Bronzové oko

Bronzové oko https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350424/bmid_bronzove-oko-OaC-350424.jpg 4 20 9

Leon série

Další ,,byzantský příběh s tajemstvím“ s hlavním hrdinou vysokým hodnostářem císařského dvora Leonem přibližuje málo známou dobu a kulturu. Severořecká Soluň roku 833. Právě sem protospatharios Leon doprovází na císařský rozkaz nově jmenovaného vojenského správce oblasti. Skutečným cílem jeho návštěvy je však zmapovat aktivity soluňského arcibiskupa, který ve sporu o uctívání ikon stojí na opačné straně nežli císař. Proti své vůli se Leon stává svědkem hádky mezi dočasným místodržícím a jeho manželkou. Následujícího rána je místodržící nalezen zavražděný a Leon se ujímá vyšetřování. Během něj se setkává se svou dávnou láskou mniškou a básnířkou Kassií, ve které ale také poznává nebezpečnou protivnici. Objevení další mrtvoly přiměje Leona postavit se čelem stínům minulosti, a také přehodnotit svůj pohled na spravedlnost. Další pokračování své trilogie, Smaltová Medúza, zasadil Panagiotis Agapitos, jeden z nejvýznamnějších řeckých historiků byzantské literatury, na egejský ostrov Skyros.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Vyšehrad

Ο χάλκινος οφθαλμός , 2006

Ulala
02.04.2024 4 z 5

Další případ, který řeší protospatharios Leon, se odehrává tentokrát v Soluni, v zimě roku 833. Okolnosti přivedou Leona k vyšetřování dvou vražd, které souvisí s minulostí význačných osob Soluně. Vše je popisováno s velkou znalostí historie a proto možná v některých případech trochu komplikovaně. Pokud si ale čtenář udělá představu o jménech, příjmeních a funkcích hlavních postav, zjistí, že je to velmi napínavý příběh a také má šanci se hodně dozvědět o historii Byzancie.

bozena3656
03.10.2023 3 z 5

Než se příběh rozjel, bylo na mě moc církevních informací. Kdyby jich bylo méně, uvítala bych, jinak příběh něl spád.

Chesterton
27.02.2019 2 z 5

Historické detektivky jsou má velmi oblíbená četba, ale tato vyžaduje skutečně svatou trpělivost a soustředění. Rozvětvené a barvité popisy, ale děj se v nich a v krkolomných jménech a funkcích zpočátku totálně ztrácí. Škoda.

adlenka
27.08.2018 3 z 5

Ach ta jména, ta mi dala zabrat, k tomu ty jejich funkce, ke konci už jsem tušila, kdo je kdo. Ale tak to k tomuto žánru patří, kdyby to byl Pepa a Anička, asi by to nefungovalo :-)
Příběh celkem zajímavý, dalo se.

bagel
21.05.2018 4 z 5

Tato kniha je lepší než první díl, děj není tak zamotaný. Oceňuji přesné historické pozadí.

EmmaKrizova
10.04.2018 3 z 5

Zajímavá prostředím i zápletkou. Ale opravdu náročná stylem vyprávění. O hlavním hrdinovi nevíme nic a na str. Asi 70 se dozvíme, že není škaredý. To je tak novátorský přístup v literatuře, hodný Aischyla, že by si zasloužil nobelovu cenu, pokud by tedy fungoval. Nicméně konec to vylepšil, zvYkla jsem si a zápletka byla dobrá. Také se mi líbil přístup Protospathariona Leona k jeho kariéře. Buhu si muset od historie oddechnout, už mě to jaksi neba.

mikika
19.03.2018 4 z 5

náročnější na pozornost, samé divné termíny a názvy, ale když si zvyknete, je to paráda.

JanzPardubic
25.02.2018 5 z 5

Rozhodně zdařilejší pokračování Ebenové loutny. Vždycky mě potěší, když si můžu přečíst dobrou historickou detektivku od erudovaného autora-odborníka, který mi navíc přiblíží méně známou historickou oblast a dobu, tentokráte Byzanc třicátých let 9. století. Těším se na třetí díl.

Egertová
25.01.2018 5 z 5

Moc hezky popsaná zima v Soluni.

Byzantská říše historické detektivky

Panagiotis Agapitos