech, zapomínala jsem dýchat, otřásala se hnusem, bála se. A když už toho napětí bylo moc, nevěděla jsem, jestli mám knihu spíš odložit, nebo číst překotně dál až do - povětšinou hořkého - konce povídky.

26.07.2022 5 z 5

Zuřivec Zuřivec Henry Kuttner

Dnešní optikou je Zuřivec překonaný, v aktuální sci-fi produkci by s ním Kuttner pravděpodobně neobstál. Nicméně retro čtení mě vlastně bavil. Doporučila bych ho ale spíš jen velkým fandům žánru. S hlavním hrdinou ani jinými postavami cítit nebudete a z pohledu poznatků vědy příběh není uvěřitelný, místy spíš až vtipný či směšný. Či asi nejlépe: zábavný. Někdy asi chtěně, někdy nechtěně.

17.07.2022 4 z 5

Četli jste 1984? Vítejte v zemi, kde je tahle kniha realitou.
Ponořte se do příběhu, u kterého budete mít vztek, chuť brečet, rozkopat někomu zadek, s někým zatřást a "něco" udělat. Nepochopitelný režim a nepochopitelný kult osobnosti vám Barbara Demick přiblíží na v podstatě zbeletrizovaných výpovědích několika lidí, kterým se z pekla Severní Koreje podařilo uniknout. Kniha Není co závidět je zároveň plná faktických informací. To vše vám pomůže alespoň trochu proniknout do toho, jak je možné, že "účes stále drží".

17.07.2022 5 z 5

V jednom zapadlém koutě galaxie V jednom zapadlém koutě galaxie Becky Chambers (p)

Já tu Chambersku prostě zbožňuju! Málokteré sci-fi, ve kterém vystupuje vlastně jen banda emzáků, dokáže být tak lidské. Teda... pokud by slovo lidské mělo jiný význam, žejo.
Zkrátka Becky Chambers vás pohladí po duši, vrátí vám víru v lidství a naději, že to s naším světem (ve smyslu vesmíru) nejde všechno totálně do kopru. A já asi opláču, že série Poutníci v tomhle jednom zapadlém koutě galaxie končí.

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Na novele Sacculina je sakra vidět, že Philip Fracassi má zkušenosti jako scenárista. Příběh o chlápcích, co si vyjeli na lov ryb, se mi během čtení zhmotňoval před očima. A byť je tahle knížka laskominou na jedno posezení, rozhodně to není vyloženě oddechovka. Fracassi umně dávkuje nejen napětí a děs, ale i to, jak pronikáte do tragédie života jedné rodiny. Pracuje s plíživým zlem, nečekejte potoky krve a maskovaného vraha s hákem místo ruky. Pro milovníky napětí a hororu dokonalé čtivo. Jen si ho asi neberte na dovolenou k moři...

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

V první "kapitole" téhle knihy plné rozhovorů s queer lidmi se dočtete, proč ji Filip Titlbach sestavil. Důvod? By by si ji býval chtěl přečíst, když si otázky své identity a orientace řešil v dospívání sám. A na knižním trhu nebyla.
Za mě naprostý souhlas.
Tahle kniha je skvělá. Poučná a zároveň zábavná, do LGBTQ tematiky nahlédnete z nejrůznějších úhlů pohledu a všechny vás obohatí, rozšíří vám obzory. Umožní vám uvědomit si, že queer lidi se potýkají s problémy, které si heteronormativní společnost ani nedokáže představit, nebo nedokáže pochopit, proč to problémy jsou. Výběr zpovídaných osob je pestrý a velmi zajímavě sestavený.
Za mě zkrátka pecka. A faktem je, že bych Byli jsme tu vždycky doporučila k přečtení nejen lidem, kteří si procházejí něčím podobným, čím si procházel Filip, ale úplně všem. Protože nádherně ukazuje, že jsme všichni prostě lidi se svými radostmi a strastmi. A měli bychom mít rovná práva, jistoty a možnosti.

28.06.2022 5 z 5

Do Nepaměti Do Nepaměti Tomáš S. Končinský

Vymazlená kniha. Pastva pro oči, skoro o ně až jde. Ty barvy!
Snad k ní ani nejde víc napsat. Možná jen to, že i příběh stojí za to.

27.05.2022 5 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Na tuhle sérii mě nesmírně nalákala Bookista a já se teda hodně těšila. A! Očekávání byla naplněna :)
Za mě hodně zajímavé fantasy, které mě nutilo dohledávat paralely mezi historickými událostmi na územích Číny a Japonska. Bavila mě hlavní hrdinka, které jsem dost fandila a zároveň nefandila. Protože tušíte, že její úsilí ji přivede do čím dál většího marastu.
Popisy válečných hrůz jsou velmi realistické, brutální. A číst je v době, kdy se válčí v Evropě je dost nářez. Ale rozhodně to stojí za to.

27.05.2022 5 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Bennetta já můžu. Světatvůrci pro mě ale byli dost oříšek, zpočátku jsem se nemohla vůbec začíst. Pravděpodobně kvůli magickému systému - už v jedničce mi dělal trochu problém. A to proto, že je založený na technice, takže Bennett hodně vysvětluje a já to chci pochopit, ale nedokážu si to dost dobře představit. Není to výtka, naopak. Mnohem lepší přístup než "prostě ses narodil s magickými schopnostmi".
Měla bych pár výtek k logice příběhu, ale... vzato kolem a kolem mě Bennett ani tentokrát nezklamal a moc se těším na třetí Záhutí. Protože rozehrané to chlapec teda má slušně!

04.04.2022 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

O téhle knize (a filmu) se hodně mluví jako o fašistické, militaristické a kdo ví co ještě. Film je moje guilty pleasure už hodně dlouho a když jsem zjistila, že Argo vydalo Hvězdnou pěchotu znovu, neváhala jsem. Chtěla jsem si udělat vlastní obrázek.
Ano, při čtení máte pocit, že armáda a jedině armáda z vás udělá dobrého člověka a máte chuť okamžitě narukovat. Ale buďme soudní, ono je to taky o tom, jak si to každý přebere.
Hvězdná pěchota kniha je místy velmi vtipná, o dost méně akční než film a plná tezí, nad kterými jsem se dost zamýšlela. Vážně jste si nikdy neřekli, že někteří lidi by neměli mít právo volit? Nebo to, že život není jen o domáhání se práv, ale taky o dodržování nějakých nařízení/ plnění povinností? Tahle kniha vám poskytne dost prostoru nad tím uvažovat. A třeba pak, až půjdete volit, si budete vážit toho, že můžete.

10.03.2022 4 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Jako obzvlášť v dnešní době, kdy Putin zešílel, bych mu tuhle knihu a příběhy v ní omlátila o hlavu... Silný čtení, silný výpovědi.

10.03.2022 5 z 5

Dvacet dopisů příteli Dvacet dopisů příteli Světlana Josifovna Allilujeva

Dopisy příteli Světlany Allulijevy poodhalují soukromí Stalina a jeho rodiny. Jasně, není to objektivní, ale to z podstaty ani nemůže. A pokud se zajímáte o dějiny Ruska a Sovětského svazu, je tohle poměrně zajímavý pohled. I proto, že autorka dopisy psala ještě před svou emigrací do USA, deset let po Stalinově smrt.
Já mám verzi z roku 1998 a tam teda škoda spousty chyb.

31.01.2022 4 z 5

Harrow Devátá Harrow Devátá Tamsyn Muir

Zajímalo by mě, kde bere Tamsyn Muir inspiraci. Tak rozdílné pojatí druhé dílu série jsem snad ještě nečetla. A nemíním to kvalitativně. První díl o Gideon byl nabitý vtipnými hláškami a akcí teď a tady. Harrow je temnější, zamotanější a mnohem více odhaluje z celkové povahy světa, ve kterém se odehrává, a jeho minulosti. Je taky o dost víc "psycho". A trochu pomalejší. Autorka značně změnila i formu vyprávění.
Tohle bylo zkrátka velké překvapení. Pokud si myslíte, že tušíte, co od téhle série čekat, spletli jste se. A já se dost těším, s čím (a jak moc ujetým) autorka přijde ve třetím díle. Opět smekám nejen před ní, ale i před překladatelkou.
Chyběla mi Gideon? Zatraceně. Ale Harrowhark a všechny záhady kolem ní mi to bohatě vynahradily.

28.01.2022 5 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin umí. A v péči Nakladatelství Gnóm jí to svědčí.
Trochu mě mrzí, že jsem po vyprávění sáhla v hektické předvánoční a vánoční době a neměla tak moc čas ji číst dlouze a nerušeně. Tenhle text by to zasloužil, obsahuje spoustu myšlenek, otázek. Je vpravdě až filozofický, rozhodně nečekejte sci-fi s vesmírnýma bitvama a emzákama. Příběh by se mohl úplně v klidu odehrávat na Zemi, kdybychom tu teď objevili nový kontinent.
Náboženství, odpovědnost, morálka, tolerance odlišných způsobů života... tohle všechno tu najdete. Text je poměrně náročný, mnoho se v něm věru neděje (ve smyslu akce). Ale rozhodně stojí za to. Ostatně jako všechny knihy od Gnómu.

02.01.2022 4 z 5

Stopa blesku Stopa blesku Rebecca Roanhorse

Stopa blesku se čte sakra dobře, je napínavá a zajímavá. Exotický nádech jí dodává indiánská mytologie. Rebecca Roanhorse se drží pravidel žánru urban fantasy, zároveň ale skvěle pracuje s popisy prostředí a vykresluje svůj post apo svět velmi uvěřitelně. A to i přesto, že se to v něm hemží netvory, čaroději a bohy (vycházejícími z mýtů kmene Navahů neboli Diné). A že čtení je to místy až spirituální.
Románový debut Rebeccy Roanhorse způsobil na scéně celkem rozruch ohledně toho, kdo má a nemá právo psát o kultuře Navahů (či čerpat z ni). Každopádně já myslím, že se toho autorka zhostila skvěle.
5 hvězd i za tradičně vynikající redakční práci, překlad a výpravu knihy. To je u nakladatelství Gnóm! samozřejmost, na kterou by se nemělo zapomínat.

06.12.2021 5 z 5

Dcera železného draka Dcera železného draka Michael Swanwick

Dcera železného draka rozhodně není fantasy pro každého. A rozhodně po ní nesahejte, pokud chcete číst o dracích :) Taky po ní nesahejte, pokud jste citlivý na explicitní sexuální scény.
Mix cyberpunku a pohádky.
Autor nic nevysvětluje, prostě vás vrhne do světa, kde se to hemží nejrůznějšíma podivnýma postavama, a vy vůbec netušíte, kde se tam vzaly a co jsou vlastně zač. Vílama, trpaslíkama a elfama to zdaleka nekončí. Musím říct, že tím nevysvětlováním, vržením do děje a vyústěním mi kniha hodně připomněla Piranesiho od Susanny Clarke. A musela jsem se hodně pousmát, když jsem dočetla téměř na konec a zjistila, že Piranesi je jedno z posledních slov téhle knihy...

26.11.2021 3 z 5

Praví bastardi Praví bastardi Jonathan French

(SPOILER) S Pravýma bastardmama jsem měla co dělat. Ne snad, že by mě nebavili (ač Šedí bastardi tedy víc), ale zapomněla jsem od prvního dílu valnou většinu z děje a postav a nemohla se dlouho začíst.
Tahle série je násilná (hodně), plná sexu a vtípků. Ale k věci. Jonathan French nechává své postavy - a především Nádhernou, která je hlavní hrdinkou tohohle dílu - pořádně trpět, nezdráhá se zabíjet, upalovat, roztrhávat na cucky, kastrovat. Bastardi a s nima celý Veselice trpí až to pěkný není a vy si říkáte, co asi ta ještě může přijít.
No a přijde Zkáza a pak už jen valíte oči, jak se to všechno zamotá a tvl Nady je najednou skoro neporazitelná a má dvojče a máme tu tak trochu wtf happy end.
Kolem a kolem, první dvě třetiny jsem trpěla s Bastardama, poslední - za mě - překombinovanou třetinu mi hlava nebrala. Nicméně na třetí díl se těším, protože s Hispartou by to mohlo být ještě dost zajímavý...

24.11.2021 4 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

Co říct ke Gideon Deváté... Je nabitá vtipnými hláškami i akcí, fascinující magií lomeno vědou a panoptikem obskurních postav, které si nelze neoblíbit. Autorka přeskakuje mezi fantasy, sci-fi, hororem a detektivkou jako by se nechumelilo a celé to koření dialogy, za které mám chuť jí vlepit hudlana (a na tomto místě nutno vyzdvihnout překladatelku Alžbětu Lexovou).
Pravda, rozjezd je náročnější na zorientování se. A konec... Nu, řekněme, že nemám ráda konce, kde padouch vysvětluje, proč je padouch a jak to všechno udělal. A navíc... (modří vědí).
Královsky jsem se bavila od první stránky až po tu poslední a Gideon Nav si zamilovala.

25.10.2021 5 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Už když jsme si na přebalu téhle knihy přečetla, že je pro fanoušky Ann Leckie, věděla jsem, že to bude něco pro mě. A jo.
Skvělý mix politického pletichaření, napínavých akcí, vtipných dialogů, romantika jen v náznacích a velmi zajímavě vystavěný svět. Jo prostě!

21.10.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Vzhledem k tématu knihy, jsem se trochu bála, že to bude pořádná depka. Ale není. Není to lehké čtení, ale vzhledem k lehkosti, jakou autorka píše, jsem hltala každou stránku. Anotace tentokrát nelhala - tuhle knihu vážně nelze jen tak odložit...

25.08.2021 4 z 5