TERRORDROME TERRORDROME komentáře u knih

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

No áno, 600 strán hrubá vrstva ticha dá zabrať, hlavne ak je polovica všetkého textu podrobná analýza každej jednej myšlienky ktorá postavám bleskne hlavou. Kadlečková svoju ságu začína preťahovať až je to ako sledovať majstrovstvá v šachu pričom hráči sú pod sedatívami. Toľko asi ku kritike, lebo inak si ide Mycelium svojou cestou a tempom tak ako vždy a ja nie som sklamaný. Treba ale povedať že ako muža ma viac než zásadné odhalenia Lucasovej minulosti či jeho podivný výcvik založený väčšinou na tom že mu Aš-Šád neustále dohovára a Lucas si ho na oplátku iba dobiera zaujala absurdná scéna kde nejaký profesor vo vesmíre bojuje s nadržanou zhmotnenou erotickou predstavou, čo bol pre mňa paradoxný vrchol knihy. Oproti siahodlhým psychologicko-filozofickým rozborom postáv a situácii to bola taká groteskne-kontrastná iskrička. Ale votrelecké finále súboja psychotronikov so zombíkmi a zvlčenou dušou zo spodného priestoru to rozpumpovalo. Hviezdovládci v roztodivných podobách sa blížia, velekňažka sa preháňa po chráme na korčuliach, Fiona zarába keš a Kamila asi neexistuje. Trochu ťažké hodnotenie, takže ostávam na neutrálnych troch. Nesklamalo, neohromilo.

02.09.2023 3 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

(SPOILER) Kilometrového vesmírneho hlavonožca poštípala do zadku atómovka a on chce toho hajzla čo to urobil. Síce ide po nesprávnom chlapovi, ale čo na tom, tí prťaví panáci sú aj tak všetci rovnaký. Po našom hrdinnom búchačovi tak ide celý vesmír plný príšer, na čele s anglánskym tieňovým nekromantom chrliacim oživlé mŕtvoly. Taký zombie medveď či slon s privareným brnením a bodákmi je slušné psycho. Príšery hore-dole, tisíce strieborných guliek, explózie všetkého, roztrhané telá kam oko dovidí, mimozemský strom večnej tmy a vo finále súboj na férovku človek vs. Lovecraftovský polyp... a k tomu ganxta trpaslíci "- hej-hou hej-hou zmrdi"! Takže druhý diel lovcov eseró je nadupaná braková chobotina ktorá nezastaví a chrlí chápadlá a krv čo sa len zmestí. Celá tá záležitosť s vyvoleným môže byť trochu otravná a dobrá hlavne k tomu aby hrdina prežil aj nemožné lebo osud, ale medzi všetkým tým sek-bum-prásk šialenstvom a gurmánskymi mentálnymi parazitmi sa to nejako vsiakne. No a agent Franks je podľa všetkého nejaký padlý anjel zašitý do tela Frankensteinovho monštra. Proste zbesilá režba ktorá sa moc netento.

06.08.2023

Vládci z nebes Vládci z nebes John Brosnan

Postapo Flinstonovci z mesta lesbických amazoniek a hovoriacich opičiakov v boji proti gigantickým vzducholodiam plným zvrhlých aristokratov a samurajov, čo viac môžeš od brakovej knihy chcieť? Hrdinka po prehranej vzbure putuje do otroctva, schovávajúc výbušninu posledného vzdoru vo vagíne a plánuje samovražedný vzdušný atentát. Keď na to však príde vždy zaváha, takže sa napokon radšej spolieha na tajomný plán jej tajomného ochranárskeho spoluotroka, sadosexuálneho supervola Mila. Hlavne skrz neho sa dozvedáme históriu zmutovaného sveta v pomerne rozsiahlych pasážach, ktoré ale našťastie nenudia a nenarúšajú béčkovú historku kde šialené kazateľské robokonzervy popravujú lámaním v kolese okrídlené sexuálne hračky v meste vyziabnutých špinavcov. Dokonca ma ani nestihlo štvať že hrdinka vlastne dejom iba prepláva ako pozorovateľ a takmer všetku prácu odvedú jej príhodne nadaný parťáci, z ktorých ten vie to a ten zas tamto a spolu dohromady pohnú svetom... ak predtým hrdinku neznásilnia a nezabijú pre vlastnú potrebu. Rozhodne bavilo, má to mutantov, násilie a sex, teda všetko pre chvíľku pohody.

18.07.2023 4 z 5

Fantomas: Tajemný agent Fantomas: Tajemný agent Pierre Souvestre

Tento diel dáva z dejového hľadiska dosiaľ asi najväčší zmysel, aj keď to neznamená viac zábavy. Ten hlavný problém stále zostáva, Fantomas je prezentovaný ako najväčšia hrozba ľudstva, takmer zosobnený diabol žerúci ľudské duše a prdiaci pekelné plamene spôsobujúce skleníkový efekt, ale v reále je to vlastne iba tuctový recidivista akurát používajúci prevleky. V tomto diely je dokonca ešte degradovaný na špiónskeho poslíčka, ktorý to ale hrá samozrejme na dve strany. Problém je, že aj keď sa môže pretrhnúť keď zosobňuje niekoľko postáv naraz v komplikovaných konšpiračných plánoch, tak sa celý čas jedná len o nejaké ukradnuté lajstrá či úzáver dela o ktorých sa hovorí dosť mimochodom. Dôraz na špiónske intrigy je miestami dosť unavujúci, nielen Fantomas, ale aj Juve a Fandor sa neustále vydávajú za niekoho iného ( Juve dokonca aj za samotného Fantomasa ) a ku koncu už neustále "šokujúce" odmaskovania lezú dosť na nervy. Pár scén je ale solídne napínavých, Juvova posadnutosť Fantomasom štve jeho nadriadených a Fandor si svojou investigatívnou inkognito novinárčinou pekne zavarí na obvinenie z velezrady. Ako som povedal dejovo Tajomný Agent drží pohromade asi najlepšie zo série, ale dopláca práve na to že je to len taká štandardná prezliekacia špiónska čundrkántryšou.

09.07.2023 3 z 5

Tanequil Tanequil Terry Brooks

Prostredný diel Shannarovho Najvyššieho Druida nesie všetky znaky prostredných dielov Shannarovských trilógií. Po solídnom prvom diely poriadne rozbehnutý, vytúrovaný, napínavý a nadupaný zvratmi ktoré nie sú zvratky. Grianne, vyhostená v zapovedanom svete Jarka Ruus sa stáva otrokyňou namachrovaného démona a náš x-tý klon hrdinného chlapca Ohmsforda dá za kúzelnú paličku desivému stromu ešte o niečo viac než len svoje prsty ( podobnú pointu sme videli aj kedysi v druhom diely Shannary, ale tu má viac sektársko-transcendentálny podtón ). Okrem toho genocída elfov federálnymi bleskozbraňami a súboje záporáckych egomaniakov kto ďalej dočúra. Skrátka to šliape ako profesionálka v kanadách a neomdlieva, čo viac už môžete chcieť od tradičného fantasy?

25.06.2023 4 z 5

Fiasko Fiasko Stanisław Lem

Táto kniha mi pripomenula hlášku zo seriálu Čierna Zmija - "neviem síce čo hovoríte, ale znie to hogo-fogo, máte štýgro"! Takže nechávam bez hodnotenia, lebo to išlo úplne mimo mňa. Na úvod sa prechádzame v nejakom mechovi po Titane a obdivujeme scenériu, potom "hrdina" zomrie a je zasa oživený, ale to už sme niekde na úplne inej planéte kde sa banda vedátorov snaží násilím prinútiť emzákov ku kontaktu. A keď hovorím násilím, tak tým myslím že im odprásknu mesiac a hodia na hlavy. To je budovanie vzťahov a mieru úplne ako v Rusku! Ale hlavná náplň knihy je predovšetkým technoblábolenie o čomkoľvek, nekonečné popisy všemožných strojov a vesmírnych javov, plus kompletné vyfabulovanie priebehu mimozemskej vojny zo vzduchu, respektíve vákua. Pasáž o ceste do Afriky a evolúcii termitov ma potom úplne odrovnala a ja som nejak preletel zbytkom textu len preto lebo neznášam nedočítané knihy. Po dočítaní som sa cítil ako taký Troglodyt z jaskyne nakúkajúci do elitného klubu snobov peberajúcich trendy na burze. Mám proste radšej štandardný príbeh než šialené technikálie a filozofovanie o fungovaní hypotetických zázrakov budúcnosti.

11.06.2023

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

(SPOILER) V piatom diely sa v zásade rieši bordel zo štvrtého. Hviezdovládci sa blížia a kreslia obrovské grafity na povrchu planéty, dostanú aspoň telepatickú pokutu? Velekňažka je mŕtva a jej dočasná náhrada tajne plánuje zničiť plesnivú cirkev... teda až kým nedostane ponuku na kariérny postup a hneď otočí. V Aš-Šádovi sa stále jeden nevyzná, desivo dokonalý superman a spasiteľ čo všetko vie, ale jeho ciele sú nejasné a jeho šéfovia viac než pochybný, jeden pokrytec a druhý monštrum. Fiona je odbitá jedným odstavcom kde po páde na dno odhalí že zmyslom života je nebáť sa nakradnúť, čo ma mierne sklamalo. Taktiež Kamila presedí celú knihu v klietke a miesto toho dostáva priestor nejaký vesmírny archeológ na potulkách. No a potom je tu Lucas ktorý sa potáca niekde na hrane čohosi, šikanovaný loďami a nenávidený na kosť Aš-Šádom. Takže si opäť musí siahnuť na dno záchoda aby sa mohol odraziť hlavou od porcelánu a vliezť levovi do papule. A nechať sa od neho drezúrovať! Mycelium stále túruje, rozhodne to žeriem.

04.06.2023 4 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Vo štvrtom diely Mycelium konečne odhadzuje svoju zápletkovú neurčitosť a nastavuje epickejšiu tvár. Incident s mŕtvou loďou mení skryté obavy hrdinov na skutočnosť, takže všetky konšpirácie sa vylúpnu z pozadia a nastupuje zmätok, nepokoje, rituálne vraždy a apokalyptické sekty. Lucas sa medzitým mení na niečo s fialovou krvou a všade vidí aury, ktoré mu dávajú zabrať. Pasáže ako pohreb lodi, vražedné besnenie veriacich sloňákov či fanatici privolávajúci hmyzáckych hviezdovládcov prikladaním pod psychotronický kotol boli strhujúce a nielen preto že sa konečne v sérii deje niečo radikálne, čo sa už nebude dať ututlať a vziať späť. Zaujímavé je že viac než Lucasov osud galaktického superhrdinu ma zaujíma ako dopadne Fiona, ktorá stále zúfalo túži niečomu veriť a po zápale pre emzácku vieru prechádza na opačnú stranu, ale opäť stráca úplne všetko, lebo had Lucas mal pravdu. Plus, dozvedáme sa aj niečo o minulosti kúzelníka s fomalhivy, takže tentoraz je to naozaj našliapané obsahom. Otázkou teda je, či sme práve minuli vrchol série a bude to klesať, alebo sa zbytok dokáže udržať v tomto duchu? Za mňa tentoraz plný počet.

08.05.2023 5 z 5

Na planetě upířích zombií Na planetě upířích zombií Harry Harrison

Za mňa rozhodne najhorší galaktický Bill! Názov je rozhodne epický a začiatok sľubný, keď je Bill prevelený na loď transportujúcu väzňov, pričom väzni zároveň slúžia aj ako posádka a sú ozbrojený viac než ten čo im má robiť dozorcu. Plus tam velí šialený kapitán čo všetkých núti jesť nonstop iba hnusnú zeleninu, zatiaľ čo sa sám napcháva steakmi, čo musí skončiť iba vzburou. A potom sa to úplne pokaká! Zaujímavé je, že každý diel galaktického hrdinu Billa to hnojí svojim vlastným spôsobom, jeden je príliš repetitívny, ďalší zas stavia na čo najviac od veci náhodných nezmysloch a tu zas autori proste urobili kopírku Votrelcov a humor je založený na tom že emzácke beštie majú oranžové kožuchy a hrdinovia pri prehrávaní jednotlivých scén z filmu tlačia blbé kecy. Nič z toho nebolo príliš vtipné, skôr ma len nasieralo svojou galaktickou bezzubosťou a nápadmi na úrovni žiakov základnej školy. Najviac to zaklincoval úplne z riti sa vynoriaci Činger Eager Beager, pretože ten sa musí zjaviť v každom dieli, aj keď to nedáva žiadny zmysel. Keby som z toho chcel niečo vydolovať niečo pozitívne, tak okrem celkom zábavných postáv troch hašteriacich sa klonov a miestami náhodne sediacich hlášok by to bola snáď len pasáž parodujúca filmové klišé o tom ako sa hrdinovia v hororoch radi v temných chodbách rozdeľujú a pátrajú osamote, čo je tu spôsobené čímsi v ovzduší, ale je to len jednorázové a už sa neobjaví. Dosť slabota.

01.05.2023 2 z 5

Zapovězená země Zapovězená země Terry Brooks

Brooks v tisícdvestošesťdesiatejštvrtej Shannare opäť solídne variuje všetky známe témy a prvky. Bývalá zlá čarodejnica, teraz už dobrá druidka Grianne pracuje na znovuvybudovaní druidského rádu, ale podarilo sa jej vychovať akurát bandu kúzelných hadov túžiaci po uchopení moci. Nakoniec teda končí vyhnaná v inej dimenzii a zachrániť ju dostane za úlohu ďalší mladý Ohmsford, ktorý sa od všetkých predošlých líši v tom že... nelíši, je to tá istá postava z bohatého rodu tých istých postáv. Ani on, ani nikto iný by však nemal šajnu čo robiť ak by sa neobjavil čarovný ded všeprd alias kráľ striebornej rieky, ktorý tak ako vždy poskytne pomoc ktorú si vytiahne priamo zo zadku. Proste to tak musí byť, takže ma to už vlastne ani neštve. Každopádne to najzaujímavejšie čo príbeh ponúka je onen pobyt v "Zapovedanom", teda paralelnom vesmíre fungujúcom ako väzenie, ktorý však podľa toho čo si pamätám z druhej knihy Shannaráckej série mal byť čosi ako abstraktné peklo kde sa vyhnané zlé bytosti vznášajú v nekonečne a vlastnom šialenstve, ale tu je to zrazu len taká pochmúrnejšia a špinavšia verzia našej reality. No nevadí, lebo ak odhliadneme od povinného frfľania, tak príbeh ako taký funguje, záporáci sú správne zlý a odporný a hrdinovia sa urputne plahočia močiarmi za veľmi neistým cieľom. Vrcholom knihy bol ale rozhovor s duchom čierneho mága, bývalého najväčšieho zla na zemi, to malo grády. Takže je to opäť fajn fantasy historka klasického strihu, ale na viac ako tri hviezdy mi to nevychádza, k tomu by bolo treba prikúriť niečím originálnejším než len ďalšia naháňačka za vyhonenou magickou cetkou.

17.04.2023 3 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

(SPOILER) Tak sa posúvame zasa o kúsok dopredu a mimozemské konšpirácie lezú s každého kredenca. Pozornosť celého vesmíru sa potom pretína v osobe Lucasa, ktorý sa v tomto diely snaží akurát prežiť. Až doteraz bol zmierený s tým že v ňom neostáva veľa života, ale zrazu mu všetky strany tvrdia že ho dokážu vyliečiť, čo ho privádza do šialenstva. Samozrejme nemôže nikomu z nich veriť, takže sa neustále potáca na pokraji čohosi a ten jediný komu by veriť chcel ( Aš-šádove ciele sú takisto veľká neznáma ) to neurobí z podivných filozofických dôvodov. Plus sa do hry vkladá istý Sgen, čo má byť akýsi Akkütlixov božský konkurent. Každopádne to vrcholí tým že je Lucas absolútne frustrovaný, naštvaný a rezignovaný a chce zomrieť už len na truc ostatným, ale samovražda sa mení na psychedelickú hubovitú odyseu, na konci ktorej sa asi zmení na motýľa. Sága si udržuje kvalitu, postupne naberá epickejšie rozmery a dokonca prihadzuje pár scén Kotletovského sexu... len ten sakramentský list od Lucasovho otca sa stále nie a nie vyjaviť!

07.04.2023 4 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

(SPOILER) Je to taká braková votrelecká fan fikcia ktorá do čitateľa pod tlakom zhusta hustí všetko to čo poznajú z filmov, vrátane scény kde mariňák učí ženštinu narábať s pulznou puškou. Komando je vyslané na planétu votrelcov kde si trochu zastrieľajú na xenomorfov, ukáže sa aj pár pterodaktylov a nakoniec to istia atómovky. Viac než béčkový akčný výsadok skôr zaujmú rôzne veci okolo, teda korporátne intrigy a kultisti uctievajúci votrelcov ako spasiteľov. Kombinácia fanatikov a nenažrancov vedie svet do temných hlbín za zvieračom, čo je zároveň vábnička na ďalší diel. Prečo nie.

14.03.2023 3 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

(SPOILER) U mňa zatiaľ najlepšia Lemovka. Príbeh je veľmi strohý až do tej miery že sú postavy definované iba svojou profesiou. Je tu kapitán, astronavigátor, fyzik, biológ, chemik a podobne a jediná vec naviac ktorú sa o nich dozvieme je že kapitán nosí sieťované tielko. Ich úlohou je zistiť čo sa stalo s predchádzajúcou výpravou. Vyzerá to že im niečo vygumovalo mozgy, takže ostali len telá bez duše a nebolo to z čítania Leninových spisov. Nie, tentoraz za to môže cybermrak ktorý nestojí o konkurenciu na svojom piesočku. Spôsob akým si jeden z vedátorov vycucá z prstu celú históriu evolúcie mimozemskej civilizácie predchádzajúcej vytvoreniu formy neživota proti ktorej práve stoja bol teda dosť divoký, ale nie nezaujímavý a to sa počíta. Trvanie na hľadaní preživších bez mozgu v oblasti ktorú krátko predtým zdevastovali masívne atómové výbuchy robota Kyklopa nasadeného proti mraku bola ale značná chobotina, aj keď sa to autor snažil trochu okecať kapitánovou nerozhodnosťou. Napriek istej zastaranosti, naivne filozofickému prístupu k objavovaniu neznámeho a strohému štýlu vyprávania ma to jednoznačne bavilo celý čas a jediná skutočná výhrada je opäť raz voči záveru kde to zrazu celé skončí len tak prakticky uprostred vety bez nejakého uzavretia. Pritom myšlienka že nemá zmysel na cudzej planéte bojovať a mstiť sa niečomu čo ani nie je živé a len automaticky bráni svoje územie proti votrelcom je zásadná.

05.03.2023 4 z 5

Sargasová planeta Sargasová planeta Andre Norton

(SPOILER) Béčková space opera o tom ako posádka vesmírnych kuriérov vydraží obchodné práva na planétu spálenú prastarou vojnou. Je ale niečo zhnité na planéte Limbo a nie je to zelenina čo tam pestujú miestny endemický "gulihráškovia". Ono to bez problémov funguje ako naivné dobrodružstvo, kde hrdinovia skúmajú planétu s tajomstvom ktoré visí vo vzduchu a nakoniec sa pretaví na prestrelku s pirátmi. Celej historke ubližuje jedine záver, kde miesto toho aby si hrdinovia vlastnými silami prekliesnili cestu zo šlamastiky pomedzi pirátsku zgerbu sfetovanú galaktickou super nitro extázou, tak záchrana prichádza odnikiaľ a zaisťuje situáciu zvonku. To mám potom vždy pocit že kvôli podobne pasívnemu záveru vlastne nemalo to všetko predtým moc zmysel. Nevraviac o tom že sa zároveň rezignuje aj na záležitosť s miestou faunou a tajomnými prapredkami čo sa vzájomne vyhladili. Akoby to autorku začalo zrazu nudiť a tak to rýchlo skončila, čo je škoda.

19.02.2023 3 z 5

Na planetě tisíce barů Na planetě tisíce barů Harry Harrison

Galaktický hrdina Bill pokračuje v životnej ceste za dokonalou náhradou odstrelenej nohy a dostane úlohu svojich snov. Infiltrovať sa na planétu tisícich barov, ožrať sa do bezvedomia kvalitným alkoholom a nájsť časovú anomáliu na hajzloch v pajzli plnom transvestitov. Vesmírny hipíci totiž cestujú históriou a okrem všeobecného víťazstva nacizmu spôsobia aj že všetci spisovatelia píšu už len tvrdé porno. Rozhodne sa mi to páčilo viac než Planéta Otročích Robotov, ale autori tlačia "vtipy" ako molitan do mlynčeka a myslia si že najväčšie hovadiny rovná sa najväčšia sranda. Preto sa živá časová diera volá Sir Dudlaj Dá a generačnú vesmírnu loď riadia kravy čo vyrábajú koláčiky na veliteľskom mostíku. Nie je to vyložený trapas, ale má to silno otupujúce tendencie. Najvtipnejšia mi prišla pasáž s indiánmi, ale len kým sa neobjavil ich boh v podobe mechanického mraku. Samotný Bill je takmer ako antická socha čo sa len vezie dejom a jeho jediný vklad je nekonečná túžba po alkohole, ale nakoniec sa pripletie do zaujímavého časového paradoxu a zistí že bez chľastu je z neho vlastne génius. Záver je asi taký že v zásade celkom fajn, prečo nie.

15.02.2023 3 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

(SPOILER) Po Anihilácii musí logicky nasledovať Piknik, pretože Piknik Anihilácii duchovne predchádza a je treba zistiť o čom to teda je a či sa Stalkerovi Yogimu podarí ukradnúť ten Piknikový košík. A musím povedať že moje dojmy sú vlastne dosť podobné. Celý čas sa dosť dobre bavím a atmosféra pumpuje, ale napokon je to ako medúza na suchu v neurčitom kvantovom stave rozliateho želé. A s filmom to taktiež nemá moc spoločné, aj keď pár styčných bodov sa nájde. Výlety do zóny sú len malou časťou deja, to už hrdina strávi viac času v krčme, pretože aj keď je to akože nejaký Američan, tak jeho prístup k životu je jednoznačne ruský, teda alkoholicko nihilistický/nihilisticko alkoholický. Jeho dcéra je mutant, jeho otec akási zombie imitácia, do toho zabijácke pavučiny, ježibabí rôsol a podobné vtákoviny, ale na ničom z toho tak nejak nezáleží a všetko sa len mihá ako krajina za oknom rýchliku. Nikde nezastavujeme, na nič nezaostríme, len oňuchať a bežať ďalej až k záveru o 8 rokov neskôr, kde je náš hrdina tak zmätený že je schopný priať si od zázračnej gule aby sa mali všetci dobre. Odpovede nie sú a záver tiež nie, takže som tam kde som nechcel byť. Dá sa súhlasiť s tým že vrcholom knihy je onen rozhovor s hypotézou o mimozemskom mulatčágu kde emzáci po sebe zanechajú nevysvetliteľný bordel a nás si ani nevšimnú. Mám s tým celým podobný problém ako s Lovecraftom, ktorý má super nápady a mytológiu okolo, ale samotné príbehy sú často dosť o ničom. Rozhodne klasika ktorú je treba poznať, ale viac skica než vlastná story.

06.02.2023 3 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Trocha komplikované hodnotenie, lebo tá kniha je vlastne akákoľvek chcete. Filozofické dielo o metamorfóze všetkého, alebo výplach bez deja a pointy kde autor iba hádže náhodné veci ktoré nič neznamenajú. Mňa to dosť bavilo, žiaden úvod do deja a postavy úplne bez mien, všetko čo máme je pochod tajomnou zónou x ktorej zvláštnosťou je jej zvláštnosť. Sú postavy ( všetko ženy ) úplný dementi čo sa zbláznia už pred vstupom do zóny, takže v knihe buď ani nie sú, alebo si hneď idú bezdôvodne po krku? Vláda má ohľadne expedícií nejasné ciele a asi kuje nejaké pikle, ale tie nedávajú o nič väčší zmysel než čokoľvek iné čo sa "príbehom" mihne, vrátane delfínov s podozrivo ľudskými očami. Finále je ako vesmírna odysea z machu a papradia a záverečné poučenie je asi že ak ju milujete, nie je čo riešiť. Takže si myslím že to bolo fajn aj keď nevie čo to vlastne bolo a ďalšie diely podľa všetkého nemá moc zmysel čítať.

29.01.2023 3 z 5

Sandokan Sandokan Emilio Salgari

Prišiel čas nakydať na ďalšiu klasiku, tentoraz Sandokana. U týchto vecí stále dúfam v rozšupnuté brakové dobrodružstvo, ale málokedy to vyjde, asi preto že som prestarnutá cynická obluda ktorá sa nedokáže nechať unášať ako keď som mal 12. Toto je kompilácia troch Sandokanovských kníh, pričom v druhom príbehu Sandy vôbec nevystupuje a v treťom hrá tak tretie husle popri svojom pobočníkovi Yanezovi. A treba povedať že titulný hrdina z toho celého vychádza zo všetkého najviac ako idiot čo sa zabuchne do 16 ročného dievčaťa, tá mu hneď sľúbi večnú lásku a on expresne zničí všetko na čom roky pracoval ( a neskôr sa predstaví ešte iná postava ktorá sa taktiež zabuchne do iného dievčaťa, ktoré mu taktiež okamžite na prvý pohľad prisahá večnú lásku ). V istom bode je z neho úplný blázon nepríčetne sa vrhajúci do hurikánu, jeho "tygríci" padajú ako muchy a v celej knihe potopí doslova každú loď na ktorú vkročí jeho noha. Autor sa samozrejme snaží Tygra z Mompracenu glorifikovať tým že neustále omieľa aký je udatný, že sa nikdy v živote nebál, že jeho posádka ho uctieva ako boha ( a rozhodne sa nechajú veselo masakrovať, stačí len aby kývol prstom ) a že je to spravodlivý pomstiteľ a bojovník proti útlaku ktorý rozdáva diamanty kade chodí, ale ja ako čitateľ vidím iba toho, miestami až imbecilného piráta ktorý rozbije všetko na čo siahne a ktorému vlastne niet prečo fandiť. Jeho úhlavný protivníci sú potom vykresľovaný ako strašné zlo proste preto že nemajú radi pirátov a snažia sa vyčistiť od nich vody, čo je asi logické. Aby som len neškrípal zubami, dej sviští ako japonský vlak, z džungle vyskakujú Thugský škrtiči uctievajúci bohyňu Kálí, vzduchom lietajú delové gule a vycvičený tiger perfektne rozumie slovným príkazom ako "choď na toto miesto, nájdi tam túto osobu a daj mu tento odkaz". Viaceré dejové barličky sú na hrane akceptácie aj v naivnom pirátskom príbehu, ako napríklad keď sandokan a jeho parťák v rámci vychytralého úteku vypijú jed po ktorom vyzerajú ako mŕtvy a ten má pôsobiť nejakých 6 hodín takže ak ich zhodia do mora pri vypršaní tejto doby, tak sa prebudia na sekundu presne pri dopade a môžu odplávať. Takže to bola ešte trochu väčšia vtákovina než som čakal, naviac s podivne nesympatickým antihrdinom.

16.01.2023 2 z 5

Fantomas: Mrtvý, jenž zabíjí Fantomas: Mrtvý, jenž zabíjí Pierre Souvestre

(SPOILER) Povedal by som že tretí Fantomas je zhruba na úrovni druhého, ale body mu zráža opakovanie tej istej schémy. Titulný zloprd je tu opäť po celú dobu iba myšlienka v pozadí a čitateľ tak môže tipovať či bude odhalený ako niektorá z postáv ktoré sa mihnú dejom. Minule som ten koncept chválil, ale druhý krát už to samozrejme nie je ono. Jeho plány sú komplikované, časovo náročné a prevedením skôr kúzelnícke vystúpenia. A stále tvrdím že aj keď dokáže tento týpek tu a tam potrápiť vyšetrovateľov trebárs vraždou ktorú mal spáchať niekto kto už má byť mŕtvy, tak z dlhodobého hľadiska z toho vlastne mimo nejakých ligotavých cingrlátok od zazobaných matrón moc nemá, lebo najväčšiemu géniovi zločinu vlastne vychádzajú iba tie drobnejšie lúpeže. Okrem identity záporáka je v hre ešte aj identita hrdinu, pretože Juve je oficiálne mŕtvy, ale každému kto nevyliezol spod kameňa minulý týždeň je jasné že nie a je veľmi jednoduché odhadnúť za akým prevlekom sa skrýva. Akceptovať že je to celé brak z počiatku 20-teho storočia pri ktorom je lepšie nepremýšľať či jednotlivé časti dávajú zmysel ( a že komu patria odtlačky prstov tu hrdinovia rozpoznávajú letmým pohľadom ) je jedna vec, opakovanie tých istých postupov od minula zas druhá. Mimochodom, v prvom diely bolo z nejakého dôvodu venované dosť priestoru srandovnému somrákovi Bouzillovi, ktorý sa v pokračovaní už len mihol a v treťom diely sa ani nespomína. K plusom by som zarátal prekvapivú brutalitu ako umlátenie obete kladivami a záver kde chudáci Fandor s Juvom ostanú s dlhými nosmi, čo mi prišlo zaujímavé.

08.01.2023 2 z 5

Kladivo a kříž Kladivo a kříž Harry Harrison

(SPOILER) Takže trochu alternatívnej histórie o Vikingoch. Prednedávno som hral Assassins creed Valhallu ktorá bola prakticky o tom istom, akurát že ja som mäkkýša Ivara porazil značne heroickejšie než hrdina tejto knihy, ktorý mu proste odkrúti gule. Ragnar je mŕtvy a jeho synovia sa rozhodnú vziať Britániu útokom. Jediný kto môže zmeniť históriu a postaviť sa brutálnym severanom aj brutálnym kresťanom je klasický Harrisonovský hrdina čo sa narodil chytrejší než všetci ostatný dohromady, s prirodzeným talentom vyriešiť čokoľvek na počkanie a vymyslieť nevymyslené. Ono trochu zamrzí že je to taký Old Shatterhand čo vidí aj za roh a dokáže naslepo vykopať poklad čo videl v sne, ale jeho postup z otroka na kráľa je podaný dosť dobre, takže to funguje solídne. Naviac je zaujímavé že sa vodcom Vikingov stane kresťanský nímand ktorý sa vlastne len niekam pripletie a potom improvizuje. A keď sme pri tom, kresťanská cirkev je tu celkovo vykreslená ako banda hrabivých príšer čo predajú vlastnú matku do otroctva pre pár grošov naviac, čo mi sadlo do noty a to finále kde hrdinovia uštvú Francúzsku armádu v bahne bolo veľmi uspokojivé. Bodlo by akurát zbaviť sa lacných prorockých vízií, hrdina bol dosť premúdrelý aj bez nich.

31.12.2022 4 z 5