Ulala

Vražedný chladVražedný chladLouise Penny

Po přečtení prvního případu jsem byla nadšená atmosférou. Je to oddechovka, která se čte jedním dechem. Krásná klasika, ke které se budu vracet. Postavy jsou vykreslené tak dokonale, že se zdá, jako bych je znala a příběh vtahuje do děje. Vražedný chlad jsem koupila po nějaké době, ale s třetím příběhem jsem neváhala a pořídila jsem si ho v předprodeji. Nevím, zda je vhodné se vyjadřovat o detektivce slovem laskavá, ale mně tak připadá.

19.01.2016

Devátá oběťDevátá oběťDana Stabenow

Nemám co dodat. Trudoš a Dela111 vystihli vše co bych chtěla k autorce a knize říct. Pouze bych si co nejdřív přála překlad dalšího příběhu, na který se těším.

26.12.2019

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Nádherná kniha, vracím se sice ke komentáři dlouho po přečtení, ale musela jsem napsat alespoň trochu chvály. Forma dopisů mně nadchla, protože jsem z generace, která dopisy ještě psala. Autorka laskavým způsobem popisuje hrůzy války zejména v Normandii a hlavně lidsky poukazuje na to, že člověka bychom neměli odsuzovat pouze za to čím je.

25.09.2019

Černé zlatoČerné zlatoDana Stabenow

Aljaška - ropná stanice a s ní spojen zmar přírody, ale i obživa a ropa jako prostředek k přežití. Na druhé straně boj domorodců s tíživou situaci a snaha o zachování té Aljašky, která ukrývá "poklady" minulosti a svou drsnou krásu. Autorka v tomto díle ukázala nejen život na plošině, ale i město s jeho drsnými stránkami. Mohu říct, že tato série mně nepřestane bavit a tento díl jsem přečetla na jeden, no na dva zátahy. Smekám klobouk před popisy nejen přírody. Je to však detektivka a i když tady není vrah je napínavá, dobře se čte a souhlasím se vším co o ní napsal trudoš.

Strach za oponouStrach za oponouVilém Křížek

Celá kulisa německého divadla v Praze nahrazuje absenci "pořádné"zápletky v detektivním příběhu. Nejdřív jsem se nemohla chytit, ale pak mně uchvátil popis života v divadle, divadla samotného, politického zákulisí a prostě doby samotné. Stálo to za přečtení.

21.04.2019

Malé temné lžiMalé temné lžiSharon J. Bolton

Brilantně popsaný týden pohledem tří lidí, kteří jsou sobě blízcí. Vše na pozadí zmizení několika malých chlapců….. Abych řekla pravdu, tak nevím, jak vyjádřit obdiv nad pojetím příběhu. Na jedné straně válečný konflikt na Falklandských ostrovech, pak smrtelná nehoda dvou malých chlapců, ekologická katastrofa na pobřeží a již zmíněné zmizení malých chlapců, ke kterým docházelo v posledních tří letech. Osud všech zúčastněných je velmi úzce propojen a knihu bych asi pojala jako psychologický rozbor povah tří lidí, kteří mají svá tajemství a pocit viny za své chování v určitých obdobích svého života. Kromě toho relativně malá skupina usedlíků na ostrově se svými zvláštnostmi, zvyklostmi a přístupem k jednotlivým situacím. Zmatené ? asi ano, ale proto kniha stojí za přečtení a zjištění jak skvěle se autorce podařilo skloubit příběh.

01.05.2019

Rozbití anděléRozbití anděléGraham Masterton

Myslím, že budu pokračovat ve čtení této série. Čtivé, druhé pokračování napínavější než první. Sexuální scény jsem vypustila, nejsou podstatné a kromě toho jsou tak trochu mimo mísu, ale autor si to asi nemyslí. Téma zneužívání mladistvých je neustálé velmi aktuální a v tomto příběhu nabývá dalšího rozměru. Příběh si zaslouží 5 hvězdiček a těším se na další knihu.

11.07.2017

Vysoký účetVysoký účetLouise Penny

Tato kniha mi dlouho ležela mezi nachystanými ke čtení a i když jsem se na ní moc těšila, pořád jsem ji odkládala s vědomím, že jak ji jednou chytím do ruky, vznikne obvyklý problém, který mám s knihami paní Pennyové. Začtu se a nemohu se od nich odpoutat. Přenesu se do světa vrchního inspektora Gamasche a vyhledávám každou volnou chvilku, abych se mohla alespoň na chvíli znovu začíst. I tentokrát příběh nezklamal. Nádherné popisy, mistrné přechody ze strohých lavic akademie do "teplého" domova ve Three Pines, "staří" přátelé i nepřátelé a zejména tvárnost a ovlivnitelnost mladých lidí doplňovaly zápletku, která stojí na doposud nedořešeném problému očisty policie.

Oživlý kámenOživlý kámenLouise Penny

Další příběh, který má v sobě poezii a tím nemyslím verše, které recituje vrchní inspektor, ale poezii života, lidských vztahů a vzpomínek. Ty mohou být natolik kruté a natolik živé, že vedou ke krutým činům. Avšak vražda, i když spáchána v krásné kanadské přírodě a idylických podmínkách starobylého hotýlku, zůstává vždy jen vraždou. Postupy vrchního inspektora Gamache a jeho týmu odhalují postupně minulost a propojují ji se současnosti, čímž krok za krokem odhalují čtenářům důvody a způsoby vraždy. Při tom se dozvídáme také mnohé o hlavních postavách knihy. Těší mně, že autorka nevypustila v příběhu Three Pines (pouze okrajově). Tuto lokalitu, i když "virtuální" jsem si docela zamilovala i s jejími obyvateli. Nezbývá, než počkat na další překlad.

24.07.2016

Bretaňská pýchaBretaňská pýchaJ. Bannalec (pseudonym)

Pět let na pobřeží Atlantského oceánu je dlouhá doba a Bretaň je nejen drsná ale patrně i krásná a příběhy komisaře Dupina za těch pět let jeho působení v Bretani jsou právě o tom. O drsném životě na krásném pobřeží, o lidech, jejich vztazích a jejich práci. Tentokrát se autor zaměřuje na pěstování ústřic a obchod s nimi. Řešení případů vražd a dalších zločinů se střídá s nádherným popisem krajiny, srozumitelným výkladem o pěstováním ústřic a popisem dobrého jídla. Právě proto se mi tyto příběhy líbí. Závěrečná oslava v příběhu odhaluje možné bretaňské kořeny komisaře Dupina, že by návnada na další příběh? Dávám pět hvězdiček. Na konec musím pochválit i krásnou češtinu překladatele.

22.03.2017

Dlouhá cesta domůDlouhá cesta domůLouise Penny

Příběh popisuje hledání sama sebe a chtěla jsem napsat hledání pocitů druhých, ale i v případě Clary a ostatních zúčastněných jde více či méně o hledání sama sebe. Když jsem se začetla, upevnila jsem se v názoru že cesta za sebou samým a za svými pocity je velmi strastiplná a v některých případech spojená i s cestou do míst, o kterých se nám ani nezdálo. Většinou si však postupně uvědomujeme, že to nejdůležitější máme doma, v blízkých, v tom, co máme rádi a pak přijde klid. Bohužel v případě Petera smrt. Já osobně knihu považuji za skvělou. Jsou zde všechny charakteristické rysy, které se prolínají celou sérií. Docela z klidem bych vydržela až do důchodového věku Guye Beauvoira, pevně však doufám, že autorka nezačne využívat jako oběti obyvatele Three Pines.

09.11.2019

Nejkrutější měsícNejkrutější měsícLouise Penny

Opět nezapomenutelná atmosféra vesnice Three Pines, jejíž obyvatelé si žijí svým životem. Jejich osudy narušené náhlým úmrtím se neustále vyvíjejí a otevřené konce knihy slibují další zajímavé čtení. Inspektor Gamache kromě řešení vraždy čelí svým „nočním můrám“ a druhá linie příběhu odtajňuje i jeho život. Dávám zasloužených pět hvězdiček a těším se na další pokračování.

03.04.2016

Bretaňské zlatoBretaňské zlatoJ. Bannalec (pseudonym)

Překrásná Bretaňská příroda, kterou autor v knize popisuje. Bílá země s vůni soli, kterou člověk skoro cítí při čtení a na tomto pozadí sympatický detektiv Dupin, tentokrát ve spolupráci s komisařkou Roseovou řeší zamotanou vraždu známé novinářky a pak i majitele salin. Autor ve všech svých knihách ze série o komisaři Dupinovi brilantně využívá historii Bretaně, pověstí kolující mezi lidem, hrdost Bretaňců na svou zemi. Kriminální příběh spojený s dobrým jídlem, krásnou přírodou a zvyky země – co víc si čtenář může přát. Za mně super.

29.05.2016

ObětinaObětinaSharon J. Bolton

Wow, tak tohle byl nářez. Knihu jsem přečetla za dva a půl dne i když má více jak 500 stran. Krásné prostředí, zajímavý příběh trochu naředěný legendami a mýty a úžasně představené postavy. Prostě thriller jak má být. Jsem ráda, že jsem navštívila Shetlandské ostrovy.

13.05.2018

Chladný den pro vražduChladný den pro vražduDana Stabenow

Zatím fajn, vybrala jsem si první příběh zda mně zaujme. A zaujal. Na Aljašce jsem ještě nebyla a trochu jiný styl psaní mi nevadí, spíše naopak. S aleutskou komunitou se ráda seznámím i v dalších dílech.

15.12.2019

Černá skříňkaČerná skříňkaMichael Connelly

Černá skříňka Michaela Conellyho je mou první knihou tohoto autora a musím uznat, že komentáře k této knížce ve většině případů jsou trefné. Zajímavý děj, ve kterém se autor zabývá řešením případu starého dvacet let, mi mimochodem poopravil názor na řešení těchto případů. Řešení nabírá "grády" každou stránkou a já osobně jsem příběh přímo "zhltla". Určitě si ráda přečtu nějaké jeho další knihy. A je z čeho vybírat.

19.06.2016

Pohřběte své mrtvéPohřběte své mrtvéLouise Penny

Smekám před stylem autorky. Bravurně spojila minulost a současnost a je více než zřetelné, že i pro ní je tato kniha v mnoha ohledech výjimečná (slova autorky v úvodu). Citlivě propojené linie příběhů nás zavádějí jak do Quebecu tak do starého známého Three Pines a opět ukazuje krásu přírody a náklonnost k zemi ve které má svůj domov. Příběh sice staví na mrtvých, ale je o životě, ve kterém (a opět budu citovat autorku) bychom měli minulost respektovat, ale zároveň ji nechat odejít.

29.01.2018

Bretaňský přílivBretaňský přílivJ. Bannalec (pseudonym)

(+ SPOILER) Nádherný popis přírody, trochu méně jídla ale za to tři vraždy. Přeháním a dělám si legraci. Připadá mi, že příběhy Jeana-Luca Bannaleca jsou čím dále lepší. Drsná krása Bretaně, zejména tentokrát ostrovů, na kterých se příběh odehrává. Pověsti, které se k historii ostrovů vážou. Na tomto pozadí tři vraždy a když čtenář již zná postupy komisaře Dupina a jeho kolegů, může si při čtení pouze užívat smyčky, která se postupně zatahuje kolem pachatele a soustředit se popisy, které se týkají jak historie, tak i současnosti Bretaně, ve kterých autor vyniká. Pro mě skvělá kniha a jelikož je konec neuzavřený, předpokládám, že se mohu těšit na pokračování, ve kterém se objeví ztracený zlatý kříž.

17.02.2018

Krvavé sestryKrvavé sestryGraham Masterton

Graham Masterson v sobě nezapře hororového autora. Prvky hororu se prolínají celou jeho sérií o komisařce Katie Maguirové a to ji přidává tu špetku napětí navrch, která z jeho knih dělá ještě zajímavější detektivní příběhy. I tento díl je velmi dobrý, čtivý, sice občas neuvěřitelný, ale člověk se u něho nenudí, a i když zná vraha, netrpělivě očekává, jak to skončí. Samozřejmě i tento díl autor uzavírá náznakem pokračování. Budu se těšit.

04.03.2018

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Autorův styl mně baví. Zápletka skvělá. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová zajímavá. Co víc říct. Kniha mně bavila a určitě budu pokračovat v čtení této série.

31.03.2018

BěžkyněBěžkyněPeter May

Musím říct, že Peter May umí rozvinout příběh. Pomalejší začátek tohoto dílu, který popisuje soukromí obou hlavních aktérů vystřídá část, ve které se do hledáčku dostanou čínští sportovci, nakonec strhující poslední část, ve které se do problému dostane Margaret včetně vyústění detektivní zápletky. Některé části mi připadaly trochu naivní, ale to neovlivnilo můj názor na knihu. Další skvělý díl čínských příběhů, které dávají na váhy dva absolutně rozdílné světy.

05.07.2018

Znamení JidášZnamení JidášVlastimil Vondruška

Nezbývá mi než dát pět hvězdiček za skvělé letní čtení. Napínavé, lehké, Oldřich z Chlumu a jeho panoš Ota jsou sympatičtí a výkonní. Pražský hrad, vztahy v něm a intriky zemských úředníků jsou vykresleny velmi barvitě. Konstatuji po několikáté: Autorovy knihy se čtou velmi dobře.

29.07.2019

SelfiesSelfiesJussi Adler-Olsen

S knihami této série mám vždy dva problémy. Začátek, než vstřebám ty různé událostí v různých časových intervalech a pak nedostatek času, abych knihu shltla na jeden zátah. Napínavé, zajímavé a výstižně popsané charaktery některých typů lidí. Určitě doporučuji a já sama budu pokračovat v dalších knihách série.

27.01.2020

SestrySestryBernard Minier

Napínavé, čtivé, dobré. Možná se autor držel víc při zemi, ale o to tu bylo více informací o Servazovi. Pokud bude další příběh, ráda si ho přečtu.

17.05.2020

Nezvratné alibiNezvratné alibiPeter May

Vyprávěčský talent autor v poslední části série nezapřel. Pospojování všech nitek proplétajících se i z minulých částí bylo skvělým počinem. Oproti první sérií z ostrova Levis je to takové lehčí čtení, ale nemohu a nechci k tomu říct nic nelichotivého. Kniha se dobře četla a jen doufám, že autor začne nějakou další sérií.

17.12.2020

Pod hladinouPod hladinouDana Stabenow

Krátké, rychlé a výborné. Autorka zúročila své zkušeností z dětství straveného na moři a myslím, že se ji to moc povedlo. Přiblížila nám opět o kousek Aljašku, zvyky a život původních obyvatel a nebezpečné povolání - lov krabů. Těším se na další pokračování.

27.12.2020

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Odpočinková četba - ano, detektivka trochu natažená na skřípec - ano. Hlavní postava se však chová jako puberťačka a k tomu ještě naivní - to mně odradilo od dalšího pokračování. Četlo se to velmi dobře, ale budu si muset dát oddech abych se vrátila k "mladé svérázné" učitelce. Musím však pochválit grafické zpracování - docela vtipné.

Mrtvý poselMrtvý poselVlastimil Vondruška

Knihu jsem přečetla za jeden den, bavila mně. Ke komentářům je snad zbytečné něco dodávat. Historická fikce mi nevadí, je to přece jen beletrie, a otevřený konec může nakopnout naši fantazii.

13.03.2016

Vykoupení krvíVykoupení krvíP. Tremayne (pseudonym)

Mám ráda Irsko. Odpověď na otázku proč však zní: ani nevím. O Irsku jsem pouze četla, viděla o něm filmy. Připadá mi však, že je to země, která kromě úchvatné krajiny má svou historii. Když jsem objevila spisovatele píšícího historické detektivky situované do Irska, koupila jsem knihu a začetla se, už ani neví do kterého z titulů. Tremayne mně „chytil“. Je překvapivé kolik historických informací jsem se dozvěděla při čtení detektivky. Právní systém doby, ve které se příběhy odehrávají, je úchvatný. Vývoj tzv. pravé víry velmi zajímavý. Nelpím na přesných historických datech v beletrii, ty si mohu najít v historických spisech či encyklopediích. Příběhy sestry Fidelmy mi však poopravily názor na některé historické události, které jsem dříve nezkoumala, protože jsem si myslela, že je vše jinak. Poslední kniha (za rok a půl se mi povedlo přečíst všechny příběhy) mi připadala ucelenější. Zápletka opět skvělá. K vyřešení případu je komentář zbytečný. Kniha se čte jedním dechem. Je velmi zajímavé sledovat myšlenkové pochody právničky, která přes různé překážky a své vlastní problémy, dospěje pro čtenáře většinou k překvapivým závěrům (pokud ovšem nejuknete na konec knihy – to však nedoporučuji, zajímavější je postupný vývoj situace). Doporučuji a dávám pět hvězdiček.

09.03.2016

Babičky: Mrtvý kuchařBabičky: Mrtvý kuchařMinna Lindgren

Každý máme na knihy svůj názor. Komentáře, které jsem četla, nejsou na 100 % lichotivé. Mně se ale kniha líbila. Kdybych nemusela služebně odjet, tak bych ji měla přečtenou za jeden den. Chybělo mi posledních pár stránek, které jsem s chutí dočetla po příjezdu. Realisticky napsaný příběh třech babiček, které ve svém věku mají příjemné i špatné chvilky. Jsou velmi vitální a mají své záliby, které možná jsme schopni pochopit pouze po překročení určitého věku a po získání s tím souvisejících zkušeností. Řešení tajemství, která se vyskytnou v seniorském domě, jsou pro babičky zpestřením. Tyto aktivity jsou sice spojené s pár nepříjemnostmi, ale ve spolupráci s několika mladými lidmi se jim podaří zápletku rozluštit a tím vyřešit i své osobní trable. Další díl si určitě přečtu.

09.06.2016