vendylein vendylein komentáře u knih

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Achjo.. tohle bylo špatný.
Autorova trilogie Vzpomínka na Zemi se mi líbila moc, hlavně první díl. Kulový blesk byl zajímavý. Věku Supernovy nelze upřít čtivost, ale to je tak všechno. Postrádá to smysl, logiku, postavy, se kterými byste se mohli jakkoli ztotožnit a jejich osud vás zajímal...
Nutno podotknout, že při pohledu do tiráže nebo na internet tenhle román předcházel jak Kulovému blesku, tak trilogii Vzpomínka na Zemi. Takže ty dvě hvězdy dávám spíš za to, jak se autor postupem času celkem pěkně "vypsal". Jinak je to za mě bohužel velký špatný.

16.03.2021 2 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Tohle je prostě "ňuňu", jinak to vyjádřit nejde. Jednohubka, která pobaví, rozněžní a vykouzlí úsměv.

04.03.2021 5 z 5

Zítra je taky den Zítra je taky den Rudolf Havlík

Po téhle knize jsem sáhla neplánovaně a musím říct, že mě vcelku příjemně překvapila. Několikrát jsem nad ní smíchy vyprskla nahlas a několikrát se hluboce zamýšlela. Autorovi se dobře podařilo spojit akční děj, vtipné a sarkastické hlášky i nějaké to morální poselství. A vy poznáte Asii z dost jiného úhlu pohledu, než se nabízí v cestopisech..
Místy mi to teda přišlo až moc na sílu (dělání vtipů za každou cenu), hlavní hrdina je trochu klišé (ostřílený týpek trousící kolem sebe neustále sarkastické hlášky, na oko dost okoralý, ale uvnitř přeci vlastně plný citu a pěkná měkkota), ale obecně mohu doporučit.

04.03.2021 4 z 5

Arnold je prostě superhrdina každým coulem a to nejen ve svých filmech, ale i v životě. Stejně jako ve filmech ale ani v jeho životopise nevidíme to všechno "za tím".
Ano, je tu pár neúspěchů a nepříjemností, ale vy víte, že Arnold to vyřeší a vyjde z toho jako vítěz (a že je vlastně přece morálně bez poskvrnky, i když nějaký ten škraloup tam je, ale on to vlastně přece myslel dobře a aspoň ho to polidšťuje).
Ano, jsou tu nějací pomocníci, nicméně stejně máte pocit, že všechno dobré ve svém životě si vybojoval sám, všechny dobré nápady měl on a tak vůbec :)
To nic nemění na tom, že tahle kniha je supermotivační a v určitých ohledech superinspirující (jeden by skoro začal s kulturistikou :)) a že Arnoldovi nelze upírat neuvěřitelná cílevědomost, tah na branku, píle a snaha něco dokázat. Arnold je prostě ikona a bylo fajn poznat ho trochu blíž než jen jako herce z (pro mě) kultovních snímků.

12.02.2021 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Guzel Jachina je kouzelnice jazyka. To ostatně dokázala už ve své prvotině Zulejka otevírá oči. A plný počet hvězdiček proto patří i překladateli Jakubovi Šedivému, který obě její knihy skvěle převedl do češtiny. Děti Volhy jsou velkým ruským románem v nejlepším slova smyslu. Velká širá země, velké události 20. století, velký kus života hlavního hrdiny, velké city, velké zvraty...
Doporučuji, pokud máte rádi knihy založené na reálných historických událostech. Možná při čtení i zavoláte na pomoc Google a budete si dohledávat fakta a souvislosti. Výhodou rozhodně je, pokud si dokážete vychutnat prvky magického realismu, prolínání reality s mýty, legendami a pohádkami a květnatý poetický jazyk. Protože oproti Zulejce je tempo trochu pomalejší.
Děti Volhy, jejich děj i jazyk, jsou zkrátka jako sama Volha v knize popsaná: někdy se líně převalují, dávají si na čas a vymetají každou zákrutu, jindy divoce pádí vpřed a strhávají s sebou vše. Včetně čtenáře :)

12.02.2021 5 z 5

Poslední den druhohor: Co stálo za vyhynutím dinosaurů? Poslední den druhohor: Co stálo za vyhynutím dinosaurů? Vladimír Socha

Skvělá kniha shrnující vznik a cestu impaktní teorie, názory odpůrců i propagátorů, pravděpodobný vývoj událostí po dopadu asteroidu na naši planetu i i to, co by kdyby. Vladimír Socha vše přibližuje velmi čtivě, ač je nutné se připravit na to, že v některých místech je poměrně hodně čísle a údajů, které si člověk stejně těžko představí nebo snad dokonce zapamatuje :) Nicméně pro toho, kdo se zajímá o historii naší planety, dinosaury a příčiny jejich vyhynutí je to celkem must read. I vzhledem k množství odkazů na studie a další materiály na toto téma.

06.01.2021 4 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Boží oddechovka, na vánoce jak dělaná. Vystoupila jsem s ní dost mimo mou normálně komfortní čtecí zónu a rozhodně nebyla zklamaná. U některých vtípků jsem se smála nahlas. Tahle knížka je takové pohlazení, které přečtete na dva tři zátahy. Jasně není to nic extra, od začátku tušíte, jak to dopadne, ale i takové knihy jsou občas třeba. A tuhle můžu jen doporučit.

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Mlčící fontány mě nedostaly tolik, jako V šedých tónech a Sůl moře, nicméně i tak je tahle knížka nadprůměrná. Ruta Sepetys umí skvěle zpracovat témata spojená s pohnutou historií, přiblížit čtenářům události, o kterých možná ani netušili, že se staly/ děly.
Jako čtivo na střední školu bych její knihy doporučovala nejen do hodin literatury, ale i historie. Už proto, že rešeršuje fakt poctivě a byť její knihy jsou fikce, jsou vystavěné na velmi reálných historických událostech. Myslim ale, že Mlčící fontány (potažmo Ruta) budou bavit i dospělé čtenáře (hlavně teda spíš čtenářky), protože i když jejím hrdinům je v knihách náct, musí řešit dost dospělácké věci.

Děti nacistů Děti nacistů Tania Crasnianski

Kniha má zajímavé téma, ale bohužel zpracování je dost tristní. (Nápad jistě dobrý, provedení... doplňte sami).
Ač autorka uvádí, že čerpala z mnoha zdrojů, je kniha poměrně povrchní, názorově černobílá. Ale to bych jí asi i odpustila, pro základní orientaci v tématu by mohla být přínosná. Odpustila bych nejspíš i množství překlepů typu že někdo zažívá šťastné cíle místo šťastných chvil. Jenže...
Ona je bohužel zmršená i po faktické stránce. Pokud na jedné stránce autorka píše, že Gudrun Himmlerová opustila nemocnici v Bethelu, kde žila po válce se svou matkou, v roce 1952, trochu bije do očí, že o dva odstavce dál uvádí, že se Gudrun v roce 1950 přestěhovala do Mnichova... Takových zmatků/ zmetků je v knize nemálo a pro mě tím pádem ztratila na důvěryhodnosti :(
Ve finále je to prostě takový nazibulvár. Na první pohled vyvolá dojem senzace, je povrchní a plný nesmyslů :(

10.12.2020 1 z 5