ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Přes mrtvoly Přes mrtvoly Michael Palmer

Tahle knížka z lékařského prostředí byla dobrá. Děj byl napínavý a dostatečně záhadný, zejména způsobem jakým se z pacientů staly živé mrtvoly. Nevím nakolik je tato metoda fikcí, ale (ne)reálnost mi při čtení nijak nevadila. Palmerův román hodnotím 70%.

21.07.2023 3 z 5

Pekelný ostrov Pekelný ostrov Matthew Reilly

Je to poměrně krátká kniha. Trochu zde scházel nějaký rozsáhlejší popis, ale na to nebyl prostor. Bojová akce je popsaná vcelku solidně, jen ti nepřátelé, kterým vojáci čelí... no je potřeba to brát s rezervou a reálnost moc neřešit. Výsledek je tak za tři.

18.07.2023 3 z 5

Důvěra až za hrob Důvěra až za hrob David Rollins

Vyšetřování bylo zajímavé a taky dostatečně tajemné. Nechyběla zde ani bojová akce. Ještě na 330 stránce jsem nedokázal odhadnout celkový obraz všech událostí. Osoba, která tahala za nitky, tu jsem trochu tušil, ale její důvody proč, tak ty by mě tedy nenapadly. Romány z vojenského prostředí čtu rád a tenhle byl nakonec dobrý.

16.07.2023 3 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Joseph Finder

Několik podobných knih už mám za sebou a při srovnání tahle obstojí, není to žádný zázrak, ale dobrý průměr. Hlavní postava Nick Heller taky ujde. Nevím jestli se z příběhu dalo vytřískat víc, ale ztráta času to určitě nebyla.

12.07.2023 3 z 5

... šťastný František ... šťastný František Dalibor Janek

Kdysi jsem v televizi viděl pořad ve kterém František Šťastný barvitě vyprávěl historky ze své závodnické kariéry, tak, když jsem v knihovně uviděl tuhle knížku, tak jsem se rozhodl, že si jí přečtu.
Psaná verze nezklamala. František Šťastný byl velký svéráz a velmi vtipným osobitým způsobem popisuje mnoho zážitků ze závodů. Podobně s nadhledem přistupuje i ke svým mnohdy vážným zraněním.
Kniha mě pobavila a mohu ji motocyklovým fandům a asi nejen jim, doporučit.

09.07.2023 3 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Špionážní žánr sice moc nemusím, ale John LeCarré má dobrou pověst tak jsem to chtěl zkusit. Nebylo to nic moc, celkem se nic neděje, jasně špioni jsou špioni, ale příběh je dost jalový a nakonec bylo čtení nuda. No co se dá dělat, nevyšlo to.

07.07.2023 2 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Connelly zde opět dokazuje jak dobře zvládá napsat román ze soudního přelíčení. Osobně se mi líbil popis způsobu výběru poroty. Další zajímavostí je určitě setkání Hallera a detektiva Bosche, zde si navíc uvědomí, že jsou nevlastní bratři. Rozsudku dávám 3/5.

04.07.2023 3 z 5

Do černého Do černého Dick Francis (p)

Začátek příběhu mě moc nezaujal. V druhé polovině se zápletka trochu vylepší, takže nakonec to celkem šlo. Jako detektivku jsem si zkusil před poslední kapitolou odhadnout pachatele, ale bez úspěchu, určit jsem ho nedokázal.

26.06.2023 3 z 5

Smrtící léčba Smrtící léčba Michael Palmer

Normálně thrillery z lékařského prostředí nečtu. Tenhle byl ale dobrý. Zajímavá zápletka s dynamickým popisem práce lékařů při snaze zachránit pacientky v kritických chvílích. Knihu hodnotím jako lepší průměr.

22.06.2023 3 z 5

Čtyři legendy Čtyři legendy Matthew Reilly

Reilly je fakt slušný fantasta. Příběh je pěkná bláznivina. Musím přiznat, že dost mi pomohly nákresy jednotlivých arén, protože jen ze samotného popisu bych měl problém si ta bojiště představit. Jinak ,, hry'' jsou místy celkem přehnané a v jejich průběhu dochází klasicky k několika záchráněním v poslední chvíli.
Knihu je potřeba brát s rezervou a reálnost moc neřešit, tak tedy díky tomuto hledisku zhodnotím román na 60%.

17.06.2023 3 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Zhroucený čas má zajímavý průběh tak i dobré zpracování. Akorát zhruba v poslední třetině příběhu nastane pořádný zmatek. I z toho autor nakonec vybruslil a dovedl děj do srozumitelného konce.

13.06.2023 3 z 5

Poslední důkaz Poslední důkaz Jeffery Deaver

Moje druhá kniha se Shawem. Bylo to nějaké horší, čekal jsem lepší zápletku i rozuzlení případu. Není to sice hrůza, ale srovnání s prvním dílem dost pokulhává.
Celkem dost mi vadilo to zpětné vysvětlování některých situací, kdy Shaw prokazuje jak se vším předem počítal a jak nepřátele oblafnul.
Poslední důkaz je tak za 50%:

09.06.2023 2 z 5

Střežená zóna Střežená zóna Matthew Reilly

Při čtení jsem si nemohl nevzpomenout na Jurský park, obě knihy si jsou dost podobné. Je zde supermoderní zoo, jehož tvůrci se domnívají, že zvířata v něm držená mohou ovládat a předvádět je. Ale chyba lávky...
Kromě úvodu je zde hodně akce, ale opravdu hodně. Snad bych trochu ubral, ta spousta bojů je nepřehledných a přehnaných do extrému. Možná méně by bylo více. Výsledek je spíše průměrný. Knihu jsem přečetl, ale velký dojem na mě neudělala.

05.06.2023 2 z 5

Vycházející slunce Vycházející slunce Michael Crichton

Kromě samotného vyšetřování je kniha hlavně sondou o americko - japonských vztazích a kulturních rozdílech. To se odráží v celém příběhu. Zajímavé jsou i technické fígle se záznamy kamer. Viděl jsem i filmovou verzi a ta je také dobře natočená.

01.06.2023 3 z 5

Vražedné alibi Vražedné alibi John Katzenbach

Velice dobře propracovaný příběh, kde nechybí výrazné a překvapivé otočení toho co považujete za pravdu a skutečnost. V druhé půlce jsou ovšem momenty, kdy jsem pochyboval o novém vývoji děje. To je silná stránka Katzenbachova talentu. Celý případ mě bavil a hlavní postavy jsou různorodé a každá je svým způsobem originál.
Vražedné alibi si plně zaslouží 80%.

27.05.2023 4 z 5

Záhady brdských lesů Záhady brdských lesů Milan Syruček

Knížku mi půjčil kamarád, s tím, jestli by mě to nezajímalo. Řekl jsem proč ne, o tomto území jsem vlastně nic nevěděl. Jako zdroj informací kniha naprosto plní svou funkci. Celá historie od předválečné doby po studenou válku, kdy zde sídlila ruská armáda je zde přehledně popsána. Asi nejzajímavější byla pasáž o vlasovcích ( o nich se teda na základce neučilo) a pak samozřejmě úvahy o možném umístění jaderných hlavic.
Za mě kniha splnila svůj účel a hodnotím ji jako dobrou.

14.05.2023 3 z 5

Park ozvěn / Konečně sami / Policejní nebe Park ozvěn / Konečně sami / Policejní nebe Michael Connelly

Park ozvěn
Connellyho knihy s Harry Boschem mě baví. Velmi čtivý a srozumitelný styl. Zajímavý případ i průběh vyšetřování vytváří nadprůměrnou detektivku, která nepostrádá svou originální složku. Zaslouženě 80%.

Konečně sami
také velmi dobrý příběh. Hlavním aspektem zápletky je, jak dobře někoho známe a jak moc mu důvěřujeme. Hodnotím 70%.

Policejní nebe
autora jsem vůbec neznal. Ale jeho povídka byla velmi dobrá. Má jednoduchý základ, kdy dvě děti jsou nechtěnými svědky vraždy. Hned nato se rozjíždí opravdu povedený děj. Box dobře charakterizuje své postavy, ať jsou to záporáci nebo ty kladné.Příjemné překvapení, nic jsem od toho nečekal a výsledek byl moc fajn. 80%.

06.05.2023 4 z 5

Dvanáct tajemství Dvanáct tajemství Robert Gold

Příběh je docela dobrý. V první polovině se stále objevují nové postavy, takže mi nebylo jasné, které budou důležité v hlavní zápletce. Věděl jsem, že hlavní postavou je Ben Harper, ale rolí ostatních jsem si nebyl jistý.
S koncem se vše objasní, ale na to o jak malou komunitu lidí se jednalo, bylo těch událostí nějak moc. Závěrečné vyřešení mi přišlo trochu přitažené za vlasy. 3/5.

04.05.2023 3 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Celkově bych knihu označil jako dobrou. Ovšem autor v příběhu šetří informacemi a vede čtenáře k úsudkům, které jsou chybné a jemu pak zůstává mnoho prostoru pro překvapující závěr, kdy rozbije veškeré předpoklady. Tato finta není sice nijak neobvyklá, ale já pro ni nemám moc pochopení. Přesto se autorův styl čte dobře a nakonec v mých pocitech převládá spokojenost.

30.04.2023 3 z 5

Černé slunce Černé slunce James Twining

Kniha se mi líbila. Spojení tajného nacistického řádu, událostí z konce 2.sv. války a Zlatého vlaku pro mě bylo dostatečně atraktivní. To vše v dobře napsaném ději vytvořilo velmi dobrý román. Nějaké ty detaily beru z rezervou, ale to mé dojmy z četby nekazí. Hodnotím 3/5.

25.04.2023 3 z 5