uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Přísně střežené tajemství Přísně střežené tajemství Jeffrey Archer

Další výborné pokračování od pana Archera. Ani chvilku se člověk nenudí. Zase se objevuje pár záporáků, ale ti opravdu stojí za to! Pěkně si u Cliftonovců vždycky zanadávám. Na celé sérii mě baví to zasazení do skutečné britské historie, je zde spousta detailů z života lidí té doby, popis voleb, ekonomika, práva žen a mnohé jiné. A ke všemu ten napínaví konec! To jsem vážně zvědavá na další díl.
Doporučuji.

10.12.2023 4 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Druhý díl doposlouchán, byl moc dobrý, ale první byl o malinko lepší. Interpret, pan Otakar Brousek ml. je ještě lepší než v 1. dílu, jen ta Angličtina pořád trochu pokulhává.

Osudy všech postav prožívají další svá dobrodružství, objevují se skutečné postavy historie a to mě moc baví. Každá postava je jiná, je svá a má svůj zapeklitý osud, v tom má pan Archer bohatou fantazii.

Je to trochu pohádka pro dospělé, ale proč ne, když ten jeho styl je tak vyjímečný. Doporučuji a těším se na další.

04.12.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Právě jsem doposlouchala jako audioknihu čtenou úžasnou Vandou Hybnerovou a jsem z toho naprosto vyřízená. Knih o zrůdnostech a zrůdách komunismu je spousta, všechny jsou děsivé, ale toto je opravdu moc.

Tušila jsem něco málo i o ženách a dětech, ale tyto podrobnosti by člověk nevymyslel ani v nejhorších představách! Nejhorší snad je, že se to dělo u nás v Praze na Pankráci a dělali to naši našim a v mnohém překonali Němce, kteří tam řádili před nimi. Smutná je i ta skutečnost, že nikdo nebyl řádně potrestán, a za další, spousta lidí ani netuší, že rodina, která je vychovala ani není jejich. Objevuje se i Zdena Mašínová, jejíž maminka skončila právě tam.

O tomhle by měl vědět každý. Měla by to být povinná literatura. Mělo by to být v televizi v hlavním vysílacím čase. A hlavně komunisti už by měli konečně pochopit, že tu už dávno nemají co dělat!

Kniha je opravdu hluboká, krásně napsaná, snad ani slovíčko není navíc. Pro mě je toto kniha roku. Doporučuji!

04.12.2023 5 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Tak tento díl se mi líbil trochu méně než ten první, ale na druhou stranu se to pěkně vyvíjí a komplikuje! Ti vyšetřovatelé a psycholožka by potřebovali trochu vysvětlit, jak se chovat, ale na druhou stranu mě těší, že to nejsou jen ti hodní a ti zlí.

S příběhem a asi vůbec s islandskými knížkami mám trochu problém u jmen, musí dost přemýšlet kdo je kdo.

Ale každopádně, příběh mě velmi zaujal a tak nějak asi i souhlasím s tím jak to vše mělo dopadnout. Vím, že mě asi spousta lidí bude odsuzovat, ale nemůžu nějak poslední dobou souhlasit s tresty, podmínkami a délkami trestů těch nejbrutálnějších zločinců. Prostě pani Yrsa to zase vystihla.

02.12.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Opravdový román pro ženy. Paní Hoover má neskutečný dar - umění vyprávět. Přestože její knížky jsou pouze naprostá fikce, spisovatelka vždy umí pobavit, napínat, rozplakat a hlavně nutit, abyste pořád četli. Tolik opětované lásky existuje snad jen v jejích románech. Ale proč po něčem takovém semtam nesáhnout?

Tato se opravdu povedla, je tam asi úplně vše, co pořádný zamilovaný román má mít. Chvílemi jsem si říkala, že je to až trochu moc přitažené za vlasy, tolik zmateného chováni, tolik spravedlivých lidí, tolik lásky a vděčnosti! Ale kdo by nakonec nechtěl ty poslední tři zažít na vlastní kůži a ke všemu prince v oranžovém náklaďáku!

Jediné, co se mi opravdu nelíbilo, byla ta vybraná jména.

Jinak dámy, připravte si kapesníky a do toho!

02.12.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Krása a pohlazení. Díky výzvě jsem se opět dostala k této nádherné knížce, nevím už po kolikáté, ale vždycky mě dostane. Nevím, jestli je to knížka úplně pro děti, je tam tolik úžasných myšlenek a fantazie, a člověku před očima běží film o tom malém blonďatém chlapečkovi. Příběh je neustále moderní, nadčasový, až je neuvěřitelné, že byl vydán před 80 lety.

Tentokrát jsem si poslechla v podání nenapodobitelného pana Viktora Preisse a myslím, že ten tomu dodal ještě větší hloubku a poetiku. Vím, že budu poslouchat zas. Vy také?

30.11.2023

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Opravdu hodně dlouho jsem se na Yrsu chystala a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. První díl byl opravdu silné kafe, ale zase se vše nechutně nerozpitvávalo dopodrobna jako třeba u Chrise Cartera (mimochodem mého oblíbence).

Je to typická severská detektivka, přestože Island je trošku dál. Postavy mají své osudy a své nepříliš sympatické charaktery, ale o to mě to bavilo víc. Co já vím, třeba se z nich v budoucnu něco milého vyklube.

Knížka mě bavila, styl se mi líbí, těším se na další díly série. Snad si na konci konečně zapamatuji Yrsino příjmení. :)

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Tak to ovšem: Ooooooo! Pan Archer má tu schopnost, že se na něm čtenář stává závislým. Po jeho knihách vás stěží nadchne jiný autor a musíte dát zas Archera. Aspoň tak to mám já.

Miluju Anglii se vším všudy a tady to prostě všechno je. Opět děj začíná na začátku 20.století, zase je vyprávěn z pohledu různých postav, zase je tu přátelství, láska, nespravedlnost, nenávist, chudoba, bohatství, hamounctví atd. atd. Prostě takový novodobý Dickens. Pecka. Poslouchala jsem jako audioknihu, pan Brousek je skvělý a už se mooooc těším na další díl. Doporučuji.

28.11.2023 5 z 5

Před bouří Před bouří Diane Chamberlain

Právě dočteno. Zpočátku jsem se nemohla moc zorientovat, spousta osob a do toho retrospektiva, ale po pár stránkách mě to chytlo a nepustilo. Děj se postupně odhaluje, jak jsme u autorky zvyklí, ale tady je to opravdu pomaloučku, z pohledu všech postav a téměr do konce jsem tu záhadu neprokoukla jako v jiných knihách od paní Chamberlain. Jsem moc ráda, že jsem letos na autorku natrefila a doporučuji všem.

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Tak po této knížce mám paní Wilkovou ještě radši. Není to nijak náročné čtení, ale moc mě pobavilo. Myšlenka je opravdu skvělá a celý příběh mě bavil od začátku do konce, chvilkami jsem se i zasmála. Je vidět, že paní spisovatelka dokáže psát i humorné romány, má hluboké znalosti o Řecku, stejně tak jako o historii. Jsem spokojená a doporučuji. (Obzvláště těm mezi 50-70)

28.11.2023 4 z 5

Pořád milé počteníčko/posloucháníčko. Není to nic náročného a opravdu to nutí člověka k zamyšlení. Příběhy hlavních postav pokračují a vše je tak krásně a mile podáno. Po tomto díle mám opravdu chuť opět vyzkoušet meditaci, ale hlavně chuť se seznámit s Dalajlámou. Doporučuji.

13.11.2023 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Oproti ostatním autorčiným knihám tohle bylo trošku slabší. Nic moc se nedělo, vše bylo nějak moc jisté od začátku. Časté téma nekomunikace v manželství, trochu přitažené za vlasy, prostě žádný zázrak.

Jako audiokniha to nebylo špatné, ale je spousta jiných moc dobrých knih, jako třeba Za zavřenými dveřmi. Nevím. Pokud se zrovna nechcete na nic moc soustředit, tak je toto vyhovující.

13.11.2023 3 z 5

Čas pomsty Čas pomsty Jeffrey Archer

Teda lidičky, to je něco. Archer je prostě geniální vypravěč a ještě jsem se nenudila ani u jedné z jeho velké sbírky. Má svůj typický styl, ale je to taaaak na úrovni, že se opravdu divím, že u nás není zdaleka tak známý. Je to ten typ autora, jehož další knížku chcete číst hned po té první, a která vás opět nezklame a nutí vás číst/poslouchat prostě dál. Je napínavý, zábavný a pro mě ještě navíc velmi anglický.

Filmy a knihy od soudu snad musí milovat každý, obzvlášť když zápletka je tak zapeklitá. Já si nemůžu pomoct, ale pan Archer je spisovatel přesně dle mého gusta a nezbývá mi po této knize jen a jen chválit. Jestli si jí prostě nepřečtete nebo neposlechnete, tak uděláte velkou chybu. (Jen mezi námi, na pana Knota jako interpreta audioknihy jsem si musela zvyknout.)

13.11.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tohle mě opravdu bavilo. Čteno v tu pravou chvíli. Téma celkem časté, ale podané nějak jiným způsobem. Přestože Sára je velmi svá a svou situaci řeší způsobem, který by lecjaká průbojnější nátura neschvalovala a nechápala, díky její inteligenci jsou její důvody ke svému chování naprosto pochopitelné a nevtíravé.

Popis maloměsta, hogo fogo rodin, drbů, zatajování, zbabělosti, lhaní, povyšování, prostě takový ten normální život atd. Jak typické a jak krásně napsáno. Jsem nadšena. Počtěte si.

13.11.2023 5 z 5

Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda? Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda? Jan Novák

Tak to bylo opravdu krásné. Poslouchala jsem opět jako audio a naprosto mě to nadchlo. Pana Nováka mám stále radši, jen mě mrzelo, že audiokniha byla tentokrát asi dost zkrácena. Chyběla mi spousta informací a detailů o natáčení filmů, o slavných hvězdách atp. Ale třeba je to jen má posedlost těmi starými skvělými filmy. Komunisti opět nezklamali.

Dle mého názoru, pan Forman byl prostě úžasná osobnost s originálním pohledem na svět a neustále mladým duchem. Kéžby bylo více takových. Doporučuji.

13.11.2023 4 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Velmi milá knížka. Opět jsem poslouchala jako audioknihu a potěšilo mě, že paní Jirešová podstatně zpomalila své tempo.
Pokračují zde příběhy všech postav z předešlého dílu a hlavním tématem je karma. Je zajímavé se nad ní zamyslet a uvědomit si i své vlastní zkušenosti, určitě na tom něco je. Až už se nebudete schopni soustředit na nic náročného a budete chtít trošku povzbuzující, chytré a úsměvné čtení, zkuste Dalajlámovu kočičku.

20.10.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) No teda! To bylo ponuré od začátku do konce. Jako všechny knihy paní Mornštajnové i tato je velmi čtivá a člověk nemá chuť ji odložit, ale pořád jsem čekala alespoň kapičku naděje nebo zvratu, špetinku hrdinství nebo spravedlnosti, ale tohle je opravdu moc. Tolik beznaděje, krutosti a nevyřčených slov jsem snad ještě nikdy v jedné knize nečetla. Výborně napsané, ale jednou stačilo. Mé doporučení: hlavně to nečtěte, až na vás půjde podzimní nebo jakákoliv deprese!

20.10.2023 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

To je tak hezké počteníčko! Najednou jsem zjistila, že potřebuji začít číst a poslouchat něco pozitivnějšího a také trochu v sobě probudit dobrou náladu a vyslechnout něco povzbuzujícího. A ejhle knížka se objevila. Je to milé, legrační a plné krásných příběhů, skvělých k zamyšlení. Budhismus je představován ve spoustě každodenních situací a člověk před sebou neustále vidí tu usměvavou tvář 14. Dalajlámy a obdivuje ten klid a moudrost, které jsou pro něj tak typické. Audiokniha je moc pěkně načtena paní Jirešovou, i když ve trochu zrychleném tempu. A hádejte, co jsem si hned po přečtení pustila? No samozřejmě, že 7 let v Tibetu. A jdu na další díl.

15.10.2023 4 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

To je ale milé počteníčko. Úplnou náhodou jsem na knížku narazila po tom, co jsem si pořídila zrzavého kocourka a doufám, že bude tak skvělý jako byl Bob. Ti dva si byli opravdu souzeni a jejich zžití, útrapy, spolupráce a vzájemná podpora mluví o jejich velmi silném a krásném přátelství. Ke všemu se vše odehrává v mém milovaném Londýně, takže další plusový bod. Doporučuji tedy i těm, kteří nevlastní zrzavého kocoura. A proč vlastně ne?

15.10.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

(SPOILER) Už podruhé obdivuji styl paní Wilkové, který je opravdu osobitý. Vůbec jsem netušila do čeho jdu a pořád jsem čekala, kdy už mi hlavní hrdinka bude alespoň trochu sympatická, ale nestalo se, a to jak celým životem proplouvala s těma chladnýma očima a podle mě i srdcem, mě nepřestávalo překvapovat až do konce, obzvláště její aktivita po 2.světové válce byla neskutečnou chuťovčičkou. No, prostě a jednoduše síla! Bravo, paní Wilková, už se těším na další knihu.

15.10.2023 5 z 5