Tina.orl Tina.orl komentáře u knih

Will Will Mark Manson

Tohle byl boj! Kniha mi dala neskutečně zabrat a proč vlastně? Kniha vás provede přes dětství, hudební kariéru, filmovou kariéru, životní lásky až do 50 narozenin. Odvyprávěný život a životní události byly zajímavé a emocionální, dozvěděla jsem se toho o Smithovi hodně. O tom jak přemýšlel, co cítil, po čem toužil... ALE měla jsem pocit, že si prostě potřebuje postěžovat, dovysvětlit, objasnit a podělit se o svůj příběh. Kniha se hlavně zaměřuje na vnitřní svět Smithe, tudíž historky z natáčení apod moc nečekejte.

V knize se dozvíte nebo připomenete, že Will Smith je velmi úspěšným hercem, který si to opravdu vydřel. Stejně tak jako byl úspěšným rapperem a co mu ještě zbývá? Ano, napsat knihu se spoustou filozofování.

Nicméně, i přes můj boj s knihou nemůžu říct, že by nebyla zajímavou a pokud máte tohoto herce rádi a zajímá vás jeho příběh, rozhodně si to přečtěte. Will Smith za svůj úspěch vděčí hlavně sobě a své tvrdé dřině.

20.01.2024 3 z 5

Nehoda Nehoda Natalie Barelli

Úspěšná Kat se seznámí s Eve, které chce poděkovat za něco, co udělala ona pro ní. Stanou se z nich kamarádky a jednoho dne, kvůli jednomu jedinému rozhodnutí se Kat převrátí celý život naruby. Nehoda měla být pouze začátkem.

Kniha se stane zajímavou hned po několika přečtených stránkách. Množství zvratů a emocí nutí čtenáře číst dál a dál. Já jsem se nemohla od knihy odlepit a potřebovala jsem vědět víc.
Postavy jsou dle mého vykresleny velmi dobře. Stejně tak, jako jejich emoční stav kvůli kteremu některá rozhodnutí působí nesmyslně a hloupě.
Nestačila jsem se divit, co všechno si autorka připravila. Mohu rozhodně doporučit.

06.01.2024 5 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Čtvrť Bristolu, ve které žije několik obyčejných, podivných a ještě podivnějších osob zasáhne nečekaná smrt, konkrétně dojde k vraždě. Tohle není bůhví jak překvapující zápletka. Kniha začne rovnou nalezením těla, ale následně se vrátí o x měsíců zpět a vypráví události před ní. Postupně se dostaneme k datumu vraždy a následně dojde k odhalení. Tento styl napsání mě zaujal a sedl mi.

Místy se děj trochu vlekl. Místy se mi zdálo, že se na některé informace trochu pozapomnělo nebo jsem možná jen byla nepozorná . Během čtení jsem uvažovala o slabším hodnocení, nicméně kniha má některé zajímavé zvraty. Zároveň jsem uvítala různorodost postav, která ale nebyla přemrštěná a v postavách se neztrácíte.

Samotná zápletka a její postupné vysvětlování mě bavilo. Nebyla jsem si úplně jista pachatelem, což prodloužilo mé napětí. Nicméně cca od 2/3 už opravdu tušíte, co a jak. Čtení je to ale zajímavé, takže mohu doporučit.

05.01.2024 4 z 5

Můj drahý manžel Můj drahý manžel Kimberly Belle

Během jednoho dne se úspěšné rodině obrátí život vzhůru nahoma. Jade je s dětmi uvězněna ve svém domě jako rukojmí. Únosce požaduje velmi specifické výkupné a její úspěšný manžel Cam dělá vše pro to, aby tuto částku sehnal.

Jade mi zpočátku nebyla moc sympatická, ale jak se příběh vyvíjel a odhaloval její povahu, změnila jsem názor.
V knize dojde k několika překvapivým zvratům a postupnému odkrývání informací. Za mě se jedná o velmi poutavý příběh s drobnými nedostatky.

02.01.2024 4 z 5

Zbabělí hrdinové Zbabělí hrdinové Simona Bohatá

Několik příběhů nám odvypráví dva vypravěči. Na jeden příběh můžeme pohlédnout ze dvou stran. Tato možnost je rozhodně zajímavá. Často vidíte, že je jedna situace vnímána rozdílně. V některých povídkách mi ale toto dvojí vyprávění přišlo zbytečné.

Všechny odehrané události jsou spíše pochmurné. Vypravěči se do nepříjemných situací dostali jen kvůli sobě a svému chování. V životě se mohli rozhodnout několikrát jinak, ale neudělali to. Většina povídek je z běžného života, takže třeba v některé z nich najdete někoho ze svého okolí.

Povídky nejsou dlouhé, čtou se svižně a příběhy se odehrávají za dob socialismu. Osobně bych zmínku o tom uvítala v anotaci. Nejvíce mě zaujala povídka "Slunce v úplňku".
Povídky hodnotím průměrně, jelikož mi asi úplně nesedly. Rozhodně ale mají své čtenáře (troufám si říct, že starší než já).

29.12.2023 3 z 5

Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Odvlečená: Příběh dívky nucené k prostituci Sophie Hayes

Silná kniha o dívce, která byla nucena k prostituci, psychicky a fyzicky týraná.
Sophie je poznamenána vztahem s otcem, což ji provází po dobu milostných vztahů. Její kamarád Kas, který je velmi pozorný, ji pozve za ním do Itálie. A tady to vše začne...

Sophie se stala obětí obchodu s lidmi. Kas ji úplně zlomil a ze Sophie tak zůstala jen prázdná schránka plná strachu a nedůvěry.
Někteří po přečtení knihy uvádí, že Sophie je hloupá a měla utéct když k tomu měla příležitost. To sice měla, ale nemohla. Byla natolik zlomenou a ovládanou, že prostě nemohla, protože se bála, že svým pokusem o útěk ohrozí svojí rodinu.

Kniha jako taková je napsána čtivě, i když samozřejmě víte jak to dopadne. Mně ale hlavně zajímalo jak k tomu dojde. Informace se hodně opakují, což je v této knize tak nějak pochopitelné, protože to byl její každodenní život. Nicméně nehodnotím plným počtem , ne kvůli obsahu, ale stylu (vím, autorka není spisovatelkou).

26.12.2023 4 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Příběh, který zprvu vypadá tak nějak fádně se nakonec promění v něco velmi poutavého a plného emocí.

Hlavní postava mi byla velmi nesympatická, ale jak příběh postupoval, začala jsem s ní soucítit. Její poslední kniha je její zpovědí. Tak nějak jsem očekávala, co ta zpověď přinese, ale ne až do takové míry. Nebýt toho závěru, hodnotila bych o hvězdu méně.

Kniha ve mně zanechala spoustu emocí a rozhodně ji mohu doporučit. Nečekejte ale žádné pozitivně naladěné čtení.

21.12.2023 5 z 5

Začína sa to nami Začína sa to nami Colleen Hoover

Pokračování, o kterém mluvili úplně všichni. První díl jsem si musela po delší době připomenout.
Autorka byla svými čtenáři "donucena" napsat pokračování, aby měly dušičky klid a věděly, jak Lily a Atlas dopadli. Už v tento okamžik jsem tušila, jak kniha skončí.

Za mě to bylo neskutečné čtivé, ale také dost přeslazené.
Děj plyne a plyne a vy tušíte, jak celá kniha dopadne, ale hltáte to dál. I když vám kniha nepřináší nějakou škálu emocí, ale vlastně pouze radost a neději.
Zajímavým nápadem bylo do knihy vměstnat deníky Lily - připomene vám to první díl a jeho emoce, a taky, co si budeme, natáhne to ten druhý...

Rozhodně souhlasím s tou částí čtenářů, kteří tuto knihu vidí jako slabší. I když autorka do knihy přinesla jeden nečekaný zvrat, jinak to překvapivé nebylo. Za děj jako takový bych dala 3 hvězdy, ale kvůli té neuvěřitelně čtivosti hodnotím čtyřmi.

13.12.2023 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři ženy, tři životy, tři kontinenty. V knize se setkáváme s ženou z Indie, která je na samém dně společnosti. Ženou z Itálie, která je dělnicí v podniku svého otce a ženou z Kanady, která je veleúspěšnou právničkou.
Tři naprosto rozdílné životy spojuje touha po změně a pro každou tak trochu jiné svobodě. Všechny se setkávají na své cestě s rozdílnými překážkami a na závěr je spojí něco neuvěřitelného, vlasy.

Autorka ve své první knize vytvořila z obyčejných lidských příběhů něco velmi působivého a čtivého. Útlá knížka vás chytí a nepustí až do samého konce. Za mě naprosto zapadlá kniha je opravdu skvostem. Mohu rozhodně doporučit!

12.12.2023 5 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Pět neznámých obětí velmi známého vraha 19. stol., Jacka Rozparovače. Autorka nás provádí životem pěti naprosto neznámých žen, které byly zabity a policií a společností označeny za "nic než prostitutky". Autorka knihy se přes neskutečné množství primárních a sekundárních pramenů snaží čtenáři ukázat, že Rozparovač se prvotně nezaměřoval na prostitutky. Zaměřoval se na zbídačené, chudé ženy, které nebudou nikomu chybět. Kniha vás také zasvětí do nelehkého života žen v 19. stol.

Nemůžu říct, že se to četlo lehce ani že jsem hltala každé slovo. Od této knihy se to ani nedá čekat. Nicméně, čtení je to zajímavé a doplněné o fotografie. Pokud vás tato doba zajímá, doporučuji. Autorka si dala neuvěřitelnou práci.

10.12.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Většinou mě velmi promované knihy poměrně zklamou, ale tato mezi ně rozhodně nepatří. Hltala jsem každé slovo a četla každou stránku s naprostým zaujetím. Autorka mě naprosto vtáhla do děje a vše jsem prožívala s Evelyn. Cítila jsem s ní a toto se mi už nějakou dobu při čtení nestalo. Nedokázala jsem se od knihy odprostit.

Sedm manželů Evelyn Hugo je o vztazích, lásce a nenávisti, zklamání a naději, moci a penězích, radosti a ztrátách.
Autorka perfektně odvyprávěla fiktivní příběh jako by se jednalo o skutečnost. Rozhodně doporučuji!

01.12.2023 5 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Bývalá jednadvacetiletá narkomanka začíná nový život, překvapivě, jako chůva. V rodině má na starost pětiletého Teddyho, který je úžasným dítětem, moc rád kreslí a má imaginární kamarádku Anyu. Vše vypadá idylicky do té doby, než Teddyho obrázky začnou být temnější a strašidelnější...
Lehký a klidný příběh začne nabírat spád. Kniha je obohacena o Teddyho obrázky a osobně mě chvílemi mrazilo. Závěr byl pro mě naprosto nečekaný a i přes některé drobnosti knihu rozhodně doporučuji!

26.11.2023 5 z 5

Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Rozhovory se sériovými vrahy: Ti nejhorší vyprávějí svůj příběh Christopher Berry-Dee

Kniha "Rozhovory se sériovými vrahy" je už dle názvu drsným čtením. Dozvíte se spoustu nechutných a zvrácených podrobností o desítkách vražd, které sužovaly převážně USA ve 20. stol. Autor vás provede tzv. dětstvím sériových vrahů, které se dětstvím opravdu nedá nazývat, až po pobyty v celách smrti.
Je to drsné vyprávění, které není pro slabé povahy.

Autor odvedl neskutečnou práci. Hned v úvodu knihy vysvětluje, co vše musel udělat, aby se s vrahy setkal. Klobouk dolů před jeho tvrdou prací.
Poznámky překladatele objasňují, co je potřeba, což je super.
Záporně hodnotím některé chyby nebo překlepy v datech / číslech. Místy vás to zarazí a donutí se vrátit o pár stránek zpět. Nicméně, knihu rozhodně doporučuji, pokud vás toto téma zajímá.

18.11.2023 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Rozhodla jsem se vrhnout na tuto knihu, která měla opravdu neuvěřitelné promo. Polovina lidí jí opěvuje a polovina se k ní staví negativně. Já po přečtení patřím do "negativní skupiny".

Dáša (která nikdy nemluví sprostě) má dvě děti, žije v nespokojeném manželství, ve kterém se dusí a je utlačovaná. Její nově nabyté alter ego Daisy (které vulgarismy nevadí) se schází s drogovým dealerem Jakubem, občas si dá nějakou drogu a oddává se každodennímu sexu.
No, a to je vlastně celý příběh... Dáša neví, na kterou stranu se vydat. Skáče sem tam stejně tak jako kapitoly v knize.

Kniha je sondou do nešťastného manželství, zbabělosti, výmluvách a obhajování se. Výhodou knihy je, že i přes tento děj se čte opravdu rychle a svižně. Druhá polovina knihy byla za mě o něco málo povedenější, ale celkově to na mě působilo špatným dojmem a knihu rozhodně nemohu doporučit.

14.11.2023 2 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Christopher a Hannah touží po dítěti, které ale nemohou mít. Když se v jejich nemocnici objeví zanedbaná a týraná holčička, Christopher přemluví svoji manželku, aby si Jannie adoptovali. Počítali s tím, že její výchova nebude jednoduchá, jelikož trpí psychickými obtížemi způsobenými utrpením, kterým si prošla. Nakonec vše bylo ale mnohem horší, než se dalo čekat...

Kniha je o vztazích, manipulaci, snaze nepřipouštět si co se děje a nebezpečí. Na jedné straně máme otce, který si neuvědomuje závažnost situace a na straně druhé matku, která je na pokraji sil. Také je zde dítě, které není jen tak nějakým dítětem.

Děj neskutečně utíkal, kniha se četla velmi rychle a to i díky krátkým kapitolám. Příběh jsem si užila, ale záporně hodnotím jeho obrovskou předvídatelnost. Příliš mnoho překvapení nečekejte.

11.11.2023 4 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Hned na začátku knihy vás zamrzí, protože se dozvídáme o masakru na střední škole. 18 letá Maja, která má skvělý prospěch, se stává jednou z nejnáviděnějších osob ve Švédsku, protože byla součástí tohoto masakru a přežila.
Po x měsících začíná 3 týdenní soudní proces, během kterého se obhajoba snaží prokázat, že Maja je nevinná. Během procesu se Maja vrací v myšlenkách k předchozím událostem a ukazuje tak čtenáři svoji verzi.

Dle mého zajímavé téma, které je velmi citlivé. Všichni víme, že v dnešní době k masakrům na školách dochází a to z naprosto nepochopitelných důvodu...

Něco mi má knize vadilo, protože jsem se nemohla pořádně začíst. Děj se velmi vlekl, emocionální houpačka se nedostavila a ani jsem nebyla nějak napjatá, když mělo dojít k verdiktu. Prostě napětí téměř žádné. Nic moc...

10.11.2023 2 z 5

Život Perryho jsem nikdy příliš nesledovala, ale samozřejmě jsem taktéž postřehla některé jeho úlety. Jelikož ale mnoho lidí knihu doporučovalo, rozhodla jsem se jí nyní také přečíst.

Čtení to bylo opravdu autentické, bez příkras a sebelítosti. Perry nám odvyprávěl svůj příběh, který byl ve znamení drog a alkoholu. Jeho závislosti zničily jeho vztahy a provázely ho po celou dobu jeho kariéry.

Nesedl mi styl psaní. Ano, není to žádný spisovatel, ale skákání sem tam a neustále opakování informací mi prostě při čtení vadilo. Díky knize ale nahlédnéte do života hvězdy, která už bohužel žádné další filmy/seriály nenatočí. Tím jeho vyprávění nabírá úplně jiný rozměr...

04.11.2023 4 z 5

Playlist Playlist Sebastian Fitzek

Poslední díl série "Sběratel očí" je pro mě unikátní a to díky playlistu, který byl utvořen pro tuto knihu. Před samotným čtením si můžete pustit prolog, který má 15 kapitol. To, že je těch kapitol tolik jsem zjistila až po poslouchání na YouTube Music. Tento prolog vás příjemně uvede do děje.

Samotný příběh plyne velmi nenuceně. Setkáváme se opět se Zorbachem a Alinou, kteří se díky vytvořenému playlistu snaží najít pohřešovanou Feline. Přehrávání si již zmíněného playlistu umocňuje navozenou atmosféru.

Příběh je poutavý, emotivní a nepředvídatelný. Konec mě, jak už to u tohoto autora bývá, překvapil. Myslela jsem si, že vím co a jak, ale spletla jsem se a vůbec mi to nevadí. Rozhodně doporučuji!

27.10.2023 5 z 5

Lovec očí Lovec očí Sebastian Fitzek

Pokračování prvního dílu je, jak sám autor uvádí, samostatným příběhem. Pokud jste tedy nečetli první díl, příjdete o informace, proč se dané postavy takto vyvinuli. Jinak je vše dobře vysvětleno i pro čtenáře bez předchozích znalostí.

Děj plyne velmi nenuceně, je plný překvapení a nečekaných zvratů. O psychopaty tu opět není nouze.

Lovec očí byl dle mého názoru zprvu trochu slabší, než první díl. Nicméně, konec mě neskutečně překvapil a proto hodnotím plným počtem hvězd. Rozhodně doporučuji!

24.10.2023 5 z 5

Sběratel očí Sběratel očí Sebastian Fitzek

U Fitzeka zažívám spoustu "poprvé" momentů. Tentokrát jsem četla poprvé knihu pozpátku, kdy autor začíná příběh od konce a to tak, že od konce jsou číslovány kapitoly a stránky.

Bývalý policista pátrá se slepou fyzioterapeutkou po sériovým vrahovi. Během pátrání si čtenář klade neustále otázku, zda ho autor jen nevodí za nos nebo zda je opravdu zmíněné pátrání skutečné.

Jedná se o opravdu zajímavé čtení a mohu rozhodně doporučit! Navíc, když si autor dal zase tu práci a před psaním knihy si ověřil mnoho informací o použitých postavách, aby jeho příběh byl co nejskutečnější.

21.10.2023 5 z 5