vejnar vejnar komentáře u knih

Vane vítr z hor / Není jiné cesty Vane vítr z hor / Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Jsme slabí i kdybychom si připadali sebesilnější. Potřebujeme v životě každou oporu, která se nám nabízí - v kostele, v rodině, od věrných přátel.

Oč my lidé usilujeme a o co se snažíme, to je štěstí v našem životě a mír na věčnosti. A tam vede jen jediná cesta, skrze dobrotu srdce. Cesta ke smyslu života přesahuje rozum a všechny myšlenky.

14.04.2012 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Docela rád bych viděl Čapkovo dílo v divadle (určitě pak dialogy vyzní o dost lépe;) ale jako knížka je to slabé. Rozjezd se mi celkem líbil, ale konec už byl takový zkratkovitý, narychlo ušitý a nebavil mě. Zamyšlení o vývoji a chování lidstva, které hra vyvolá, je samozřejmě chvályhodné a člověk jen pokyvuje hlavou.. Zajímalo by mě, o čem by psal Čapek dnes, v době, kdy se robotům téměř podařilo ovládnout naše domácnosti a slušnou náplň volného času..

08.02.2012 2 z 5

Třináctá komnata Třináctá komnata Vladimír Neff

Parádní knížka, krásné prolínání příběhu s poetickými popisy přírody na tajuplném ostrůvku Kampa.. Po přečtení jsem si Neffa zamiloval a přečetl několik jeho dalších tlustých knih! Více v mé recenzi http://blog.vejnar.com/trinacta-komnata-vladimir-neff.htm

11.01.2012 5 z 5

Trojhlas Trojhlas Miroslav Horníček

Díky za tuto sbírku, kdy se tři velikáni setkávají, uvažují nad životem a rozebírají všední obyčejnosti ze svých pohledů profesních, hlavně však ze srdce v příjemném tónu svých procítěných individualit. Jejich vidění světa je někdy až nostalgické, vždy však střízlivé a sympatické s vtipným nadhledem a poctivým přístupem k věci. Oceňuji jejich vyjadřovací schopnosti a bohatost češtiny, všichni tři umí výborně psát a kniha se čte v jistém smyslu jednohlasně;) PS: Když jsem tu pod jménem Vladimíra Preclíka zahlédl dva letopočty, bylo mi zas trochu smutno, je to všechno pryč..:/

20.01.2013 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Výborně napsaná kniha se zajímavým příběhem! Ihned dávám do doporučených. Jen opatrně na první kapitolu - skoro mě odradila - doporučuji se k ní vrátit po přečtení celé knihy!

"Co vzniká pomalu, vzniká nezřetelně. Porucha, která by byla viditelná na první pohled náhodnému návštěvníku, uniká dennímu pozorovateli."

19.03.2016 5 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Začátek mě k dalšímu čtení příliš nenabádal, ale pak už jsem si to užil se vším co k Neffovi patří - nadsázka, humor, překvapení (jak píše Zlatinka), touha po velikášství hlavní postavy, její snaha o morální bezúhonnost a logicky přesné vyjadřování s filosofickým nádechem, záliba v drobných maličkostech, které většinou zásadně ovlivní další pokračování děje.. A také se dozvíte proč královny nemají nohy;) Jdu na Prsten Borgiů..

02.03.2013 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

pet-kyval to řekla za mě.. pěkná, humorná knížečka, co se musí líbit snad všem;) 90%

21.05.2012 4 z 5

Hovory Hovory Miroslav Horníček

Člověk se opravdu pobaví nad dotazy diváků, někdy ani nepotřebují komentář:) Horníček byl a vždycky bude jedním z nejkrásnějších Čechů. Lidskost, moudrost, vtipnost, upřímnost, pohotovost, předvídavost, jemnost - tak nějak bych ho charakterizoval.. http://blog.vejnar.com/mistri-mluveneho-slova.htm

29.04.2012 5 z 5

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Humorně vylíčené situace nelehkého soužití sedmičlenné rodiny Krausových. Oddechová četba u které se pobavíte a říkáte si, že leckteré roztržky vám vůbec nejsou cizí:)

25.08.2017 4 z 5

Listy z Provence Listy z Provence Miroslav Horníček

Pasáže, co mě zaujaly:
"Člověk malý a mdlého rozumu se cítí často dotčen. Brání se všemu, co nechápe, tuší v tom nebezpečí, osten namířený proti vlastní cti, a snaží se svými obavami a svou dotčeností nakazit i druhé."

"Šli jsme dál. Vždycky se jde dál a pořád se něco opouští. Jsme něčím pořád opouštěni, čas plyne jako proud, čas vane jako vítr a člověk se marně pokouší něco mu vzít, něco si přisvojit, aby to vždycky bylo na dosah, třeba vadnoucí, a přece pro někoho ještě plné krve, vůní, větru nebo žalu."
...
"A proto vyvolení píší básně. Ostatní ryjí svá jména do zřícenin, odvážejí si mušle z mořských břehů a ukrývají květy na dně zásuvek a mezi listy knih."

10.03.2017 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Výborná sociální sonda do nitra jedné přehlížené dívky, která hledá své životní štěstí.

"Marně četla noviny, marně hledala zprávy o blížícím se válečném konfliktu. Tatínek pořád sliboval, sliboval, a ono kde nic tu nic. Zrovna v té pitomé době si lidé umínili, že budou žít v tupém, telecím míru. A nebožka Hanousková přece řekla Štěpce docela jasně, že ji štěstí nebo neštěstí potká jen ve válečných časech! Je tak silná a dobře vyvinutá, má takové statné a žádostivé tělo, a přitom stále zůstává stranou všeho životního víru!"

18.11.2016 5 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Velmi rozsáhlé dílo o životě malířském a literárním konce 19. století a zejména o nelehkém životě citovém Zdenky Braunerové, sympatické a chytré ženy a umělkyně. Román mi hodně připomíná tvorbu Vladimíra Neffa, kterého tu mám mezi oblíbenými. Místama tu na mě bylo až příliš mnoho postav, ale celkově musím dát autorovi za tu mravenčí biografickou práci pět hvězd. Nejvíce jsem si vychutnával psychologické pasáže, krásně pojaté, některé věty jsem si poznamenal do notesu.

27.03.2012 5 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Skvělé čtení, které doporučuji každému! (Jedna z mnoha knih, které jsem dostal ke svým čtyřicátinám. Děkuji Kris;)

Návyky se formují opakováním konkrétních činů. Dalším opakováním se posilují.

Stěžování si je jako páchnoucí dech. Všimneme si, když je cítit z úst někomu druhému, ale sami u sebe ho necítíme.

Než promluvíš, zvaž jestli tvá řeč bude lepší než ticho.

Jestliže změníte svá slova, změníte tím následně i své myšlenky, a tím celý svůj život.

Nejlepší způsob, jak přimět ostatní aby si nestěžovali, není přímá konfrontace, ale přesunutí pozornosti.

Stát se člověkem, který si nestěžuje, znamená přestat nadávat na to, co nemůžeme změnit.

Je třeba se zaměřovat na to, co chceme, aby se stalo, a nikoli na to, co nechceme. Když si stěžujeme, zaměřujeme se jen na to, o co nestojíme.

Ventilování hněvu zvyšuje míru rozčilení a agrese. (Častý mýtus, že to je opačně; doloženo studiemi)

Stěžováním zvyšujete svou vlastní hladinu stresu. Říkáte, že něco je špatně, a vaše tělo na tuto informaci reaguje stresem.

Kvůli stresu ztuhnou svaly, zrychlí se srdeční tep a stoupne krevní tlak.

V USA je 7 nejprodávanějších léků na nemoci způsobené stresem! Je dokázáno, že stres škodí zdraví (deprese, vyšší cholesterol, srdeční choroby, pálení žáhy, žaludeční vředy).

30.05.2022 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo chce porozumět svému partnerovi či dětem.. Vypsal jsem si pasáže, co mě zaujaly nejvíc:

"Láska nepočítá chyby, nepřipomíná minulá selhání. Prosba dává lásce šanci, zatímco požadavek ji dusí.

Sdílením svých pocitů (i negativních) budujeme důvěrný vztah.

Láska se projevuje tak, že hledáme způsoby, jak ze sebe vydat to nejlepší.

V zamilovanosti jsme vláčeni instinktem, který se vymyká běžnému chování. Jestliže se však po návratu do reálného světa, kde máme možnost volby, rozhodneme být laskaví a velkorysí, potom skutečně milujeme.

Zamilovanost je dočasné emocionální vzplanutí. Skutečná láska spojuje rozum s citem. Zahrnuje také vůli, vyžaduje disciplinovanost a je si vědoma dalšího rozvoje osobností. Naší nejdůležitější emocionální potřebou není být zamilován, nýbrž být opravdově milován.

Sexuální touha u žen je primárně založena na jejich emocích (že jsou milovány), zatímco u mužů má fyzický základ.

Základem úspěchu je mít pestřejší způsob řešení než jen přizpůsobit se a potlačit sebe.

Rozdíl mezi myšlenkou a potřebou. Zanedbáváme přirozenou potřebu vzruchu v partnerství. Vztah se bez stereotypu neobejde a nemá smysl se mu bránit. Ale pokud k tomu přidáte stále stejné sexuální polohy, únavu, určitou všednost, je vzruchů málo a přirozená potřeba se začne projevovat."

Jazyky lásky: Pozornost, slova ujištění, přijímání darů, skutky a služby, fyzický kontakt.

28.10.2021 5 z 5

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Člověk vyššího typu pan Humbl využívá každé příležitosti k prosazení vlastních zájmů a není mu zatěžko potopit druhého, potom co užil výhod jeho blízkosti. Knihu od mého oblíbeného spisovatele jsem dostal od blízké milované osoby, toho času jdoucí ještě cestou srdce..

21.11.2018 5 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Velmi se mi líbila. Začátek trochu zdlouhavý, ale potom už nepustí;)

"Ve chvílích obzvláště teskných ji vylovíme z veteše nastřádaných zklamání, hýčkáme ji a vroucně se jí díváme do tváře - do tváře sladké minulosti, která se nikdy nevrátí."

A pak třeba citace od Camri! PS: Po přečtení si určitě pusťte i film, stojí za to!

20.10.2016 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Již podruhé jsem se oddával čtenářským rozkoším, které poskytuje tato sbírka povídek mezilidských vztahů. Chování, pocity a vášně jednotlivých postav jsou zde vylíčeny s takovou opravdovostí, pestrostí a dramatičností, že vás příběh vcucne do děje a už nepustí.

Zweigova vytříbená psychologie libující si v drobných detailech a v pozvolném odhalování a proměnách charakterů je navíc umocněna bravurním českým překladem, který každé slůvko odměřuje na miskách vah a vybírá jen ta třpytivá a neohmataná. Už se těším, až mě AMOK popadne potřetí:) Několik zajímavých ukázek z knihy jsem přepsal sem: http://blog.vejnar.com/stefan-zweig-amok.htm

30.12.2012 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Líčení pocitů při nasazování svěrací kazajky je doslova srdcervoucí až bere dech, velmi poutavě napsáno.. První výlet do minulých životů mě zklamal svou rozvleklostí a část jsem přeskočil (což málokdy dělám), ale pokračoval jsem a další příběhy už byly v pohodě, zejména ten poslední se ztroskotáním na kamenném ostrůvku se mi hodně líbil.

Taky mi trochu vadilo občasné přesvědčování (typu milý čtenáři, uvědom si..) o tom, že duch je věčný, neumírá a každý v sobě nosíme nepočítaně z předchozích životů (doslova). Ano, věřím, že v tomto případě se ve vyprávění Morella přihodilo něco nadmíru výjimečného, ale dokazuje to jen ohromnou duševní sílu a obdivuhodné schopnosti hlavní postavy. Každopádně jsem rád, že jsem na knihu (díky A700:) narazil, vzbuzuje hodně emocí a dobře se čte.

14.10.2012 4 z 5

Kokoti jsou věční Kokoti jsou věční Xavier Crement

Tato kniha mě ohromně pobavila, u prvních pár desítek stránek jsem se pořád smál:) A je také velmi pravdivá, sice popisuje situaci před 20ti lety v Americe, ale je aktuální i dnes v ČR - lidé se chovají arogantně a jakoby si libují v tom chovat se k sobě hnusně. Nesmyslné upřednostňování menšin, tendenční přístup médií, konzum, bezhlavý hon za kariérou, penězi a mocí.. Kokot se nezastaví před ničím a absolutní kokot zůstane kokotem navždy.

11.01.2012 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Dárek k mým čtyřicátinám od Moniky z práce. Kniha se mi líbila, vypsal jsem si z ní několik citací!

Není to majetek, zdraví, postavení, ani nic jiného, co nás činí šťastné. Je to stav naší psychiky - to jediné můžeme v životě úspěšně ovlivňovat, aniž by záleželo na vnějších faktorech.

K vytouženému cíli vás dovedou vůle, víra a vytrvalost, ne slepě vynakládaná býčí síla, která není ochotná ustoupit a vyčkat.

Rozumově si namluvíme, že musíme udělat to či ono, protože to je objektivně správné, a přitom zcela ignorujeme své pocity, které nám, když se utišíme a umíme jim naslouchat, vždy prozradí, co dělat a na co se vykašlat.

Brát něco zodpovědně neznamená brát to vážně. A už vůbec to neznamená, že když někdo něco bere vážně, dělá to lépe než ten, kdo to bere s lehkostí. Myslím, že často je to naopak.

Uprdelista je člověk vědomý a moudrý. Pochopil, že vnější svět nezmění, a tak se naučí mít ho u prdele; tím získá mnoho času, energie a prostoru k tomu, aby pracoval sám se sebou a změnil se a ovlivnil tak celý svět. :)

23.09.2022 4 z 5