Tomas@S Tomas@S komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Poslouchal jsem jako audioknihu v audiotéce Českého rozhlasu. Kniha mne zpočátku opravdu nadchla, je to velmi dobře napsané. Bohužel když jsem na téma Žítkovských bohyní zjistil víc faktů tak jsem byl ke konci knihy až pobavený nesmysly v tomto románu. Prosím nevěřte tomu co autorka píše, je to celé fikce, ve které autorka použila reálná jména a prostředí. A dost lidí tím zároveň naštvala.

31.01.2024 3 z 5

Jako velký fanoušek seriálu Případy 1. Oddělení musím tuto knihu plnou rozhovorů s autorem scénáře seriálu vynachválit. Výborně se to čte. Škoda jen, že skoro všechny popisované případy jsem znal už ze samotného seriálu. Ale i tak, skvělá kniha.

12.03.2023 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Poezii normálně nečtu, nicméně Kytici jsem si po mnoha letech opět přečetl a líbila se mi znova i když to byla a stále je povinná školní četba. Jsem rád, že stejný názor a dojem mělo z těchto básní i mé dítko školou povinné. Je to tak nadčasová klasika, které není co vytknout. Skvělý je samozřejmě i stejnojmenný film, ten se neuvěřitelně povedl.

10.01.2020 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Jak detektivky uplne nepreferuju, tak tato ponura severska detektivka byla docela dobra. Zacatek vypadal velmi nudne, ale postupne se to zamotavalo a vyjasnovalo a konec knihy jsem musel precist cely najednou jak jsem byl zvedavy jak to dopadne. Sice jsem vraha spravne odhadl o desitky stranek pred samotnym odhalenim, ale i tak to bylo zajimave. Navic tato detektivka docela sugestivne seznami ctenare s ostrovem Oland a zdejsim zivotem. K memu poteseni autor nepopisoval zadne divne a malo uveritelne situace, ktere velmi casto v jinych detektivkach byvaji. Tady bylo vse relativne civilni a uveritelne. Jenom par drobnych vytek se da najit nad kterymi se snadno mavne rukou, napriklad jen tezko si lze predstavit jak hlavni hrdina svyma tresoucima rukama stavi lod v lahvi :-) Takze proto ta hvezdicka dolu.

12.07.2019 4 z 5

V srdci šumavských hvozdů  (11 povídek) V srdci šumavských hvozdů (11 povídek) Karel Klostermann

Klostermannovy povídky se mi nějak líbí čím dál více. Jsou napsány krásným jazykem a dokáží čtenáře aspoň na chvíli přenést sto i více let zpátky v čase a na chvíli oživit svět, který už dávno zmizel a zůstaly po něm už jenom vzpomínky.

Docela mne vyděsila povídka o pogromu v Písku. Sympatické bylo, že se úřady snažili proti tomu
opravdu bojovat, ale proti té lůze to byl opravdu těžký úkol.

02.01.2024 5 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Prochazet timto komiksem bylo velmi prijemne. Kazde okynko je krasny obraz. Pribeh je okouzlujici. Zejmena mne zaujalo jak je uprchlicky pribeh univerzalni i pres zasazeni do fantastickeho sveta, kde vse funguje tak trochu jinak nez zname. Podobne zazitky musi mit kazdy kdo putuje do dalav i v nasem svete a snazi se zit nejakou dobu nekde jinde nez jen za humny. Zaroven je pribeh podivuhodne aktualni v soucasne dobe globalni uprchlicke vlny. Kez by to vsem utikajicim dopadlo stejne tak dobre jako hlavnimu hrdinovi.

30.05.2018 5 z 5

Gaza: Poznámky pod čarou dějin Gaza: Poznámky pod čarou dějin Joe Sacco

Jedna se o opravdu monumentalni dilo. Motivaci k jeho precteni bylo moje nadseni z jineho autorova eposu, Bezpecna zona Gorazde. Obdobne jako tam se jedna o kombinaci autorovych osobnich zazitku pri patrani po ocitych svedcich a liceni vyslechnutych svedectvi. V tomto pripade se vse toci kolem dvou zasadnich, dnes uz historickych, stretu v pasmu Gazy. To co autor proziva a zprostredkovava i nam ctenarum je divoka demolice palestinskych ctvrti v obdobi zacatku valky o Irak. Druha linie je liceni udalosti az v dalekem roce 1956, kdy se udal ve stejnych mistech masakr tehdejsich uprchliku opet izraelskou armadou. Oba strety jsou tragicke a uprchlici v nich vystupuji jako obeti armadni svevole. O uprchliky se temer nikdo nezajima a mistni udalosti jsou izraelskou armadou a vladou liceny uplne jinak, nez jsou ocita svedectvi obyvatel. Autor vse vykresluje (a to doslova) v neuveritelnych detailech. Dokoncit a realizovat toto dilo muselo stat obrovske usili a spoustu casu.

08.11.2017 5 z 5

Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Co ryba ví? - Vnitřní život našich vodních příbuzných Jonathan Balcombe

Je to dost smutné čtení. Je skvělé, že stále více a více rozumíme zvířatům a rybám, nicméně zároveň je lidstvo neustále ve větší míře likviduje. Asi časem nebude ani co zkoumat.

09.06.2023 5 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Bylo docela zajímavé se dozvědět něco z životních epizod Howarda Lovecrafta. Přes jeho podivně vypadající vyzáblou postavu a poněkud divné názory měl mnoho zajímavých přátel a ani jeho poměrně krátký život nebyl nudný. Vyprávění o jeho životě je doplněno několika ukázkami z jeho díla v komiksove podobě a několika citacemi. Tento komiks určitě neurazí a Lovercraftovy příběhy zasadí do kontextu jeho života.

08.01.2022 4 z 5

Bez loga Bez loga Naomi Klein

Tato kniha byla pro mne tak trochu noční můra. Bojoval jsem s ní přes půl roku, hrůza :-) Ale nakonec jsem ji zvládl. Ani už nevím, kde jsem na ní našel doporučení. Téma je atraktivní, korporace, globalizace, přesun výroby do rozvojových zemí a budování značek, boj proti globalizaci a korporacím. Autorka je podle stylu zřejmě žurnalistka, strašně ty témata okecává, to bylo asi nejvíc ubíjející - se stále dokola dočítat ty samé informace. Dále autorka velmi spekuluje a jak historie ukázala (už je to přes 20 let) tak korporace a značky definitivně vyhrály nad aktivisty a antiglobalizačním hnutím. Bohužel je to tak. A ani internet tomu nepomohl, spíše naopak, korporace ho absolutně ovládly. Současnost vypadá bohužel tak, že korporace nejenom vládnou skrytě, ale nyní jsou dokonce u státní vlády, viz například Babiš a Trump. Nejhorší je, že to vypadá, že lidi korporace milují, proč by jinak její zástupce volili do vlád? Děti jsou úplně posedlé značkami jako je právě Nike. A všem je zdá se úplně jedno, že ty předražené věci vyrábějí otroci a děti v Číně. Nicméně i těm korporacím možná jednou dojde dech, ale spíš tím, že je převálcuje právě ta Čína, která v tichosti už velmi dlouho krade jejich technologie a postupně si buduje vlastní značky. Co na to říct? Asi že dobře jim tak, mají co si zaslouží.

03.08.2020 3 z 5

Šántárám Šántárám Gregory David Roberts

Jak tuto knihu hodnotit? Cte se vyborne, cehoz hlavnim dukazem jsem ja, jelikoz tluste knizky nesnasim, ale tohle jsem precist zvladl cele :-) Atmosferu indickeho slumu i afganskeho bojiste dokaze autor vylicit velmi zdarile a obrazne. Rekl bych, ze nejvic se povedly akcni sceny, to se cte samo. Ale ty lyricke a zvlastne milostne pasaze, tolik klise se jen tak nekde nevidi, mozna v cervene knihovne.

Jsem zvedavy na film, jestli se nekdy natoci (ci mozna serial). Ten by mohl byt povedeny. Taky by mne zajimalo, vzhledem k paralelam s autorovym zivotopisem, kolik z toho opravdu autor zazil na vlastni kuzi, to by mohlo vydat na dalsi knizku.

Jen tak ze zvedavosti jsem se ptal jednoho indickeho kolegy jestli nahodou nezna tuhle knizku, jestli by mi neosvetlil nektere realie. Ale i kdyz se poptaval kolegu tak nic. Zrejme to v Indii zadny bestseller nebyl :-) Nicmene po zkouknuti nekolika videi na youtube, kde autor vypravi o svych realnych zazitcich, musim konstatovat, ze je to skvely vypravec. Jeho historky jsou snad jeste zajimavejsi nez samotna kniha. A navic jeho jazykove znalosti a schopnosti jsou fantasticke. No a podle toho co vypravi v rozhovoru pro CNN tak fakt skoro vse o cem pise opravdu i zazil (jsou tam ukazana i mista kde je umisten dej knihy).

13.03.2019 5 z 5

Dalsi dilo predstavujici Emila Zatopka a jeho zivotni pribeh, v tomto pripade ve forme grafickeho romanu v nezamenitelne vytvarne forme Jaromira 99 pripominajici linoryt nebo podobnou vytvarnou techniku. Zrovna nedavno jsem cetl o Zatopkovi skvelou povidku od Oty Pavla. I sam spisovatelsky velikan Ota Pavel mel obrovsky respekt k Zatopkovi pri popisovani jeho cesty ke slave. A take jsem narazil na zminku o Zatopkovi ve slavne knize Zrozeni k behu od McDougalla. Podle toho co jsem cetl mi prijde, ze je komiks docela presny a nez nejaka glorifikace se jedna o snahu presne vylicit zivot Emila Zatopka od mladi az po jeho slavne vitezstvi v Helsinkach. Samozrejme je pribeh, asi hlavne kvuli forme, velice strucny a preletne se za chvilku. Jedna se spise o takovy hold Zatopkovi, vydany k vyroci. Co mne zaujalo a co Ota Pavel nezminoval (a ani vlastne nemohl) je zminka o osudu Zatopkova kamarada Haluzy, ktereho mucil otec poslance a byvaleho predsedy KSCM Grebenicka.

17.10.2018 5 z 5

Velký objev Huga Cabreta Velký objev Huga Cabreta Brian Selznick

Knizku jsem si pujcoval ke cteni/prohlizeni uz v dobe kdy byl natoceny film, a schvalne jsem nechtel ten film videt driv abych si tenhle unikatne zpracovany pribeh vychutnal a docenil. A udelal jsem jenom dobre, opravdu to v te knize funguje i kdyz to neni klasicky komiks a cely pribeh, az na par textovych pasazi, je vypraven pouze obrazove. A je to dojemny a krasny pribeh. Uz jsem pak nemel ani potrebu videt film. Kdyz jsem ho po delsi dobe nakonec prece jen shledl, mohl jsem pouze ocenit jeho kvalitu. Nicmene je to stale jenom prevypraveny pribeh z teto knihy.

22.06.2018 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Musim bohuzel vyjadrit jiste nepatrne zklamani, ktere se projevilo na mem celkovem hodnoceni. Mam hodne rad stejnojmenny film jehoz predlohou je tento komiks. V tomto pripade je podle meho nazoru film povedenejsi nez komiksova predloha, vetsinou to byva prave naopak. Mozna kdybych nejdrive cetl komiks, hodnotil bych to jinak. A duvody meho zklamani, asi trochu vytvarna uroven, nedopilovanost scenare, misty rozvleklost a nedomyslenost. Proste mi prijde ze scenar filmu a film vlastne prave tyto nedostatky odstranil. Ale stejne jsem rad, ze jsem na komiks v knihovne narazil a precetl si ho, planoval jsem to uz dlouho.

25.02.2018 4 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Silny pribeh se skvelou vytvarnou strankou, cetlo se to vyborne a rychle. Mel jsem tento komiks jen vypujceny z knihovny, tak mozna kdyz na to narazim znova tak se k nemu jeste jednou vratim. Doporucuji.

19.01.2018 5 z 5

Židovská válka Židovská válka Lion Feuchtwanger

Prvni dil trilogie o Josefu Flaviovi mne opravdu nadchl. Cely dej okolo vzniku konfliktu na zidovskem uzemi proti vladnoucimu Rimu a pak dobyvani Jeruzalema a zanik chramu je vylicen strhujicim zpusobem. Soucasny Jeruzalem jsem navstivil pred par lety a udelal na mne veliky dojem. Takze moje predstavivost pri cteni popisu tech mist pracovala na plne obratky :-) No a o cem vlastne pak budou ty dalsi dily, kdyz to nejvetsi drama je v dilu prvnim? Uvidime. Jeste par poznamek. Roman mne tak nadchnul, ze jsem zkusil nahlednout i do Flaviova originalu, ale to fakt cist neslo, to je spis cteni pro historiky. Dalsi poznamka, chvilema je roman poplatny dobe vzniku, autor ukazuje v dobe nacistickeho protizidovskeho utlaku jak je zidovsky narod historicky a dulezity a byval v politickem ci filosofickem smyslu rovnoceny partner velkeho Rima.

22.12.2017 5 z 5

Drsna kniha o drsne dobe. Strasna predstava, kdyz si uvedomime, ze to vsechno se delo v dobe podstate nedavne, jeste za zivota nasich rodicu a prarodicu a nedaleko odsud, to je proste nepochopitelne. Jinak, jedna se o vynikajici shrnuti toho podstatneho, co se v techto oblastech a v dane dobe delo. Dozvedel jsem se dalsi, pro mne nezname, historicke skutecnosti, navic podane v celkovem znamejsim kontextu. Rekl bych, ze mnohe tyto udalosti maji presah i do dnesni doby a vysvetluji nektere soucasne situace, jako napriklad averzi obyvatel pobaltskych statu k rusum a obecne k Rusku. Jedina poznamka k dilu, Paul Johnson v Dejinach 20. stoleti uvadi, ze Stalin zpusobil hladomor na Ukrajine ciste z osobni msty, toto jsem takhle primo receno v teto knize nevidel.

08.09.2017 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

Moc se mi tato kniha líbila. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o ptácích, jak o těch exotických tak i o těch co nám létají na krmítko. Taky pár vtipných historek, některé jsou neuvěřitelně bizarní, ale prostě ptáci nejednou dokáží překvapit. Jediná výtka je k překladu, i když jinak kvalitnímu. Spin elektronu se nikdy nepřekládá do češtiny, prostě to je stále spin a ne otáčení, to je fakt špatně. Nicméně zrovna tu kvantovou hypotézu o navigaci ptáků jsem už slyšel v jednom pořadu v televizi, takže kvituji, že se o tom autorka v knize zmiňuje.

15.02.2024 5 z 5

Líbily se mi zejména krásné fotky z cesty po Jižní Americe, obdivuhodný výkon přejet tolik exotických zemí a krajin jen na malé motorce. Bohužel od cestovatelského textu jsem čekal víc, už jsem četl rozhodně lepší cestopisy. Trochu mi to připomínalo seriály o cestování s trabanty, zvláště ty poslední dva, zabývajících se ani ne tak moc místy, kudy se projíždí, ale hlavně problémy s technikou a různými potížemi na cestě. Zde zejména zdravotními. Například cestovatelka byla zřejmě u jezera Titicaca, je tam fotka, ale v textu o tom není jediné slovo. Bez těchto částí by byl text tak poloviční. Taky mi dost vadily časté vulgarity. Proto to slabší hodnocení.
A ano, vím že cestovala s trabanty.

02.08.2023 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Přečteno takřka jedním dechem, to se mi už dlouho nestalo. Úžasný sportovní výkon autorky, která s minimální kondicí a zkušenostmi zvládla projít jeden z nejtěžších tracků. Úžasná je změna postavy, jak zdravotně tak psychicky ale i vzhled. Na začátku tenké nohy, buclaté tváře. Na konci vysportovaná atletka. Navíc umí psát tak se její dílko výborně čte, docela příjemná změna proti jiným cestopisům.
Při čtení se mi vybavovaly vlastní zážitky z cest autem po amerických národních parcích před skoro 30 lety, vzpomínky na ty krásné hory, zvlášť Sierra Nevada a Yosemite. Kousek PCT jsme tam náhodou vlastně šli, jen pár kilometrů, nevěděli jsme co to vlastně je.
Před časem jsem byl na přednášce jiné slečny, která zažila podobný příběh, Lucie Kutrová. Taky to prošla a začínala s minimem zkušeností.
Docela závidím tu odvahu a ty zážitky.

19.02.2023 5 z 5