Zapovězená země

Zapovězená země https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7392/shannaruv-nejvyssi-druid-zapovezena-zeme-7392.jpg 4 24 2

Tři kompletní řady románů chronologicky zaznamenávají doposud neukončenou historii Shannary. Stále je o čem vyprávět... podstupovat nová, strhující dobrodružství. První kniha nejnovější trilogie Shannarův nejvyšší druid vybízí na další výpravu jak věrného a znalého příznivce tohoto spletitého fantastického světa, tak i nového čtenáře. Od doby, kdy se Grianne Ohmsfordová vzdala svého předešlého života strašlivé čarodějky Ilsy, uplynulo dvacet let. Zachránil ji vlatní bratr, kouzlo Shannarova meče a zkáza jejího zlého našeptávače Morgawra. Podařilo se jí ustavit Třetí radu druidů a udržovat soulad mezi národy Čtyřzemí. Přesto se nadále daří mocenskému boji, skrývané zradě a nekalým praktikám, které už po generace pronásledují druidskou historii. Proto má Grianne jako Ard Rhys - Nejvyšší druidská kněžka Paranoru - i vzdor zasvěcení většímu blahu nadále kruté nepřátele.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Classic

Jarka Ruus , 2003

kozel89
08.02.2024 5 z 5

Čtenář, který čeká, že další a další díly ze světa Čtyřzemí budou o něčem jiném než díly předchozí, bude zklamán. Čtenář, který očekává od Brookse to, co vždycky, bude spokojený přesně jako já. Mě Brooksovy knížky zkrátka baví. Je to pro mě oddychovka, která mě přemístí do jiného světa a já si užívám každou minutu pobytu, kterou v tomto světě "strávím". Je zde lehce jiný příběh, pár postav z minulosti, pár postav nových, ale prostě přesně to co po fantasy knize chci. Poutavý děj, který odsýpá a baví. Od doby Walkera Boha jsem si už sice nenašel zásadnější vztah ke kterékoliv z nových postav, ale dění okolo Paranoru mě baví pořád, ať je v něm kdokoliv.

TERRORDROME
17.04.2023 3 z 5

Brooks v tisícdvestošesťdesiatejštvrtej Shannare opäť solídne variuje všetky známe témy a prvky. Bývalá zlá čarodejnica, teraz už dobrá druidka Grianne pracuje na znovuvybudovaní druidského rádu, ale podarilo sa jej vychovať akurát bandu kúzelných hadov túžiaci po uchopení moci. Nakoniec teda končí vyhnaná v inej dimenzii a zachrániť ju dostane za úlohu ďalší mladý Ohmsford, ktorý sa od všetkých predošlých líši v tom že... nelíši, je to tá istá postava z bohatého rodu tých istých postáv. Ani on, ani nikto iný by však nemal šajnu čo robiť ak by sa neobjavil čarovný ded všeprd alias kráľ striebornej rieky, ktorý tak ako vždy poskytne pomoc ktorú si vytiahne priamo zo zadku. Proste to tak musí byť, takže ma to už vlastne ani neštve. Každopádne to najzaujímavejšie čo príbeh ponúka je onen pobyt v "Zapovedanom", teda paralelnom vesmíre fungujúcom ako väzenie, ktorý však podľa toho čo si pamätám z druhej knihy Shannaráckej série mal byť čosi ako abstraktné peklo kde sa vyhnané zlé bytosti vznášajú v nekonečne a vlastnom šialenstve, ale tu je to zrazu len taká pochmúrnejšia a špinavšia verzia našej reality. No nevadí, lebo ak odhliadneme od povinného frfľania, tak príbeh ako taký funguje, záporáci sú správne zlý a odporný a hrdinovia sa urputne plahočia močiarmi za veľmi neistým cieľom. Vrcholom knihy bol ale rozhovor s duchom čierneho mága, bývalého najväčšieho zla na zemi, to malo grády. Takže je to opäť fajn fantasy historka klasického strihu, ale na viac ako tri hviezdy mi to nevychádza, k tomu by bolo treba prikúriť niečím originálnejším než len ďalšia naháňačka za vyhonenou magickou cetkou.